güncel      ÜNİVERSİTE      İLÇELER      Çanakkale Haberleri      KENT YAŞAM      YEREL SİYASET      KULİS HABERLERİ      Magazin   
 
Ana Sayfa > İLÇELER

Bozcaada Belediye Meclisi'nde Başkan ve AKP'li Üyeler İçkili Ruhsat Vermeye Evet Dedi CHP'liler Red
Flaş Haber
10 Ağustos 2019
Bozcaada Belediye Meclisi'nde Sert Tartışmalar. Başkan ve AKP'li Üyeler İçkili Ruhsat Vermeye Evet Dedi
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
 
 
Tuzburnu'nda yaz başında belediye tarafından mühürlenen ancak daha sonra yapı kayıt belgesi üzerinden belediyenin şartlı ruhsat verdiği bir işletme, geçen meclis toplantısında işletmesinin içkili yerler bölgesine alınmasını talep etti. Önceki meclis toplantısında reddedilen bu talep dünkü toplantıda işletmenin dilekçesine istinaden tekrardan gündeme alındı ve mecliste sert tartışmalar yaşandı.
 
 
Bu talep, geçen meclis toplantısında olduğu gibi CHP'li Öznur Evergen, İbrahim Günel ve Aykut Turgal tarafından reddedildi. Red oyu veren bu üyeler, söz konusu işletmenin aldığı yapı kayıt belgesinin 7 tanesinden 2'si hariç hepsinin iptal edildiği, ancak büfe ruhsatı verilen yapı kayıt belgeli olan yapının da bakanlık tarafından soruşturulduğu, bakanlıktan cevap gelmeden belediye tarafından bu yapıya büfe ruhsatı verilmesinin yanlış olduğunu, dolayısıyla da alkol ruhsatı verilmesinin de yanlış olacağını belirtti. Bu görüşü savunan 3 CHP'li üye, aynı zamanda söz konusu işletmenin geçen yıl kaçak çalıştığını, kıyı kenar çizgisine de çok yakın olduğu için de “Bozcaada Bizim” ruhuna da aykırı olduğunu söyledi.
 
 
 
AKP’LİLER DE ALKOL RUHSATINA ‘EVET’ DEDİ
 
 
Ancak buna karşılık Başkan Hakan Can Yılmaz, CHP'li Recep Yalçın ile Neyran Erbatur, AKP'li Özgün Yavaş, Nejla Ersöz ve İYİP'li Cevdet Çebi içkili yerler bölgesine alınması konusunda olumlu görüşte birleşti. Söz konusu işletmenin içkili yerler bölgesine alınması talebi CHP'li Recep Yalçın, Neyran Erbatur, daha önce birçok meclis toplantısında bağ evlerine yönelik alkol ruhsatı taleplerine red oyu veren AKP'li üyeler Özgün Yavaş, Nejla Ersöz ve İYİP'li üye Cevdet Çebi'nin kabul oyu vermesi ile oy çokluğu ile kabul edildi.
 
 
İşletmeye ruhsat verilmesini ve içkili bölgeler alanına alınması yönünde tartışmalara dahil olan ve bu yönde görüşünü açıklayan başkan Yılmaz'ın ise tüm üyeler oyunu açıkladıktan sonra çekimser oy kullanması da dikkat çeken ayrıntıydı.
 
 
İşte mecliste yaşanan o tartışmalardan önemli bölümler:
 
AKP'li Özgün Yavaş, "Geçen ay psikoloji, baskı çok farklıydı. Ben o zaman da düşünülmesi lazım, haksızlık yapılıyor galiba diye çekimser oy vermiştim. Yine aynı şekilde düşünüyorum ve acele bir karar verildiğini düşünüyorum. Niye verilmesin dediğimde kendi kendime cevabını bulamıyorum. Ama o zaman farklı bir durum vardı, her şeye karşı çıkmıştık” dedi.
 
 
 
GÜNEL: BAKANLIK CEVAP VERMEDEN İŞLEM YAPAMAYIZ
 
İbrahim Günel ise "Ben araştırdım, oradaki tek yapının 2017 öncesinde yapılıp yapılmadığını Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tespit edememiş. Diğerleri 2017 sonrasında yapıldığı için red vermiş. Diğeri içinse Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bakanlığa yazmış. Şimdi bakanlıktan o yazı gelmeden bizim izim vermemiz doğru olmaz. Bakanlık şartlı olarak izin vermiş. Bakanlık derse bu iptal, o zaman büfe ruhsatı da iptal olur” diye görüş bildirdi. 
 
Cevdet Çebi ise, "Önceki mecliste konu hakkında yeterli bilgi verilmediği için red verdik. Geçen sefer bu bilgiye sahip olsaydım evet diyecektim, neden evet diyecektim. Çünkü orası günübirlik alan. Günübirlik ise bunun içki ruhsatını da vermek zorundayız. Siz belediye olarak şartlı ya da şartsız ruhsat vermişsiniz, şu an izni var. Zaten günübirlik onaylandığında oraya bina yapma hakkı olacak.  Bağevlerine alkol verilmesine karşıyız, bu yanlıştan döndük ama orası günübirlik alan diye verilmesinden yanayım” diyerek fikrini açıkladı.
 
 
Öznur Evergen: "Bu süreci çok iyi değerlendirdiğimizi düşünmüyorum ben. Burası geçen yıl çok acele şekilde ruhsatsız olarak çalıştırılmış. Öyle olduğunu biliyorum, şimdi bütün bunların üzerine ben bunu resmiyete uydurmaya, sonucunda da bize bir yaptırım uygulandığını düşünüyorum. Zaten 5'ini Çevre Şehircilik yıkmış ki bunların hepsinin resmi ve prosedür uygulanarak yapılması gerektiğini düşünüyorum. Ben daha onaylanmamış bir yere alkol ruhsatı verilmesinin konuşulmasının gerekmediğini düşünüyorum. Çevre Şehircilik ve Tabiat Kurulu'ndan cevabın gelmesi beklenmeli diyorum.”
 
 
 
İŞLETME SAHİBİ, BİLİRKİŞİ RAPORU OLDUĞUNU İDDİA ETTİ
 
İşletme sahibi de söz alarak bu konuda olumlu görüş geldiğini savundu. Ve Belediye Başkanı’na, "Başkanım dün akşam size de attım zaten bilgileri, şu anda Tabiat Varlıkları Müdürlüğü’nün  genel görüşü ve 2017'de alınmış mahkeme kararı ve bilirkişi kararı var elimizde. Yanlış düşünüyorsunuz beyefendi. Evrak var elimizde başkanımıza verdim." dedi.
 
 
Ardından Başkan Yılmaz ve CHP'li üye Recep Yalçın'a verilen belgeler yaklaşık 20-25 dakika boyunca araştırıldı fakat Tabiat Varlıkları'ndan söz konusu yapı kayıt belgesinin uygunluğunu içeren bir ifadeye bulunamadı. Bozcaada TV’den canlı yayınlanan yayında, varsa bu evrakların resmen belediyeye teslim edilmediği, Belediye Başkanı’na direkt elektronik ortamda gönderildiği anlaşıldı.
 
 
 
CHP’Li YALÇIN VE AKP’Lİ YAVAŞ BENZER GÖRÜŞ SAVUNDU
 
İddia edilen belge Başkan Yılmaz ve Recep Yalçın tarafından aranırken AKP'li Meclis üyesi Özgün Yavaş, "Şimdi İbrahim abinin istediği belge zaten yok ortada. Benim için önemli değil zaten karar vermemde, işletme ruhsatının verilmesi yeterli. Yanlış hesap Bağdat’tan döner zaten" diyerek evrak olmasa da alkol ruhsatının onaylanması konusunda ısrarcı olduğu görüldü. Araya giren CHP’li Recep Yalçın ise "Olay o değil zaten, burada işletme ruhsatını konuşmuyoruz. İçkili bölgeler, bu meclisin yetkisinde olan bir şey. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı isterse onu iptal etsin, ben orasını belediye olarak içkili yerler bölgesi olarak belirliyorsam fark etmiyor orada büfe olması" diyerek AKP’li Özgün Yavaş’ı olumluyan bir görüş bildirdi.
 
 
CHP’li meclis üyesi Aykut Turgal da Recep Yalçın'ın bu çıkışına karşılık "Olmaması fark eder ama, bakanlıktan olumsuz cevap gelirse oradaki yapıya verilenin legal olmadığı anlamına gelir" diye cevap verdi.
 
 
 
CHP’Lİ TURGAL: BELEDİYE DİK DURMALI
 
Son olarak yeniden söz alan CHP'li Aykut Turgal ise, "Ben bir kere şartlı da olsa bakanlıktan cevap gelmeden, onaylanmadan ruhsat verilmesini yanlış buluyorum. Ki bakanlıktan olumlu cevap gelse bile plaja bu kadar yakın olan alanlardaki yerlerde yapı kayıt belgesi de alsa, beldiyenin Bozcaada Bizim'deki gibi dik durması gerektiğini, herhangi bir işletme ruhsatı verilmemesi için elinden geleni yapması gerektiğini düşünüyorum” dedi. 
 
 
Aykut Turgal'ın bu yorumunun ardından tekrardan söz alan Recep Yalçın, "Şimdi burası günübirlik tesis alanı, günübirlik tesis alanına içki ruhsatı vermeyecek misin?" dedi. Aykut Turgal'da buna karşılık "Bence biz bunun belediye olarak A'sını, B'sini, hepsini irdeleyip bu tür alanlara ruhsat vermemek için elinden geleni yapmalı diye düşünüyorum" dedi.
 
 
 
CHP’Lİ BAŞKAN YILMAZ: BURASI KİŞİNİN TAPULU ARAZİSİ
 
Aykut Turgal'ın bu cevabına karşılık ise sinirlenen Başkan Yılmaz, "Biz plajlarımıza içki ruhsatı ya da işletme ruhsatı vermiyoruz. Kıyı kenar çizgisinin dışında, kişinin tapulu arazisinden bahsediyoruz, plajdan bahsetmiyoruz. Canlı yayın da var, sakın, sakın, Bozcaada Bizim için en fazla uğraşan benim, sakın yanlış anlaşılmaya müsaade etmem, Bozcaada Bizim'i en fazla savunan benim” diyerek Turgal’ın görüşüne katılmadığını dile getirdi. 
 
 
Bunun üzerine Aykut Turgal ise, "Benim kassettiğim farklı" diye cevap verince Başkan Yılmaz, "Lütfen doğru cümle ile o zaman" dedi ve Turgal da "Bozcaada Bizim’de kastettiğim sadece kumsal değildi, keza oradaki arazi denizden 2 metre aralıkta, ufacık bir alan önünde iskelesi var" dedi tekrardan araya giren başkan Yılmaz, "Kumsal, koy, plaj bunlar kamuya açık yerlerdir. Kamuya açık alanlar halkın kalsın diye biz mücadele ettik. Ben işletme sahibi ile ne düşmanlığım ne de dostluğum var. Kişilerin tapulu yerleri üzerinden mücadele etmedik Bozcaada Bizim’de.  
 
 
 
‘BENİM BOZCAADA BİZİM’DEN ANLADIĞIM İLE SİZİNKİ FARKLIYMIŞ’
 
Aykut Turgal da bu cevaba karşılık "O zaman benim Bozcaada Bizim'e yüklediğim misyon ile sizin yüklediğiniz misyon farklıymış diyelim" dedi. Ardından gene açıklama yapan Başkan Yılmaz, "Bana sözel olarak da şifayen de ulaşanlar var, ben bunu kesinlikle üzerime kabul etmiyorum. Net. Bozcaada Bizim'e ihanet ediyorsunuz başkanım bunu meclis gündemine alarak diye, bunu ben o kişiye iade ettim. Öyle bir şey olmaz. En fazla emek veren, bütün halk ile birlikte, herkes kadar eşit emek veren ama hasbelkader belediye başkanı olarak halkın sesini duyurmaktaki çabamı bu şekilde Bozcaada Bizim'e ihanet ediyorsunuz diye suçlamayı ben üzerime almıyorum. Kusura bakma bu seninle ilgili bir şey değil, bunu bana çok insan tarafından şifayen söylendiği için söylüyorum” dedi.
 
 
CHP'li Neyran Erbatur da "Burası içkili yerler bölgesindeyse ben de verilmeli diye düşünüyorum" dedi. Aykut Turgal'da "Bundan sonra bizim bu tür alanlara bakış açımız buysa ona göre bilelim." dedi.
 
 
Cevdet Çebi ise tekrardan içkili yerler bölgesinin imar planında olduğunu ifade edince Turgal, "Kıyı kanuna göre de bu tür yerlerin kıyıdan 50 metre geride olması gerekiyor" dedi. Çebi de "Bu ayrı bir konu" diye karşılık verdi.
 
 
 
BOZCAADA BİZİM NEYDİ?
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kasım 2016’da Bozcaada’nın Sulubahçe ve Habbele koylarını tesisleşme ihalesine açmak istemesi üzerine, Bozcaada Belediyesi, birçok sivil toplum kuruluşu, sivil inisiyatifler, adalılar ve ada dışında olup da adayı seven milyonlarca insanın bu ihaleyi iptal ettirmesi için ortak çabasını ifade eden bir kampanyaydı. Kampanya süresince CHP’li Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz Ankara’daki bürokratik görüşmelere AKP’li meclis üyesi Sabri Güler ile birlikte gitmiş, CHP ve AKP’li milletvekilleriyle birlikte görüşmüşlerdi. Bir süre sonra iktidar ile muhalefet tüm partilerin de bu ihalenin iptalini istemesi, milyonların emeği ile birleşti ve “Bozcaada Bizim” kampanyasının gücü ile ihale iptal edildi. Fakat daha sonra bu ortak slogan belediyenin birçok mecrasında çevre, temizlik faaliyetlerinde, siyasi söylemlerde kullanıldı ve 31 Mart seçimlerinde Başkan Yılmaz'ın seçim broşüründe "Gerçekleştirdiklerimiz projeler" arasında yer alarak sadece bir kesimin sloganıymış gibi topluma lanse edildi. Bazı koylarda son 3 senede beach adı ile işletmelerin açılması ve belediyenin bu yerlere ruhsat vermesinin Bozcaada Bizim ruhuyla uyuşmadığını dile getiren kesimlerce bu durum eleştiriliyordu. Son olarak da her kesime eşit mesafede durması gereken Bozcaada Belediyesi, bu sloganı seçim döneminde Youtube hesabından CHP seçim şarkısı olarak kullanmıştı.

KAYNAK:BOZCAADAHABER...

Tuzburnu'nda yaz başında belediye tarafından mühürlenen ancak daha sonra yapı kayıt belgesi üzerinden belediyenin şartlı ruhsat verdiği bir işletme, geçen meclis toplantısında işletmesinin içkili yerler bölgesine alınmasını talep etti. Önceki meclis toplantısında reddedilen bu talep dünkü toplantıda işletmenin dilekçesine istinaden tekrardan gündeme alındı ve mecliste sert tartışmalar yaşandı.


Bu talep, geçen meclis toplantısında olduğu gibi CHP'li Öznur Evergen, İbrahim Günel ve Aykut Turgal tarafından reddedildi. Red oyu veren bu üyeler, söz konusu işletmenin aldığı yapı kayıt belgesinin 7 tanesinden 2'si hariç hepsinin iptal edildiği, ancak büfe ruhsatı verilen yapı kayıt belgeli olan yapının da bakanlık tarafından soruşturulduğu, bakanlıktan cevap gelmeden belediye tarafından bu yapıya büfe ruhsatı verilmesinin yanlış olduğunu, dolayısıyla da alkol ruhsatı verilmesinin de yanlış olacağını belirtti. Bu görüşü savunan 3 CHP'li üye, aynı zamanda söz konusu işletmenin geçen yıl kaçak çalıştığını, kıyı kenar çizgisine de çok yakın olduğu için de “Bozcaada Bizim” ruhuna da aykırı olduğunu söyledi.

 

AKP’LİLER DE ALKOL RUHSATINA ‘EVET’ DEDİ


Ancak buna karşılık Başkan Hakan Can Yılmaz, CHP'li Recep Yalçın ile Neyran Erbatur, AKP'li Özgün Yavaş, Nejla Ersöz ve İYİP'li Cevdet Çebi içkili yerler bölgesine alınması konusunda olumlu görüşte birleşti. Söz konusu işletmenin içkili yerler bölgesine alınması talebi CHP'li Recep Yalçın, Neyran Erbatur, daha önce birçok meclis toplantısında bağ evlerine yönelik alkol ruhsatı taleplerine red oyu veren AKP'li üyeler Özgün Yavaş, Nejla Ersöz ve İYİP'li üye Cevdet Çebi'nin kabul oyu vermesi ile oy çokluğu ile kabul edildi.


İşletmeye ruhsat verilmesini ve içkili bölgeler alanına alınması yönünde tartışmalara dahil olan ve bu yönde görüşünü açıklayan başkan Yılmaz'ın ise tüm üyeler oyunu açıkladıktan sonra çekimser oy kullanması da dikkat çeken ayrıntıydı.
 

İşte mecliste yaşanan o tartışmalardan önemli bölümler:

AKP'li Özgün Yavaş, "Geçen ay psikoloji, baskı çok farklıydı. Ben o zaman da düşünülmesi lazım, haksızlık yapılıyor galiba diye çekimser oy vermiştim. Yine aynı şekilde düşünüyorum ve acele bir karar verildiğini düşünüyorum. Niye verilmesin dediğimde kendi kendime cevabını bulamıyorum. Ama o zaman farklı bir durum vardı, her şeye karşı çıkmıştık” dedi.

 

GÜNEL: BAKANLIK CEVAP VERMEDEN İŞLEM YAPAMAYIZ

İbrahim Günel ise "Ben araştırdım, oradaki tek yapının 2017 öncesinde yapılıp yapılmadığını Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tespit edememiş. Diğerleri 2017 sonrasında yapıldığı için red vermiş. Diğeri içinse Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bakanlığa yazmış. Şimdi bakanlıktan o yazı gelmeden bizim izim vermemiz doğru olmaz. Bakanlık şartlı olarak izin vermiş. Bakanlık derse bu iptal, o zaman büfe ruhsatı da iptal olur” diye görüş bildirdi. 

Cevdet Çebi ise, "Önceki mecliste konu hakkında yeterli bilgi verilmediği için red verdik. Geçen sefer bu bilgiye sahip olsaydım evet diyecektim, neden evet diyecektim. Çünkü orası günübirlik alan. Günübirlik ise bunun içki ruhsatını da vermek zorundayız. Siz belediye olarak şartlı ya da şartsız ruhsat vermişsiniz, şu an izni var. Zaten günübirlik onaylandığında oraya bina yapma hakkı olacak.  Bağevlerine alkol verilmesine karşıyız, bu yanlıştan döndük ama orası günübirlik alan diye verilmesinden yanayım” diyerek fikrini açıkladı.


Öznur Evergen: "Bu süreci çok iyi değerlendirdiğimizi düşünmüyorum ben. Burası geçen yıl çok acele şekilde ruhsatsız olarak çalıştırılmış. Öyle olduğunu biliyorum, şimdi bütün bunların üzerine ben bunu resmiyete uydurmaya, sonucunda da bize bir yaptırım uygulandığını düşünüyorum. Zaten 5'ini Çevre Şehircilik yıkmış ki bunların hepsinin resmi ve prosedür uygulanarak yapılması gerektiğini düşünüyorum. Ben daha onaylanmamış bir yere alkol ruhsatı verilmesinin konuşulmasının gerekmediğini düşünüyorum. Çevre Şehircilik ve Tabiat Kurulu'ndan cevabın gelmesi beklenmeli diyorum.”

 

İŞLETME SAHİBİ, BİLİRKİŞİ RAPORU OLDUĞUNU İDDİA ETTİ

İşletme sahibi de söz alarak bu konuda olumlu görüş geldiğini savundu. Ve Belediye Başkanı’na, "Başkanım dün akşam size de attım zaten bilgileri, şu anda Tabiat Varlıkları Müdürlüğü’nün  genel görüşü ve 2017'de alınmış mahkeme kararı ve bilirkişi kararı var elimizde. Yanlış düşünüyorsunuz beyefendi. Evrak var elimizde başkanımıza verdim." dedi.


Ardından Başkan Yılmaz ve CHP'li üye Recep Yalçın'a verilen belgeler yaklaşık 20-25 dakika boyunca araştırıldı fakat Tabiat Varlıkları'ndan söz konusu yapı kayıt belgesinin uygunluğunu içeren bir ifadeye bulunamadı. Bozcaada TV’den canlı yayınlanan yayında, varsa bu evrakların resmen belediyeye teslim edilmediği, Belediye Başkanı’na direkt elektronik ortamda gönderildiği anlaşıldı.

 

CHP’Li YALÇIN VE AKP’Lİ YAVAŞ BENZER GÖRÜŞ SAVUNDU

İddia edilen belge Başkan Yılmaz ve Recep Yalçın tarafından aranırken AKP'li Meclis üyesi Özgün Yavaş, "Şimdi İbrahim abinin istediği belge zaten yok ortada. Benim için önemli değil zaten karar vermemde, işletme ruhsatının verilmesi yeterli. Yanlış hesap Bağdat’tan döner zaten" diyerek evrak olmasa da alkol ruhsatının onaylanması konusunda ısrarcı olduğu görüldü. Araya giren CHP’li Recep Yalçın ise "Olay o değil zaten, burada işletme ruhsatını konuşmuyoruz. İçkili bölgeler, bu meclisin yetkisinde olan bir şey. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı isterse onu iptal etsin, ben orasını belediye olarak içkili yerler bölgesi olarak belirliyorsam fark etmiyor orada büfe olması" diyerek AKP’li Özgün Yavaş’ı olumluyan bir görüş bildirdi.


CHP’li meclis üyesi Aykut Turgal da Recep Yalçın'ın bu çıkışına karşılık "Olmaması fark eder ama, bakanlıktan olumsuz cevap gelirse oradaki yapıya verilenin legal olmadığı anlamına gelir" diye cevap verdi.

 

CHP’Lİ TURGAL: BELEDİYE DİK DURMALI

Son olarak yeniden söz alan CHP'li Aykut Turgal ise, "Ben bir kere şartlı da olsa bakanlıktan cevap gelmeden, onaylanmadan ruhsat verilmesini yanlış buluyorum. Ki bakanlıktan olumlu cevap gelse bile plaja bu kadar yakın olan alanlardaki yerlerde yapı kayıt belgesi de alsa, beldiyenin Bozcaada Bizim'deki gibi dik durması gerektiğini, herhangi bir işletme ruhsatı verilmemesi için elinden geleni yapması gerektiğini düşünüyorum” dedi. 


Aykut Turgal'ın bu yorumunun ardından tekrardan söz alan Recep Yalçın, "Şimdi burası günübirlik tesis alanı, günübirlik tesis alanına içki ruhsatı vermeyecek misin?" dedi. Aykut Turgal'da buna karşılık "Bence biz bunun belediye olarak A'sını, B'sini, hepsini irdeleyip bu tür alanlara ruhsat vermemek için elinden geleni yapmalı diye düşünüyorum" dedi.

 

CHP’Lİ BAŞKAN YILMAZ: BURASI KİŞİNİN TAPULU ARAZİSİ

Aykut Turgal'ın bu cevabına karşılık ise sinirlenen Başkan Yılmaz, "Biz plajlarımıza içki ruhsatı ya da işletme ruhsatı vermiyoruz. Kıyı kenar çizgisinin dışında, kişinin tapulu arazisinden bahsediyoruz, plajdan bahsetmiyoruz. Canlı yayın da var, sakın, sakın, Bozcaada Bizim için en fazla uğraşan benim, sakın yanlış anlaşılmaya müsaade etmem, Bozcaada Bizim'i en fazla savunan benim” diyerek Turgal’ın görüşüne katılmadığını dile getirdi. 


Bunun üzerine Aykut Turgal ise, "Benim kassettiğim farklı" diye cevap verince Başkan Yılmaz, "Lütfen doğru cümle ile o zaman" dedi ve Turgal da "Bozcaada Bizim’de kastettiğim sadece kumsal değildi, keza oradaki arazi denizden 2 metre aralıkta, ufacık bir alan önünde iskelesi var" dedi tekrardan araya giren başkan Yılmaz, "Kumsal, koy, plaj bunlar kamuya açık yerlerdir. Kamuya açık alanlar halkın kalsın diye biz mücadele ettik. Ben işletme sahibi ile ne düşmanlığım ne de dostluğum var. Kişilerin tapulu yerleri üzerinden mücadele etmedik Bozcaada Bizim’de.  

 

‘BENİM BOZCAADA BİZİM’DEN ANLADIĞIM İLE SİZİNKİ FARKLIYMIŞ’

Aykut Turgal da bu cevaba karşılık "O zaman benim Bozcaada Bizim'e yüklediğim misyon ile sizin yüklediğiniz misyon farklıymış diyelim" dedi. Ardından gene açıklama yapan Başkan Yılmaz, "Bana sözel olarak da şifayen de ulaşanlar var, ben bunu kesinlikle üzerime kabul etmiyorum. Net. Bozcaada Bizim'e ihanet ediyorsunuz başkanım bunu meclis gündemine alarak diye, bunu ben o kişiye iade ettim. Öyle bir şey olmaz. En fazla emek veren, bütün halk ile birlikte, herkes kadar eşit emek veren ama hasbelkader belediye başkanı olarak halkın sesini duyurmaktaki çabamı bu şekilde Bozcaada Bizim'e ihanet ediyorsunuz diye suçlamayı ben üzerime almıyorum. Kusura bakma bu seninle ilgili bir şey değil, bunu bana çok insan tarafından şifayen söylendiği için söylüyorum” dedi.


CHP'li Neyran Erbatur da "Burası içkili yerler bölgesindeyse ben de verilmeli diye düşünüyorum" dedi. Aykut Turgal'da "Bundan sonra bizim bu tür alanlara bakış açımız buysa ona göre bilelim." dedi.


Cevdet Çebi ise tekrardan içkili yerler bölgesinin imar planında olduğunu ifade edince Turgal, "Kıyı kanuna göre de bu tür yerlerin kıyıdan 50 metre geride olması gerekiyor" dedi. Çebi de "Bu ayrı bir konu" diye karşılık verdi.

 

BOZCAADA BİZİM NEYDİ?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kasım 2016’da Bozcaada’nın Sulubahçe ve Habbele koylarını tesisleşme ihalesine açmak istemesi üzerine, Bozcaada Belediyesi, birçok sivil toplum kuruluşu, sivil inisiyatifler, adalılar ve ada dışında olup da adayı seven milyonlarca insanın bu ihaleyi iptal ettirmesi için ortak çabasını ifade eden bir kampanyaydı. Kampanya süresince CHP’li Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz Ankara’daki bürokratik görüşmelere AKP’li meclis üyesi Sabri Güler ile birlikte gitmiş, CHP ve AKP’li milletvekilleriyle birlikte görüşmüşlerdi. Bir süre sonra iktidar ile muhalefet tüm partilerin de bu ihalenin iptalini istemesi, milyonların emeği ile birleşti ve “Bozcaada Bizim” kampanyasının gücü ile ihale iptal edildi. Fakat daha sonra bu ortak slogan belediyenin birçok mecrasında çevre, temizlik faaliyetlerinde, siyasi söylemlerde kullanıldı ve 31 Mart seçimlerinde Başkan Yılmaz'ın seçim broşüründe "Gerçekleştirdiklerimiz projeler" arasında yer alarak sadece bir kesimin sloganıymış gibi topluma lanse edildi. Bazı koylarda son 3 senede beach adı ile işletmelerin açılması ve belediyenin bu yerlere ruhsat vermesinin Bozcaada Bizim ruhuyla uyuşmadığını dile getiren kesimlerce bu durum eleştiriliyordu. Son olarak da her kesime eşit mesafede durması gereken Bozcaada Belediyesi, bu sloganı seçim döneminde Youtube hesabından CHP seçim şarkısı olarak kullanmıştı.

Tuzburnu'nda yaz başında belediye tarafından mühürlenen ancak daha sonra yapı kayıt belgesi üzerinden belediyenin şartlı ruhsat verdiği bir işletme, geçen meclis toplantısında işletmesinin içkili yerler bölgesine alınmasını talep etti. Önceki meclis toplantısında reddedilen bu talep dünkü toplantıda işletmenin dilekçesine istinaden tekrardan gündeme alındı ve mecliste sert tartışmalar yaşandı.


Bu talep, geçen meclis toplantısında olduğu gibi CHP'li Öznur Evergen, İbrahim Günel ve Aykut Turgal tarafından reddedildi. Red oyu veren bu üyeler, söz konusu işletmenin aldığı yapı kayıt belgesinin 7 tanesinden 2'si hariç hepsinin iptal edildiği, ancak büfe ruhsatı verilen yapı kayıt belgeli olan yapının da bakanlık tarafından soruşturulduğu, bakanlıktan cevap gelmeden belediye tarafından bu yapıya büfe ruhsatı verilmesinin yanlış olduğunu, dolayısıyla da alkol ruhsatı verilmesinin de yanlış olacağını belirtti. Bu görüşü savunan 3 CHP'li üye, aynı zamanda söz konusu işletmenin geçen yıl kaçak çalıştığını, kıyı kenar çizgisine de çok yakın olduğu için de “Bozcaada Bizim” ruhuna da aykırı olduğunu söyledi.

 

AKP’LİLER DE ALKOL RUHSATINA ‘EVET’ DEDİ


Ancak buna karşılık Başkan Hakan Can Yılmaz, CHP'li Recep Yalçın ile Neyran Erbatur, AKP'li Özgün Yavaş, Nejla Ersöz ve İYİP'li Cevdet Çebi içkili yerler bölgesine alınması konusunda olumlu görüşte birleşti. Söz konusu işletmenin içkili yerler bölgesine alınması talebi CHP'li Recep Yalçın, Neyran Erbatur, daha önce birçok meclis toplantısında bağ evlerine yönelik alkol ruhsatı taleplerine red oyu veren AKP'li üyeler Özgün Yavaş, Nejla Ersöz ve İYİP'li üye Cevdet Çebi'nin kabul oyu vermesi ile oy çokluğu ile kabul edildi.


İşletmeye ruhsat verilmesini ve içkili bölgeler alanına alınması yönünde tartışmalara dahil olan ve bu yönde görüşünü açıklayan başkan Yılmaz'ın ise tüm üyeler oyunu açıkladıktan sonra çekimser oy kullanması da dikkat çeken ayrıntıydı.
 

İşte mecliste yaşanan o tartışmalardan önemli bölümler:

AKP'li Özgün Yavaş, "Geçen ay psikoloji, baskı çok farklıydı. Ben o zaman da düşünülmesi lazım, haksızlık yapılıyor galiba diye çekimser oy vermiştim. Yine aynı şekilde düşünüyorum ve acele bir karar verildiğini düşünüyorum. Niye verilmesin dediğimde kendi kendime cevabını bulamıyorum. Ama o zaman farklı bir durum vardı, her şeye karşı çıkmıştık” dedi.

 

GÜNEL: BAKANLIK CEVAP VERMEDEN İŞLEM YAPAMAYIZ

İbrahim Günel ise "Ben araştırdım, oradaki tek yapının 2017 öncesinde yapılıp yapılmadığını Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tespit edememiş. Diğerleri 2017 sonrasında yapıldığı için red vermiş. Diğeri içinse Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bakanlığa yazmış. Şimdi bakanlıktan o yazı gelmeden bizim izim vermemiz doğru olmaz. Bakanlık şartlı olarak izin vermiş. Bakanlık derse bu iptal, o zaman büfe ruhsatı da iptal olur” diye görüş bildirdi. 

Cevdet Çebi ise, "Önceki mecliste konu hakkında yeterli bilgi verilmediği için red verdik. Geçen sefer bu bilgiye sahip olsaydım evet diyecektim, neden evet diyecektim. Çünkü orası günübirlik alan. Günübirlik ise bunun içki ruhsatını da vermek zorundayız. Siz belediye olarak şartlı ya da şartsız ruhsat vermişsiniz, şu an izni var. Zaten günübirlik onaylandığında oraya bina yapma hakkı olacak.  Bağevlerine alkol verilmesine karşıyız, bu yanlıştan döndük ama orası günübirlik alan diye verilmesinden yanayım” diyerek fikrini açıkladı.


Öznur Evergen: "Bu süreci çok iyi değerlendirdiğimizi düşünmüyorum ben. Burası geçen yıl çok acele şekilde ruhsatsız olarak çalıştırılmış. Öyle olduğunu biliyorum, şimdi bütün bunların üzerine ben bunu resmiyete uydurmaya, sonucunda da bize bir yaptırım uygulandığını düşünüyorum. Zaten 5'ini Çevre Şehircilik yıkmış ki bunların hepsinin resmi ve prosedür uygulanarak yapılması gerektiğini düşünüyorum. Ben daha onaylanmamış bir yere alkol ruhsatı verilmesinin konuşulmasının gerekmediğini düşünüyorum. Çevre Şehircilik ve Tabiat Kurulu'ndan cevabın gelmesi beklenmeli diyorum.”

 

İŞLETME SAHİBİ, BİLİRKİŞİ RAPORU OLDUĞUNU İDDİA ETTİ

İşletme sahibi de söz alarak bu konuda olumlu görüş geldiğini savundu. Ve Belediye Başkanı’na, "Başkanım dün akşam size de attım zaten bilgileri, şu anda Tabiat Varlıkları Müdürlüğü’nün  genel görüşü ve 2017'de alınmış mahkeme kararı ve bilirkişi kararı var elimizde. Yanlış düşünüyorsunuz beyefendi. Evrak var elimizde başkanımıza verdim." dedi.


Ardından Başkan Yılmaz ve CHP'li üye Recep Yalçın'a verilen belgeler yaklaşık 20-25 dakika boyunca araştırıldı fakat Tabiat Varlıkları'ndan söz konusu yapı kayıt belgesinin uygunluğunu içeren bir ifadeye bulunamadı. Bozcaada TV’den canlı yayınlanan yayında, varsa bu evrakların resmen belediyeye teslim edilmediği, Belediye Başkanı’na direkt elektronik ortamda gönderildiği anlaşıldı.

 

CHP’Li YALÇIN VE AKP’Lİ YAVAŞ BENZER GÖRÜŞ SAVUNDU

İddia edilen belge Başkan Yılmaz ve Recep Yalçın tarafından aranırken AKP'li Meclis üyesi Özgün Yavaş, "Şimdi İbrahim abinin istediği belge zaten yok ortada. Benim için önemli değil zaten karar vermemde, işletme ruhsatının verilmesi yeterli. Yanlış hesap Bağdat’tan döner zaten" diyerek evrak olmasa da alkol ruhsatının onaylanması konusunda ısrarcı olduğu görüldü. Araya giren CHP’li Recep Yalçın ise "Olay o değil zaten, burada işletme ruhsatını konuşmuyoruz. İçkili bölgeler, bu meclisin yetkisinde olan bir şey. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı isterse onu iptal etsin, ben orasını belediye olarak içkili yerler bölgesi olarak belirliyorsam fark etmiyor orada büfe olması" diyerek AKP’li Özgün Yavaş’ı olumluyan bir görüş bildirdi.


CHP’li meclis üyesi Aykut Turgal da Recep Yalçın'ın bu çıkışına karşılık "Olmaması fark eder ama, bakanlıktan olumsuz cevap gelirse oradaki yapıya verilenin legal olmadığı anlamına gelir" diye cevap verdi.

 

CHP’Lİ TURGAL: BELEDİYE DİK DURMALI

Son olarak yeniden söz alan CHP'li Aykut Turgal ise, "Ben bir kere şartlı da olsa bakanlıktan cevap gelmeden, onaylanmadan ruhsat verilmesini yanlış buluyorum. Ki bakanlıktan olumlu cevap gelse bile plaja bu kadar yakın olan alanlardaki yerlerde yapı kayıt belgesi de alsa, beldiyenin Bozcaada Bizim'deki gibi dik durması gerektiğini, herhangi bir işletme ruhsatı verilmemesi için elinden geleni yapması gerektiğini düşünüyorum” dedi. 


Aykut Turgal'ın bu yorumunun ardından tekrardan söz alan Recep Yalçın, "Şimdi burası günübirlik tesis alanı, günübirlik tesis alanına içki ruhsatı vermeyecek misin?" dedi. Aykut Turgal'da buna karşılık "Bence biz bunun belediye olarak A'sını, B'sini, hepsini irdeleyip bu tür alanlara ruhsat vermemek için elinden geleni yapmalı diye düşünüyorum" dedi.

 

CHP’Lİ BAŞKAN YILMAZ: BURASI KİŞİNİN TAPULU ARAZİSİ

Aykut Turgal'ın bu cevabına karşılık ise sinirlenen Başkan Yılmaz, "Biz plajlarımıza içki ruhsatı ya da işletme ruhsatı vermiyoruz. Kıyı kenar çizgisinin dışında, kişinin tapulu arazisinden bahsediyoruz, plajdan bahsetmiyoruz. Canlı yayın da var, sakın, sakın, Bozcaada Bizim için en fazla uğraşan benim, sakın yanlış anlaşılmaya müsaade etmem, Bozcaada Bizim'i en fazla savunan benim” diyerek Turgal’ın görüşüne katılmadığını dile getirdi. 


Bunun üzerine Aykut Turgal ise, "Benim kassettiğim farklı" diye cevap verince Başkan Yılmaz, "Lütfen doğru cümle ile o zaman" dedi ve Turgal da "Bozcaada Bizim’de kastettiğim sadece kumsal değildi, keza oradaki arazi denizden 2 metre aralıkta, ufacık bir alan önünde iskelesi var" dedi tekrardan araya giren başkan Yılmaz, "Kumsal, koy, plaj bunlar kamuya açık yerlerdir. Kamuya açık alanlar halkın kalsın diye biz mücadele ettik. Ben işletme sahibi ile ne düşmanlığım ne de dostluğum var. Kişilerin tapulu yerleri üzerinden mücadele etmedik Bozcaada Bizim’de.  

 

‘BENİM BOZCAADA BİZİM’DEN ANLADIĞIM İLE SİZİNKİ FARKLIYMIŞ’

Aykut Turgal da bu cevaba karşılık "O zaman benim Bozcaada Bizim'e yüklediğim misyon ile sizin yüklediğiniz misyon farklıymış diyelim" dedi. Ardından gene açıklama yapan Başkan Yılmaz, "Bana sözel olarak da şifayen de ulaşanlar var, ben bunu kesinlikle üzerime kabul etmiyorum. Net. Bozcaada Bizim'e ihanet ediyorsunuz başkanım bunu meclis gündemine alarak diye, bunu ben o kişiye iade ettim. Öyle bir şey olmaz. En fazla emek veren, bütün halk ile birlikte, herkes kadar eşit emek veren ama hasbelkader belediye başkanı olarak halkın sesini duyurmaktaki çabamı bu şekilde Bozcaada Bizim'e ihanet ediyorsunuz diye suçlamayı ben üzerime almıyorum. Kusura bakma bu seninle ilgili bir şey değil, bunu bana çok insan tarafından şifayen söylendiği için söylüyorum” dedi.


CHP'li Neyran Erbatur da "Burası içkili yerler bölgesindeyse ben de verilmeli diye düşünüyorum" dedi. Aykut Turgal'da "Bundan sonra bizim bu tür alanlara bakış açımız buysa ona göre bilelim." dedi.


Cevdet Çebi ise tekrardan içkili yerler bölgesinin imar planında olduğunu ifade edince Turgal, "Kıyı kanuna göre de bu tür yerlerin kıyıdan 50 metre geride olması gerekiyor" dedi. Çebi de "Bu ayrı bir konu" diye karşılık verdi.

 

BOZCAADA BİZİM NEYDİ?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kasım 2016’da Bozcaada’nın Sulubahçe ve Habbele koylarını tesisleşme ihalesine açmak istemesi üzerine, Bozcaada Belediyesi, birçok sivil toplum kuruluşu, sivil inisiyatifler, adalılar ve ada dışında olup da adayı seven milyonlarca insanın bu ihaleyi iptal ettirmesi için ortak çabasını ifade eden bir kampanyaydı. Kampanya süresince CHP’li Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz Ankara’daki bürokratik görüşmelere AKP’li meclis üyesi Sabri Güler ile birlikte gitmiş, CHP ve AKP’li milletvekilleriyle birlikte görüşmüşlerdi. Bir süre sonra iktidar ile muhalefet tüm partilerin de bu ihalenin iptalini istemesi, milyonların emeği ile birleşti ve “Bozcaada Bizim” kampanyasının gücü ile ihale iptal edildi. Fakat daha sonra bu ortak slogan belediyenin birçok mecrasında çevre, temizlik faaliyetlerinde, siyasi söylemlerde kullanıldı ve 31 Mart seçimlerinde Başkan Yılmaz'ın seçim broşüründe "Gerçekleştirdiklerimiz projeler" arasında yer alarak sadece bir kesimin sloganıymış gibi topluma lanse edildi. Bazı koylarda son 3 senede beach adı ile işletmelerin açılması ve belediyenin bu yerlere ruhsat vermesinin Bozcaada Bizim ruhuyla uyuşmadığını dile getiren kesimlerce bu durum eleştiriliyordu. Son olarak da her kesime eşit mesafede durması gereken Bozcaada Belediyesi, bu sloganı seçim döneminde Youtube hesabından CHP seçim şarkısı olarak kullanmıştı.


Yorumlar (1)
  vatandaş:
[10.08.2019 - 22:57]  
Yıllardır AK Partiye oy verdik. Bundan sonra oy vermeyiz.


Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer İLÇELER Haberleri

Başlık Tarih
 
Lapseki'nin, Gökköy Köyü'nde İmar değişkliği ile Eko Turizme İzin Verildi13 Aralık 2019
Çanakkale'de 25 düzensiz göçmen yakalandı13 Aralık 2019
Bayramiç , Hacıbekirler Köyü'nde İmar Değişikliği, “Turizm Tesis Alanı"13 Aralık 2019
Ayvacık Belediyesi Yol Çalışmalarına Devam Ediyor13 Aralık 2019
Biga'da Üç Lisenin Kros Takımları İl Şampiyonu Oldu12 Aralık 2019
Bir Sözümüzü Daha Tutmanın Mutluluğunu Paylaşıyoruz.12 Aralık 2019
Yaşlı Kadın Kadın Evinde Çıkan Yangında Yaşamını Yitirdi12 Aralık 2019
Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı'ndan Mülteci Operasyonu12 Aralık 2019
Bigalı öğrenciler Portekiz'de proje çalışmalarına katılacak12 Aralık 2019
BAYRAMİÇ’TE ZEYTİNYAĞINDA FARKINDALIK TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.12 Aralık 2019
Doğa kulübü üyesi, Çanakkale'de yola çıkan tilkiyi besledi11 Aralık 2019
Bayramiç'te 10.000 m² tarla icradan satılıktır11 Aralık 2019
ÖZEL EĞİTİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE İŞ KULÜBÜ EĞİTİMİ VERİLDİ11 Aralık 2019
Çan Termik Santrali’ne Baca Gazı Desülfürizasyon Tesisi kurulacak11 Aralık 2019
Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı 32 Afgan Kaçak Yakaladı11 Aralık 2019
1915 Çanakkale Köprüsü'nün yüksekliği 84 metreye ulaştı11 Aralık 2019
Ayvacık Belediyesine Yeni Çöp Kamyonu10 Aralık 2019
SAVRULAN TRAKTÖRDEN DÜŞEN SÜRÜCÜ ÖLDÜ, YANINDAKİ KİŞİ YARALANDI10 Aralık 2019
KADINLARIN İŞ HAYATINA ATILMASI MESLEKİ GELİŞİMLE MÜMKÜN’’10 Aralık 2019
Dardanel Fabrikası Kepez'den Taşınıyor10 Aralık 2019
Radyoloji Biriminde Yeni Ultrasonografi Cihazları Hizmete Girdi10 Aralık 2019
Çanakkale'de 305 Mülteci Yakalandı10 Aralık 2019
Çanakkale'de Kaçak İçki Operasyonu10 Aralık 2019
İşadamı Ali Osman Yıldız, Yerli Sermaye Desteklenmeli 09 Aralık 2019
GÖKÇEADASPOR’DA SORUNLAR BİTMİYOR09 Aralık 2019
Uygun: “Tüm insanlık için hak ve özgürlük”09 Aralık 2019
Gökçeada'da 601 m² arsa icradan satılık09 Aralık 2019
Lapseki Gençlik Merkezi Teras Camı İhalesine Çıktı09 Aralık 2019
Çanakkale'de 49 düzensiz göçmen yakalandı09 Aralık 2019
Elektrik enerjisi satın alınacak09 Aralık 2019
Ticaret Bakanlığı'nın Türkiye Kooperatifler Fuarında temsil edildi.09 Aralık 2019
Çanakkale'de 33 kaçak göçmen yakalandı 09 Aralık 2019
Çanlı Uzman Çavuş Şehit Düştü08 Aralık 2019
Ayvacık Jandarma komutanlığında Görevli Astsubay Askeri Kamuflaj ile gelin oldu08 Aralık 2019
ÇANAKKALE'DE 87 DÜZENSİZ GÖÇMEN YAKALANDI08 Aralık 2019
Avukat Sebahattin Güner'in Acı Kaybı08 Aralık 2019
Onsekiz Mart Üniversitesi ÇOBİLTUM - Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Gezi07 Aralık 2019
Kahraman asker 'Seyit Onbaşı'yı' yılda 20 bin kişi ziyaret ediyor07 Aralık 2019
Bayramiç’te bir ilk06 Aralık 2019
Lapseki'de 3+1 daire icradan satılık06 Aralık 2019
Çanakkale'de 50 düzensiz göçmen yakalandı06 Aralık 2019
Çanakkale'de Jandarma Komutanlığı'ndan Uyuşturucu Operasyonu: 5 Gözaltı06 Aralık 2019
Bayramiç'te trafik kazası: 1 yaralı06 Aralık 2019
Gelibolu Belediyesi Engelli 1 İşçi Alacak06 Aralık 2019
Ezine Belediyesi İşçi Alacak 06 Aralık 2019
Türk Eğtim Sen'den Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü'ne Ağır Suçlama,"ÖĞRETMENİN ÇAYINA MI GÖZ DİKTİNİZ?"06 Aralık 2019
İŞKUR’DAN ER VE ERBAŞLARA İŞ ARAMA BECERİLERİ EĞİTİMİ06 Aralık 2019
Vali Tavlı, Yenice Kaymakamlığını Ziyaret Etti06 Aralık 2019
Lapsekili Muhtarlara Psikolog Sunumu ile Seminer06 Aralık 2019
Yenice'de sahte içki operasyonu05 Aralık 2019
İŞKUR’UN İŞ ARAMA BECERİLERİ, MÜLAKAT TEKNİKLERİ ve İŞ KULUBÜ FAALİYETLERİ EĞİTİMİ DÜZENLENDİ05 Aralık 2019
Kazdağları'nın kar yağışı sonrası eşsiz güzellikleri görüntülendi05 Aralık 2019
Çanakkale Köprüsü’nün deniz içi çalışmaları tamamlandı05 Aralık 2019
TKDK IPARD II 8. ÇAĞRI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI05 Aralık 2019
Ayvacık Belediye Başkanı Bayram, Hastanede Yatan Hastaları Ziyaret etti05 Aralık 2019
Biga'da arsa mahkeme kararı ile satılık05 Aralık 2019
Ezine Devlet Hastanesinde kapasite artırımı05 Aralık 2019
Gülpınar RES’in Kapasiteleri Arttırılacak!05 Aralık 2019
Bayramiç kan vermeye koştu05 Aralık 2019
Biga'daki uyuşturucu operasyonunda 8 şüpheli yakalandı05 Aralık 2019
Sendikası karışan memur 3 yıl sonra aklandı05 Aralık 2019
111 kaçak göçmen Çanakkale'de yakalandı05 Aralık 2019
Oltasına 9 kilo 100 gramlık sinarit takıldı04 Aralık 2019
GÖKÇEADA ADD CEMEVİ VE KÜLTÜR DERNEĞİNİ ZİYARET ETTİ.04 Aralık 2019
GÖKÇEADA CHP DELEGELERİ KAHVALTIDA04 Aralık 2019
Çanakkale'de 91 Göçmen Yakalandı04 Aralık 2019
Umurbey Belediyesi akaryakıt istasyonu kiraya Veriyor04 Aralık 2019
Denizgöründü Köyü'nde ÇED Toplantısı04 Aralık 2019
Bayramiç'te bıçaklı kavga: 1 yaralı04 Aralık 2019
Çanakkale'de 247 düzensiz göçmen yakalandı04 Aralık 2019
Gelibolu'da Farkındalık Yürüyüşü04 Aralık 2019
Çanakkale Jandarma Komutanlığı Kaçak Kazıcılara Göz Açtırmıyor04 Aralık 2019
Uygun: “Zorlukların üstesinden geleceğiz”04 Aralık 2019
Ecaabat Belediyesi İşçi Alacak04 Aralık 2019
Fırtına Feribot Seferlerini Vurdu04 Aralık 2019
Ayvacık'ta 44 Kaçak Yakalandı 03 Aralık 2019
Ezine Devlet Hastanesi'nin Yüzakı Bölümü, Uyku Apnesi03 Aralık 2019
ÇTSO ANNE-BABA OKULU EĞİTİMLERİ ÇOMÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNDE03 Aralık 2019
Çanakkale’de 95 kaçak göçmen yakalandı03 Aralık 2019
Ayvacık Deprem 2.302 Aralık 2019
Namık Kemal, Gelibolu'daki kabri başında anıldı02 Aralık 2019
Müftülük Vaaz ve İrşad Hizmetleri Devam Ediyor02 Aralık 2019
TOKİ'den 157 Konutluk Çanakkale Ayvacık Projesi Teslim Duyurusu 02 Aralık 2019
Biz Anadoluyuz Projesi Sürüyor02 Aralık 2019
Ezine'de gıda denetimleri02 Aralık 2019
Bayramiç Köyü'nde tarla icradan satılık02 Aralık 2019
Ezine'nin, Aladağ Köyü'nde Konut Alanı İmar Değişikliği02 Aralık 2019
Çanakkale Savaşları kahramanı Seyit Onbaşı vefatının 80'inci yılında anıldı02 Aralık 2019
Bozcaada'da Çocuk parkı güvenlik kamerası ile korunuyor01 Aralık 2019
CHP Bozcaada İlçe Başkanlığı, delege seçimlerini gerçekleştirdi01 Aralık 2019
Çanakkale'de 99 kaçak göçmen yakalandı01 Aralık 2019
Biga CHP'de Son Raund ve Zafer Gençlerin 30 Kasım 2019
Bozcaada Açıklarında Fırtına Gemilere Zor Anlar Yaşattı30 Kasım 2019
Ayvacık'ta dubleks daire icradan satılık30 Kasım 2019
Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı 1081 Kaçak Yakaladı29 Kasım 2019
Çanakkale Jandarma Komutanlığı'ndan Uyuşturucu Operasyonu29 Kasım 2019
Biga'da 140 m² dükkan mahkemeden satılık29 Kasım 2019
Çanakkale iskelelerinde trafiği rahatlatacak yeni düzenlemeler29 Kasım 2019
Parion Antik Kenti'nde 1800 yıllık "Paris" resimli sikke bulundu29 Kasım 2019
Ayvacık'ta 98 kaçak göçmen yakalandı29 Kasım 2019
Bozcaada Feribot Seferlerihi Fırtına Vurdu29 Kasım 2019
1915 Çanakkale Köprüsü Tasarımındaki İnceliklerle Dünyada İlk Olacak29 Kasım 2019
Çardak Belediyesi İş Makinası Aldı28 Kasım 2019
Gökçeada'da 16.039 m² arazi icradan satılık28 Kasım 2019
Gökçeada-İmbrian Association Gençlik Gençlik Kurulu28 Kasım 2019
Truva atına İspanya'dan uzanan dostluk eli fidana dönüşecek28 Kasım 2019
“En Ağır Demir, Çelik Öğrencilerimizin Ellerinde Şekil Alacak”28 Kasım 2019
Ayvacık Belediyesi Çalışmaya Devam Ediyor28 Kasım 2019
Gökçeada'da ki Rum Okullarına Destek İçin Yunanistan'da Yeni Kampanya28 Kasım 2019
1915 Çanakkale Köprüsü'nde ayaklar yükseliyor!28 Kasım 2019
Çanakkale'de ihracata yönelik yetiştirici koko turbada domates yetiştiriyor28 Kasım 2019
Lapseki'de dubleks mesken icradan satılık28 Kasım 2019
Yenice Belediye Başkanlığı Akaryakıt satın Alacak28 Kasım 2019
AĞAÇLAR KİTAP AÇIYOR27 Kasım 2019
Kıbrıs Barış Harekatı Milli Mücadele Madalya ve Beratı Tevcih Töreni27 Kasım 2019
Makinistin Feci Ölümü!27 Kasım 2019
Havadan Helikopter ile Trafik Denetimi27 Kasım 2019
Bayramiç'te Yanan Ev Kullanılamaz Hale Geldi27 Kasım 2019
Ezine'de Acemi Erler Yemin Etti27 Kasım 2019
Çanakkale'de Uyuşturucu Operasyonu Açıklaması 2 Gözaltı27 Kasım 2019
Biga'da Silahlı Soygun Girişimi 27 Kasım 2019
Gelibolu Sağlık Müdürlüğü Geliboluları Momografi Çekimine Çanakkale'ye Yollandı27 Kasım 2019
Biz Anadoluyuz Projesi Devam ediyor 27 Kasım 2019
Gelibolu'da Eski Ev Çöktü27 Kasım 2019
Gelibolu'nun kurtuluşunun 97. yıl dönümü26 Kasım 2019
Gelibolu'da Kurtuluş Kupası Sportif Etkinlikleri26 Kasım 2019
Çanakkale Kara Savaşları’nın 105’inci Yıldönümü Anma Tören Hazırlıkları Başladı26 Kasım 2019
Çanakkale İl Özel İdaresi taşınmaz Mallarını Neden satıyor?26 Kasım 2019
Biga'da daire SGK'dan satılık26 Kasım 2019
Lapseki ve Gelibolu İskelesi yenilendi Yolcular memnun26 Kasım 2019
Gelibolu'da Eğitim-İş Yemeği25 Kasım 2019
Çanakkale sahilinde 45 düzensiz göçmen yakalandı25 Kasım 2019
Konferans - Assos Antik Kenti25 Kasım 2019
Lapseki Şehitler Kur’an Kursu İnci Taneleri Kreşi Törenle Açıldı25 Kasım 2019
Bayramiç'te Belediye Başkanı Öğretmenler Gününde ,Tartışmalı İlçe Milli Eğitim Müdürünü Protesto Etti25 Kasım 2019
Gelibolu'da Şevki Koru anısına spor yarışmaları düzenlendi24 Kasım 2019
Tuzla Çayı'ndaki balık ölümlerine ilişkin inceleme başlatıldı24 Kasım 2019
BİGASPOR - Uzunköprüspor24 Kasım 2019
Çanakkale’de 146 kaçak göçmen yakalandı24 Kasım 2019
Çanakkale de 46 Kaçak Yakalandı 23 Kasım 2019
Biga'da 'Arıcılık, Sorunları Ve Pazarlama' Konferansı23 Kasım 2019
TOKİ Çanakkale 171 konut inşaat ihalesi Pazartesi!23 Kasım 2019
Gelibolulu öğretmenler günlerini kutladı23 Kasım 2019
Çanakkaleli öğretmenler şehit meslektaşlarına vefalarını video ile anlattı23 Kasım 2019
Çan TKİ İşyeri Hekimi Alacak23 Kasım 2019
PARİON ANTİK KENTİ KONFERANSI GERÇEKLEŞTİ23 Kasım 2019
Gökçeada Turizm Dört İşçi Alacak22 Kasım 2019
Kaçak Kazı Yapan İki Kişi Gözaltına Alındı. Üç Kişi Firarda22 Kasım 2019
Çanakkale'de 49 Kaçak Yakalandı22 Kasım 2019
Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı'ndan Uyuşturucu Operasyonu22 Kasım 2019
Çanakkale Köprüsü’nün “ana kablo hattı” için Koreli firmayla sözleşme imzalandı22 Kasım 2019
Yenice'de Orman Yangınını Çıkartan İki Kişi Yakalandı22 Kasım 2019
BİGA’DA UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİM PROGRAMININ SONUNCUSU DÜZENLENDİ22 Kasım 2019
Kardemir'in bağlı ortaklığı Karçel Çanakkale Köprüsü'nün işlerini aldı22 Kasım 2019
SAS Görev Timi Kumtepe Açıklarında ki Mayını Kontrollü Şekilde Patlattı22 Kasım 2019
2017 model Renault Clio icradan satılık22 Kasım 2019
Çanakkale’de 139 kaçak göçmen yakalandı22 Kasım 2019
Çanakkale'de 265 bin 550 dekar tarım arazisi sulandı22 Kasım 2019
Bayramiç'te Gerginlik Bitti. İki Öğretmen Göreve Başladı. Milli Eğitim Şube Müdürü Açığa alındı21 Kasım 2019
Hüseyin Yıldırım'dan Abdurrahman Kuzu'ya Yaylım Ateşi: "Çan’ı terketmeyecektin sonra konuşacaktın."21 Kasım 2019
Bozcaada Belediye 3 taksi durağını daha ihaleye çıkarıyor21 Kasım 2019
800 Kilo Kaçak Midye Yakalandı21 Kasım 2019
BİGA'DA ESNAF BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI DÜZENLENDİ21 Kasım 2019
Çanakkale'de 43 düzensiz göçmen yakalandı21 Kasım 2019
Gökçeada'da Türkiye'nin en batısında '8 bin yıllık anıtsal yapı' keşfi21 Kasım 2019
Sahil alanına ait peyzaj yapım işi ihale edilecek21 Kasım 2019
Turan, AKP'li Belediye Başkanları İle Toplantı Yaptı21 Kasım 2019
Çanakkale SGK'dan; Ayvacık'ta tarla Satışı21 Kasım 2019
Çanakkale'deki Yangın Kontrol Altına Alındı21 Kasım 2019
Kontrolden Çıkan Araç Dönerciye Girdi21 Kasım 2019
Bayramiç Milli Eğitim Şube müdürü Açığa alındı. Öğretmenler Göreve Döndü20 Kasım 2019
Çanakkale’de 5 Afganistan Uyruklu Göçmen Yakalandı20 Kasım 2019
Çanakkale’de 24 Göçmen Yakalandı20 Kasım 2019
Çanakkale’de 185 Kilogram Kaçak Tütün Yakalandı20 Kasım 2019
Çanakkale 55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turuna Hazırlanıyor20 Kasım 2019
Çanakkale’ de Göçmen Kaçakçılığına 4 Tutuklama20 Kasım 2019
Müzeye Mektupla Para Gönderen İspanyol Kadın Troya Atı İstedi!20 Kasım 2019
Ayvacık Belediyesi Engelli İşçi Alacak20 Kasım 2019
GMKA Yönetim Kurulu Havran’da toplandı19 Kasım 2019
Çan'da icradan satılık daire19 Kasım 2019
Amatör Fotoğraf Sergisi Açıldı19 Kasım 2019
Çanakkale’de drift atan sürücüye ceza yağdı19 Kasım 2019
Çan Devlet Hastanesine Psikolog19 Kasım 2019
MHP Ezine İlçe Başkanı Görevinden istifa etti 18 Kasım 2019
LAPSEKİ DEVLET HASTANESİ GEBE OKULU MEZUNLARINI VERMEYE DEVAM EDİYOR18 Kasım 2019
Bayramiçliler Anıtkabir’de18 Kasım 2019
Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı 310 Afgan Kaçak Yakaladı18 Kasım 2019
Ayvacık'ta Toplu Konutların Anahtar Teslimi Yapılacak18 Kasım 2019
Çanakkale İl Özel İdaresi'nden İlginç Yerde Arsa Satışı18 Kasım 2019
Ayvacık'ta ahırda bulunan top mermisi imha edilecek18 Kasım 2019
Çanakkale'de Jandarmadan Kaçak İçki Operasyonu: 7500 Litre Yakalandı18 Kasım 2019
İl Ekonomik Toplantısı, Vali Tavlı Başkanlığında Yapıldı18 Kasım 2019
KADIN GİRİŞİMCİLER YÖNETİCİ OKULU SERTİFİKA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ18 Kasım 2019
“Yarın Çok Genç Olacak “ Projesi Çanakkale Programı18 Kasım 2019
Kıbrıs Gazisi İsmail Karaoğlu, Dualarla Son Yolculuğuna Uğurlandı18 Kasım 2019
Çanakkale'de 51 düzensiz göçmen yakalandı18 Kasım 2019
CHP Belediye Meclis Üyesi CHP'den İstifa Etti18 Kasım 2019
Biga'da samanlık yangını18 Kasım 2019
Gelibolu'da şehit öğretmenler anısına yürüyüş18 Kasım 2019
Tavuk Kümesleri Altında Dört Bin Litre Kaçak İçki18 Kasım 2019
Çanakkale'de 98 kaçak göçmen yakalandı17 Kasım 2019
Gelibolu'nun koşucu teyzesi sporla kendini zinde hissediyor17 Kasım 2019
Biga CHP Delege Seçimlerinde, Gençler Zafere İmza Atıyor16 Kasım 2019
Bayramiç'te Tarlada Kullanılan Traktör Alev Aldı16 Kasım 2019
Ezine İlçe Emniyet Müdürü Durmaz Göreve Başladı16 Kasım 2019
Biga'da Chander Satılık Ceviz16 Kasım 2019
Ayvacık'ta 44 Kaçak Yakalandı 16 Kasım 2019
Bayramiç'te Milli Eğitim Müdürü Yerine İki Öğretmenin Açığa Alınmasına Tepkiler Sürüyor15 Kasım 2019
Çin Halk Cumhuriyeti Firması Çanakkale'de Jeotermal Santral Yapacak, İmzalar Atıldı15 Kasım 2019
Biga'da diyabet günü etkinliği15 Kasım 2019
Çanakkale'de Kaçak İçki Operasyonları Hız kesmiyor15 Kasım 2019
Bayramiç'te 10 Kasım Skandalı Devam ediyor. Kaymakamlık Eğtim-İş Üyesi Öğretmenleri Açığa Aldı15 Kasım 2019
Çanakkale'de Jandarma Komutanlığı'ndan Kaçak İçki Operasyonu15 Kasım 2019
ÇTSO, EĞİTİMLERE EN ÇOK KATILIM SAĞLAYAN ÜYELERİNE PLAKET VERDİ15 Kasım 2019
2015 model Kia Sorento icradan satılık15 Kasım 2019
Gelibolu'da çiftlik yangını15 Kasım 2019
Simgelerin köprüsü" yükseliyor15 Kasım 2019
Zeytinin yağa dönüşme serüveni başladı15 Kasım 2019
Çanakkale’de deniz patlıcanı operasyonu15 Kasım 2019
Çanakkale’de 4 bin 100 litre kaçak şarap ele geçirildi15 Kasım 2019
Kalp şeklindeki 'pembe göl' turizme kazandırılacak14 Kasım 2019
Çanakkale'de 39 düzensiz göçmen yakalandı14 Kasım 2019
Bozcaada'da Futbol Turnuvası14 Kasım 2019
Ezine Belediyesi Akaryakıt satın alacak14 Kasım 2019
Çanakkale'de 25 düzensiz göçmen yakalandı14 Kasım 2019
Bayramiç Belediyesine ait 5 adet işyeri satılacak14 Kasım 2019
Yazın "Lapseki şeftalisi", kışın "Trabzon hurması" üretiyorlar14 Kasım 2019
Gelibolu'da Jandarma Fidan Dikti14 Kasım 2019
Lapseki hayvan barınağında aşılama çalışması14 Kasım 2019
Ezine Devlet Hastanesi'nde ki Uyku Apne Ünitesi Yoğun Tempoda 13 Kasım 2019
Çatıda Mahsur Kalan 20 Kiloluk Kedi13 Kasım 2019
Çanakkale'de 99 düzensiz göçmen yakalandı13 Kasım 2019
Kemel Köyüne Ziyaret13 Kasım 2019
Çanakkale'de Tarihi Eser Operasyonu13 Kasım 2019
70 kaçak göçmen yakalandı.13 Kasım 2019
Çanakkale Sabit Telefon Kullanımında İlk Beşte12 Kasım 2019
Karacaören Köyü'nde tarla icradan satılık12 Kasım 2019
Lösemili çocuklar için yürüdüler12 Kasım 2019
Ayvacık'ta "Yüzme Bilmeyen Kalmasın" Etkinliği12 Kasım 2019
Bayramiç Milli Eğitim Müdürü, PERSONA NON GRATA İlan Edildi12 Kasım 2019
GESTAŞ GELECEĞE NEFES OLDU12 Kasım 2019
Çanakkale’de 84 Mülteci yakalandı12 Kasım 2019
Gelibolu Feribot İskelesi Yenilendi12 Kasım 2019
Ayvacık'ta 12 Bin Fidan Toprakla Buluştu11 Kasım 2019
CHP’li Şahin: Kaz Dağları bölgesinde 115 maden arama ruhsatı verildi11 Kasım 2019
300 yıllık tarihi hamama define aramak için zarar verdiler11 Kasım 2019
Transmark Turkey, Kaishan ile 3.2 MW’lık jeotermal santral için EPC sözleşmesi imzaladı11 Kasım 2019
Çanakkale'de 430 Mülteci yakalandı11 Kasım 2019
11 Hatıra Ormanının ilki Çanakkale’de açılacak11 Kasım 2019
Bozcaadalı Beşiktaşlılar'dan Atatürk ve silah arkadaşları anısına mevlit ve pilav hayrı11 Kasım 2019

Arşiv Arama
 
..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
En Çok Okunan
Sayfalar
En Çok Yorumlanan
Radyo
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen
Anasayfa | Gazeteler | Ekonomi | Künye
CH