güncel      ÜNİVERSİTE      İLÇELER      Çanakkale Haberleri      KENT YAŞAM      YEREL SİYASET      KULİS HABERLERİ      Magazin   
 
Ana Sayfa > İLÇELER

Babakale köyünde kadınlar, muhtara direniyor
21 Mayıs 2019
Babakale köyünde kadınlar, muhtara direniyor
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Asya kıtasının en batı ucunda yer alan, Çanakkale Ayvacık ilçesine bağlı Babakale köyünde kadınların kurduğu dernek, muhtara karşı direniyor. Babakale Güzelleştirme Kültür ve Dayanışma Derneği Lokali'ne üye kadınlar elektriği kesilen, suyu muhtar tarafından verilmeyen derneklerinin önüne kendilerinden habersiz olarak taş döktürüldüğünü ve lokali açamadıklarını söylüyor. 

Derneğin başkanı Şükran Erkan "Yıllardır verdikleri mücadele ile yıkıntıyı harika bir yer haline getiren kadınların kazançları belli ki köyde birilerini çok rahatsız ediyor ve ellerinden almaya çalışıyorlar" diyerek, "Tüm bunlara rağmen üretimden gelen güçlerini kullanan kadınlar direnmeye devam ediyor" ifadesini kullandı. 

Sorunlarını bir basın metniyle açıklayan kadınlar, "Babakale Güzelleştirme Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Şükran Erkan" imzasıyla sorunlarına dair şunları söylediler:

Asya kıtasının en batı ucunda yer alan, Çanakkale Ayvacık ilçesine bağlı Babakale köyüne geldiğinizde içinizi açacak, sımsıcak bir mekanla karşılaşırsınız. Burası köyün kadınlarının kurduğu Babakale Güzelleştirme Kültür ve Dayanışma Derneği Lokali. Harap haldeki bir yıkıntıyı zaman içinde elleriyle, tırnaklarıyla kazıyarak harika bir mekan yapmışlar ve önce çayla başlayan süreç zaman içinde kahvaltıdan böreğe, gözlemeden mantıya çok çeşitli yiyecek ve içeceklerin servis edildiği bir lokale dönüşmüş. Köye gelen misafirlerin çok sevdiği bu mekan şimdi muhtar tarafından kapatılıyor.

2009 yılının başlarında, köyün kadınlarından Şükran Erkan, arkadaşlarına birlikte birşeyler üretip satma fikrini açıyor ve bu fikir diğer kadınlar tarafından büyük bir heyecan ve memnuniyetle karşılanıyor. Kadınlar yıkıntıyı temizleyip, önce burada çay satmaya başlıyorlar sonra da evlerde pişirip getirdikleri börek, çörek, kurabiye ve kekleri.

Kadınlar aynı yıl içinde dernek kurmak için çalışmalara başlıyorlar. Dernekleşme için yapılan ilk toplantıyı köyden bazı erkekler basıyor ve“bu derneği kuramazsınız çünkü mekanı biz istiyoruz” diyorlar ve kadınlarla tartışıyorlar. Buna rağmen derneğin ilk genel kurulunu 29 Ekim 2009 tarihinde yapıyorlar ve derneğe bağlı iktisadi işletmeyi de kuruyorlar. Köy muhtarı Aziz Erkan (fikir annesi Şükran Erkan’ın eşi) limana bakan ve kalenin altında yer alan yıkıntıyı kadınlara aylık 20 TL ile 20 yıllığına kiralıyor; amaç köyün kadınlarının bu güzel çabasını desteklemek, tıpkı balıkçı kooperatif binasının aylık kirasının 15 TL olması gibi. Böylere hem dernek bir mekana kavuşuyor hem de lokal olarak hizmet vermeye başlıyor. Dernek kurulduktan bir ay sonra bir gece yönetim odasının kapısı kırılarak tahsilat makbuzları ve yasal defterler çalınıyor. Masada para olmasına rağmen para alınmıyor sadece bu makbuz ve defterler çalınıyor, belli ki birileri bunlar çalınırsa dernek çalışamaz sanıyor ama kadınlar durumu jandarmaya bildiriyorlar. İki farklı parmak izi buluyor jandarma ama kadınlar köylülere kıyamayıp, suçlamalarında ısrarcı olmuyorlar. Daha sonraki süreçlerde bir küçük yakma girişimi olsa da kadınlar yılmadan lokali işletmeye devam ediyorlar.

2014 yerel seçimlerinde muhtarlık el değiştiriyor ve Bekir Vargün muhtar seçiliyor. Yeni muhtar 2015 yılında Ayvacık Kaymakamlığı’na giderek kadınları şikayet ediyor ve lokalin boşaltılmasını istiyor. Dönemin kaymakamı da kadınları dinlemeden muhtarın beyanına dayanarak binanın boşaltılması için hemen bir tebligat gönderiyor. Bunun üzerine kadınlar bu tebligata itiraz ediyor ve idare mahkemesinde dava açıyorlar. Davayı kaybeden kadınlar üst mahkemeye başvurmaya hazırlanırken aynı günlerde Çanakkale Valiliği’nden de randevu alıyorlar.

Randevudan birkaç gün önce, muhtar kalabalık bir grup ile lokale geliyor ve sözleşmeyi yenilemek istediklerini çünkü kaymakamın mutlaka uzlaşın dediğini söylüyor ve kadınları tehdit etmekten de geri kalmıyor; “köyden birileri sopalarla kale meydanında bekliyor ve buradan iyi bir sonuç çıkmazsa bu binayı başınıza geçirecekler” diyor. Kadınlar bu baskı altında yeni sözleşmeyi imzalamak zorunda kalıyorlar. Sözleşmeye göre yıllık üç bin TL kira ödenecek, sözleşme 3 yıl geçerli olacak. Sözleşmeden anlaşılan muhtar dernek işlerinde kontrolü elinden bırakmak istemiyor. Böylece kadınlar üst mahkemeye dava açmaktan da vazgeçiyorlar. Muhtar, Eylül 2018’de binayı boşaltın diye tebligat gönderiyor, dernek avukatı kadınlara, derneği ve lokali bir yıl daha kullanma hakları olduğunu söylüyor. Yani 1 Ekim 2019’a kadar sözleşme gereği kadınlar mekanlarını kullanmaya devam edecekler.

Aralık 2018’de Çanakkale İl Özel İdare’den bir mühendis gelip lokal binasının etrafında ölçüm yapıyor, kadınlar sorunca muhtarlık tarafından Tarih Koruma Kurulu’na kaçak yapı ihbarı yapıldığını ve yerinde tespit etmeye geldiğini söylüyor ve köy tüzel kişiliğine yani muhtarlığa 3.500 TL ceza kesip gidiyor. Muhtar bu tespite dayanarak daha sonra Çanakkale İl Özel İdare encümeninden binayla ilgili yıkım kararı çıkartıyor. Dernek de bu kararın iptali için dava açıyor. Muhtar yıkım kararı ile Uludağ Elektrik’e başvurarak 6 Mayıs 2019 tarihinde derneğin elektriğini kestiriyor ve sonra kendisi de suyu kesiyor. Dernek avukatı elektrik ve suyun tekrar açılması için ihtiyati tedbir davası da açacak önümüzdeki günlerde.

Elektrik ve su olmadığı için kadınlar buzdolaplarındaki tüm malzemeleri evlere götürmüşler, tüm yemekler evlerde pişip lokale getiriliyor. 6 Mayıs 2019’dan beri kağıt bardak, tabak ve plastik çatal, kaşık bıçak kullanıyorlar. Kredi kartı pos makinasını diğer restoranlarda şarj ediyorlar. Elektrik olmadığı için akşamları açamıyor sadece gündüz hizmet veriyorlardı; ta ki 20 Mayıs 2019 sabahına dek.

20 Mayıs 2019 tarihinde sabah lokali açmaya gelen kadınlar, kendilerinden habersiz olarak muhtarlığın lokal bahçesine taş döktürdüğünü ve taş döşettiğini görüyorlar ve lokali açamıyorlar. Kadınların yıllarca mücadele vererek korudukları mekan bir anda işgal ediliyor.

Derneğin bugün 86 üyesi bulunuyor ve üyelerden isteyenler dönüşümlü olarak lokalde çalışıp para kazanabiliyor. Şu anda aktif nöbetleşe çalışan kadın sayısı onüç. İktisadi işletme aracılığıyla yapılan satışlardan hem lokalde çalışan kadınlar kazanırken hem de dernek gelir elde ediyor. Belki de hayatlarında ilk defa kendi emeğinin parasal karşılığını gören kadınların gözlerindeki ışıltı, kendine güven, neşe ve inat görülmeye değer.

Dernek elde ettiği gelirlerle ilk yıllarda lokal binasını elden geçirip, onarmış. Bahçeye ağaç bir tente yapılmış, masa ve sandalyeler alınmış. Mutfak eşyaları, buzdolapları, yemek gereçleri alınmış. Daha sonra köyün girişindeki bir taş yapıyı aslına uygun tekrar yaptırmışlar (şimdi cafe olarak çalışıyor), plaja giyinme kabini yaptırmışlar ve ilkokula bir projeksiyon cihazı almışlar.

Dernek bugüne kadar bir çok yere gezi düzenlemiş ve köyün kadınları ilk defa kendi kazandıkları paralarla bu gezilere katılabilmiş, Türkiye’nin bir çok yerini gezdikleri gibi Selanik, Kıbrıs, Sakız ve Midilli adalarına da gitmişler. İlk gittikleri yerler; körfez ve Adatepe olmuş çünkü benzer işletmeleri ve ev pansiyonculuğunun oralarda nasıl olduğunu görmek ve örnek almak istemişler.

Dernek olarak köyün kadınlarını sağlık kontrolünden geçirmişler. Ev pansiyonculuğu kursu düzenlemişler ve kadınlar sertifikalarını alıp yavaş yavaş pansiyonculuğa da başlamışlar.

Bu sene takı kursu düzenlemek istemişler, eğitmen bulup anlaşma da yapmışlar ancak muhtar kursun dernekte verilemeyeceğini söyleyip eğitmeni alıp köyün başka bir yerine götürmüş ve kısa bir süre sonra katılım sağlanamadığı için kurs bitmiş.

Ayvacık merkezli ve köy kalkınma projelerine fon sağlayan bir dernek köyü ziyaret ettiğinde kadınlarla da görüşmüş ve kadınların önerdiği iki proje üzerinde anlaşmışlar. Bu projeler; geleneksel dokumacılık kursu açılması ile kadın emeğiyle yerel ürünler üretip iç piyasaya ve yurtdışına satış yapacak bir atölye kurulması. Muhtar Bekir Vargün buna da karşı çıkarak dernek temsilcisini alıp takı kursuna götürüyor ancak herhangi bir proje önerilemediğinden bu çabalar da sonuçsuz kalıyor.

Yıllardır verdikleri mücadele ile bir yıkıntıyı harika bir yer haline getiren kadınların kazançları belli ki köyde birilerini çok rahatsız ediyor ve ellerinden almaya çalışıyorlar. Tüm bunlara rağmen üretimden gelen güçlerini kullanan kadınlar direnmeye devam ediyor ama yine de yüzlerinden neşeyi ve gülümsemeyi eksik etmiyorlar ve desteğinizi bekliyorlar.

Babakale Güzelleştirme Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Şükran Erkan


KAYNAK: T 24
Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer İLÇELER Haberleri

Başlık Tarih
 
Kirazı serada yetiştirerek hem ağacı hem meyvesini koruyor28 Mayıs 2020
Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Karadağ'dan kiraz üreticilerine ziyaret28 Mayıs 2020
Çanakkale'de trafik kazası: 1 ölü28 Mayıs 2020
Gökçeada'da Ot Yangını27 Mayıs 2020
Çan'da Çay Ocaklarına Sosyal Mesafeli İzin27 Mayıs 2020
Bozcaada ve Gökçeada'ya Ek Sefer27 Mayıs 2020
Biga'da samanlık yangını27 Mayıs 2020
Gökçeada Dört Günü Sorunsuz Geçirdi27 Mayıs 2020
GESTAŞ'a ait hızlı feribot bu sezon Bozcaada’ya sefer yapmayacak27 Mayıs 2020
Bu Yaz Bozcaada'da Olmak Zor...26 Mayıs 2020
Ayvacık'ta Geçimlerini mangal kömürü yaparak sağlıyorlar26 Mayıs 2020
Ayvacık Belediyesine Kazandırılan Araçlar26 Mayıs 2020
Gelibolu'da Yaralı Martıya yardım eli..25 Mayıs 2020
Yunanistan Düzensiz Göçmenleri Ölüme Terk Etti25 Mayıs 2020
HES kodu alamayanlara bilet satışı yapılmayacak25 Mayıs 2020
Çanakkale Köprüsü'nün ayaklarında zorlu mesai25 Mayıs 2020
Biga'da, Ağaca Çarpan Motosikletli Öldü 25 Mayıs 2020
Biga'da Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Trafik Denetimi24 Mayıs 2020
CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek Behram Karakolunu Ziyaret Etti24 Mayıs 2020
Gökçeada Issız Ada Oldu24 Mayıs 2020
Atina Bozcaadalılar derneği " O Tenis",'Bütün Müslüman Arkadaşlarımızın Ramazan Bayramını Kutluyoruz'24 Mayıs 2020
Bayramiç’te yasağa uyuluyor23 Mayıs 2020
Bayramiç Belediyesi'ne ait 50 m² iş yeri satılacak23 Mayıs 2020
Küçükkuyu Belediyesi'ne ait dükkan kiraya verilecek23 Mayıs 2020
Gelbolu'da Ayakkabı Tamirciliğinin Son Temsilcisi23 Mayıs 2020
İbrahim Bodur Vefatının Dördüncü Yılında Anılıyor 23 Mayıs 2020
Lapsekili emlakçılar normalleşme sürecini bekliyor!23 Mayıs 2020
Hasan Engin,' Kızıldam Köyüne Söz Verdiğimiz Yatırımlar Bitmek üzere '23 Mayıs 2020
Gökçeada'da Turizm Sezonu İçin İşletmelere Eğitim23 Mayıs 2020
Yeniköy Plajı Günü Birlik ve Çadırlı Kamp Alanı22 Mayıs 2020
Yenice’de maden arama projesine Danıştay’dan ret kararı22 Mayıs 2020
Troya Tarihi Milli Parkı Yeniköy Plajı yenilendi22 Mayıs 2020
Çokal Barajında ki Balık Ölümleri22 Mayıs 2020
Gökçeada'da Kadın Cinayetleri Protesto Edildi21 Mayıs 2020
CHP Çardak Örgütü Bayramda Koli Dağıtacak21 Mayıs 2020
Bozcaada'da 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması nasıl yaşanacak?21 Mayıs 2020
Bayramiç Pazarı İki Gün Sürecek21 Mayıs 2020
Bayramiç Pazarında yavru yılan paniği21 Mayıs 2020
Çanakkale'deki Uyuşturucu Operasyonunda Gözaltına Alınan 4 Kişiden 3'Ü Tutuklandı21 Mayıs 2020
Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı'ndan Vatandaşa Yardım 21 Mayıs 2020
Çanakkale'de Su deposundan malzeme çalan 2 kişi yakalandı21 Mayıs 2020
Tarımsal Üretimi Destekleyen “Bayramiç-Ezine-Kumkale Ovaları Sulaması” Birliği21 Mayıs 2020
Bayramiç Belediyesine ait 5 adet iş yeri Satışa Çıkıyor20 Mayıs 2020
Çanakkale'de uyuşturucu operasyonunda 4 gözaltı20 Mayıs 2020
Bayramiç Orman Müdürlüğü'nde eğitim20 Mayıs 2020
Çanakkale domatesi fideleri, toprakla buluştu20 Mayıs 2020
Gökçeada Açıklarında ilk kez yalancı katil balina görüldü19 Mayıs 2020
Biga Belediyesi tedbiri elden bırakmıyor19 Mayıs 2020
EŞİ TARAFINDAN BIÇAKLA ÖLDÜRÜLEN KADIN, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI18 Mayıs 2020
Çanakkale’de müzeler, sergi ve canlandırma alanları 1 Haziran’da açılıyor18 Mayıs 2020
Adatepe'de Zetiştirilen Zeytinyağına, ABD'de Altın Madalya18 Mayıs 2020
Bayramiç'te Zaytung Gibi Olay....18 Mayıs 2020
Bu halının metrekaresi 20 günde dokunuyor18 Mayıs 2020
Ezine Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Maske Üretimine Devam ediyor 17 Mayıs 2020
Gelibolu'da Hibe Tohumlar Üreticiyle Buluşuyor17 Mayıs 2020
Emin İmen başarıya doymuyor17 Mayıs 2020
Biga Yangın Sezonuna Hazır17 Mayıs 2020
Lapseki'de ki Berber ve Kuaförlere Sıkı Denetim17 Mayıs 2020
GÖKÇEADA’YA REZERVASYONSUZ GİRİŞ OLMAYACAK17 Mayıs 2020
1915 Çanakkale Köprüsü’nün ayakları tamamlandı17 Mayıs 2020
Gelibolu'da Maske Takma Zorunluluğu 16 Mayıs 2020
Bozcaada'da maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı16 Mayıs 2020
Atatürk'ün İran Şahı İle Çan'a Gelişinin 84.Yılı 15 Mayıs 2020
AKP Grup Başkanvekili Turan'dan 1915 Çanakkale Köprüsü Açıklaması15 Mayıs 2020
Gökçeada'da maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı15 Mayıs 2020
Çanakkale’de 1 milyonluk dev uyuşturucu operasyonu15 Mayıs 2020
Çanakkale’de iki otomobilin çarpıştığı kazada 1 Kişi yaşamını yitirdi.15 Mayıs 2020
Gökçeada-Kabatepe feribot seferleri haftada beş güne çıkarıldı15 Mayıs 2020
Orman Genel Müdürlüğü Çanakkale'ye işçi Alacak15 Mayıs 2020
Çardak Belediye Başkanı Semerci'nin Acı Günü15 Mayıs 2020
Küçükkuyu Salih Mahallesi'nde bulunan yapı 3 yıllığına kiraya verilecek15 Mayıs 2020
Kemel Köyü Fidan Dikim Alanında İnceleme15 Mayıs 2020
Çanakkale Köprüsü’nde kulelerde mutlu son15 Mayıs 2020
Ezine Belediyesi İşçi Alacak15 Mayıs 2020
Ayvacık Belediye Başkanı Bayram'a Sendikal Ziyaret 14 Mayıs 2020
Gelibolu'da Dere Islah Çalışmaları14 Mayıs 2020
Güzelyalı Dardanos Atıksu Arıtma Tesisi14 Mayıs 2020
Çanakkale Devlet Hastanesi'nde Organ Naklinde Yeni Bir başarı14 Mayıs 2020
Gelibolu'da küçükbaş hayvanlara şap aşısı yapıldı14 Mayıs 2020
Lapseki'de çiftçilere hibe tohum verildi14 Mayıs 2020
Kazdağlarında ki 27 RES ile Yaşanacak Ağaç Katliamına Büyük Çevreci Gökhan'dan DERİN Sessizlik14 Mayıs 2020
ÇARDAK BELEDİYESİ İLE YETKİLİ SENDİKA ARASINDA TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI!14 Mayıs 2020
Gökçeada'da Berberler Sosyal Mesafeli Çalışmaya Devam ediyor 14 Mayıs 2020
Bozcaada'da denetimler sürüyor14 Mayıs 2020
CHP Lapseki Örgütü'nden Yardım Kolisi13 Mayıs 2020
Bozcaada'da Berberler Start Verdi13 Mayıs 2020
Ezine'de çiftçilere hibe tohumlar teslim edilmeye başlandı12 Mayıs 2020
Bayramiç'ten Kaza yapan araçtan uyuşturucu çıktı12 Mayıs 2020
Çanakkale'de Yunan sahil güvenliğinin Türk kara sularına ittiği sığınmacılar kurtarıldı12 Mayıs 2020
KaleTalks ‘Güven’ temalı sohbetiyle ortak iyiye yoğunlaşacak12 Mayıs 2020
Umurbey Belediyesi'nde toplu sözleşme imzalandı!12 Mayıs 2020
Bozcaadalı kadınlar maske üreterek koronavirüs mücadelesine destek oluyor12 Mayıs 2020
Bozcaadalılar 'Sahur Bandosu' ile uyanıyor12 Mayıs 2020
İYİ Parti GİK Üyesi Uz,'RES Kararına evet diyen CHP'li 6 üye gerekçelerini açıklamalıdır'12 Mayıs 2020
Mevsimlik Tarım İşçileri Konaklama Alanlarına Ziyaret11 Mayıs 2020
Çanakkale'de uyuşturucu operasyonunda 11 şüpheli yakalandı11 Mayıs 2020
Biga Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Koronavirüs ile Mücadele Kapsamında Sağlık Çalışanlarına Destek Oluyor11 Mayıs 2020
İÇDAŞ Biga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Koronavirüsle mücadelede Sağlık Çalışanlarına Destek11 Mayıs 2020
Ata mesleğini sürdürmek için bankacılığı bırakıp demirci oldu11 Mayıs 2020
Müdür ve öğretmen robotik kodlama atölyesinde siperlik üretiyor11 Mayıs 2020
Avukat Pehlivan,'RES'e Değil Ormanların İmara Açılmasına Karşıyız'10 Mayıs 2020
Ayvacık'ta Şöförlere Maske ve Dezanfekten Dağıtıldı10 Mayıs 2020
Ezine'de Tarfik Haftası etkinliklerle kutlandı10 Mayıs 2020
Aycacık Belediyesi Berberlere Hijyen Seti Hediye Etti 09 Mayıs 2020
Biga'da Uyuşturucu Operasyonu. 14 Gözaltı09 Mayıs 2020
Lapseki Kirazları Tezgahlarda09 Mayıs 2020
Gelibolu Belediyesi'den Evlere Kitap Servisi09 Mayıs 2020
Biga Belediyesi'ne ait 8 adet iş yeri kiraya verilecek09 Mayıs 2020
Bayramiç Belediyesi Çevre düzenlemesi yaptıracak09 Mayıs 2020
Menemen Belediyesi'nden Umurbey Belediyesine Hibe09 Mayıs 2020
Gökçeada İlçe Tarım üreticilere kuru fasulye tohumu dağıtımı yaptı09 Mayıs 2020
Gökçeada'ya rezervasyonsuz girişler Kabatepe’de engellenecek09 Mayıs 2020
Bayramiç'te Berber Ve Kuaförlerle Toplantı08 Mayıs 2020
Bayramdere Barajı'nda su seviyesi azaldı08 Mayıs 2020
GESTAŞ’tan yolculara iftarda çorba ikramı08 Mayıs 2020
Gökçeada'da hastalanan 24 Günlük Bebek Helikopterle İntikal ettrildi08 Mayıs 2020
Ayvacık'ta Jandarmadan Kablo Hırsızlarına Operasyon 08 Mayıs 2020
Ayvacık'ta Covid 19'a karşı İlaçlama Sürüyor08 Mayıs 2020
Biga Kale Muş Yolunda!08 Mayıs 2020
Gökçeada'nın Efsane Doktoru Dimitri Fokas,' Eğer bugün hayattaysam ve yaşıyorsam TC Pasaportum Sayesinde'07 Mayıs 2020
Gökçeada'da Maske Üretimi Artıyor07 Mayıs 2020
Trafik polislerinden ada dadalarına ziyaret07 Mayıs 2020
Bayramiç'te Hırsızlara Jandarmadan Operasyon 3 Gözaltı 07 Mayıs 2020
Gelibolu'da Jandarmadan Uyuşturucu Operasyonu 2 Gözaltı 07 Mayıs 2020
Jandarmadan , Gökçeada'da Uyuşturucu Operasyonu 3 Gözaltı07 Mayıs 2020
Bayramiç Belediyesi İşçi Alacak 07 Mayıs 2020
CHP Lapseki İlçe Örgütü Yardım Kolilerini Dağıtmayı Sürdürüyor 06 Mayıs 2020
Ayvacık'ta Yeni Doğan Bebeklere Hediye06 Mayıs 2020
Ezine'de 'Vefa Sosyal Destek Grubu' 3 bin 102 kişiye ulaştı06 Mayıs 2020
Ezine Belediyesi 3 İşçi Alacak06 Mayıs 2020
Bayramiç SYDV Personel Alım İlanı06 Mayıs 2020
Çanakkaleli Müzeyyen teyze, salgın günlerinde örgü oyuncak üreterek çocukları sevindiriyor06 Mayıs 2020
Lapseki'de tarihi kaplıca suyu turizme kazandırılacak06 Mayıs 2020
Çanakkale'de Venedik köyü! Evlerinin altından su akıyor06 Mayıs 2020
Bigalı kadın çiftçiler çilek üretimine başlıyor06 Mayıs 2020
Ayvacık Açıkları 3.406 Mayıs 2020
Ayvacık'ta Fırınlara Pide Kağıt Dağıtımı 05 Mayıs 2020
Biga Belediye Meclisi Olağanüstü Toplandı05 Mayıs 2020
Lapseki Belediyesi eski Binası Yıkılacak Dendi, 3 Yıllığına Baz İstasyonuna Kiralandı05 Mayıs 2020
Çanakkalede Uyuşturucu Operasyonu: 2 Gözaltı05 Mayıs 2020
Gökçeada'da Rum Cemaati Gerildi.Eski Metropolite Sert Eleştiriler 05 Mayıs 2020
Bozcaada Kaymakamlığı, mevsimlik işçilerin barınma koşullarını iyileştiriyor05 Mayıs 2020
Çanakkale'de 2000/1 tertip 3. Dönem acemi erler birliklerine gönderildi05 Mayıs 2020
Hastanede yanından ayrılmayan oğlunun desteğiyle 17 günde sağlığına kavuştu05 Mayıs 2020
Almanlar Çanakkale'de Arazi Almaya Başladı! 05 Mayıs 2020
Ayvacık Belediyesi Covid 19 Mücadelesini Sürdürüyor04 Mayıs 2020
Umurbey Belediyesi'nden Otobüs Açıklaması04 Mayıs 2020
Lapseki-Çanakkale Yolcu Taşıması Başladı04 Mayıs 2020
Bozcaada Belediye Başkanı Uyardı04 Mayıs 2020
Çanakkale İl Özel İdaresi : 175 m² taşınmazını satışa çıkardı04 Mayıs 2020
Bigaspor Başkanından Açıklama04 Mayıs 2020
Yurtdışında Yaşayan Bozcaadalı Ortodokslar, Kiliselerinin Tamirinden Dolayı Türk Devleti Makamlarına Teşekkür Metni Yayımladılar03 Mayıs 2020
KaleTalks, İbrahim Bodur’dan miras kalan değerler ışığında geleceğe ışık tutuyor03 Mayıs 2020
Bayramiç Vefa Grubu Çalışmalarını Sürdürüyor03 Mayıs 2020
Lapseki'de Market Ve Fırınlarda Denetimler Sürdürülüyor02 Mayıs 2020
Dünyanın ikinci büyük yelkenli eğitim gemisi Çanakkale Boğazı'ndan geçti02 Mayıs 2020
Koronavirüs buraya uğramadı! 02 Mayıs 2020
Ayvacık Belediye Başkanı, 2021 1 Mayıs'ında Kitlesel Kutlama02 Mayıs 2020
Kıymet Kocamış mezarı başında anıldı02 Mayıs 2020
Kıbrıs Gazisine Son Veda01 Mayıs 2020
Lapsekili Hasan Engin,'Çanakkale Denizlerinin Sorumlusu'01 Mayıs 2020
Ayvacık'ta Türk SG'ler 48 Göçmeni Kurtardı01 Mayıs 2020
Çanakkale Köprüsü’nün Yüzde 50’si Tamam01 Mayıs 2020
Çan'da Vefa Grubundan Öğretmene Sürpriz Doğum Günü01 Mayıs 2020
Kuveyt'ten getirilen 99 Türk vatandaşı Çanakkale'de yurda yerleştirildi01 Mayıs 2020
Avukat Kaan Tonka Ramazan Yorgunu 30 Nisan 2020
Çanakkale'de Elma Kurduna Karşı Mücadele30 Nisan 2020
Gelibolu Pazarı Yine 2 Gün Kurulacak30 Nisan 2020
Ezine'de uyuşturucu operasyonu30 Nisan 2020
Çevreci Proje Troas Bölgesi Katı Atık Bertaraf Tesisi29 Nisan 2020
Ayvacık'ta Eğitim Yatırımları Devam Ediyor29 Nisan 2020
Çanakkale'de Jandarmadan Uyuşturucu Operasyonu 29 Nisan 2020
Biga'da Tarihi Eser Kaçaklarına Gözaltı29 Nisan 2020
1915 Çanakkale Köprüsü'nün kırmızı beyaz kulelerinde sona yaklaşılıyor29 Nisan 2020
Ezine Gıda OSB Bölgesi, Tarıma ve İstihdama Sağlayacağı Katkı İle Gıda Sektörünün Cazibe Merkezi Olacak29 Nisan 2020
Bayramiç Vefa Sosyal Destek Grubu Vatandaşlara Hizmete Devam Ediyor29 Nisan 2020
Gelibolu'da Belediyeden dezenfeksiyon çalışmaları29 Nisan 2020
Bayraklı Baba'da Ruzgardan Kopan Bayraklar Yerine Asıldı29 Nisan 2020
Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Tarımsal Çalışmaları Yerinde İnceledi29 Nisan 2020
Gökçeada'da Maske Sorunu Yok28 Nisan 2020
Lapseki Kirazı' Üreticileri Hasat İçin Gün Sayıyor28 Nisan 2020
Umurbey Barajı 52,69 milyon m³ su biriktirme hacmine sahip28 Nisan 2020
Bozcaada Vefa Sosyal Destek Grubu Vatandaşlara Hizmete Devam Ediyor28 Nisan 2020
Son dakika: Çanakkale Deprem27 Nisan 2020
Çardak Feribot İskelesi'nde İmar Değişikliği 27 Nisan 2020
Gelibolu Belediyesi Ücretsiz maske Dağıtıyor27 Nisan 2020
Biga'da İzinsiz Dezenfekten Operasyonu...27 Nisan 2020
SEYYAR PAZAR KAPINIZDA27 Nisan 2020
Bozcaada'da Konaklama Yasakları 31 Mayıs'a Uzatıldı27 Nisan 2020
Bozcaada Belediyesi Emekçileri, Evlere 3300 Kg. Pazar Alışverişi Dağıttı27 Nisan 2020
Bozcaada Belediyesi'nden Askıda pazar Uygulaması27 Nisan 2020
Koronavirüs salgınına inat bu köyde tarım ve hayvancılık sürüyor27 Nisan 2020
Bayramiç'te koronavirüs önlemleri sürüyor27 Nisan 2020
Gökçeada Vefa Sosyal Destek Grubu Vatandaşlara Hizmete Devam Ediyor27 Nisan 2020
Çan Kaymakamlığı Muhtarlara Maske Dağıtımı Yaptı26 Nisan 2020
Gelibolu'nun köylerine yolcu durakları monte ediliyor26 Nisan 2020
Gelibolu Beşiktaşlılar Derneği'nden Yardım Kolisi26 Nisan 2020
Bozcaada Kaymakamlığı'ndan üreticiye destek26 Nisan 2020
Ayvacık Belediyesi 23 Nisan Ödüllerini Dağıttı26 Nisan 2020
Lapseki Pazarı'nda Sosyal Mesafe Korunuyor 25 Nisan 2020
Lapseki'de ki Fırınlarda Pide Yoğunluğu 25 Nisan 2020
Gelibolu Ticaret Odasından Üyelerine 3 bin Maske25 Nisan 2020
Çanakkale Kara Savaşları’nın 105. yıl dönümünde sade tören24 Nisan 2020
Gelibolu Vefa Sosyal Destek Grubu Vatandaşlara Hizmete Devam Ediyor24 Nisan 2020
Bozcaada'da koronavirüs tedbir kararlarına uymayan 10 kişiye ceza 24 Nisan 2020
23 Nisan'ı 'Şehitler Abidesi'nde kutladılar24 Nisan 2020
Biga'da 3.1 Deprem24 Nisan 2020
Çan Belediyesi'nden Seyyar Pazar Uygulaması23 Nisan 2020
Biga'da Kapı kapı dolaşıp ekmek dağıtıyor23 Nisan 2020
Çan'da 23 Nisan Kutlaması23 Nisan 2020
Ezine Belediyesi İnşaat Mekanik ve Elektrik malzemesi satın alacak23 Nisan 2020
Çan Vefa Sosyal Destek Grubu Vatandaşlara Hizmete Devam Ediyor23 Nisan 2020
Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı Tavuk Çiftliğinde Uyuşturucu Operasyonu Yaptı23 Nisan 2020
Çanakkale'de Ramazan Pidesi 3 Lira23 Nisan 2020
Gelibolu’da öğrencilerden videolu 23 Nisan kutlaması23 Nisan 2020
Çanakkale’de sosyal mesafeli 23 Nisan kutlaması23 Nisan 2020
Ayvacık'ta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Çelenk Koyma Töreni23 Nisan 2020
Asansörde ilginç corona önlemi23 Nisan 2020
Biga'da Kaçak Üretilmiş Dezenfektasyonlara El Kondu22 Nisan 2020
Gelibolu Belediyesi Esnafa Türk Bayrağı Dağıttı22 Nisan 2020
Çanakkale'de Örtü Yangını22 Nisan 2020
İlçe Milli Eğitim Müdürü'nden 23 Nisan Ulusal Egemenlik Mesajı22 Nisan 2020
Ezine Vefa Sosyal Destek Grubu Vatandaşlara Hizmete Devam Ediyor22 Nisan 2020
Ayvacık Toplu Konutlarında İnşaat Sürüyor22 Nisan 2020
Karabiga Belediyesi 3 İşçi Alacak22 Nisan 2020
Yumurtalar Boyanmış ....21 Nisan 2020
Gökçeada seferleri 4 güne çıkarılıyor21 Nisan 2020
Gelibolu'da 2. Faz Ödemeler Başladı21 Nisan 2020
Gökçeada'da Aile Hekimlerine Sağlık Seti21 Nisan 2020
Eceabat Vefa Sosyal Destek Grubu Vatandaşlara Hizmete Devam Ediyor21 Nisan 2020
Ayvacık Vefa Sosyal Destek Grubu Vatandaşlara Hizmete Devam Ediyor21 Nisan 2020
Kadın girişimci köyde kurduğu markayı dünyaya tanıtmak istiyor21 Nisan 2020
1915 Çanakkale Köprüsü yükseliyor! 21 Nisan 2020
Bozcaada'da 1500 Yıllık Kiremit Mezar Ortaya Çıktı  20 Nisan 2020
Lapseki’de Vefa Grupları, 24 Bin 214 Talebi Karşıladı20 Nisan 2020
Gökçeada Pazarında Fide Kuyruğu 20 Nisan 2020
Çanakkale’de Sulama Sezonu Başladı 20 Nisan 2020
Gelibolu'da üretilen maskeler hastaneye teslim edildi19 Nisan 2020
Çan Belediye Başkanı'ndan Sürpriz Doğum Günü19 Nisan 2020
Çanakkale'de 1350 adet sahte maske ele geçirildi19 Nisan 2020
Gökçeada'da Paskalya Ayinine Sadece Kilise Görevlileri Katıldı18 Nisan 2020
Karantinanın 12'nci Gününde Evden Çıktı, Yakalandı 18 Nisan 2020
Bozcaada'da beraberlik günleri18 Nisan 2020
Bayramiç Belediyesi İşyerlerini Dezenfekte Çalışmaları 18 Nisan 2020
Anafartalar Orman İşletme Müdürü Göreve Başladı18 Nisan 2020
Çanakkale'de Bir Köy Karantinada 18 Nisan 2020
Gelibolu Özel Bakım Merkezi Karantinada18 Nisan 2020
Çan Belediyesi 3 Boyutlu Maske Üreterek Sağlık Çalışanlarına Hediye Etti18 Nisan 2020
Çanakkale'de ak pelikanlar18 Nisan 2020
Gelibolu'da Covid 19 Yeni Yasakları Toplu Ulaşıma18 Nisan 2020

Arşiv Arama
 
..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
En Çok Okunan
Sayfalar
En Çok Yorumlanan
Radyo
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen
Anasayfa | Gazeteler | Ekonomi | Künye
CH