Deniz Kuvvetleri'miz Atakta , Çanakkale Boğazı'nda tarihi keşif

Çanakkale Boğazı'nda tarihi keşif

Deniz Kuvvetleri'miz  Atakta , Çanakkale Boğazı'nda tarihi keşif

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığının iş birliği ile hazırlanan belgesellerle tarih gün yüzüne çıkarılıyor.

Fethiye'de 1953 yılında denize zorunlu iniş yaptıktan sonra derinliklerde kaybolan Fransız yolcu uçağı ve Ağva açıklarında yatan 2. Dünya Savaşı tanığı Alman U23 denizaltısının keşfinden sonra, adres bu kez Çanakkale Boğazı oldu.   

E7 enkazı 80 metre derinlikte

E7, Çanakkale Boğazı'nın en dar noktalarından biri olan Nara Burnu açıklarında 80 metre derinlikte yatıyor. 

TCG IŞIN arama kurtarma gemisinin uzaktan kumandalı su altı cihazı TCB Ahtapot tarafından ilk kez görüntülenen denizaltı, tek parça halinde kumluk zeminde yatıyor. 

Deniz araştırmacısı Selçuk Kolay, Çanakkale batıkları üzerine yaptığı araştırmalar esnasında E7’nin bulunması muhtemel alanı belirledi. TCG IŞIN, belirlenen alanda yaptığı tarama işleminde denizaltının izine rastladı. Uzaktan kumandalı su altı cihazından gelen görüntüler, batığın E7 denizaltısına ait olduğunun teyit edilmesini sağladı. Milli imkanlarla inşa edilen TCG IŞIN, 22 Temmuz 2017 yılında A-583 borda numarası ile donanmaya katıldı. 

TCG IŞIN, 2018 yılında TRT Haber Mavi Tutku programı çalışmalarında, 1953 yılında Fethiye Körfezi'ne zorunlu iniş yaptıktan sonra derinliklerde kaybolan Fransız yolcu uçağının enkazını bularak görüntülemiş ve adını dünya kamuoyuna duyurmuştu.