güncel      ÜNİVERSİTE      İLÇELER      Çanakkale Haberleri      KENT YAŞAM      YEREL SİYASET      KULİS HABERLERİ      Magazin   
 
Ana Sayfa > İLÇELER

Bozcaada Belediye Meclisi'nde Başkan ve AKP'li Üyeler İçkili Ruhsat Vermeye Evet Dedi CHP'liler Red
Flaş Haber
10 Ağustos 2019
Bozcaada Belediye Meclisi'nde Sert Tartışmalar. Başkan ve AKP'li Üyeler İçkili Ruhsat Vermeye Evet Dedi
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
 
 
Tuzburnu'nda yaz başında belediye tarafından mühürlenen ancak daha sonra yapı kayıt belgesi üzerinden belediyenin şartlı ruhsat verdiği bir işletme, geçen meclis toplantısında işletmesinin içkili yerler bölgesine alınmasını talep etti. Önceki meclis toplantısında reddedilen bu talep dünkü toplantıda işletmenin dilekçesine istinaden tekrardan gündeme alındı ve mecliste sert tartışmalar yaşandı.
 
 
Bu talep, geçen meclis toplantısında olduğu gibi CHP'li Öznur Evergen, İbrahim Günel ve Aykut Turgal tarafından reddedildi. Red oyu veren bu üyeler, söz konusu işletmenin aldığı yapı kayıt belgesinin 7 tanesinden 2'si hariç hepsinin iptal edildiği, ancak büfe ruhsatı verilen yapı kayıt belgeli olan yapının da bakanlık tarafından soruşturulduğu, bakanlıktan cevap gelmeden belediye tarafından bu yapıya büfe ruhsatı verilmesinin yanlış olduğunu, dolayısıyla da alkol ruhsatı verilmesinin de yanlış olacağını belirtti. Bu görüşü savunan 3 CHP'li üye, aynı zamanda söz konusu işletmenin geçen yıl kaçak çalıştığını, kıyı kenar çizgisine de çok yakın olduğu için de “Bozcaada Bizim” ruhuna da aykırı olduğunu söyledi.
 
 
 
AKP’LİLER DE ALKOL RUHSATINA ‘EVET’ DEDİ
 
 
Ancak buna karşılık Başkan Hakan Can Yılmaz, CHP'li Recep Yalçın ile Neyran Erbatur, AKP'li Özgün Yavaş, Nejla Ersöz ve İYİP'li Cevdet Çebi içkili yerler bölgesine alınması konusunda olumlu görüşte birleşti. Söz konusu işletmenin içkili yerler bölgesine alınması talebi CHP'li Recep Yalçın, Neyran Erbatur, daha önce birçok meclis toplantısında bağ evlerine yönelik alkol ruhsatı taleplerine red oyu veren AKP'li üyeler Özgün Yavaş, Nejla Ersöz ve İYİP'li üye Cevdet Çebi'nin kabul oyu vermesi ile oy çokluğu ile kabul edildi.
 
 
İşletmeye ruhsat verilmesini ve içkili bölgeler alanına alınması yönünde tartışmalara dahil olan ve bu yönde görüşünü açıklayan başkan Yılmaz'ın ise tüm üyeler oyunu açıkladıktan sonra çekimser oy kullanması da dikkat çeken ayrıntıydı.
 
 
İşte mecliste yaşanan o tartışmalardan önemli bölümler:
 
AKP'li Özgün Yavaş, "Geçen ay psikoloji, baskı çok farklıydı. Ben o zaman da düşünülmesi lazım, haksızlık yapılıyor galiba diye çekimser oy vermiştim. Yine aynı şekilde düşünüyorum ve acele bir karar verildiğini düşünüyorum. Niye verilmesin dediğimde kendi kendime cevabını bulamıyorum. Ama o zaman farklı bir durum vardı, her şeye karşı çıkmıştık” dedi.
 
 
 
GÜNEL: BAKANLIK CEVAP VERMEDEN İŞLEM YAPAMAYIZ
 
İbrahim Günel ise "Ben araştırdım, oradaki tek yapının 2017 öncesinde yapılıp yapılmadığını Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tespit edememiş. Diğerleri 2017 sonrasında yapıldığı için red vermiş. Diğeri içinse Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bakanlığa yazmış. Şimdi bakanlıktan o yazı gelmeden bizim izim vermemiz doğru olmaz. Bakanlık şartlı olarak izin vermiş. Bakanlık derse bu iptal, o zaman büfe ruhsatı da iptal olur” diye görüş bildirdi. 
 
Cevdet Çebi ise, "Önceki mecliste konu hakkında yeterli bilgi verilmediği için red verdik. Geçen sefer bu bilgiye sahip olsaydım evet diyecektim, neden evet diyecektim. Çünkü orası günübirlik alan. Günübirlik ise bunun içki ruhsatını da vermek zorundayız. Siz belediye olarak şartlı ya da şartsız ruhsat vermişsiniz, şu an izni var. Zaten günübirlik onaylandığında oraya bina yapma hakkı olacak.  Bağevlerine alkol verilmesine karşıyız, bu yanlıştan döndük ama orası günübirlik alan diye verilmesinden yanayım” diyerek fikrini açıkladı.
 
 
Öznur Evergen: "Bu süreci çok iyi değerlendirdiğimizi düşünmüyorum ben. Burası geçen yıl çok acele şekilde ruhsatsız olarak çalıştırılmış. Öyle olduğunu biliyorum, şimdi bütün bunların üzerine ben bunu resmiyete uydurmaya, sonucunda da bize bir yaptırım uygulandığını düşünüyorum. Zaten 5'ini Çevre Şehircilik yıkmış ki bunların hepsinin resmi ve prosedür uygulanarak yapılması gerektiğini düşünüyorum. Ben daha onaylanmamış bir yere alkol ruhsatı verilmesinin konuşulmasının gerekmediğini düşünüyorum. Çevre Şehircilik ve Tabiat Kurulu'ndan cevabın gelmesi beklenmeli diyorum.”
 
 
 
İŞLETME SAHİBİ, BİLİRKİŞİ RAPORU OLDUĞUNU İDDİA ETTİ
 
İşletme sahibi de söz alarak bu konuda olumlu görüş geldiğini savundu. Ve Belediye Başkanı’na, "Başkanım dün akşam size de attım zaten bilgileri, şu anda Tabiat Varlıkları Müdürlüğü’nün  genel görüşü ve 2017'de alınmış mahkeme kararı ve bilirkişi kararı var elimizde. Yanlış düşünüyorsunuz beyefendi. Evrak var elimizde başkanımıza verdim." dedi.
 
 
Ardından Başkan Yılmaz ve CHP'li üye Recep Yalçın'a verilen belgeler yaklaşık 20-25 dakika boyunca araştırıldı fakat Tabiat Varlıkları'ndan söz konusu yapı kayıt belgesinin uygunluğunu içeren bir ifadeye bulunamadı. Bozcaada TV’den canlı yayınlanan yayında, varsa bu evrakların resmen belediyeye teslim edilmediği, Belediye Başkanı’na direkt elektronik ortamda gönderildiği anlaşıldı.
 
 
 
CHP’Li YALÇIN VE AKP’Lİ YAVAŞ BENZER GÖRÜŞ SAVUNDU
 
İddia edilen belge Başkan Yılmaz ve Recep Yalçın tarafından aranırken AKP'li Meclis üyesi Özgün Yavaş, "Şimdi İbrahim abinin istediği belge zaten yok ortada. Benim için önemli değil zaten karar vermemde, işletme ruhsatının verilmesi yeterli. Yanlış hesap Bağdat’tan döner zaten" diyerek evrak olmasa da alkol ruhsatının onaylanması konusunda ısrarcı olduğu görüldü. Araya giren CHP’li Recep Yalçın ise "Olay o değil zaten, burada işletme ruhsatını konuşmuyoruz. İçkili bölgeler, bu meclisin yetkisinde olan bir şey. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı isterse onu iptal etsin, ben orasını belediye olarak içkili yerler bölgesi olarak belirliyorsam fark etmiyor orada büfe olması" diyerek AKP’li Özgün Yavaş’ı olumluyan bir görüş bildirdi.
 
 
CHP’li meclis üyesi Aykut Turgal da Recep Yalçın'ın bu çıkışına karşılık "Olmaması fark eder ama, bakanlıktan olumsuz cevap gelirse oradaki yapıya verilenin legal olmadığı anlamına gelir" diye cevap verdi.
 
 
 
CHP’Lİ TURGAL: BELEDİYE DİK DURMALI
 
Son olarak yeniden söz alan CHP'li Aykut Turgal ise, "Ben bir kere şartlı da olsa bakanlıktan cevap gelmeden, onaylanmadan ruhsat verilmesini yanlış buluyorum. Ki bakanlıktan olumlu cevap gelse bile plaja bu kadar yakın olan alanlardaki yerlerde yapı kayıt belgesi de alsa, beldiyenin Bozcaada Bizim'deki gibi dik durması gerektiğini, herhangi bir işletme ruhsatı verilmemesi için elinden geleni yapması gerektiğini düşünüyorum” dedi. 
 
 
Aykut Turgal'ın bu yorumunun ardından tekrardan söz alan Recep Yalçın, "Şimdi burası günübirlik tesis alanı, günübirlik tesis alanına içki ruhsatı vermeyecek misin?" dedi. Aykut Turgal'da buna karşılık "Bence biz bunun belediye olarak A'sını, B'sini, hepsini irdeleyip bu tür alanlara ruhsat vermemek için elinden geleni yapmalı diye düşünüyorum" dedi.
 
 
 
CHP’Lİ BAŞKAN YILMAZ: BURASI KİŞİNİN TAPULU ARAZİSİ
 
Aykut Turgal'ın bu cevabına karşılık ise sinirlenen Başkan Yılmaz, "Biz plajlarımıza içki ruhsatı ya da işletme ruhsatı vermiyoruz. Kıyı kenar çizgisinin dışında, kişinin tapulu arazisinden bahsediyoruz, plajdan bahsetmiyoruz. Canlı yayın da var, sakın, sakın, Bozcaada Bizim için en fazla uğraşan benim, sakın yanlış anlaşılmaya müsaade etmem, Bozcaada Bizim'i en fazla savunan benim” diyerek Turgal’ın görüşüne katılmadığını dile getirdi. 
 
 
Bunun üzerine Aykut Turgal ise, "Benim kassettiğim farklı" diye cevap verince Başkan Yılmaz, "Lütfen doğru cümle ile o zaman" dedi ve Turgal da "Bozcaada Bizim’de kastettiğim sadece kumsal değildi, keza oradaki arazi denizden 2 metre aralıkta, ufacık bir alan önünde iskelesi var" dedi tekrardan araya giren başkan Yılmaz, "Kumsal, koy, plaj bunlar kamuya açık yerlerdir. Kamuya açık alanlar halkın kalsın diye biz mücadele ettik. Ben işletme sahibi ile ne düşmanlığım ne de dostluğum var. Kişilerin tapulu yerleri üzerinden mücadele etmedik Bozcaada Bizim’de.  
 
 
 
‘BENİM BOZCAADA BİZİM’DEN ANLADIĞIM İLE SİZİNKİ FARKLIYMIŞ’
 
Aykut Turgal da bu cevaba karşılık "O zaman benim Bozcaada Bizim'e yüklediğim misyon ile sizin yüklediğiniz misyon farklıymış diyelim" dedi. Ardından gene açıklama yapan Başkan Yılmaz, "Bana sözel olarak da şifayen de ulaşanlar var, ben bunu kesinlikle üzerime kabul etmiyorum. Net. Bozcaada Bizim'e ihanet ediyorsunuz başkanım bunu meclis gündemine alarak diye, bunu ben o kişiye iade ettim. Öyle bir şey olmaz. En fazla emek veren, bütün halk ile birlikte, herkes kadar eşit emek veren ama hasbelkader belediye başkanı olarak halkın sesini duyurmaktaki çabamı bu şekilde Bozcaada Bizim'e ihanet ediyorsunuz diye suçlamayı ben üzerime almıyorum. Kusura bakma bu seninle ilgili bir şey değil, bunu bana çok insan tarafından şifayen söylendiği için söylüyorum” dedi.
 
 
CHP'li Neyran Erbatur da "Burası içkili yerler bölgesindeyse ben de verilmeli diye düşünüyorum" dedi. Aykut Turgal'da "Bundan sonra bizim bu tür alanlara bakış açımız buysa ona göre bilelim." dedi.
 
 
Cevdet Çebi ise tekrardan içkili yerler bölgesinin imar planında olduğunu ifade edince Turgal, "Kıyı kanuna göre de bu tür yerlerin kıyıdan 50 metre geride olması gerekiyor" dedi. Çebi de "Bu ayrı bir konu" diye karşılık verdi.
 
 
 
BOZCAADA BİZİM NEYDİ?
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kasım 2016’da Bozcaada’nın Sulubahçe ve Habbele koylarını tesisleşme ihalesine açmak istemesi üzerine, Bozcaada Belediyesi, birçok sivil toplum kuruluşu, sivil inisiyatifler, adalılar ve ada dışında olup da adayı seven milyonlarca insanın bu ihaleyi iptal ettirmesi için ortak çabasını ifade eden bir kampanyaydı. Kampanya süresince CHP’li Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz Ankara’daki bürokratik görüşmelere AKP’li meclis üyesi Sabri Güler ile birlikte gitmiş, CHP ve AKP’li milletvekilleriyle birlikte görüşmüşlerdi. Bir süre sonra iktidar ile muhalefet tüm partilerin de bu ihalenin iptalini istemesi, milyonların emeği ile birleşti ve “Bozcaada Bizim” kampanyasının gücü ile ihale iptal edildi. Fakat daha sonra bu ortak slogan belediyenin birçok mecrasında çevre, temizlik faaliyetlerinde, siyasi söylemlerde kullanıldı ve 31 Mart seçimlerinde Başkan Yılmaz'ın seçim broşüründe "Gerçekleştirdiklerimiz projeler" arasında yer alarak sadece bir kesimin sloganıymış gibi topluma lanse edildi. Bazı koylarda son 3 senede beach adı ile işletmelerin açılması ve belediyenin bu yerlere ruhsat vermesinin Bozcaada Bizim ruhuyla uyuşmadığını dile getiren kesimlerce bu durum eleştiriliyordu. Son olarak da her kesime eşit mesafede durması gereken Bozcaada Belediyesi, bu sloganı seçim döneminde Youtube hesabından CHP seçim şarkısı olarak kullanmıştı.

KAYNAK:BOZCAADAHABER...

Tuzburnu'nda yaz başında belediye tarafından mühürlenen ancak daha sonra yapı kayıt belgesi üzerinden belediyenin şartlı ruhsat verdiği bir işletme, geçen meclis toplantısında işletmesinin içkili yerler bölgesine alınmasını talep etti. Önceki meclis toplantısında reddedilen bu talep dünkü toplantıda işletmenin dilekçesine istinaden tekrardan gündeme alındı ve mecliste sert tartışmalar yaşandı.


Bu talep, geçen meclis toplantısında olduğu gibi CHP'li Öznur Evergen, İbrahim Günel ve Aykut Turgal tarafından reddedildi. Red oyu veren bu üyeler, söz konusu işletmenin aldığı yapı kayıt belgesinin 7 tanesinden 2'si hariç hepsinin iptal edildiği, ancak büfe ruhsatı verilen yapı kayıt belgeli olan yapının da bakanlık tarafından soruşturulduğu, bakanlıktan cevap gelmeden belediye tarafından bu yapıya büfe ruhsatı verilmesinin yanlış olduğunu, dolayısıyla da alkol ruhsatı verilmesinin de yanlış olacağını belirtti. Bu görüşü savunan 3 CHP'li üye, aynı zamanda söz konusu işletmenin geçen yıl kaçak çalıştığını, kıyı kenar çizgisine de çok yakın olduğu için de “Bozcaada Bizim” ruhuna da aykırı olduğunu söyledi.

 

AKP’LİLER DE ALKOL RUHSATINA ‘EVET’ DEDİ


Ancak buna karşılık Başkan Hakan Can Yılmaz, CHP'li Recep Yalçın ile Neyran Erbatur, AKP'li Özgün Yavaş, Nejla Ersöz ve İYİP'li Cevdet Çebi içkili yerler bölgesine alınması konusunda olumlu görüşte birleşti. Söz konusu işletmenin içkili yerler bölgesine alınması talebi CHP'li Recep Yalçın, Neyran Erbatur, daha önce birçok meclis toplantısında bağ evlerine yönelik alkol ruhsatı taleplerine red oyu veren AKP'li üyeler Özgün Yavaş, Nejla Ersöz ve İYİP'li üye Cevdet Çebi'nin kabul oyu vermesi ile oy çokluğu ile kabul edildi.


İşletmeye ruhsat verilmesini ve içkili bölgeler alanına alınması yönünde tartışmalara dahil olan ve bu yönde görüşünü açıklayan başkan Yılmaz'ın ise tüm üyeler oyunu açıkladıktan sonra çekimser oy kullanması da dikkat çeken ayrıntıydı.
 

İşte mecliste yaşanan o tartışmalardan önemli bölümler:

AKP'li Özgün Yavaş, "Geçen ay psikoloji, baskı çok farklıydı. Ben o zaman da düşünülmesi lazım, haksızlık yapılıyor galiba diye çekimser oy vermiştim. Yine aynı şekilde düşünüyorum ve acele bir karar verildiğini düşünüyorum. Niye verilmesin dediğimde kendi kendime cevabını bulamıyorum. Ama o zaman farklı bir durum vardı, her şeye karşı çıkmıştık” dedi.

 

GÜNEL: BAKANLIK CEVAP VERMEDEN İŞLEM YAPAMAYIZ

İbrahim Günel ise "Ben araştırdım, oradaki tek yapının 2017 öncesinde yapılıp yapılmadığını Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tespit edememiş. Diğerleri 2017 sonrasında yapıldığı için red vermiş. Diğeri içinse Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bakanlığa yazmış. Şimdi bakanlıktan o yazı gelmeden bizim izim vermemiz doğru olmaz. Bakanlık şartlı olarak izin vermiş. Bakanlık derse bu iptal, o zaman büfe ruhsatı da iptal olur” diye görüş bildirdi. 

Cevdet Çebi ise, "Önceki mecliste konu hakkında yeterli bilgi verilmediği için red verdik. Geçen sefer bu bilgiye sahip olsaydım evet diyecektim, neden evet diyecektim. Çünkü orası günübirlik alan. Günübirlik ise bunun içki ruhsatını da vermek zorundayız. Siz belediye olarak şartlı ya da şartsız ruhsat vermişsiniz, şu an izni var. Zaten günübirlik onaylandığında oraya bina yapma hakkı olacak.  Bağevlerine alkol verilmesine karşıyız, bu yanlıştan döndük ama orası günübirlik alan diye verilmesinden yanayım” diyerek fikrini açıkladı.


Öznur Evergen: "Bu süreci çok iyi değerlendirdiğimizi düşünmüyorum ben. Burası geçen yıl çok acele şekilde ruhsatsız olarak çalıştırılmış. Öyle olduğunu biliyorum, şimdi bütün bunların üzerine ben bunu resmiyete uydurmaya, sonucunda da bize bir yaptırım uygulandığını düşünüyorum. Zaten 5'ini Çevre Şehircilik yıkmış ki bunların hepsinin resmi ve prosedür uygulanarak yapılması gerektiğini düşünüyorum. Ben daha onaylanmamış bir yere alkol ruhsatı verilmesinin konuşulmasının gerekmediğini düşünüyorum. Çevre Şehircilik ve Tabiat Kurulu'ndan cevabın gelmesi beklenmeli diyorum.”

 

İŞLETME SAHİBİ, BİLİRKİŞİ RAPORU OLDUĞUNU İDDİA ETTİ

İşletme sahibi de söz alarak bu konuda olumlu görüş geldiğini savundu. Ve Belediye Başkanı’na, "Başkanım dün akşam size de attım zaten bilgileri, şu anda Tabiat Varlıkları Müdürlüğü’nün  genel görüşü ve 2017'de alınmış mahkeme kararı ve bilirkişi kararı var elimizde. Yanlış düşünüyorsunuz beyefendi. Evrak var elimizde başkanımıza verdim." dedi.


Ardından Başkan Yılmaz ve CHP'li üye Recep Yalçın'a verilen belgeler yaklaşık 20-25 dakika boyunca araştırıldı fakat Tabiat Varlıkları'ndan söz konusu yapı kayıt belgesinin uygunluğunu içeren bir ifadeye bulunamadı. Bozcaada TV’den canlı yayınlanan yayında, varsa bu evrakların resmen belediyeye teslim edilmediği, Belediye Başkanı’na direkt elektronik ortamda gönderildiği anlaşıldı.

 

CHP’Li YALÇIN VE AKP’Lİ YAVAŞ BENZER GÖRÜŞ SAVUNDU

İddia edilen belge Başkan Yılmaz ve Recep Yalçın tarafından aranırken AKP'li Meclis üyesi Özgün Yavaş, "Şimdi İbrahim abinin istediği belge zaten yok ortada. Benim için önemli değil zaten karar vermemde, işletme ruhsatının verilmesi yeterli. Yanlış hesap Bağdat’tan döner zaten" diyerek evrak olmasa da alkol ruhsatının onaylanması konusunda ısrarcı olduğu görüldü. Araya giren CHP’li Recep Yalçın ise "Olay o değil zaten, burada işletme ruhsatını konuşmuyoruz. İçkili bölgeler, bu meclisin yetkisinde olan bir şey. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı isterse onu iptal etsin, ben orasını belediye olarak içkili yerler bölgesi olarak belirliyorsam fark etmiyor orada büfe olması" diyerek AKP’li Özgün Yavaş’ı olumluyan bir görüş bildirdi.


CHP’li meclis üyesi Aykut Turgal da Recep Yalçın'ın bu çıkışına karşılık "Olmaması fark eder ama, bakanlıktan olumsuz cevap gelirse oradaki yapıya verilenin legal olmadığı anlamına gelir" diye cevap verdi.

 

CHP’Lİ TURGAL: BELEDİYE DİK DURMALI

Son olarak yeniden söz alan CHP'li Aykut Turgal ise, "Ben bir kere şartlı da olsa bakanlıktan cevap gelmeden, onaylanmadan ruhsat verilmesini yanlış buluyorum. Ki bakanlıktan olumlu cevap gelse bile plaja bu kadar yakın olan alanlardaki yerlerde yapı kayıt belgesi de alsa, beldiyenin Bozcaada Bizim'deki gibi dik durması gerektiğini, herhangi bir işletme ruhsatı verilmemesi için elinden geleni yapması gerektiğini düşünüyorum” dedi. 


Aykut Turgal'ın bu yorumunun ardından tekrardan söz alan Recep Yalçın, "Şimdi burası günübirlik tesis alanı, günübirlik tesis alanına içki ruhsatı vermeyecek misin?" dedi. Aykut Turgal'da buna karşılık "Bence biz bunun belediye olarak A'sını, B'sini, hepsini irdeleyip bu tür alanlara ruhsat vermemek için elinden geleni yapmalı diye düşünüyorum" dedi.

 

CHP’Lİ BAŞKAN YILMAZ: BURASI KİŞİNİN TAPULU ARAZİSİ

Aykut Turgal'ın bu cevabına karşılık ise sinirlenen Başkan Yılmaz, "Biz plajlarımıza içki ruhsatı ya da işletme ruhsatı vermiyoruz. Kıyı kenar çizgisinin dışında, kişinin tapulu arazisinden bahsediyoruz, plajdan bahsetmiyoruz. Canlı yayın da var, sakın, sakın, Bozcaada Bizim için en fazla uğraşan benim, sakın yanlış anlaşılmaya müsaade etmem, Bozcaada Bizim'i en fazla savunan benim” diyerek Turgal’ın görüşüne katılmadığını dile getirdi. 


Bunun üzerine Aykut Turgal ise, "Benim kassettiğim farklı" diye cevap verince Başkan Yılmaz, "Lütfen doğru cümle ile o zaman" dedi ve Turgal da "Bozcaada Bizim’de kastettiğim sadece kumsal değildi, keza oradaki arazi denizden 2 metre aralıkta, ufacık bir alan önünde iskelesi var" dedi tekrardan araya giren başkan Yılmaz, "Kumsal, koy, plaj bunlar kamuya açık yerlerdir. Kamuya açık alanlar halkın kalsın diye biz mücadele ettik. Ben işletme sahibi ile ne düşmanlığım ne de dostluğum var. Kişilerin tapulu yerleri üzerinden mücadele etmedik Bozcaada Bizim’de.  

 

‘BENİM BOZCAADA BİZİM’DEN ANLADIĞIM İLE SİZİNKİ FARKLIYMIŞ’

Aykut Turgal da bu cevaba karşılık "O zaman benim Bozcaada Bizim'e yüklediğim misyon ile sizin yüklediğiniz misyon farklıymış diyelim" dedi. Ardından gene açıklama yapan Başkan Yılmaz, "Bana sözel olarak da şifayen de ulaşanlar var, ben bunu kesinlikle üzerime kabul etmiyorum. Net. Bozcaada Bizim'e ihanet ediyorsunuz başkanım bunu meclis gündemine alarak diye, bunu ben o kişiye iade ettim. Öyle bir şey olmaz. En fazla emek veren, bütün halk ile birlikte, herkes kadar eşit emek veren ama hasbelkader belediye başkanı olarak halkın sesini duyurmaktaki çabamı bu şekilde Bozcaada Bizim'e ihanet ediyorsunuz diye suçlamayı ben üzerime almıyorum. Kusura bakma bu seninle ilgili bir şey değil, bunu bana çok insan tarafından şifayen söylendiği için söylüyorum” dedi.


CHP'li Neyran Erbatur da "Burası içkili yerler bölgesindeyse ben de verilmeli diye düşünüyorum" dedi. Aykut Turgal'da "Bundan sonra bizim bu tür alanlara bakış açımız buysa ona göre bilelim." dedi.


Cevdet Çebi ise tekrardan içkili yerler bölgesinin imar planında olduğunu ifade edince Turgal, "Kıyı kanuna göre de bu tür yerlerin kıyıdan 50 metre geride olması gerekiyor" dedi. Çebi de "Bu ayrı bir konu" diye karşılık verdi.

 

BOZCAADA BİZİM NEYDİ?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kasım 2016’da Bozcaada’nın Sulubahçe ve Habbele koylarını tesisleşme ihalesine açmak istemesi üzerine, Bozcaada Belediyesi, birçok sivil toplum kuruluşu, sivil inisiyatifler, adalılar ve ada dışında olup da adayı seven milyonlarca insanın bu ihaleyi iptal ettirmesi için ortak çabasını ifade eden bir kampanyaydı. Kampanya süresince CHP’li Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz Ankara’daki bürokratik görüşmelere AKP’li meclis üyesi Sabri Güler ile birlikte gitmiş, CHP ve AKP’li milletvekilleriyle birlikte görüşmüşlerdi. Bir süre sonra iktidar ile muhalefet tüm partilerin de bu ihalenin iptalini istemesi, milyonların emeği ile birleşti ve “Bozcaada Bizim” kampanyasının gücü ile ihale iptal edildi. Fakat daha sonra bu ortak slogan belediyenin birçok mecrasında çevre, temizlik faaliyetlerinde, siyasi söylemlerde kullanıldı ve 31 Mart seçimlerinde Başkan Yılmaz'ın seçim broşüründe "Gerçekleştirdiklerimiz projeler" arasında yer alarak sadece bir kesimin sloganıymış gibi topluma lanse edildi. Bazı koylarda son 3 senede beach adı ile işletmelerin açılması ve belediyenin bu yerlere ruhsat vermesinin Bozcaada Bizim ruhuyla uyuşmadığını dile getiren kesimlerce bu durum eleştiriliyordu. Son olarak da her kesime eşit mesafede durması gereken Bozcaada Belediyesi, bu sloganı seçim döneminde Youtube hesabından CHP seçim şarkısı olarak kullanmıştı.

Tuzburnu'nda yaz başında belediye tarafından mühürlenen ancak daha sonra yapı kayıt belgesi üzerinden belediyenin şartlı ruhsat verdiği bir işletme, geçen meclis toplantısında işletmesinin içkili yerler bölgesine alınmasını talep etti. Önceki meclis toplantısında reddedilen bu talep dünkü toplantıda işletmenin dilekçesine istinaden tekrardan gündeme alındı ve mecliste sert tartışmalar yaşandı.


Bu talep, geçen meclis toplantısında olduğu gibi CHP'li Öznur Evergen, İbrahim Günel ve Aykut Turgal tarafından reddedildi. Red oyu veren bu üyeler, söz konusu işletmenin aldığı yapı kayıt belgesinin 7 tanesinden 2'si hariç hepsinin iptal edildiği, ancak büfe ruhsatı verilen yapı kayıt belgeli olan yapının da bakanlık tarafından soruşturulduğu, bakanlıktan cevap gelmeden belediye tarafından bu yapıya büfe ruhsatı verilmesinin yanlış olduğunu, dolayısıyla da alkol ruhsatı verilmesinin de yanlış olacağını belirtti. Bu görüşü savunan 3 CHP'li üye, aynı zamanda söz konusu işletmenin geçen yıl kaçak çalıştığını, kıyı kenar çizgisine de çok yakın olduğu için de “Bozcaada Bizim” ruhuna da aykırı olduğunu söyledi.

 

AKP’LİLER DE ALKOL RUHSATINA ‘EVET’ DEDİ


Ancak buna karşılık Başkan Hakan Can Yılmaz, CHP'li Recep Yalçın ile Neyran Erbatur, AKP'li Özgün Yavaş, Nejla Ersöz ve İYİP'li Cevdet Çebi içkili yerler bölgesine alınması konusunda olumlu görüşte birleşti. Söz konusu işletmenin içkili yerler bölgesine alınması talebi CHP'li Recep Yalçın, Neyran Erbatur, daha önce birçok meclis toplantısında bağ evlerine yönelik alkol ruhsatı taleplerine red oyu veren AKP'li üyeler Özgün Yavaş, Nejla Ersöz ve İYİP'li üye Cevdet Çebi'nin kabul oyu vermesi ile oy çokluğu ile kabul edildi.


İşletmeye ruhsat verilmesini ve içkili bölgeler alanına alınması yönünde tartışmalara dahil olan ve bu yönde görüşünü açıklayan başkan Yılmaz'ın ise tüm üyeler oyunu açıkladıktan sonra çekimser oy kullanması da dikkat çeken ayrıntıydı.
 

İşte mecliste yaşanan o tartışmalardan önemli bölümler:

AKP'li Özgün Yavaş, "Geçen ay psikoloji, baskı çok farklıydı. Ben o zaman da düşünülmesi lazım, haksızlık yapılıyor galiba diye çekimser oy vermiştim. Yine aynı şekilde düşünüyorum ve acele bir karar verildiğini düşünüyorum. Niye verilmesin dediğimde kendi kendime cevabını bulamıyorum. Ama o zaman farklı bir durum vardı, her şeye karşı çıkmıştık” dedi.

 

GÜNEL: BAKANLIK CEVAP VERMEDEN İŞLEM YAPAMAYIZ

İbrahim Günel ise "Ben araştırdım, oradaki tek yapının 2017 öncesinde yapılıp yapılmadığını Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tespit edememiş. Diğerleri 2017 sonrasında yapıldığı için red vermiş. Diğeri içinse Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bakanlığa yazmış. Şimdi bakanlıktan o yazı gelmeden bizim izim vermemiz doğru olmaz. Bakanlık şartlı olarak izin vermiş. Bakanlık derse bu iptal, o zaman büfe ruhsatı da iptal olur” diye görüş bildirdi. 

Cevdet Çebi ise, "Önceki mecliste konu hakkında yeterli bilgi verilmediği için red verdik. Geçen sefer bu bilgiye sahip olsaydım evet diyecektim, neden evet diyecektim. Çünkü orası günübirlik alan. Günübirlik ise bunun içki ruhsatını da vermek zorundayız. Siz belediye olarak şartlı ya da şartsız ruhsat vermişsiniz, şu an izni var. Zaten günübirlik onaylandığında oraya bina yapma hakkı olacak.  Bağevlerine alkol verilmesine karşıyız, bu yanlıştan döndük ama orası günübirlik alan diye verilmesinden yanayım” diyerek fikrini açıkladı.


Öznur Evergen: "Bu süreci çok iyi değerlendirdiğimizi düşünmüyorum ben. Burası geçen yıl çok acele şekilde ruhsatsız olarak çalıştırılmış. Öyle olduğunu biliyorum, şimdi bütün bunların üzerine ben bunu resmiyete uydurmaya, sonucunda da bize bir yaptırım uygulandığını düşünüyorum. Zaten 5'ini Çevre Şehircilik yıkmış ki bunların hepsinin resmi ve prosedür uygulanarak yapılması gerektiğini düşünüyorum. Ben daha onaylanmamış bir yere alkol ruhsatı verilmesinin konuşulmasının gerekmediğini düşünüyorum. Çevre Şehircilik ve Tabiat Kurulu'ndan cevabın gelmesi beklenmeli diyorum.”

 

İŞLETME SAHİBİ, BİLİRKİŞİ RAPORU OLDUĞUNU İDDİA ETTİ

İşletme sahibi de söz alarak bu konuda olumlu görüş geldiğini savundu. Ve Belediye Başkanı’na, "Başkanım dün akşam size de attım zaten bilgileri, şu anda Tabiat Varlıkları Müdürlüğü’nün  genel görüşü ve 2017'de alınmış mahkeme kararı ve bilirkişi kararı var elimizde. Yanlış düşünüyorsunuz beyefendi. Evrak var elimizde başkanımıza verdim." dedi.


Ardından Başkan Yılmaz ve CHP'li üye Recep Yalçın'a verilen belgeler yaklaşık 20-25 dakika boyunca araştırıldı fakat Tabiat Varlıkları'ndan söz konusu yapı kayıt belgesinin uygunluğunu içeren bir ifadeye bulunamadı. Bozcaada TV’den canlı yayınlanan yayında, varsa bu evrakların resmen belediyeye teslim edilmediği, Belediye Başkanı’na direkt elektronik ortamda gönderildiği anlaşıldı.

 

CHP’Li YALÇIN VE AKP’Lİ YAVAŞ BENZER GÖRÜŞ SAVUNDU

İddia edilen belge Başkan Yılmaz ve Recep Yalçın tarafından aranırken AKP'li Meclis üyesi Özgün Yavaş, "Şimdi İbrahim abinin istediği belge zaten yok ortada. Benim için önemli değil zaten karar vermemde, işletme ruhsatının verilmesi yeterli. Yanlış hesap Bağdat’tan döner zaten" diyerek evrak olmasa da alkol ruhsatının onaylanması konusunda ısrarcı olduğu görüldü. Araya giren CHP’li Recep Yalçın ise "Olay o değil zaten, burada işletme ruhsatını konuşmuyoruz. İçkili bölgeler, bu meclisin yetkisinde olan bir şey. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı isterse onu iptal etsin, ben orasını belediye olarak içkili yerler bölgesi olarak belirliyorsam fark etmiyor orada büfe olması" diyerek AKP’li Özgün Yavaş’ı olumluyan bir görüş bildirdi.


CHP’li meclis üyesi Aykut Turgal da Recep Yalçın'ın bu çıkışına karşılık "Olmaması fark eder ama, bakanlıktan olumsuz cevap gelirse oradaki yapıya verilenin legal olmadığı anlamına gelir" diye cevap verdi.

 

CHP’Lİ TURGAL: BELEDİYE DİK DURMALI

Son olarak yeniden söz alan CHP'li Aykut Turgal ise, "Ben bir kere şartlı da olsa bakanlıktan cevap gelmeden, onaylanmadan ruhsat verilmesini yanlış buluyorum. Ki bakanlıktan olumlu cevap gelse bile plaja bu kadar yakın olan alanlardaki yerlerde yapı kayıt belgesi de alsa, beldiyenin Bozcaada Bizim'deki gibi dik durması gerektiğini, herhangi bir işletme ruhsatı verilmemesi için elinden geleni yapması gerektiğini düşünüyorum” dedi. 


Aykut Turgal'ın bu yorumunun ardından tekrardan söz alan Recep Yalçın, "Şimdi burası günübirlik tesis alanı, günübirlik tesis alanına içki ruhsatı vermeyecek misin?" dedi. Aykut Turgal'da buna karşılık "Bence biz bunun belediye olarak A'sını, B'sini, hepsini irdeleyip bu tür alanlara ruhsat vermemek için elinden geleni yapmalı diye düşünüyorum" dedi.

 

CHP’Lİ BAŞKAN YILMAZ: BURASI KİŞİNİN TAPULU ARAZİSİ

Aykut Turgal'ın bu cevabına karşılık ise sinirlenen Başkan Yılmaz, "Biz plajlarımıza içki ruhsatı ya da işletme ruhsatı vermiyoruz. Kıyı kenar çizgisinin dışında, kişinin tapulu arazisinden bahsediyoruz, plajdan bahsetmiyoruz. Canlı yayın da var, sakın, sakın, Bozcaada Bizim için en fazla uğraşan benim, sakın yanlış anlaşılmaya müsaade etmem, Bozcaada Bizim'i en fazla savunan benim” diyerek Turgal’ın görüşüne katılmadığını dile getirdi. 


Bunun üzerine Aykut Turgal ise, "Benim kassettiğim farklı" diye cevap verince Başkan Yılmaz, "Lütfen doğru cümle ile o zaman" dedi ve Turgal da "Bozcaada Bizim’de kastettiğim sadece kumsal değildi, keza oradaki arazi denizden 2 metre aralıkta, ufacık bir alan önünde iskelesi var" dedi tekrardan araya giren başkan Yılmaz, "Kumsal, koy, plaj bunlar kamuya açık yerlerdir. Kamuya açık alanlar halkın kalsın diye biz mücadele ettik. Ben işletme sahibi ile ne düşmanlığım ne de dostluğum var. Kişilerin tapulu yerleri üzerinden mücadele etmedik Bozcaada Bizim’de.  

 

‘BENİM BOZCAADA BİZİM’DEN ANLADIĞIM İLE SİZİNKİ FARKLIYMIŞ’

Aykut Turgal da bu cevaba karşılık "O zaman benim Bozcaada Bizim'e yüklediğim misyon ile sizin yüklediğiniz misyon farklıymış diyelim" dedi. Ardından gene açıklama yapan Başkan Yılmaz, "Bana sözel olarak da şifayen de ulaşanlar var, ben bunu kesinlikle üzerime kabul etmiyorum. Net. Bozcaada Bizim'e ihanet ediyorsunuz başkanım bunu meclis gündemine alarak diye, bunu ben o kişiye iade ettim. Öyle bir şey olmaz. En fazla emek veren, bütün halk ile birlikte, herkes kadar eşit emek veren ama hasbelkader belediye başkanı olarak halkın sesini duyurmaktaki çabamı bu şekilde Bozcaada Bizim'e ihanet ediyorsunuz diye suçlamayı ben üzerime almıyorum. Kusura bakma bu seninle ilgili bir şey değil, bunu bana çok insan tarafından şifayen söylendiği için söylüyorum” dedi.


CHP'li Neyran Erbatur da "Burası içkili yerler bölgesindeyse ben de verilmeli diye düşünüyorum" dedi. Aykut Turgal'da "Bundan sonra bizim bu tür alanlara bakış açımız buysa ona göre bilelim." dedi.


Cevdet Çebi ise tekrardan içkili yerler bölgesinin imar planında olduğunu ifade edince Turgal, "Kıyı kanuna göre de bu tür yerlerin kıyıdan 50 metre geride olması gerekiyor" dedi. Çebi de "Bu ayrı bir konu" diye karşılık verdi.

 

BOZCAADA BİZİM NEYDİ?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kasım 2016’da Bozcaada’nın Sulubahçe ve Habbele koylarını tesisleşme ihalesine açmak istemesi üzerine, Bozcaada Belediyesi, birçok sivil toplum kuruluşu, sivil inisiyatifler, adalılar ve ada dışında olup da adayı seven milyonlarca insanın bu ihaleyi iptal ettirmesi için ortak çabasını ifade eden bir kampanyaydı. Kampanya süresince CHP’li Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz Ankara’daki bürokratik görüşmelere AKP’li meclis üyesi Sabri Güler ile birlikte gitmiş, CHP ve AKP’li milletvekilleriyle birlikte görüşmüşlerdi. Bir süre sonra iktidar ile muhalefet tüm partilerin de bu ihalenin iptalini istemesi, milyonların emeği ile birleşti ve “Bozcaada Bizim” kampanyasının gücü ile ihale iptal edildi. Fakat daha sonra bu ortak slogan belediyenin birçok mecrasında çevre, temizlik faaliyetlerinde, siyasi söylemlerde kullanıldı ve 31 Mart seçimlerinde Başkan Yılmaz'ın seçim broşüründe "Gerçekleştirdiklerimiz projeler" arasında yer alarak sadece bir kesimin sloganıymış gibi topluma lanse edildi. Bazı koylarda son 3 senede beach adı ile işletmelerin açılması ve belediyenin bu yerlere ruhsat vermesinin Bozcaada Bizim ruhuyla uyuşmadığını dile getiren kesimlerce bu durum eleştiriliyordu. Son olarak da her kesime eşit mesafede durması gereken Bozcaada Belediyesi, bu sloganı seçim döneminde Youtube hesabından CHP seçim şarkısı olarak kullanmıştı.


Yorumlar (1)
  vatandaş:
[10.08.2019 - 22:57]  
Yıllardır AK Partiye oy verdik. Bundan sonra oy vermeyiz.


Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer İLÇELER Haberleri

Başlık Tarih
 
Sahil Güvenlik Çanakkale'de 149 Göçmen Kurtardı22 Ağustos 2019
1915 Çanakkale Köprüsü’nün ayakları yükseliyor/22 Ağustos 2019
Ayvacık'ta 1 Tonluk Köpekbalığı22 Ağustos 2019
Çanakkale'de 72 Kaçak Yakalandı 22 Ağustos 2019
Çanakkale'de uyuşturucu operasyonu22 Ağustos 2019
Gelibolu 18. Mekanize Tugay Komutanlığına Atama22 Ağustos 2019
Biga da ki hırsızlık olayında 2 kişi tutuklandı.21 Ağustos 2019
Ayvacık'ta Doğum Yapan Kaçak Dahil 100 kişi yakalandı21 Ağustos 2019
Lapseki'de İş Kazası. Özel İdare İşçisi Yaşamını yitirdi 21 Ağustos 2019
Ayvacık Belediyesi Çöplük atıklarının ekonomiye kazandırılması işi ihale edilecek21 Ağustos 2019
Bozcaada Belediye Meclisi'nden Gerginlik Sürüyor. Meclis Olağanüstü Toplansın21 Ağustos 2019
Biga'da 2 katlı kargir ev icradan satılık21 Ağustos 2019
Kirazlı'da Eylemciler Çanakkale Belediyesi'ne Rest çekti."‘Su ve Vicdan nöbetimiz devam edecek’21 Ağustos 2019
Tarihi yarımadanın atlı timi yaz mesaisinde21 Ağustos 2019
Çan Belediyesine ait 1 adet işyeri kiraya verilecek21 Ağustos 2019
Küçükkuyu belediyesine ait iş yeri 3 yıllığına kiraya verilecek21 Ağustos 2019
Küçükkuyu Tariş Kooperatifine ait daire ihale usulü ile satılacak21 Ağustos 2019
Gelibolu Belediyesi Asfalt betonu, yol yapımı ve yama asfaltı alım işi ihale Edecek21 Ağustos 2019
Yaban Domuzu Av Mevsimi Açıldı21 Ağustos 2019
“Zamanın İçinde” sergisi OPET’in desteğiyle Troya Müzesi’nde21 Ağustos 2019
Kirazlı'da ki Çadırlı Konaklayanlardan Çanakkale Belediyesi Desteğini Çekti,"“Eylem ve faaliyetlerinden sorumlu değiliz”21 Ağustos 2019
Çanakkale'de 201 kaçak yakalandı, 2 organizatör tutuklandı21 Ağustos 2019
Yeniceli Köylülerden Valilik Önünde Kömür Ocağı Karşıtı Eylem20 Ağustos 2019
Bayramiç'te Trafik Kazası: 3 Yaralı20 Ağustos 2019
Bu Kadarına Pes. 18 Kişilik Minibüsten 54 Mülteci Çıktı20 Ağustos 2019
Çanakkale’de 220 kaçak göçmen yakalandı20 Ağustos 2019
Dev petrol arama platformu Çanakkale Boğazı'nda20 Ağustos 2019
Biga'da Çeşmelere Bakım Yapıldı 20 Ağustos 2019
Bozcaada Kimisis Teodoku Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı'nda Yönetim Krizi 19 Ağustos 2019
Çanakkale Belediyesi Kirazlı'daki Eylemden Çekildi. 19 Ağustos 2019
Fazıl Say'ın Kazdağları Konseri Meksika Basınında19 Ağustos 2019
Troia Briç Festivali Turnuvası Düzenlendi19 Ağustos 2019
20 milyon avroya Gökçeada'da , Albüm: İmbros, zevk ve geleneklerle zaman içinde yolculuk Albümü19 Ağustos 2019
Gelibolu'da Kaza19 Ağustos 2019
Çanakkale'de “Gelibolu Seyyar Jandarma Taburu” anıldı19 Ağustos 2019
Çan'da gölette erkek cesedi bulundu18 Ağustos 2019
Çanakkale'de geçişlerde de yoğunluk sürüyor. 18 Ağustos 2019
Lapseki'nin Çevreci Muhtarı18 Ağustos 2019
Kanada'dan İzmir Barosu'nun Kaz Dağları mektubuna yanıt18 Ağustos 2019
Çanakkale'de 330 düzensiz göçmen yakalandı18 Ağustos 2019
Fazıl Say'ın Kaz Dağları konseri: Binlerce kişi dinledi18 Ağustos 2019
Fazıl Say, Kaz Dağları için sahnede18 Ağustos 2019
Alman Yurttaşlarına, Alman Sitelerinden Kirazlı'ya Gitmeyin Uyarısı17 Ağustos 2019
Ayvacık'ta Orman Yangını 1.5 Dönem Alan Zarar Gördü17 Ağustos 2019
Çanakkale'de ihaleye çıkarılacak 8 maden ihalesi iptal edildi.17 Ağustos 2019
Gökçeada berrak deniziyle dalış tutkunlarını ağırlıyor17 Ağustos 2019
Çanakkale'de köy odasında silahlı saldırı: 1 ölü17 Ağustos 2019
Çanakkale’de 39 düzensiz göçmen yakalandı17 Ağustos 2019
Çanakkale'de yolcu otobüsü devrildi: 1 kişi öldü, yaralılar var17 Ağustos 2019
Çanakkale'de yolcu otobüsü devrildi: Yaralılar var17 Ağustos 2019
Bozcaada'ya Kış Erken Geldi17 Ağustos 2019
THK, Biga'da 2 bin 652 deri topladı16 Ağustos 2019
Gelibolu'da anız yangını16 Ağustos 2019
Gelibolu Belediyesi Çelik depo yaptıracak16 Ağustos 2019
Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanı'na "yürüyüş yolları"16 Ağustos 2019
Kirazlı'da ki Eylem Komitesine Tepki Gösteren Grup Eylemden Ayrıldı16 Ağustos 2019
Virajı alamayan kamyon yola devrildi16 Ağustos 2019
Havadan Helikopter ile Trafik Denetimi16 Ağustos 2019
Bayramiç'te Silahlı Yaralama Faili Tutuklandı16 Ağustos 2019
Çanakkale'de Jandarma 450 Kaçak Yakaladı16 Ağustos 2019
Gökçeada'da Altın Madeni İhalesi16 Ağustos 2019
Çanakkale'de 55 göçmen yakalandı16 Ağustos 2019
bayramda trafik ada hayatını felç etti16 Ağustos 2019
Sevim Kuruç Bozcaada'da boğularak can verdi16 Ağustos 2019
Çanakkale'de 135 kaçak göçmen yakalandı15 Ağustos 2019
Gelibolu'nun mavi bayraklı plajına bayram ilgisi15 Ağustos 2019
Fener Rum Patriği Bartholomeos Gökçeada'da ayin yönetti15 Ağustos 2019
Gelibolu İskelesi Artık 4 Gemi Yanaşma Rampasıyla Hizmet Veriyor15 Ağustos 2019
Kahvehanedeki silahlı kavgada iki kardeş yaralandı15 Ağustos 2019
Vali Tavlı, Kurban Bayramında Çocukların Bayram Sevincine Ortak Oldu15 Ağustos 2019
Geyikli Belediyesi'ne Bisikletçilerden Mesaj:"Çöpleri Toplaması Bizden, Alması Sizden"15 Ağustos 2019
Kirazlı'da İneğe Çarpan Araçta Maddi Hasar15 Ağustos 2019
FEMEN Kaz Dağları Hepimizin!14 Ağustos 2019
Kirazlı ruhsatını aldığında yıl 1987 İmiş 14 Ağustos 2019
Gökçeada'da 'Madam'ın dibek kahvesi' lezzeti14 Ağustos 2019
Çanakkale'de RES Elektrik Üretimine Başladı14 Ağustos 2019
Çanakkale’de 118 göçmen yakalandı14 Ağustos 2019
Kirazlı’da Aslında kaç ağaç kesildi14 Ağustos 2019
Çanakkale Kirazlı altın madeni millileştirilsin13 Ağustos 2019
Bozcaadalılardan Ders Gibi Eylem. Sen misin çöp konteynerini kapatan !13 Ağustos 2019
Jandarma kayıp koyunları drone ile buldu13 Ağustos 2019
Eylül'de Bozcaada'da yepyeni bir festival başlıyor: Run The Island Bozcaada13 Ağustos 2019
Gelibolulu Çocuklardan Örnek Davranış 13 Ağustos 2019
Küçükkuyu 'da Trafik Denetimleri 13 Ağustos 2019
Kirazlı'da Şimdi de İtalyan Medyası13 Ağustos 2019
Kazdağları'nda bir eylem daha12 Ağustos 2019
Biga da çıkan orman yangını kontrol altına alındı.12 Ağustos 2019
Ayvacık'ta Deprem12 Ağustos 2019
Biga'da Orman Yangını 12 Ağustos 2019
Davutoğlu: Kaz Dağları insanlık meselesidir12 Ağustos 2019
Çanakkale’de yanan ormanlık alan uydu ile görüntülendi12 Ağustos 2019
Çanakkale'de 11 Acemi Kasap Hastanelik oldu 12 Ağustos 2019
Çanakkale'de kaç düzensiz göçmen yakalandı?11 Ağustos 2019
Eceabat'ta 100 hektar alan kül oldu! PKK ihtimali üzerinde duruluyor!11 Ağustos 2019
Genelkurmay e Başkanı Başbuğ, Görev Yaptığı Gelibolu Yangını İlgili Mesaj Yayımladı11 Ağustos 2019
Çanakkale Savaşı’ndan kalma mühimmatlar patladı11 Ağustos 2019
Eceabat'ta ki Yangın Söndürüldü11 Ağustos 2019
Çanakkale'deki yangın kontrol altında11 Ağustos 2019
Çanakkale'de yangın şehitliği tehdit ediyor11 Ağustos 2019
Kilitbahir Behramlı Köyü'nde İki Ayrı Nokta da Orman Yangını10 Ağustos 2019
Doktorlarda Kirazlı'ya Yürüyor10 Ağustos 2019
Kirazlı'da ki Nöbet Eylemi Sürecek10 Ağustos 2019
Dikkat, Gelibolu'da Cinsel Organını Yoldan Geçenlere Gösteren Sapık Aranıyor10 Ağustos 2019
İçme suyu inşaatı yapım işi ihale edilecek10 Ağustos 2019
Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Sobalık odun ve kömür Alacak. Nerede Kullanacak ?10 Ağustos 2019
Gelibolu Belediyesi İstinad duvarı yapım işi ihale Ediyor10 Ağustos 2019
Biga’da silahlı saldırıda bir kişi öldü.10 Ağustos 2019
Ezine’de acemi erler yemin etti10 Ağustos 2019
Çanakkale Savaşı'nda Mucizevi Şekilde Atatürk'ün Hayatını Kurtaran O Saat…10 Ağustos 2019
Çanakkale ise mükemmel plaj sayısı 30 10 Ağustos 2019
DENİZ ULAŞIMI BAYRAMA HAZIR10 Ağustos 2019
Tatilciler Akın Etti Feribot Kuyruğu Başladı10 Ağustos 2019
TRT Çocuk, 'Kaz Dağları'na zarar veriliyor' diyen çocuğu yayından aldı10 Ağustos 2019
Çanakkale ve Kepez’deki Kurban Satış Noktalarında Kurban Hareketliliği Başladı10 Ağustos 2019
CHP Bozcaada İlçe Başkanı İstifa etti 09 Ağustos 2019
Gelibolu'da av köpeklerine kuduz aşısı yapıldı09 Ağustos 2019
Çan'da Hüzünlü Veda 09 Ağustos 2019
Alamos Gold'un CEO'su John McCluskey , Özür dilerim09 Ağustos 2019
Kirazlı'da ki Altın Arama, Burhan Kuzu ile Hablemitoğlu Arasında Sert Polemiğe Yol Açtı09 Ağustos 2019
Vali Tavlı, Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğini Kabul Etti08 Ağustos 2019
Akşener,: Buradan Sayın Erdoğan'a sesleniyorum. Gel kardeşim şurayı gör. Göreceksin ki vicdanın sızlayacak08 Ağustos 2019
Arup ve Aas-Jakobsen, 1915 Çanakkale Köprüsü Projesine Dahil Oldu08 Ağustos 2019
Öğrenci taşıma hizmeti alınacak08 Ağustos 2019
Çanakkale'de 41 düzensiz göçmen yakalandı08 Ağustos 2019
ÇANAKKALE’DE KAMU KURUMLARI ARASINDA DAYANIŞMA ÖRNEĞİ08 Ağustos 2019
Ayvacık ta Konser07 Ağustos 2019
Gökçeada'nın Gelecek Vaad Eden Ruhanisi 07 Ağustos 2019
Çanakkale’de 70 dönümlük makilik alan yandı07 Ağustos 2019
Gökçeada Yenimahalle'de bahçeli İki katlı kargir ev mahkemeden satılık07 Ağustos 2019
Rapçı Ezhel, Ayvacık Belediyesi'ni Ziyaret Etti07 Ağustos 2019
Sahil Güvenlik'ten tıbbı tahliye07 Ağustos 2019
Çanakkale'de 44 düzensiz göçmen yakalandı07 Ağustos 2019
Alamos Gold'un CEO’su: Ağaçları biz değil hükümet kesti, 5 milyon dolar ödedik07 Ağustos 2019
OPET, Çanakkale’ye belgesel armağan etti07 Ağustos 2019
Çanakkale'de 16 Kaçak Yakalandı 07 Ağustos 2019
Kesmişler Ama Ağaçtan Saymamışlar07 Ağustos 2019
Çilek üreticisine eğitim desteği sürüyor07 Ağustos 2019
Alamos Gold , Yayınladığı Raporda Halkın Tepkisi 3 ile 6 Ay Arasında Geciktirir 06 Ağustos 2019
Çanakkale'de 32 kaçak yakalandı06 Ağustos 2019
Eceabat Belediyesine ait sosyal tesis kiraya verilecek06 Ağustos 2019
Gelibolu'da sokak basketbolu turnuvası06 Ağustos 2019
KAYA ÜZEN “KİRAZLI KONUSUNDA KAMUOYU AYDINLATILMALIDIR”06 Ağustos 2019
Tatilciler akın etti: Maldivler'i andırıyor05 Ağustos 2019
Bozcaadalılar üzümüne, bağına sahip çıkıyor05 Ağustos 2019
Ayvacık Belediyesi Ücretsiz Halk Konseri05 Ağustos 2019
94 yaşında, kışlık odununu sırtında taşıyor05 Ağustos 2019
Gelibolululardan Şampiyonlara Kutlama05 Ağustos 2019
Sayıştay Başkanlığı'ndan Gelibolu Belediyesi İçin Şok Karar, Gözler Çanakkale ve Biga Belediyesi'ne Çevrildi05 Ağustos 2019
Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Hazır yemek ve dağıtım ihalesi Yapıyor05 Ağustos 2019
Temizoğluları Hazır Beton İnşaat Konkordato Komiserliği'nden alacaklılara çağrı05 Ağustos 2019
"Gelibolu Seyyar Jandarma Taburu"nu anma yürüyüşü yapılacak05 Ağustos 2019
Bozcaada Müzesi 13 yaşında04 Ağustos 2019
Yeniceli Muhtarlardan Vali Tavlı'ya Ziyaret 04 Ağustos 2019
Çanakkale'de 26 Kaçak Yakalandı 04 Ağustos 2019
2020 model Bozcaadaspor hazır!04 Ağustos 2019
Vali Tavlı, Çanakkale Arıcılar Birliğini Ziyaret Etti03 Ağustos 2019
Vali Tavlı, Şehit Gazi-Sen Konfederasyonu Yönetim Kurulunu Kabul Etti03 Ağustos 2019
Çanakkale de Trafik kazası 2 Ölü03 Ağustos 2019
Biga İtfaiyesine Yangın Söndürme Ve Kurtarma Eğitimi03 Ağustos 2019
Çanakkale Turizmi yeniden yükselişe geçti03 Ağustos 2019
Çanakkale'de telefonla dolandırıcılık02 Ağustos 2019
Ortopedi Uzmanı Op.Dr.Hasan Keser, Lapseki Devlet Hastanesi'nde Göreve Başladı02 Ağustos 2019
Gestaş’tan elektrik kesintisine de özel sefer02 Ağustos 2019
Çanakkale'de kayıp zihinsel engelliyi "Roka" buldu02 Ağustos 2019
Ayvacık Devlet Hastanesi'nde ,Hastalara Tercüman mı Bakıyor ? 02 Ağustos 2019
Çanakkale’de 260 mülteci yakalandı02 Ağustos 2019
Ayvacık'ta RES Kamulaştırması 02 Ağustos 2019
İş makinesi ve teçhizatı alım işi ihale edilecek01 Ağustos 2019
Bozcaada'da Amerikan Çeşme mevkiinde korkutan yangın01 Ağustos 2019
SOSYAL ÇALIŞMA ÖĞRENCİLERİNE İŞ KULÜBÜ EĞİTİMİ VERİLDİ01 Ağustos 2019
Asso'ta Kaçaklara Drone İle Operasyon01 Ağustos 2019
Biga'nın kurtuluşunun 97. yılına doğru01 Ağustos 2019
Rumen askeri gemisi Çanakkale Boğazı'nda01 Ağustos 2019
Bayramiç Belediyesi 1 İşçi Alacak01 Ağustos 2019
Kıbrıs Gazisi Rüstem Becer'e son görev01 Ağustos 2019
Yenice'de Artçı Depremler01 Ağustos 2019
Çanakkale Boğazı, gemi trafiğine kapatılacak01 Ağustos 2019
Gökçeada'ya gelenlere Anket31 Temmuz 2019
Çanakkale Köprüsü'nün destek yapılarının imalatına başlandı31 Temmuz 2019
Sardalyanın kilosu 15 liraya düştü31 Temmuz 2019
Çanakkale Yenice'de deprem! 31 Temmuz 2019
1800'den bu yana kazılan kent: "Assos"31 Temmuz 2019
Çanakkale Jandarma Komutanlığı'ndan Göçmen Operasyonu31 Temmuz 2019
Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı'ndan Uyuşturucu operasyonu 31 Temmuz 2019
Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı'nda Operasyon 31 Temmuz 2019
Bina onarım işleri yaptırılacak31 Temmuz 2019
Gelibolu'da Sarı ve Yeşilin Şöleni31 Temmuz 2019
Sertifikalı anne oldular31 Temmuz 2019
Bayramiç'te eşek kurtarma operasyonu 31 Temmuz 2019
Tohum Takas Şenliği Fikir Alışverişi Toplantısı31 Temmuz 2019
Çanakkale’de 38 mülteci yakalandı 31 Temmuz 2019
Gelibolulu Çocuklar Midilli Atlarıyla Buluştu30 Temmuz 2019
Ayvacık Belediyesi Çalışıyor30 Temmuz 2019
Dev tanker Çanakkale Boğazı’nı kapattı30 Temmuz 2019
Ayvacık'ta Yol Çizgileri 29 Temmuz 2019
Çanakkale’de 43 düzensiz göçmen yakalandı 29 Temmuz 2019
Çanakkale'de Mülteci Organizatörlerine Operasyon. 66 Gözaltı 29 Temmuz 2019
Gelibolu'da Trafik Kazası29 Temmuz 2019
Çanakkale İl Jandarma Komutanlığından Havadan Operasyon29 Temmuz 2019
Gülpınar Açıkları 3.3 29 Temmuz 2019
Çan'da Orman Yangını28 Temmuz 2019
Deniz Tavşanı Gökçeada'da Görüldü28 Temmuz 2019
Gökçeada'da çöplük yangını ormana sıçramadan söndürüldü28 Temmuz 2019
Türkiye'nin Fabrika Baca Atığı İle Isıtılan İlk Modern Serası Hizmete Açıldı28 Temmuz 2019
Gazeteci Cem Seymen , Çan'ın Kirli Havasına Tepki27 Temmuz 2019
BİGA TSO GİRİŞİMCİ GELİŞTİRME MERKEZİ’NDE 26.DÖNEM GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ SONA ERDİ27 Temmuz 2019
2015 model Audi A3 Ambiante icradan satılık27 Temmuz 2019
Ayvacık Belediyesi Üst örtülü otopark yaptıracak27 Temmuz 2019
Yunanistan, Kaçak Göçmenleri Zeplinle gözetleyecek, Türk SG Komutanlığı'na Bildirecek27 Temmuz 2019
BIFED finalinde 2’si Türkiye’den toplam 17 film yarışacak27 Temmuz 2019
Çan Belediyesi Geç Emekliliğe Çözüm, 50 Yaşında İşçi Alıyor26 Temmuz 2019
Trafik kazası, 5 Yaralı26 Temmuz 2019
Çanakkale'de trafik kazası: 8 yaralı26 Temmuz 2019
Aya Paraskevi Panayırı Yapıldı26 Temmuz 2019
Lapseki'de ki Cinayete CNN TÜRK'ten Küfürlü Manşet26 Temmuz 2019
Korgeneral Aksakallı YAŞ'ı Bekliyor26 Temmuz 2019
Çanakkale'de katliam yapan baba tutuklandı26 Temmuz 2019
İÇDAŞ TOHUM BANKASI AÇILIYOR25 Temmuz 2019
Ezine Belediyesi 2 İşçi Alacak25 Temmuz 2019
Ayvacık Belediyesi Zabıta Ekipleri Aralıksız Çalışıyor25 Temmuz 2019
Başkan Varol'dan Korgeneral Aksakallı'ya forma hediyesi25 Temmuz 2019
Bozcaada bağ bozumuna hazırlanıyor25 Temmuz 2019
2019 Yılı KÖYDES Basın Bildirisi25 Temmuz 2019
Çanakkale'de Uyuşturucu Operasyonu, 37 Gözaltı25 Temmuz 2019
1915 Çanakkale Köprüsü'nün kule blokları geldi25 Temmuz 2019
Çanakkale'de Baba dehşeti... Ailesini katletti25 Temmuz 2019
Bozcaada bağ bozumu turları başlıyor25 Temmuz 2019
Kahve yazarı Cenk Girginol Bozcaada’da!25 Temmuz 2019
Gelibolu Kent Hizmetleri Engelli 1 İşçi Alacak24 Temmuz 2019
Çanakkale'de trafik kazası: 1 ölü24 Temmuz 2019
BİGA’DA BU YIL İKİNCİSİ DÜZENLENEN GİRİŞİMCİLİK EĞİTİM PROGRAMI YENİ KURSİYERLERİNİ AĞIRLIYOR24 Temmuz 2019
Ayvacık Belediye Başkanı Kısır partisinde24 Temmuz 2019
Çanakkale'de 12 mülteci yakalandı24 Temmuz 2019
Οι Αθηναίοι για το ταξίδι για την Τενεδο είμαστε στα μισά της Θεσσαλονίκης!!!!24 Temmuz 2019
Bozcaada'da sokak ortasında taciz ve hakaret!24 Temmuz 2019
Lapseki'de İzinsiz Kazıya Operasyon24 Temmuz 2019
Çanakkale'de Mülteciler arasında Yunanistan'a kaçmaya çalışan FETÖ üyesine operasyon24 Temmuz 2019
Çanakkale'de 50 düzensiz göçmen yakalandı24 Temmuz 2019
Eceabat spor salonu kazan dairesi kurulması işi ihale edilecek24 Temmuz 2019
Minibüsle çarpışan motosikletin sürücüsü hayatını kaybetti24 Temmuz 2019
171 Konut için Kura Töreni Yapıldı23 Temmuz 2019
Semih İnce milli takım kampında23 Temmuz 2019
Ezine'de kan donduran infaz23 Temmuz 2019
Anadolu Kültür Mirasına Yolculuk: Arkeoloji Yaz Okulu Çanakkale’den Başladı23 Temmuz 2019
Çanakkale'de ürettiği güveçleri Kastamonu'da satıyor22 Temmuz 2019
Bozcaadaspor’da Kutver anlaşma yeniledi22 Temmuz 2019
Çanakkale’de 46 kaçak göçmen yakalandı22 Temmuz 2019
Bina yıkım işi ihale edilecek22 Temmuz 2019
Kilitbahir Köyü Ağadere Şehitliği Taşkın Kontrol İnşaatı Sürüyor22 Temmuz 2019
Çan Bardakçılar Betonarme Kutu Menfez Çalışmaları Tamamlandı22 Temmuz 2019

Arşiv Arama
 
..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
En Çok Okunan
Sayfalar
En Çok Yorumlanan
Radyo
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen
Anasayfa | Gazeteler | Ekonomi | Künye
CH