güncel      ÜNİVERSİTE      İLÇELER      Çanakkale Haberleri      KENT YAŞAM      YEREL SİYASET      KULİS HABERLERİ      Magazin   
 
Ana Sayfa > İLÇELER

Babakale köyünde kadınlar, muhtara direniyor
21 Mayıs 2019
Babakale köyünde kadınlar, muhtara direniyor
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Asya kıtasının en batı ucunda yer alan, Çanakkale Ayvacık ilçesine bağlı Babakale köyünde kadınların kurduğu dernek, muhtara karşı direniyor. Babakale Güzelleştirme Kültür ve Dayanışma Derneği Lokali'ne üye kadınlar elektriği kesilen, suyu muhtar tarafından verilmeyen derneklerinin önüne kendilerinden habersiz olarak taş döktürüldüğünü ve lokali açamadıklarını söylüyor. 

Derneğin başkanı Şükran Erkan "Yıllardır verdikleri mücadele ile yıkıntıyı harika bir yer haline getiren kadınların kazançları belli ki köyde birilerini çok rahatsız ediyor ve ellerinden almaya çalışıyorlar" diyerek, "Tüm bunlara rağmen üretimden gelen güçlerini kullanan kadınlar direnmeye devam ediyor" ifadesini kullandı. 

Sorunlarını bir basın metniyle açıklayan kadınlar, "Babakale Güzelleştirme Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Şükran Erkan" imzasıyla sorunlarına dair şunları söylediler:

Asya kıtasının en batı ucunda yer alan, Çanakkale Ayvacık ilçesine bağlı Babakale köyüne geldiğinizde içinizi açacak, sımsıcak bir mekanla karşılaşırsınız. Burası köyün kadınlarının kurduğu Babakale Güzelleştirme Kültür ve Dayanışma Derneği Lokali. Harap haldeki bir yıkıntıyı zaman içinde elleriyle, tırnaklarıyla kazıyarak harika bir mekan yapmışlar ve önce çayla başlayan süreç zaman içinde kahvaltıdan böreğe, gözlemeden mantıya çok çeşitli yiyecek ve içeceklerin servis edildiği bir lokale dönüşmüş. Köye gelen misafirlerin çok sevdiği bu mekan şimdi muhtar tarafından kapatılıyor.

2009 yılının başlarında, köyün kadınlarından Şükran Erkan, arkadaşlarına birlikte birşeyler üretip satma fikrini açıyor ve bu fikir diğer kadınlar tarafından büyük bir heyecan ve memnuniyetle karşılanıyor. Kadınlar yıkıntıyı temizleyip, önce burada çay satmaya başlıyorlar sonra da evlerde pişirip getirdikleri börek, çörek, kurabiye ve kekleri.

Kadınlar aynı yıl içinde dernek kurmak için çalışmalara başlıyorlar. Dernekleşme için yapılan ilk toplantıyı köyden bazı erkekler basıyor ve“bu derneği kuramazsınız çünkü mekanı biz istiyoruz” diyorlar ve kadınlarla tartışıyorlar. Buna rağmen derneğin ilk genel kurulunu 29 Ekim 2009 tarihinde yapıyorlar ve derneğe bağlı iktisadi işletmeyi de kuruyorlar. Köy muhtarı Aziz Erkan (fikir annesi Şükran Erkan’ın eşi) limana bakan ve kalenin altında yer alan yıkıntıyı kadınlara aylık 20 TL ile 20 yıllığına kiralıyor; amaç köyün kadınlarının bu güzel çabasını desteklemek, tıpkı balıkçı kooperatif binasının aylık kirasının 15 TL olması gibi. Böylere hem dernek bir mekana kavuşuyor hem de lokal olarak hizmet vermeye başlıyor. Dernek kurulduktan bir ay sonra bir gece yönetim odasının kapısı kırılarak tahsilat makbuzları ve yasal defterler çalınıyor. Masada para olmasına rağmen para alınmıyor sadece bu makbuz ve defterler çalınıyor, belli ki birileri bunlar çalınırsa dernek çalışamaz sanıyor ama kadınlar durumu jandarmaya bildiriyorlar. İki farklı parmak izi buluyor jandarma ama kadınlar köylülere kıyamayıp, suçlamalarında ısrarcı olmuyorlar. Daha sonraki süreçlerde bir küçük yakma girişimi olsa da kadınlar yılmadan lokali işletmeye devam ediyorlar.

2014 yerel seçimlerinde muhtarlık el değiştiriyor ve Bekir Vargün muhtar seçiliyor. Yeni muhtar 2015 yılında Ayvacık Kaymakamlığı’na giderek kadınları şikayet ediyor ve lokalin boşaltılmasını istiyor. Dönemin kaymakamı da kadınları dinlemeden muhtarın beyanına dayanarak binanın boşaltılması için hemen bir tebligat gönderiyor. Bunun üzerine kadınlar bu tebligata itiraz ediyor ve idare mahkemesinde dava açıyorlar. Davayı kaybeden kadınlar üst mahkemeye başvurmaya hazırlanırken aynı günlerde Çanakkale Valiliği’nden de randevu alıyorlar.

Randevudan birkaç gün önce, muhtar kalabalık bir grup ile lokale geliyor ve sözleşmeyi yenilemek istediklerini çünkü kaymakamın mutlaka uzlaşın dediğini söylüyor ve kadınları tehdit etmekten de geri kalmıyor; “köyden birileri sopalarla kale meydanında bekliyor ve buradan iyi bir sonuç çıkmazsa bu binayı başınıza geçirecekler” diyor. Kadınlar bu baskı altında yeni sözleşmeyi imzalamak zorunda kalıyorlar. Sözleşmeye göre yıllık üç bin TL kira ödenecek, sözleşme 3 yıl geçerli olacak. Sözleşmeden anlaşılan muhtar dernek işlerinde kontrolü elinden bırakmak istemiyor. Böylece kadınlar üst mahkemeye dava açmaktan da vazgeçiyorlar. Muhtar, Eylül 2018’de binayı boşaltın diye tebligat gönderiyor, dernek avukatı kadınlara, derneği ve lokali bir yıl daha kullanma hakları olduğunu söylüyor. Yani 1 Ekim 2019’a kadar sözleşme gereği kadınlar mekanlarını kullanmaya devam edecekler.

Aralık 2018’de Çanakkale İl Özel İdare’den bir mühendis gelip lokal binasının etrafında ölçüm yapıyor, kadınlar sorunca muhtarlık tarafından Tarih Koruma Kurulu’na kaçak yapı ihbarı yapıldığını ve yerinde tespit etmeye geldiğini söylüyor ve köy tüzel kişiliğine yani muhtarlığa 3.500 TL ceza kesip gidiyor. Muhtar bu tespite dayanarak daha sonra Çanakkale İl Özel İdare encümeninden binayla ilgili yıkım kararı çıkartıyor. Dernek de bu kararın iptali için dava açıyor. Muhtar yıkım kararı ile Uludağ Elektrik’e başvurarak 6 Mayıs 2019 tarihinde derneğin elektriğini kestiriyor ve sonra kendisi de suyu kesiyor. Dernek avukatı elektrik ve suyun tekrar açılması için ihtiyati tedbir davası da açacak önümüzdeki günlerde.

Elektrik ve su olmadığı için kadınlar buzdolaplarındaki tüm malzemeleri evlere götürmüşler, tüm yemekler evlerde pişip lokale getiriliyor. 6 Mayıs 2019’dan beri kağıt bardak, tabak ve plastik çatal, kaşık bıçak kullanıyorlar. Kredi kartı pos makinasını diğer restoranlarda şarj ediyorlar. Elektrik olmadığı için akşamları açamıyor sadece gündüz hizmet veriyorlardı; ta ki 20 Mayıs 2019 sabahına dek.

20 Mayıs 2019 tarihinde sabah lokali açmaya gelen kadınlar, kendilerinden habersiz olarak muhtarlığın lokal bahçesine taş döktürdüğünü ve taş döşettiğini görüyorlar ve lokali açamıyorlar. Kadınların yıllarca mücadele vererek korudukları mekan bir anda işgal ediliyor.

Derneğin bugün 86 üyesi bulunuyor ve üyelerden isteyenler dönüşümlü olarak lokalde çalışıp para kazanabiliyor. Şu anda aktif nöbetleşe çalışan kadın sayısı onüç. İktisadi işletme aracılığıyla yapılan satışlardan hem lokalde çalışan kadınlar kazanırken hem de dernek gelir elde ediyor. Belki de hayatlarında ilk defa kendi emeğinin parasal karşılığını gören kadınların gözlerindeki ışıltı, kendine güven, neşe ve inat görülmeye değer.

Dernek elde ettiği gelirlerle ilk yıllarda lokal binasını elden geçirip, onarmış. Bahçeye ağaç bir tente yapılmış, masa ve sandalyeler alınmış. Mutfak eşyaları, buzdolapları, yemek gereçleri alınmış. Daha sonra köyün girişindeki bir taş yapıyı aslına uygun tekrar yaptırmışlar (şimdi cafe olarak çalışıyor), plaja giyinme kabini yaptırmışlar ve ilkokula bir projeksiyon cihazı almışlar.

Dernek bugüne kadar bir çok yere gezi düzenlemiş ve köyün kadınları ilk defa kendi kazandıkları paralarla bu gezilere katılabilmiş, Türkiye’nin bir çok yerini gezdikleri gibi Selanik, Kıbrıs, Sakız ve Midilli adalarına da gitmişler. İlk gittikleri yerler; körfez ve Adatepe olmuş çünkü benzer işletmeleri ve ev pansiyonculuğunun oralarda nasıl olduğunu görmek ve örnek almak istemişler.

Dernek olarak köyün kadınlarını sağlık kontrolünden geçirmişler. Ev pansiyonculuğu kursu düzenlemişler ve kadınlar sertifikalarını alıp yavaş yavaş pansiyonculuğa da başlamışlar.

Bu sene takı kursu düzenlemek istemişler, eğitmen bulup anlaşma da yapmışlar ancak muhtar kursun dernekte verilemeyeceğini söyleyip eğitmeni alıp köyün başka bir yerine götürmüş ve kısa bir süre sonra katılım sağlanamadığı için kurs bitmiş.

Ayvacık merkezli ve köy kalkınma projelerine fon sağlayan bir dernek köyü ziyaret ettiğinde kadınlarla da görüşmüş ve kadınların önerdiği iki proje üzerinde anlaşmışlar. Bu projeler; geleneksel dokumacılık kursu açılması ile kadın emeğiyle yerel ürünler üretip iç piyasaya ve yurtdışına satış yapacak bir atölye kurulması. Muhtar Bekir Vargün buna da karşı çıkarak dernek temsilcisini alıp takı kursuna götürüyor ancak herhangi bir proje önerilemediğinden bu çabalar da sonuçsuz kalıyor.

Yıllardır verdikleri mücadele ile bir yıkıntıyı harika bir yer haline getiren kadınların kazançları belli ki köyde birilerini çok rahatsız ediyor ve ellerinden almaya çalışıyorlar. Tüm bunlara rağmen üretimden gelen güçlerini kullanan kadınlar direnmeye devam ediyor ama yine de yüzlerinden neşeyi ve gülümsemeyi eksik etmiyorlar ve desteğinizi bekliyorlar.

Babakale Güzelleştirme Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Şükran Erkan


KAYNAK: T 24
Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer İLÇELER Haberleri

Başlık Tarih
 
Troya Müdürü oldu. 23 Ağustos 2019
Bayramiç'te Orman Yangını23 Ağustos 2019
CHP'li üyelerden ruhsat iptali ve Olağanüstü Meclis Toplantısı istemi23 Ağustos 2019
Çanakkale’de 165 kaçak göçmen yakalandı23 Ağustos 2019
Çanakkale'de 3,6 büyüklüğünde deprem23 Ağustos 2019
Çanakkale'de akılalmaz cinayet! Şakalaşma kanlı bitti!23 Ağustos 2019
Sahil Güvenlik Çanakkale'de 149 Göçmen Kurtardı22 Ağustos 2019
1915 Çanakkale Köprüsü’nün ayakları yükseliyor/22 Ağustos 2019
Ayvacık'ta 1 Tonluk Köpekbalığı22 Ağustos 2019
Çanakkale'de 72 Kaçak Yakalandı 22 Ağustos 2019
Çanakkale'de uyuşturucu operasyonu22 Ağustos 2019
Gelibolu 18. Mekanize Tugay Komutanlığına Atama22 Ağustos 2019
Biga da ki hırsızlık olayında 2 kişi tutuklandı.21 Ağustos 2019
Ayvacık'ta Doğum Yapan Kaçak Dahil 100 kişi yakalandı21 Ağustos 2019
Lapseki'de İş Kazası. Özel İdare İşçisi Yaşamını yitirdi 21 Ağustos 2019
Ayvacık Belediyesi Çöplük atıklarının ekonomiye kazandırılması işi ihale edilecek21 Ağustos 2019
Bozcaada Belediye Meclisi'nden Gerginlik Sürüyor. Meclis Olağanüstü Toplansın21 Ağustos 2019
Biga'da 2 katlı kargir ev icradan satılık21 Ağustos 2019
Kirazlı'da Eylemciler Çanakkale Belediyesi'ne Rest çekti."‘Su ve Vicdan nöbetimiz devam edecek’21 Ağustos 2019
Tarihi yarımadanın atlı timi yaz mesaisinde21 Ağustos 2019
Çan Belediyesine ait 1 adet işyeri kiraya verilecek21 Ağustos 2019
Küçükkuyu belediyesine ait iş yeri 3 yıllığına kiraya verilecek21 Ağustos 2019
Küçükkuyu Tariş Kooperatifine ait daire ihale usulü ile satılacak21 Ağustos 2019
Gelibolu Belediyesi Asfalt betonu, yol yapımı ve yama asfaltı alım işi ihale Edecek21 Ağustos 2019
Yaban Domuzu Av Mevsimi Açıldı21 Ağustos 2019
“Zamanın İçinde” sergisi OPET’in desteğiyle Troya Müzesi’nde21 Ağustos 2019
Kirazlı'da ki Çadırlı Konaklayanlardan Çanakkale Belediyesi Desteğini Çekti,"“Eylem ve faaliyetlerinden sorumlu değiliz”21 Ağustos 2019
Çanakkale'de 201 kaçak yakalandı, 2 organizatör tutuklandı21 Ağustos 2019
Yeniceli Köylülerden Valilik Önünde Kömür Ocağı Karşıtı Eylem20 Ağustos 2019
Bayramiç'te Trafik Kazası: 3 Yaralı20 Ağustos 2019
Bu Kadarına Pes. 18 Kişilik Minibüsten 54 Mülteci Çıktı20 Ağustos 2019
Çanakkale’de 220 kaçak göçmen yakalandı20 Ağustos 2019
Dev petrol arama platformu Çanakkale Boğazı'nda20 Ağustos 2019
Biga'da Çeşmelere Bakım Yapıldı 20 Ağustos 2019
Bozcaada Kimisis Teodoku Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı'nda Yönetim Krizi 19 Ağustos 2019
Çanakkale Belediyesi Kirazlı'daki Eylemden Çekildi. 19 Ağustos 2019
Fazıl Say'ın Kazdağları Konseri Meksika Basınında19 Ağustos 2019
Troia Briç Festivali Turnuvası Düzenlendi19 Ağustos 2019
20 milyon avroya Gökçeada'da , Albüm: İmbros, zevk ve geleneklerle zaman içinde yolculuk Albümü19 Ağustos 2019
Gelibolu'da Kaza19 Ağustos 2019
Çanakkale'de “Gelibolu Seyyar Jandarma Taburu” anıldı19 Ağustos 2019
Çan'da gölette erkek cesedi bulundu18 Ağustos 2019
Çanakkale'de geçişlerde de yoğunluk sürüyor. 18 Ağustos 2019
Lapseki'nin Çevreci Muhtarı18 Ağustos 2019
Kanada'dan İzmir Barosu'nun Kaz Dağları mektubuna yanıt18 Ağustos 2019
Çanakkale'de 330 düzensiz göçmen yakalandı18 Ağustos 2019
Fazıl Say'ın Kaz Dağları konseri: Binlerce kişi dinledi18 Ağustos 2019
Fazıl Say, Kaz Dağları için sahnede18 Ağustos 2019
Alman Yurttaşlarına, Alman Sitelerinden Kirazlı'ya Gitmeyin Uyarısı17 Ağustos 2019
Ayvacık'ta Orman Yangını 1.5 Dönem Alan Zarar Gördü17 Ağustos 2019
Çanakkale'de ihaleye çıkarılacak 8 maden ihalesi iptal edildi.17 Ağustos 2019
Gökçeada berrak deniziyle dalış tutkunlarını ağırlıyor17 Ağustos 2019
Çanakkale'de köy odasında silahlı saldırı: 1 ölü17 Ağustos 2019
Çanakkale’de 39 düzensiz göçmen yakalandı17 Ağustos 2019
Çanakkale'de yolcu otobüsü devrildi: 1 kişi öldü, yaralılar var17 Ağustos 2019
Çanakkale'de yolcu otobüsü devrildi: Yaralılar var17 Ağustos 2019
Bozcaada'ya Kış Erken Geldi17 Ağustos 2019
THK, Biga'da 2 bin 652 deri topladı16 Ağustos 2019
Gelibolu'da anız yangını16 Ağustos 2019
Gelibolu Belediyesi Çelik depo yaptıracak16 Ağustos 2019
Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanı'na "yürüyüş yolları"16 Ağustos 2019
Kirazlı'da ki Eylem Komitesine Tepki Gösteren Grup Eylemden Ayrıldı16 Ağustos 2019
Virajı alamayan kamyon yola devrildi16 Ağustos 2019
Havadan Helikopter ile Trafik Denetimi16 Ağustos 2019
Bayramiç'te Silahlı Yaralama Faili Tutuklandı16 Ağustos 2019
Çanakkale'de Jandarma 450 Kaçak Yakaladı16 Ağustos 2019
Gökçeada'da Altın Madeni İhalesi16 Ağustos 2019
Çanakkale'de 55 göçmen yakalandı16 Ağustos 2019
bayramda trafik ada hayatını felç etti16 Ağustos 2019
Sevim Kuruç Bozcaada'da boğularak can verdi16 Ağustos 2019
Çanakkale'de 135 kaçak göçmen yakalandı15 Ağustos 2019
Gelibolu'nun mavi bayraklı plajına bayram ilgisi15 Ağustos 2019
Fener Rum Patriği Bartholomeos Gökçeada'da ayin yönetti15 Ağustos 2019
Gelibolu İskelesi Artık 4 Gemi Yanaşma Rampasıyla Hizmet Veriyor15 Ağustos 2019
Kahvehanedeki silahlı kavgada iki kardeş yaralandı15 Ağustos 2019
Vali Tavlı, Kurban Bayramında Çocukların Bayram Sevincine Ortak Oldu15 Ağustos 2019
Geyikli Belediyesi'ne Bisikletçilerden Mesaj:"Çöpleri Toplaması Bizden, Alması Sizden"15 Ağustos 2019
Kirazlı'da İneğe Çarpan Araçta Maddi Hasar15 Ağustos 2019
FEMEN Kaz Dağları Hepimizin!14 Ağustos 2019
Kirazlı ruhsatını aldığında yıl 1987 İmiş 14 Ağustos 2019
Gökçeada'da 'Madam'ın dibek kahvesi' lezzeti14 Ağustos 2019
Çanakkale'de RES Elektrik Üretimine Başladı14 Ağustos 2019
Çanakkale’de 118 göçmen yakalandı14 Ağustos 2019
Kirazlı’da Aslında kaç ağaç kesildi14 Ağustos 2019
Çanakkale Kirazlı altın madeni millileştirilsin13 Ağustos 2019
Bozcaadalılardan Ders Gibi Eylem. Sen misin çöp konteynerini kapatan !13 Ağustos 2019
Jandarma kayıp koyunları drone ile buldu13 Ağustos 2019
Eylül'de Bozcaada'da yepyeni bir festival başlıyor: Run The Island Bozcaada13 Ağustos 2019
Gelibolulu Çocuklardan Örnek Davranış 13 Ağustos 2019
Küçükkuyu 'da Trafik Denetimleri 13 Ağustos 2019
Kirazlı'da Şimdi de İtalyan Medyası13 Ağustos 2019
Kazdağları'nda bir eylem daha12 Ağustos 2019
Biga da çıkan orman yangını kontrol altına alındı.12 Ağustos 2019
Ayvacık'ta Deprem12 Ağustos 2019
Biga'da Orman Yangını 12 Ağustos 2019
Davutoğlu: Kaz Dağları insanlık meselesidir12 Ağustos 2019
Çanakkale’de yanan ormanlık alan uydu ile görüntülendi12 Ağustos 2019
Çanakkale'de 11 Acemi Kasap Hastanelik oldu 12 Ağustos 2019
Çanakkale'de kaç düzensiz göçmen yakalandı?11 Ağustos 2019
Eceabat'ta 100 hektar alan kül oldu! PKK ihtimali üzerinde duruluyor!11 Ağustos 2019
Genelkurmay e Başkanı Başbuğ, Görev Yaptığı Gelibolu Yangını İlgili Mesaj Yayımladı11 Ağustos 2019
Çanakkale Savaşı’ndan kalma mühimmatlar patladı11 Ağustos 2019
Eceabat'ta ki Yangın Söndürüldü11 Ağustos 2019
Çanakkale'deki yangın kontrol altında11 Ağustos 2019
Çanakkale'de yangın şehitliği tehdit ediyor11 Ağustos 2019
Kilitbahir Behramlı Köyü'nde İki Ayrı Nokta da Orman Yangını10 Ağustos 2019
Doktorlarda Kirazlı'ya Yürüyor10 Ağustos 2019
Kirazlı'da ki Nöbet Eylemi Sürecek10 Ağustos 2019
Dikkat, Gelibolu'da Cinsel Organını Yoldan Geçenlere Gösteren Sapık Aranıyor10 Ağustos 2019
Bozcaada Belediye Meclisi'nde Başkan ve AKP'li Üyeler İçkili Ruhsat Vermeye Evet Dedi CHP'liler Red 10 Ağustos 2019
İçme suyu inşaatı yapım işi ihale edilecek10 Ağustos 2019
Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Sobalık odun ve kömür Alacak. Nerede Kullanacak ?10 Ağustos 2019
Gelibolu Belediyesi İstinad duvarı yapım işi ihale Ediyor10 Ağustos 2019
Biga’da silahlı saldırıda bir kişi öldü.10 Ağustos 2019
Ezine’de acemi erler yemin etti10 Ağustos 2019
Çanakkale Savaşı'nda Mucizevi Şekilde Atatürk'ün Hayatını Kurtaran O Saat…10 Ağustos 2019
Çanakkale ise mükemmel plaj sayısı 30 10 Ağustos 2019
DENİZ ULAŞIMI BAYRAMA HAZIR10 Ağustos 2019
Tatilciler Akın Etti Feribot Kuyruğu Başladı10 Ağustos 2019
TRT Çocuk, 'Kaz Dağları'na zarar veriliyor' diyen çocuğu yayından aldı10 Ağustos 2019
Çanakkale ve Kepez’deki Kurban Satış Noktalarında Kurban Hareketliliği Başladı10 Ağustos 2019
CHP Bozcaada İlçe Başkanı İstifa etti 09 Ağustos 2019
Gelibolu'da av köpeklerine kuduz aşısı yapıldı09 Ağustos 2019
Çan'da Hüzünlü Veda 09 Ağustos 2019
Alamos Gold'un CEO'su John McCluskey , Özür dilerim09 Ağustos 2019
Kirazlı'da ki Altın Arama, Burhan Kuzu ile Hablemitoğlu Arasında Sert Polemiğe Yol Açtı09 Ağustos 2019
Vali Tavlı, Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğini Kabul Etti08 Ağustos 2019
Akşener,: Buradan Sayın Erdoğan'a sesleniyorum. Gel kardeşim şurayı gör. Göreceksin ki vicdanın sızlayacak08 Ağustos 2019
Arup ve Aas-Jakobsen, 1915 Çanakkale Köprüsü Projesine Dahil Oldu08 Ağustos 2019
Öğrenci taşıma hizmeti alınacak08 Ağustos 2019
Çanakkale'de 41 düzensiz göçmen yakalandı08 Ağustos 2019
ÇANAKKALE’DE KAMU KURUMLARI ARASINDA DAYANIŞMA ÖRNEĞİ08 Ağustos 2019
Ayvacık ta Konser07 Ağustos 2019
Gökçeada'nın Gelecek Vaad Eden Ruhanisi 07 Ağustos 2019
Çanakkale’de 70 dönümlük makilik alan yandı07 Ağustos 2019
Gökçeada Yenimahalle'de bahçeli İki katlı kargir ev mahkemeden satılık07 Ağustos 2019
Rapçı Ezhel, Ayvacık Belediyesi'ni Ziyaret Etti07 Ağustos 2019
Sahil Güvenlik'ten tıbbı tahliye07 Ağustos 2019
Çanakkale'de 44 düzensiz göçmen yakalandı07 Ağustos 2019
Alamos Gold'un CEO’su: Ağaçları biz değil hükümet kesti, 5 milyon dolar ödedik07 Ağustos 2019
OPET, Çanakkale’ye belgesel armağan etti07 Ağustos 2019
Çanakkale'de 16 Kaçak Yakalandı 07 Ağustos 2019
Kesmişler Ama Ağaçtan Saymamışlar07 Ağustos 2019
Çilek üreticisine eğitim desteği sürüyor07 Ağustos 2019
Alamos Gold , Yayınladığı Raporda Halkın Tepkisi 3 ile 6 Ay Arasında Geciktirir 06 Ağustos 2019
Çanakkale'de 32 kaçak yakalandı06 Ağustos 2019
Eceabat Belediyesine ait sosyal tesis kiraya verilecek06 Ağustos 2019
Gelibolu'da sokak basketbolu turnuvası06 Ağustos 2019
KAYA ÜZEN “KİRAZLI KONUSUNDA KAMUOYU AYDINLATILMALIDIR”06 Ağustos 2019
Tatilciler akın etti: Maldivler'i andırıyor05 Ağustos 2019
Bozcaadalılar üzümüne, bağına sahip çıkıyor05 Ağustos 2019
Ayvacık Belediyesi Ücretsiz Halk Konseri05 Ağustos 2019
94 yaşında, kışlık odununu sırtında taşıyor05 Ağustos 2019
Gelibolululardan Şampiyonlara Kutlama05 Ağustos 2019
Sayıştay Başkanlığı'ndan Gelibolu Belediyesi İçin Şok Karar, Gözler Çanakkale ve Biga Belediyesi'ne Çevrildi05 Ağustos 2019
Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Hazır yemek ve dağıtım ihalesi Yapıyor05 Ağustos 2019
Temizoğluları Hazır Beton İnşaat Konkordato Komiserliği'nden alacaklılara çağrı05 Ağustos 2019
"Gelibolu Seyyar Jandarma Taburu"nu anma yürüyüşü yapılacak05 Ağustos 2019
Bozcaada Müzesi 13 yaşında04 Ağustos 2019
Yeniceli Muhtarlardan Vali Tavlı'ya Ziyaret 04 Ağustos 2019
Çanakkale'de 26 Kaçak Yakalandı 04 Ağustos 2019
2020 model Bozcaadaspor hazır!04 Ağustos 2019
Vali Tavlı, Çanakkale Arıcılar Birliğini Ziyaret Etti03 Ağustos 2019
Vali Tavlı, Şehit Gazi-Sen Konfederasyonu Yönetim Kurulunu Kabul Etti03 Ağustos 2019
Çanakkale de Trafik kazası 2 Ölü03 Ağustos 2019
Biga İtfaiyesine Yangın Söndürme Ve Kurtarma Eğitimi03 Ağustos 2019
Çanakkale Turizmi yeniden yükselişe geçti03 Ağustos 2019
Çanakkale'de telefonla dolandırıcılık02 Ağustos 2019
Ortopedi Uzmanı Op.Dr.Hasan Keser, Lapseki Devlet Hastanesi'nde Göreve Başladı02 Ağustos 2019
Gestaş’tan elektrik kesintisine de özel sefer02 Ağustos 2019
Çanakkale'de kayıp zihinsel engelliyi "Roka" buldu02 Ağustos 2019
Ayvacık Devlet Hastanesi'nde ,Hastalara Tercüman mı Bakıyor ? 02 Ağustos 2019
Çanakkale’de 260 mülteci yakalandı02 Ağustos 2019
Ayvacık'ta RES Kamulaştırması 02 Ağustos 2019
İş makinesi ve teçhizatı alım işi ihale edilecek01 Ağustos 2019
Bozcaada'da Amerikan Çeşme mevkiinde korkutan yangın01 Ağustos 2019
SOSYAL ÇALIŞMA ÖĞRENCİLERİNE İŞ KULÜBÜ EĞİTİMİ VERİLDİ01 Ağustos 2019
Asso'ta Kaçaklara Drone İle Operasyon01 Ağustos 2019
Biga'nın kurtuluşunun 97. yılına doğru01 Ağustos 2019
Rumen askeri gemisi Çanakkale Boğazı'nda01 Ağustos 2019
Bayramiç Belediyesi 1 İşçi Alacak01 Ağustos 2019
Kıbrıs Gazisi Rüstem Becer'e son görev01 Ağustos 2019
Yenice'de Artçı Depremler01 Ağustos 2019
Çanakkale Boğazı, gemi trafiğine kapatılacak01 Ağustos 2019
Gökçeada'ya gelenlere Anket31 Temmuz 2019
Çanakkale Köprüsü'nün destek yapılarının imalatına başlandı31 Temmuz 2019
Sardalyanın kilosu 15 liraya düştü31 Temmuz 2019
Çanakkale Yenice'de deprem! 31 Temmuz 2019
1800'den bu yana kazılan kent: "Assos"31 Temmuz 2019
Çanakkale Jandarma Komutanlığı'ndan Göçmen Operasyonu31 Temmuz 2019
Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı'ndan Uyuşturucu operasyonu 31 Temmuz 2019
Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı'nda Operasyon 31 Temmuz 2019
Bina onarım işleri yaptırılacak31 Temmuz 2019
Gelibolu'da Sarı ve Yeşilin Şöleni31 Temmuz 2019
Sertifikalı anne oldular31 Temmuz 2019
Bayramiç'te eşek kurtarma operasyonu 31 Temmuz 2019
Tohum Takas Şenliği Fikir Alışverişi Toplantısı31 Temmuz 2019
Çanakkale’de 38 mülteci yakalandı 31 Temmuz 2019
Gelibolulu Çocuklar Midilli Atlarıyla Buluştu30 Temmuz 2019
Ayvacık Belediyesi Çalışıyor30 Temmuz 2019
Dev tanker Çanakkale Boğazı’nı kapattı30 Temmuz 2019
Ayvacık'ta Yol Çizgileri 29 Temmuz 2019
Çanakkale’de 43 düzensiz göçmen yakalandı 29 Temmuz 2019
Çanakkale'de Mülteci Organizatörlerine Operasyon. 66 Gözaltı 29 Temmuz 2019
Gelibolu'da Trafik Kazası29 Temmuz 2019
Çanakkale İl Jandarma Komutanlığından Havadan Operasyon29 Temmuz 2019
Gülpınar Açıkları 3.3 29 Temmuz 2019
Çan'da Orman Yangını28 Temmuz 2019
Deniz Tavşanı Gökçeada'da Görüldü28 Temmuz 2019
Gökçeada'da çöplük yangını ormana sıçramadan söndürüldü28 Temmuz 2019
Türkiye'nin Fabrika Baca Atığı İle Isıtılan İlk Modern Serası Hizmete Açıldı28 Temmuz 2019
Gazeteci Cem Seymen , Çan'ın Kirli Havasına Tepki27 Temmuz 2019
BİGA TSO GİRİŞİMCİ GELİŞTİRME MERKEZİ’NDE 26.DÖNEM GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ SONA ERDİ27 Temmuz 2019
2015 model Audi A3 Ambiante icradan satılık27 Temmuz 2019
Ayvacık Belediyesi Üst örtülü otopark yaptıracak27 Temmuz 2019
Yunanistan, Kaçak Göçmenleri Zeplinle gözetleyecek, Türk SG Komutanlığı'na Bildirecek27 Temmuz 2019
BIFED finalinde 2’si Türkiye’den toplam 17 film yarışacak27 Temmuz 2019
Çan Belediyesi Geç Emekliliğe Çözüm, 50 Yaşında İşçi Alıyor26 Temmuz 2019
Trafik kazası, 5 Yaralı26 Temmuz 2019
Çanakkale'de trafik kazası: 8 yaralı26 Temmuz 2019
Aya Paraskevi Panayırı Yapıldı26 Temmuz 2019
Lapseki'de ki Cinayete CNN TÜRK'ten Küfürlü Manşet26 Temmuz 2019
Korgeneral Aksakallı YAŞ'ı Bekliyor26 Temmuz 2019
Çanakkale'de katliam yapan baba tutuklandı26 Temmuz 2019
İÇDAŞ TOHUM BANKASI AÇILIYOR25 Temmuz 2019
Ezine Belediyesi 2 İşçi Alacak25 Temmuz 2019
Ayvacık Belediyesi Zabıta Ekipleri Aralıksız Çalışıyor25 Temmuz 2019
Başkan Varol'dan Korgeneral Aksakallı'ya forma hediyesi25 Temmuz 2019
Bozcaada bağ bozumuna hazırlanıyor25 Temmuz 2019
2019 Yılı KÖYDES Basın Bildirisi25 Temmuz 2019
Çanakkale'de Uyuşturucu Operasyonu, 37 Gözaltı25 Temmuz 2019
1915 Çanakkale Köprüsü'nün kule blokları geldi25 Temmuz 2019
Çanakkale'de Baba dehşeti... Ailesini katletti25 Temmuz 2019
Bozcaada bağ bozumu turları başlıyor25 Temmuz 2019
Kahve yazarı Cenk Girginol Bozcaada’da!25 Temmuz 2019
Gelibolu Kent Hizmetleri Engelli 1 İşçi Alacak24 Temmuz 2019
Çanakkale'de trafik kazası: 1 ölü24 Temmuz 2019
BİGA’DA BU YIL İKİNCİSİ DÜZENLENEN GİRİŞİMCİLİK EĞİTİM PROGRAMI YENİ KURSİYERLERİNİ AĞIRLIYOR24 Temmuz 2019
Ayvacık Belediye Başkanı Kısır partisinde24 Temmuz 2019
Çanakkale'de 12 mülteci yakalandı24 Temmuz 2019
Οι Αθηναίοι για το ταξίδι για την Τενεδο είμαστε στα μισά της Θεσσαλονίκης!!!!24 Temmuz 2019
Bozcaada'da sokak ortasında taciz ve hakaret!24 Temmuz 2019
Lapseki'de İzinsiz Kazıya Operasyon24 Temmuz 2019
Çanakkale'de Mülteciler arasında Yunanistan'a kaçmaya çalışan FETÖ üyesine operasyon24 Temmuz 2019
Çanakkale'de 50 düzensiz göçmen yakalandı24 Temmuz 2019
Eceabat spor salonu kazan dairesi kurulması işi ihale edilecek24 Temmuz 2019
Minibüsle çarpışan motosikletin sürücüsü hayatını kaybetti24 Temmuz 2019
171 Konut için Kura Töreni Yapıldı23 Temmuz 2019
Semih İnce milli takım kampında23 Temmuz 2019
Ezine'de kan donduran infaz23 Temmuz 2019

Arşiv Arama
 
..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
En Çok Okunan
Sayfalar
En Çok Yorumlanan
Radyo
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen
Anasayfa | Gazeteler | Ekonomi | Künye
CH