Web interstitial Scroll Ad 300x250 Imageplus Beta Masthead (970x250) Beta InPage Beta Pageskin (Alpha)
  güncel      ÜNİVERSİTE      İLÇELER      Çanakkale Haberleri      KENT YAŞAM      YEREL SİYASET      KULİS HABERLERİ      Magazin   
 
Ana Sayfa > YEREL SİYASET

CHP Genel Başkan Adayı Kocasakal"CHP, Çanakkale’dir, Anafartalar’dır, Conkbayırı’dır, Mustafa Kemal'in Askeriyim"
Flaş Haber
17 Ocak 2018
CHP Genel Başkan Adayı Kocasakal"CHP, Çanakkale’dir, Anafartalar’dır, Conkbayırı’dır, Mustafa Kemal'in Askeriyim"
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Alkışlar ve İzmir Marşı eşliğinde basın toplantısı düzenleyen Ümit Kocasakal "Bu açıklamayı Mustafa Kemal'in bir askeri olarak yapıyorum" dedi ve CHP Genel Başkanlığına aday olduğunu resmen açıkladı. Tam bir saat 5 dakika konuşan ve isim vermeden CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na da yüklenen Kocasakal “Mustafa Kemal’in askerleriyiz sözünden rahatsız olanlar, üniter yapıyla sorunu olanlar Atatürk’ün partisinde siyaset yapamaz” dedi. Kocasakal, genel başkanı seçimi için de yeni bir öneride bulundu "Hatta Siyasi Partiler Kanunu bakımından bir engel olmamakla, bu seçimin 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle kayıtlı tüm üyelerin katılımı ile yapılmasını, hem Türkiye'ye örnek olacağı hem de delegenin üzerindeki bu ağır yükü alacağı inancıyla öneriyorum.”

 

İstanbul Barosu eski Başkanı Ümit Kocasakal, CHP’nin 3,4 Şubat tarihinde yapılacak 36. olağan kurultayında genel başkanlık koltuğuna aday olduğunu resmen açıkladı. Taksim’deki bir otelde basın toplantısı düzenleyen Kocasakal, ‘neden aday olduğunu’ da anlattı.

“OY VERMEYE TIPIŞ TIPIŞ DEĞİL KOŞARAK GİDECEĞİZ”

Sözlerine “Öncelikle yurdun dört bir yanından üşenmeyip buraya gelen tüm gönül dostlarına Atatürk ve cumhuriyet sevdalılarına teşekkür ediyorum”  diye başlayan Kocasakal ” Oy vermeye tıpış tıpış değil koşa koşa heyecanla gidecek, kimliğine, kurucu değerlerine, fabrika ayarlarına geri dönen bir CHP ve bundan sonra da bu sloganı kullanacağım, Kurtuluş kuruluştadır” dedi.

KAFTANCIOĞLU’NA ELEŞTİRİ

İsim vermeden CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na da yüklenen Kocasakal “Mustafa Kemal’in askerleriyiz sözünden rahatsız olanlar, üniter yapıyla sorunu olanlar Atatürk’ün partisinde siyaset yapamaz.” dedi.

RESMEN AÇIKLADI

Kocasakal “Bu açıklamayı Mustafa Kemal’in bir askeri olarak yapıyorum” dedi ve CHP Genel Başkanlığına aday olduğunu resmen açıkladı. Kocakasal “Ben kendi adıma Ümit Kocasakal olarak değil, milyonlarca Cumhuriyet ve Atatürk sevdalısı adına, partisini özleyenler adına CHP Genel Başkanlığı’na adayım” diye konuştu.

 
TAM 65 DAKİKA KONUŞTU… İŞTE ÜMİT KOCASAKAL’IN ADAYLIK AÇIKLAMASI

“Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşundan bu yana yakın geçmişle karşılaştırılmayacak ölçüde, varlığına ve ülke bütünlüğüne yönelik tehditlerle karşı karşıyadır. Ülke içinde ve uluslar arası ilişkilerde milletçe kenetlenmemiz halinde üstesinden gelebileceğimiz sorunlar yumağıyla karşı karşıyayız.

Emperyalizmin, Hasta Adam dediği Osmanlı İmparatorluğu'nun tasfiyesiyle mirasına konma hesabı Mustafa Kemal önderliğindeki Milli Mücadelede ile sonuçsuz kalmıştır. Emperyal güçler, ülkesine ve milli varlığına kast ettikleri Türk Milletinden yedikleri büyük tokadın hukuk belgesi, Türkiye'nin de tapusu olan Lozan’ı hiç bir zaman hazmedememiş, Sevr sevdasından asla vazgeçmemişlerdir.

Günümüzde Hasta Adam tanımı kullanılmasa da bölgemize yönelik sömürgeci projeler güncellenerek sürdürülmektedir.Türk Milletine ve Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı stratejik kuşatma ve saldırının planlayıcıları, ulus devlet ve ulusal bilinç tasfiye edilmeden, halkın ayrıştırılıp hasımlaştırılamayacağını çok iyi bilmektedirler. Bu nedenledir ki milli bilinç ve milli dayanışma duygusunun yerine mezhepler ve alt kimlikler üzerinden düşmanlaştırıcı ve ayrıştırıcı kimlikler inşa edilmek istenmektedir.

Bizlere, “Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkı”, yani “Türk Milleti”, alt kimlikler öne çıkarılarak, siyaset de fikri özünden çıkarılıp kişilere hapsedilerek, ülkenin yaşamsal sorunları bir yana bırakılarak, aynı gemide olunduğu unutularak, yandaşlık ve karşıtlık üzerinden tezahüratlar yapılan karşıtların tribünü, ruhları parçalanmış, birbirinden uzaklaştırılmış insanların ülkesi olmamız dayatılmaktadır.

Ne yazık ki küresel bir planlamanın ürünü, bir yıkım projesi olan Büyük Ortadoğu Projesinin eş başkanlığına soyunan siyasi iktidar da her türlü kutsalı insafsızca sömürerek temiz halkımızı kandırmakla ve Cumhuriyetin taşıyıcı kolonlarını tahrip etmekle meşguldür. Cumhuriyetle ve ülkenin tapusu Lozan’la hesaplaşmaya soyunarak Türkiye Cumhuriyeti'nin bağışıklık sistemini çökerterek, küresel planlamanın taşeronluğunu yapmaktadır.

Nitekim Graham Fuller’in projesi olan “Yeni Türkiye” gerek söylemde gerekse eylemde siyasi iktidar tarafından harfiyen uygulanmaktadır. “Yeni Türkiye” adı altında ülkenin kurumları çökertilmekte, kurallar yok edilmekte, Devletin sinir uçlarıyla, genetiğiyle, kimyasıyla oynanmakta kısaca devlet çökertilmektedir. Bugün gayrı safi milli hasıla düşerken, gayrı ahlaki şahsi hasıla yükselmektedir.

Gelinen noktada bu siyasi iktidar ve siyaset anlayışı, Türkiye Cumhuriyeti için bir beka sorunu haline gelmiştir.

Ben, her şeyini Cumhuriyete, Atatürk’e bu ülkeye borçlu bir insanım. Konumum ve toplumda bana karşı gelişen beklentiler karşısında aşağıdaki saptamaları yapmayı,hiçbir şahsi çıkar gütmeksizin Cumhuriyete, Atatürk’e ve Türk Milletine karşı tarihi bir görev ve sorumluluk olarak görüyorum.

Bu açıklamayı; yaşananlar sebebiyle mutsuz, umutsuz, endişeli milyonlarca Cumhuriyetçi, Atatürkçü ve vatansever yurttaşlarımız adına yapıyorum. Tespitlerimin kolektif bir bilinci ve vicdanı yansıttığına inanıyorum. Bu bir vicdan haykırışı ve isyanıdır. Aynı zamanda bu açıklamayı Mustafa Kemal’in bir “askeri” olarak yapıyor ve bundan onur duyuyorum. Anlaşılan o ki birileri Atatürk’ün “askeri” olmayı anlamıyor veya anlamak istemiyor. Atatürk’ün askeri olmak bir simge, bir metafordur. Bu, onun izinde olmak, ilkelerini benimsemek, onun yolunda yürümek, emir ve talimatları ondan almak anlamına gelmektedir.

Atatürk’ün askeri olmak; emperyalizme karşı olmaktır, yurttaşlar arasında alt kimliklere dayalı hiçbir ayrım yapmaksızın tüm yurttaşları kucaklamaktır, tam bağımsızlıktır, ulusunun çıkarlarını küresel çıkarların üstünde tutmaktır, bu toprakların değerleri ile bezeli olmaktır. Küresel güçlerin, emperyalizmin askerliğini, tetikçiliğini, devşirmeliğini reddetmektir. Milli Mücadelede bu toprakları vatan yapanların erkeğiyle kadınıyla, genciyle yaşlısıyla Mustafa Kemal’in askerleri olduğu unutmamalıdır. Bu askerlik, üniformasız, gönüllü bir askerliktir. Bu nedenle Atatürk’ün askeri olmak şeref ve onurdur. Türlü “etiketlerle” başka odakların “askerliği” ni yapmaktan rahatsızlık duymayan, bunu çeşitli maskelerle örtbas etmek isteyenlerin bunu anlamaları beklenemez.

Türkiye; Cumhuriyetten, Atatürk’ten, onun gösterdiği yoldan ve ilkelerinden, kurucu değerlerden uzaklaştığı, daha doğrusu planlı olarak uzaklaştırıldığı için bu sıkıntılara düşmüştür. Bu sadece son 15 yılın sonucu da değildir. Ama bu iktidar döneminde ivme kazanmış ve son aşamaya gelmiştir.

Ülkenin kısaca özetlediğim bu durumu karşısında Türkiye’nin tek çıkıĢ yolu, Cumhuriyetin kurucu değerlerine, Atatürk’ e geri dönmektir. Türk Milletini yeniden millet olma şuuruna, üretime, kalkınmaya, tam bağımsızlığa, gerçek kardeşliğe geri döndürecek, aynı ideal etrafından birleştirecek yegane çıkış yolu da budur.

Bu tarihsel görevi üstlenmesi gereken parti ise doğal olarak öncelikle Atatürk’ün kurduğu, ilk genel başkanı olduğu ve iki büyük eserimden biri dediği Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Ancak ne yazık ki aşağıda açıklayacağım sebeplerle şu anda Partimiz bu görevini yapamayacak hale getirilmiştir.

Bu vesileyle öncelikle Partimizde, Cumhuriyet Halk Partisinde siyasi olmanın da ötesinde ve öncesinde ahlaki bir soruna değinmek istiyorum: Partinin genetiğiyle, genleriyle, kimyasıyla, ruh kökleriyle, ideolojisiyle uyuşmayan kişilerin bir takım söylem ve eylemleriyle partinin tüzel kişiliğine, kimliğine zarar verdiği görülmektedir: Atatürk’e “kefere” diyen, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sözünden rahatsız olan,

anlamsız bir “asker-yoldaş” polemiğiyle gerçek düşüncelerini örtbas etmek isteyenler, üniter yapıyla sorunu olanlar, HDP güzellemesi yapanlar Atatürk’ün partisinde siyaset yapamazlar. Bu partide Atatürk’ün resimleri indirilemez. Said-i Nursi ve Seyit Rıza güzellemesi yapılamaz, buna izin verilemez, göz yumulamaz. Yanlış anlaşılmasın kimse Atatürkçü olmak, Cumhuriyet değerlerine sahip olmak zorunda değildir ve elbette ki ifade özgürlüğü kapsamında bu düşüncelerini serbestçe savunup ifade edebilirler, ama bunu Atatürk’ün kurduğu partide yapamazlar, bu ahlaki bir sorundur. Evet, CHP kimsesizlerin partisidir ama kimsesiz ve sahipsiz de değildir.

CHP birilerinin siyasi kariyer hesapları yapacağı, istediği gibi at koşturacağı, her istediğini söyleyebileceği, kişisel şov yeri de değildir. Çünkü CHP sıradan bir parti olmadığı gibi bir fikir kulübü, münazara yeri, dernek, kooperatif de değildir. Bu gibi kişiler gidip başka partilerde elbette siyaset yapabilirler veya parti kurabilirler. Ama CHP ikinci cumhuriyetçilerin, Atatürk ve Cumhuriyetle sorunlu veya kavgalı olanların ileri karakolu veya toplanma yeri değildir, olamaz. Genel Başkanın da bu tür eylem ve söylemlere karşı ciddi bir tepkisini görmüş değiliz. Hiç kimse bu partiyi farklı siyasi ajandası ve başka hesapları için kullanamaz.

Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy ve gönül vermiş yahut vermeyi düşünen milyonlarca seçmen bu gelişmelere tepkili ve endişelidir.

Unutanlar veya unutturmak isteyenler için hatırlatmakta yarar vardır: Cumhuriyet Halk Partisi; kökü Rumeli ve Anadolu Müdafi Hukuk Cemiyeti'ne dayanan, Milli Mücadeleyi yürütmüş, devleti ve cumhuriyeti kurmuş, kurucusu ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olan partidir. Cumhuriyet Halk Partisi öncelikle bir “kütle”, bir “kimlik” partisidir. Her alanda rehberi Atatürk, yönü tam bağımsızlık ve çağdaşlık, pusulası altı oktur. Bu parti halkın partisidir, bu değerlere inananların partisidir.

– Cumhuriyet Halk Partisi; sadece bugünün değil, dünün ve yarının partisidir.

– Cumhuriyet Halk Partisi; bir etnisitenin, mezhebin, bölgenin, belli bir yaşam tarzı olanların değil, Cumhuriyet ve Atatürk’le barışık tüm yurttaşların partisidir.

– Cumhuriyet Halk Partisi; kökü dışarıda değil, Müdafayı Hukuk cemiyetlerine, Milli Mücadeleye, Kuvvayı Milliyeye dayanan yüzde yüz yerli ve milli bir partidir.

– Cumhuriyet Halk Partisi ulusal bütünlüğün, üniter yapının, milli birlik ve beraberliğin, bağımsızlığın, ekonomik kalkınmanın teminatıdır.

– Cumhuriyet Halk Partisi, “sol” veya “sağ” gibi şekli ve dar kalıplara hapsedilemeyecek, bunların üzerinde kendi ilkeleri ile kapsayıcı ve kucaklayıcı bir şemsiyedir, kutuplaşmanın ve emperyalizmin önündeki settir.

– Cumhuriyet Halk Partisi, Çanakkale’dir, Anafartalar’dır, Conkbayırı’dır, İnönü’dür, Sakarya ve Dumlupınar’dır, Lozan’dır.

-Cumhuriyet Halk Partisi’nin menzili çağdaş uygarlıktır, ayrım gözetmeksizin herkes için hak ve özgürlüktür, kucaklaşmadır. Pusulası hukuk devleti ve demokrasidir.

– Cumhuriyet Halk Partisi, anti emperyalisttir, tam bağımsızlıktan yanadır, halkçıdır, kamucudur, planlamacıdır, üretimden yanadır.

– Atatürk ve altı ok, emperyalizme karşı bir milli savunma sistemidir, devletin bağışıklık sistemidir. Üstelik başarısı kanıtlanmıştır. Başka rehber aramaya da gerek yoktur.

– Cumhuriyet Halk Partisi evrensel değerleri reddetmeyecek şekilde millidir, millicidir. Küreselci değil ulusalcıdır. Ulusalcılık; bir takım etnikçilerin veya küreselcilerin iddia ettiği gibi ırkçılık veya kafatasçılık olmayıp, kendi ulusunun (ki bu ulus içinde tüm alt kimlikler mevcuttur, Atatürk’ün ifadesiyle Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkıdır) çıkarlarını, başka ulusların ve küresel çıkarların üzerinde tutmaktır, yani ulusalcılık anti emperyalizmdir, vatanseverliktir, küresel güçlerin hizmetinde olmamaktır, millici olmak, bu ülkenin değerleri ile bezeli olmaktır, tam bağımsızlıktır, Bunun neresinde ırkçılık, kafatasçılık vardır ? Ulusalcılığın karşıtı küreselciliktir ve asıl sorgulanması gereken de budur. Asıl ırkçı ve kafatasçı olanlar, ortak aidiyet duygusunun temeli, birliğin harcı olan yurttaşlık bilincini etnikçilik ve mezhepçilik başta olmak üzere alt kimlik politikalarıyla zehirleyip ayrılık tohumları ekenlerdir. Bunun hasadını ise emperyalizm toplamaktadır.

– Cumhuriyet Halk Partisi evrensel değerlere sırtını dönmez, ama emperyalizme, küresel odaklara da yaslanmaz ve boyun eğmez.

– Din ve vicdan özgürlüğü ile onun uzantısı olan ibadet özgürlüğünü bu ülkeye getiren ve onun güvencesi olan CHP’dir. Dine en saygılı parti de CHP’dir; çünkü CHP dini siyasete, ticarete alet edip istismar etmez, din ve camiler üzerinden toplumu bölmez.

– Cumhuriyet Halk Partisi ulu bir çınardır, yurttaşlar ve ülke dara düştüğünde gidilecek baba ocağıdır,

İşte Cumhuriyet Halk Partisi bu gerçek kimliğine, özüne yabancılaştırılmış, gerçek menzilinden, rotasından saptırılmıştır. Partiye genetik kodlarına aykırı yabancı “virüs” ve yazılım yüklenmiş, genetiğiyle oynanmış, gelenekleri bir kenara itilmiştir. Cumhuriyet Halk Partisini Cumhuriyet Halk Partisi yapan ilkeleri, türlü maskelemelerle yok sayılıp aşındırılmaktadır. Parti fiziki ve zihinsel bir işgal altındadır. Partinin yapısına, kimliğine aykırı eylem ve söylemlerle partinin tüzel kişiliği zarar görmekte, her fırsatta Cumhuriyet Halk Partisi’ne saldırmak için fırsat kollayanlara adeta çanak tutulmakta, zemin hazırlanmaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Türkiye’ye karşı ciddi bir saldırı içinde olan emperyalizme açık bir şekilde söyleyeceği sözü olmalıdır, ancak bu duyulmamaktadır.

Yurttaşlık, parti ilkelerine bağlılık, emek ve liyakatin yerini alt kimliklere dayalı aidiyetler almıştır.Bunlara dayanmayan, bu aidiyetlerini öne çıkarmayan kişiler partide bir yere gelmekte zorlanmamaktadır. Bu tüm yurttaşlar için haksızlıktır. Bu tür aidiyetler yurttaşlar için bir avantaj veya dezavantaj olamaz, olmamalıdır. Bu durum kırgınlıklara, küskünlüklere daha vahimi kamplaşmalara hatta yumruklaşmalara yol açmakta, emek, liyakat parti ilkelerine bağlılık anlamını yitirmektedir. Partiyi bir kurt gibi kemiren bu hastalık, ideolojisizlikten, kimlik kaybından, gündelik siyasetin rüzgarında savrulmaktan, yön duygusunun yitirilmesinden, partinin program ve ilkelerine uyulmamasından kaynaklanmaktadır. Ne yazık ki bu da başta sayın genel başkan olmak üzere Parti ilkelerine ve genetiğine aykırı siyaset ve yönetim anlayışından ileri gelmektedir.

Takımdaşlık, yoldaşlık duygusu ile bir bayrak yarışı olması gereken parti içi mücadele, bir “engelli koşu” ya, farklı “takım” ların tribünleri ile birlikte kimsenin kazanamayacağı ama partinin ve ülkenin kaybedeceği bir müsabakaya dönüşmüştür! Bu nedenlerden ötürü bir çok güzel insanın çaba ve enerjisi boşa gitmekte, heba olmakta, gerçek partililer ve Cumhuriyet sevdalıları partiden uzaklaşmaktadır.

Oysa Türkiye’nin ağır sorunları bulunmaktadır. Kendi içinde kavgalar ve savrulmalar olan, ideolojik bir netlik içinde olmayan, kimliğini ve yön duygusunu yitirmiş bir Cumhuriyet Halk Partisi seçenek oluşturması, sıkıştığı %20-25 sınırını aşması ve iktidar olması ne yazık ki çok mümkün gözükmemektedir. Bunlar acı gerçeklerdir.

Bu partide kimse gerek ahlaken gerek siyaseten partinin kurucu değerlerini yok sayıp zedeleyemez, kimliğini, ilkelerini, altı oku, Atatürk’ü tartışamaz.

Kökleri Müdafı Hukuk cemiyetlerine dayanan, Atatürk’ün kurduğu, programını ve ilkelerini, yönünü belirlediği bir partiye “yeni” nitelemesini yapmak konum ve sıfatı ne olursa olsun hiç kimsenin hakkı ve haddi değildir.

Kimse Cumhuriyeti kuran bu köklü partinin üzerinde olamayacağı gibi Cumhuriyet Halk Partisi birilerinin istediği gibi “at koşturabileceği”, dilediğini yapabileceği bir parti de değildir. Cumhuriyet Halk Partisi sağlam bir ideolojisi olan bir kütle ve fikir partisidir. Kuruluşundan gelen ve altı ok ile ifade edilen bu kütle, tüm toplumu (kitleyi) kucaklayabilecek bir fikirdir. Cumhuriyet Halk Partisi elbette ki tüm toplumu kucaklayacaktır. Ama bu kimliğinden, ilkelerinden ödün vererek, uzaklaşarak olmaz, olamaz.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin içinde bulunduğu durum sadece delegelerin, milletvekillerinin sorunu değil, tüm üyelerinin, seçmenin hatta tüm yurttaşların sorunudur. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi devletin, onun ülkesiyle bölünmez bütünlüğünün, iç huzur ve barışın, demokratik rejimin sigortasıdır, ülkenin yön duygusu ve pusulasıdır, ülkenin zor durumlarında yurttaşların gideceği baba ocağıdır. Partimiz, hiç bir ayrım gözetmeksizin cumhuriyete bağlı tüm yurttaşlara, özellikle gençlere ve kadınlara kapılarını sonuna kadar açmalı, onların önünü tıkamamalıdır.

Cumhuriyet Halk Partisi, küresel odaklarla veya onun ülkedeki uzantılarıyla, ikinci Cumhuriyetçilerle, ülkenin bölünmez bütünlüğü ve üniter yapıyla sorunu olanlarla, emperyalizmin işbirlikçileriyle, alt kimlikçilik yapanlarla hiç bir surette (iktidara gelmek adına dahi) ittifak yapamaz, bir araya gelemez. Çünkü bu kendini inkar, imha ve intihar olur. Cumhuriyet Halk Partisi kendi kimliğini, özünü, ilkelerini, genetik yapısını muhafaza ederek halkla ve fikirle ittifak yapar. Bunu yaparken de hiç bir yurttaşını etkin köken, bölge, dini inanç, mezhep, kılık-kıyafet yahut sair ayrımlarla farklı görmez, bunların altını çizmez. Cumhuriyet Halk Partisi tüm yurttaşlarını yurttaşlık bilinciyle kucaklar: Tek tek alt kimlikler için değil, herkes için hak ve özgürlük ister. Millet olmak aynı etnik kökenden, mezhepten, nesepten, soydan gelmek demek değil, aynı yoldan gelmek, aynı coğrafyayı, aynı kaderi, aynı kederi, aynı geçmişi ve geleceği, aynı türküleri, aynı kültürü,aynı aidiyet hissini paylaşmak demektir.

Şu önemli gerçeğin de altını çizmekte yarar görmekteyim: Genel olarak siyaset, olması gereken fikri özünden, kalıbından çıkarılarak fazlasıyla kişiselleştirilmiş, kutuplaştırılmış durumdadır. Oysa kimse kimsenin düşmanı değildir, olmamalıdır. Gerektiğinde en sert biçimde, ancak belirli bir üslubu koruyarak karşı olunması, mücadele edilmesi gereken “kişi” veya “kişiler” değil, onların temsil ettiği fikirler ya da fikirsizlikler, bu kapsamdaki eylem ve söylemleridir. Bu bir kişisel husumet, çekişme veya düşmanlık değil, fikir mücadelesi olmalıdır. Elbette ki konumu ve sıfatı ne olursa olsun işlenen suçların hesabının bağımsız yargıda ve adil bir yargılamayla er veya geç sorulacağı da tabiidir. Oysa bugün siyasette fikri mücadele bir yana bırakılmış, tamamen kişiler ve oluşturulmak istenen algılar üzerinden gündelik polemiklere ve ikilemlere sıkıştırılmıştır. Bilinçli olarak gerçekleştirilen bu dizayn, iktidara yaramaktadır.

Bugün iktidarda olan Adalet Ve Kalkınma Partisi, sadece “karşıtlıkla”, sadece söylem “sertliği” ile, gündelik polemiklerle değil, kimlik ve sağlam bir fikirden güç alan “fikri sertlikle”; sadece yanlışın gösterilmesi ile değil, doğrunun ve çözümün de gösterilmesiyle yıkılır. Şu halde bu iktidarla sadece karşıtlık üzerinden, kimliksiz gündelik politikalarla, hamasetle başa çıkma şansı yoktur. Çünkü mevcut iktidar tüm bunları en iyi yapan, hiç bir kutsalı sömürmekten çekinmeyen, gerginlikten, kutuplaşmadan, karşıtlıklardan beslen bir yapıdır. Cumhuriyet Halk Partisi sadece AKP veya Erdoğan karşıtlığı ile, tutarsızlık içindeki günlük tepkiler veya “söz düellosu” ile AKP’ye veya genel olarak sağa oy veren seçmenden oy alamaz. Çünkü bu seçmenin iki yönlü bir refleksi bulunmaktadır. İktidardan memnun olmaması bir arayışa yol açabilmekteyse de, oy vereceği partinin ülkenin sinir uçlarıyla ilgili (örneğin üniter yapı, milli değerlere bakışı) tavrı oy vermesinde etkili olmaktadır. Bu açıdan Cumhuriyet Halk Partisi’nin, şimdi itilmeye çalışıldığı, ülkenin üniter yapısı ile sorunlu HDP gibi bir yapıyla yakın çizgide olması, yan yana durması siyasi intihardır.

Kaldı ki öte yandan böyle bir duruş, kendi geleneksel, yani Cumhuriyetçi-Atatürkçü tabanından oy almasına da yetmemekte, ciddi oy kayma riski ile karşı karşıya kalınmaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi, kendi kimliği ve kendisini var eden değerlerle tüm yurttaşların oyuna talip olmalıdır.

Bu çerçevede öncelikle AKP’nin halkı ezen vahşi liberal politikalarına, sözde serbest piyasa, gerçekte “serbest sömürü” ekonomisine açıkça karşı çıkmalıdır. Üretimi, planlamayı, emeğe saygıyı, hakça bölüşmeyi, tarım ve hayvancılıkta derhal büyük bir atılım yapılması gerekliliğini içeren kamucu/halkçı politikaları çekinmeden savunmalıdır. Esas olan ülkenin sorunlarına somut program ve önerilerle çözüm bulmaktır. Siyasetin ve iktidar olmanın da ana gayesi budur.

Tüm bu nedenlerle bir küresel projenin ürünü olan AKP, gündelik söylem ve politikalarla, genel geçer sözlerle yahut sadece sözlerdeki sertlikle yıkılmaz, aksine güçlenir. AKP, kimlikle, tutarlı ve inandırıcı, ilkeli, milli politikalarla ve çözüm önerileriyle yıkılır. Halka ulaşarak, halkı ikna ederek yıkılır. Dünyada bu açıdan belki de en kimlikli parti Cumhuriyet Halk Partisi'dir. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi öncelikle bir kütle ve kimlik partisidir. O kütlenin dokunulmaz çekirdeği Atatürk ve altı oktur.

Eklemek gerekir ki hiç bir siyasi amaç veya çıkar, ülkenin çıkarlarından, milli menfaatlerden üstte olamaz. İktidar olmak bu temel amacın bir aşaması ve parçasıdır. Ancak muhalefetteyken de bu temel amaçtan sapılamaz.

Cumhuriyet Halk Partisi, ülkenin, devletin birliği, bütünlüğü, dirliği, refahı, bağımsızlığı, halkın iyi yaşaması için vardır.

Siyasi parti için esas olan karşıtlık değil, kendi kimliği ve ilkeleri ışığında ülkenin sorunlarına çözüm önermek, bunların arkasında durmak, bu çözümleri birbiriyle tutarlı ve ilintili şekilde topluma sunmaktır. Parti, kimliğinden, dolayısıyla bu temel amacından uzaklaştırılmış, sadece bir “karşıtlık” partisi haline getirilmiştir. Belirttiğim üzere bu şekilde partimizin iktidar veya seçim kazanma şansı yok denecek kadar düşüktür. Oysa Türkiye’nin Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşundaki fikirlere ve programa şiddetle ihtiyacı vardır. Türkiye’nin ulusal birliğini, hukuk devletini, demokrasisini yeniden tesis etmeye,sanayileşmeye, ekonomik büyümeye, istihdam yaratmaya, büyük bir tarım ve hayvancılık hamlesine, üretime ve planlamaya dayalı kamucu/halkçı politikalara geri dönmeye, köy enstitülerinin yeniden ve daha iyi bir biçimde açılması da dahil ciddi bir eğitim seferberliğine ihtiyacı vardır.

Sonuç olarak 36. kurultay bir şahlanış, bir umut, bir diriliş kurultayı olmalıdır. Uyuyan güç uyanmalı, efsane geri dönmelidir. Bu kurultay bölünmüş, gündelik siyasi kavgalardan, gerilimden bıkmış, sorunlara kalıcı ve kucaklayıcı çözüm arayan halkımıza bir çare, bir ses, bir nefes, bir ümit olmalıdır. Ancak bu şahıs olarak birilerinin gidip, birilerinin gelmesi meselesi değil, partinin yitirdiği hafızasını ve kimliğini geri kazanması meselesidir. Burada gereken fikirsel bir değişimdir, partinin özüne, kimliğine, kurucu ilkelerine, kamucu/halkçı yapısına geri dönmesi, yani halka geri dönmesidir. Türkiye’nin gerçek Cumhuriyet Halk Partisi zihniyetine ihtiyacı vardır ve bu görev ertelenemez. Cumhuriyet Halk Partisi, iktidarın bunca yanlışlığına karşı ortaya çıkan büyük tepki ve sıkışmışlığa rağmen %20-25 bandına çakılıp kalacak bir parti değildir. Cumhuriyet Halk Partisi özünde var olan kimliği ve bu kimliğin yansıması olan sağlam, tutarlı politikalarıyla, eylem ve söylemleriyle halka güven, umut, inanç vermelidir.

Bunun için de denenmiş, sekiz kez seçim kaybetmiş, başarısız olmuş, seçenek oluşturamamış, partinin %25’lere sıkışmış oyunu artıramamış; eylem ve söylemleriyle partinin toplumsal algısına, kimliğine zarar veren mevcut zihniyetin ve temsilcilerinin değişmesi gerekmektedir.

Özüne, gerçek kimliğine dönecek bir Cumhuriyet Halk Partisi tüm toplumu kucaklayıp büyük bir umut olacağı gibi, siyasetin doğal mecrasına oturmasını da sağlayacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi kurucu değerlerine ve ilkelerine geri döndüğünde tüm küresel operasyonlara, emperyalist saldırı ve kuşatmalara, yerli işbirlikçilere karşı sağlam ve geçilmez bir milli direniş mevzisi olacak ve yeni bir milli mücadele başlayacaktır. Hedef yarım kalan aydınlanma devrimini tamamlamak, çöken devlet kurumlarını ve kurallarını yeniden tesis etmek, imar rantına kelepçelenen Türkiye'nin üretime, sanayiye ve tarıma dayalı büyümesini gerçekleştirerek yurttaşları huzura, refaha ulaştırmak olacaktır.

Kurtuluş kuruluştadır, Atatürk’tedir. Kurtuluş, kurucu partinin özüne, gerçek kimliğine, fabrika ayarlarına, geri dönmesindedir. Türkiye’nin kuruluştaki birlikteliğe, farklılıklarını reddetmeyen ancak gereksizce öne çıkarıp kutuplaştırmayan, asıl zenginliğin bu farklılıkların ortak bir aidiyet duygusu içinde kaynaştırarak yurttaşlık duygusu ile birbirine bağlı millet olma bilincini yeniden kazanmaya, o ruha, heyecana, üretime, kalkınmaya ihtiyacı vardır. Borçsuz, üreten, bunu hakça bölüşen, barış, huzur, sükunet ve hukuk güvenliği içinde yaşayan bir Türkiye…

Cumhuriyet Halk Partisi’nin hikmeti kendinden menkul, yabancı veya “yerli” akıl hocalarına ihtiyacı olmayıp, kurucusunun, Ulu Önder’in söylevleri ve eylemleri ile gösterdiği yol ve bunların özeti olan altı ok yeter. Elbette bu, esasen Cumhuriyeti ve Atatürk’ü zerre kadar anlayamamış siyasi iktidarların geçmişteki hatalarını tekrarlamamayı da içermektedir.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin dış planlamaya dayalı bir yıkım ekibinin tahribatını gidermek, enkazı toparlayıp demokratik, laik, sosyal hukuk devletini yeniden yapılandırmak, çağdaş bir demokratik düzen içinde huzuru tesis etme görevi vardır. Bu ise her türlü alt kimlik politikalarının ve fikre dayanmayan karşıtlıkların, düşmanlıkların reddi ile olur. Bu çerçevede Cumhuriyet Halk Partisi ‘nin hak ve özgürlükleri bu anlayışla, hiç bir ayrım gözetmeksizin tüm yurttaşlara yaymak, herkesin hukuk güvenliği ve refah içinde yaşamasını temin görevi vardır. Kindar değil sevgi ve saygı dolu, insana, çevreye, doğaya saygılı nesiller yetiştirme görevi vardır. Bunun için de iktidar olma mecburiyeti vardır.

Toplum artık ağırlıklı olarak siyasi iktidardan kaynaklanan; fikre dayanmayan kişisel kavgalardan, rejim kaygılarından, kutuplaşma ve gerginlikten, kindarlıktan, düşmanlıktan, ayrıştırılmaktan bıkmış ve bunalmıştır. Çözüm ve ciddi bir seçenek, herkesi kucaklayabilecek ortak bir ses ve anlayış beklemektedir. Emperyalizmin oyunlarıyla halkımız birbirine düşürülüp enerjisini birbirine yöneltirken ülke kaosa, karanlığa, açlığa gitmektedir.

Meselem Sayın Kemal Kılıçdaroğlu yahut herhangi birisinin kişiliği ile ilgili değildir. Meselem kişisel de değildir. Kendisi insan olarak, çok iyi bir insan olabilir. Ama Cumhuriyet Halk Partisi bir siyasi partidir. Bu partinin programı vardır, ilkeleri, genetiği, gelenekleri vardır. Kimse bunun üstüne çıkamaz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidar olma görevi ve zorunluluğu vardır. defalarca denenmiş ve başarılı olunamamıştır. Bunun da siyasi bir bedeli vardır, olmalıdır.

Bir muhalefet açısından bunca yıkım varken, sadece karşıtlıkla ve halkın iktidara karşı doğal tepkisi ile yetinmek hiç bir sıçrama yapamamak nasıl izah edilecektir ? Sekiz kez seçim kaybetmiş bir anlayışın, 2019’daki hayati seçimi kazanacağının garantisi nedir? Bunun ışığı gözükmekte midir? Türkiye’nin yeni bir deneme ve yanılmaya tahammülü yoktur. Daha henüz Ekmeleddin İhsanoğlu faciasının, Referandumda halkın oylarına sahip çıkılamaması ve o gece gerekenin yapılmamış olmasının faturası masada durmaktadır. Üstelik gelinen noktada kişiler üzerinden gelişen siyaset ve haklı ya da haksız oluşan toplumsal algı artık partiye zarar vermektedir.

Tüm bu nedenlerle ben kendi adıma, Ümit Kocasakal olarak Ģahsen değil ama milyonlarca Cumhuriyet ve Atatürk sevdalısı adına, bu partinin gerçek tabanı ve sahipleri adına, partisini özleyenler ve seçenek arayanlar adına, onlara vekaleten Cumhuriyet Halk Partisi Genel BaĢkanlığı’na adayım. Kişi değil, fikir adayıyım. Bu zor dönemde, ülkenin bunaldığı, siyasetin sıkıştığı, toplumun bir alternatif göremediği bir ortamda Cumhuriyet Halk Partisi’nin başına manen, manevi ve fikri olarak yeniden Mustafa Kemal Atatürk’ün genel başkan olmasını sağlamak, onun görüşlerini hayata geçirmek adına adayım.Tespitlerim, mücadelem, taleplerim kişiye göre yahut kişisel değildir, fikridir. Dolayısıyla adaylık da kiĢi değil, fikir adaylığı, Cumhuriyet değerlerinin, Atatürk’e, kuruluĢ ruhuna dönmenin, yeni bir milli mücadelenin adaylığıdır.

“GEREKEN DELEGE SAYISINA ULAŞIP ULAŞAMAYACAĞIMI BİLMİYORUM”

Ben tarihsel görevimin kendimce en önemli kısmını, cumhuriyete gönül vermiş çok sayıda yurttaşımın benden beklentilerini yerine getiriyorum ve müsterihim. Bundan sonrası ise sadece bana bağlı olmayıp; delegelerimizin, tüm üyelerden oluşan örgütümüzün, tabanın, seçmenin, toplumun halkın alacağı tutuma, göstereceği tavra bağlıdır. Hayal kurmuyorum. Siyasi Partiler Kanundan hareketle genel olarak siyasi partilerin, buna bağlı olarak da Partimizin yapısını bilmekteyim. Aday olabilmek için gereken delege sayısına ulaşıp ulaşamayacağımı da bilmiyorum. Bilinsin ki şahsi bir amaç ve koltuk peşinde olmadığım için bunun pazarlığında ve hesabında da değilim. Benimkisi bir fikir ve vicdan haykırışı ve isyanıdır. Partimizin sahipsiz olmadığını gösterme arayışıdır. Elbette yeterli delege destek verirse ben de Kurultay’da demokratik hakkımı kullanarak Partimizle ve Türkiye’yle ilgili düşüncelerimi dile getirebilme fırsatı bulurum.

GENEL BAŞKAN SEÇİMİ İÇİN YENİ ÖNERİ: TÜM ÜYELER OY KULLANSIN

Dediğim gibi bu benim şahsi meselem olmayıp herkesin sorumluluk alması halinde devamı gelebilir. Ama ben delegenin de bu gidişe sessiz kalmayacağını, tabanın ve toplumun sesine kulak vereceğini, tarihsel sorumluluğunu yerine getireceğini umuyor, buna inanıyorum. Hatta Siyasi Partiler Kanunu bakımından bir engel olmamakla, bu seçimin 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle kayıtlı tüm üyelerin katılımı ile yapılmasını, hem Türkiye’ye örnek olacağı hem de delegenin üzerindeki bu ağır yükü alacağı inancıyla öneriyorum.

Benim yitireceğim şahsi bir şeyim yok. Kaldı ki hiç bir şahsi kayıp vatanın ve Cumhuriyetin kaybedilmesinden daha ağır olamaz. Eğer bu değerlendirmelerime iştirak edilmiyorsa ve her şeyin yolunda olduğu, bu yapısıyla Partimizin iktidar olacağı (ki bunu yürekten isterim) düşünülüyorsa buna da saygı duyarım. Ancak bilinmelidir ki bu yolda birilerinin kazanıp birilerinin kaybetmesi yoktur. Herkesin kazanacağı veya herkesin kaybedeceği bir süreçle karşı karşıyayız.

Zamanı değil diyenler var. Peki o zaman ne zaman? Kazanamazsın diyenler var, kazanmaktan ne anladığınıza bağlı. Her durumda ben başaramasam bile belki benden sonrakilerin başarabilmesinin yolunu açmış olur veya buna bir nebze de olsa katkı sağlamış olurum. Birilerinin ileri sürdüğü gibi bir “risk” aldığımı da düşünmüyorum. Çünkü vatan için göze alınan her bedel, insanın ülkesi için alacağı her şey “risk” değil görevdir. Yine birilerinin iddia ettiği gibi siyasi bir “yatırım” da yapmıyorum. B
Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer YEREL SİYASET Haberleri

Başlık Tarih
 
Ülgür Gökhan ile HDP’li Ahmet Türk Ortak Konferansı AYDINLIK Gazetesi'nde14 Aralık 2018
CHP Bozcaada ‘Temayül Yoklaması’nın tarihini açıkladı13 Aralık 2018
CHP Eceabat Örgütünde Eğilim Yoklaması13 Aralık 2018
Başkan Balkan Küçükkuyu'dan Sonra Sıra Ayvacık'ta 12 Aralık 2018
Rıdvan Uz, "Tanrı TÜRK'ü Korusun, TÜRK Irkı Varolsun"11 Aralık 2018
Ülgür Gökhan HDP'li Ahmet Türk'le Aynı Panelde10 Aralık 2018
Lapsekili Hasan Engin, Adaylığını Açıkladıktan Sonra Binlerce Tebrik Telefonu Aldığını Söyledi10 Aralık 2018
MHP Çanakkale'den İki Aday Açıkladı09 Aralık 2018
Gökhan Ne Dedi: "Zorda Olan Yerel basını Destekleyeceğiz. Seçim Sürecinde ise Ayhan Gider ile Polemiğe Girmeme Yöntemi"07 Aralık 2018
CHP MYK Kepez'de Yapılan Önseçimi Yapılmamış Kabul Etmiş06 Aralık 2018
CHP'nin Evreşe Belediye Başkan Adaylığına Uçak Teknikeri, Umurbey'e ise Doktor Aday06 Aralık 2018
CHP'de aday belirlemek için MYK toplandı06 Aralık 2018
CHP Umurbey Belediye Başkan Adayı Dr.Erdal Doğan05 Aralık 2018
CHP'de Kritik Hafta...04 Aralık 2018
CHP Çanakkale Eğilim yoklamasında Fenerbahçeli Futbolcuya Oy çıkması Ulusal Basına Taşındı04 Aralık 2018
CHP Çanakkale Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları 02 Aralık 2018
Bülent Turan ile Akifin Arasında ki Polemikte Yapımcı firma Özür diledi ve Geri Adım Attı02 Aralık 2018
CHP Eceabat Örgütü'nde Belediye Başkanlığı Seçim Yöntemi Belirlendi01 Aralık 2018
İYİ ADAYLARLA YOLA ÇIKACAĞIZ30 Kasım 2018
Bülent Turan ile Akif'in Ailesi Arasında ki Polemik Mahkemeye mi Taşınacak ?30 Kasım 2018
Mehmet Akif Ersoy'un yakınlarından," Akif Turizmi " Tepkisi29 Kasım 2018
İYİ PARTİ'ye Çanakkale Merkez'de 400 Kişilik Dev Katılım !24 Kasım 2018
Çanakkale, Sinop ve Bilecik'te eğilim yoklaması 23 Kasım 2018
CHP MYK Bozcaada Belediye Başkanı Kararı.....21 Kasım 2018
CHP MYK Merkez İlçe'ye DUR Kepez'e İptal Dedi21 Kasım 2018
MHP'li Evren Yalçın Kepez'de ZÜLFİKAR'ı Çektik Dedi. Engin Kandemir Belediye başkan Adayı Oldu21 Kasım 2018
MHP İl Başkanı İsim Vermeden, Çanakkale'de AKP'li Vekillere Yüklendi."biz koca yaz Çanakkale’de olup bize 1 saat dahi ayırmayanlar gibi yapmayız"21 Kasım 2018
KADIN CİNAYETLERİNİ LANETLİYORUZ21 Kasım 2018
Kim Geliyormuş Kepez'e Stefen Jonns, Efsaeler Ölmez Yeniden Dirilir20 Kasım 2018
Ayvacık MHP Belediye Başkan Adayını Açıkladı19 Kasım 2018
Çanakkale İYİ Parti İl Gençlik kolları Başkanlığı’na atama yapıldı19 Kasım 2018
Kepez'de ki Teamülde Ülgür Gökhan'ın, adamı Birol Aslan Kazandı 18 Kasım 2018
Süleyman Kamçı Belediye Başkan Adaylığını Açıkladığı Gün Sicaklık 10 Derece düştü17 Kasım 2018
Kılıçdaroğlu"eğilim yoklaması da yapılsa adayların hepsi buraya gelecek ve tek tek PM tarafından belirlenecek"16 Kasım 2018
İyi Parti’de 4 İsim Disipline Sevk Edildi15 Kasım 2018
Mutan,"CHP Parti Meclisi, Çanakkale ve Kepez İçin Teamül Kararını Onadı mı?" 15 Kasım 2018
CHP'de İpler Geriliyor "CHP Merkez İlçe Örgütü Üye Listelerini Adaylara Niye vermiyor"15 Kasım 2018
CHP’li vekillerden kaçak zeytinyağı ile mücadele çağrısı!15 Kasım 2018
Çanakkale İYİ Parti İl yönetiminden TEMAD'a ziyaret15 Kasım 2018
CHP Parti Meclisi, Çanakkale'de İki CHP'li Belediye Başkanını Daha atadı. Bir Aday ise Kadın Aday14 Kasım 2018
Çanakkale CHP'de; CHP PM Üç Belediye Başkanını Atadı14 Kasım 2018
Çanakkale CHP Belediye Başkanlığı İsminde Deprem12 Kasım 2018
AK Parti'de aday adaylığı başvuru süresi 16 Kasım'a uzatıldı12 Kasım 2018
İYİ Parti Kepez Örgütü ATA'nın huzurunda10 Kasım 2018
Çanakkale’nin yollarını Ulaştırma Bakanı’na sordu!08 Kasım 2018
CHP'de o tarihte adaylar açıklanacak07 Kasım 2018
Ülgür Gökhan, "Belediye Başkanlığı İçin Yeniden Kılıç Kuşanıyorum"07 Kasım 2018
18 MART TERMİK SANTRALİNDE YAŞANAN İŞ KAZASININ TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ07 Kasım 2018
AK Parti'de, temayül yoklaması tarihi belli oldu07 Kasım 2018
Meclis sabaha karşı karıştı. AKP'li Bülent Turan'ında Bulunduğu AKP'liler Toplantıyı Terk etti07 Kasım 2018
Kepez'in İlçe Olması İçin TBMM'ye Kanun Teklifi Verildi06 Kasım 2018
MHP 'Kepez'de Zülfikarı Çektik, 5 Bin Oyu Hedefliyoruz '06 Kasım 2018
Kepez Cumhuriyet Mahallesi muhtar adayı Tayif Fidan Rakibim Lapseki Belediye Başkanı 03 Kasım 2018
Çanakkale Türkiye’nin kazan dairesi yapılmak isteniyor03 Kasım 2018
CHP Eceabat Belediye Başkan Adayı Timur Koşal Çalışmalarını Sürdürüyor 03 Kasım 2018
CHP Merkez İlçe Başkanı Uyanık'a Parti Üyeleri Tüzük Yolladı. 03 Kasım 2018
Çanakkale'de CHP’li belediye ile Milli Eğitim arasında ‘kız kaçırma’ kavgası02 Kasım 2018
İYİ parti İl yönetiminden Çanakkale Barosuna ziyaret.02 Kasım 2018
CHP Parti Müfetttişleri Çanakkale'de02 Kasım 2018
Süleyman Kamçı, AKP'den Aday Olursa Yüzde 22 Oy Bandını Yükseltir mi?01 Kasım 2018
CHP Merkez İlçe Başkanı Parti Suçu İşliyor. CHP PM'ne Meydan Okuyor02 Kasım 2018
Vekillerin 'tayin-terfi' talepleri karşılık bulmamaya başladı01 Kasım 2018
Kepez'de İYİ Parti'nin Adayı Dengeleri Değiştirir 28 Ekim 2018
AK Parti'de belediye başkan adaylığı 5 bin lira28 Ekim 2018
Çanakkale İYİ Partiden Cumhuriyet Bayramı Açıklaması27 Ekim 2018
DEMOKRASİNİN SON ŞANSI İYİ PARTİ’DİR26 Ekim 2018
Yerel seçimlerin tarihi netleşti26 Ekim 2018
İYİ Parti Bir Yaşında24 Ekim 2018
Çanakkale'de Solcu Liseliler Toplanıyor 24 Ekim 2018
CHP PM Çanakkale'den 6 Belediye Başkan Adayını Açıkladı24 Ekim 2018
ANDIMIZ OKUNMALIDIR 23 Ekim 2018
Bahçeli'den çok konuşulacak açıklamalar23 Ekim 2018
Yerel Seçimlerde AKP MHP İttifakı İptal22 Ekim 2018
Alkışlar Dünya şampiyonuna Sahip Çıkan Erdinç Bezgen'e......20 Ekim 2018
Atatürkçü Olduğu İçin Başhekim yardımcısı yapılmayan, Dr. Levent Polis Siyasete Girdi18 Ekim 2018
Başımız Döndü. Önce kovuldu açıklaması sonra Yanlış Anlaşıldık. Şimdi Tekrar Boş Vaatler Açıklaması 17 Ekim 2018
"Dün Dündür Bugün Bugün ", Dün İsyan Etti. Bugün Teşekkür Etti16 Ekim 2018
AKP Merkez İlçe Başkanı Ölçek Parti Binasına Gelen Yurttaşı Kovdu mu?16 Ekim 2018
CHP Çanakkale Belediye Başkan Adayı ! 02 Ekim 201813 Ekim 2018
Deniz Baykal Dinlenme İçin Kazdağlarına Gelecek12 Ekim 2018
CHP aday olacakları Aralıkta açıklayacak12 Ekim 2018
İSTİFALARI SAYGIYLA KARŞILIYORUZ06 Ekim 2018
CHP İl Özel İdaresi Genel Sekreterine de Yüklendi06 Ekim 2018
250 İstifa Dediler 13 İstifa çıktı 05 Ekim 2018
"Geçmişte FETÖ'ye Selam Verenler Bari Bugün Oturup Sussunlar"05 Ekim 2018
“İyilik Kervanı“ Çanakkale'ye geldi05 Ekim 2018
'Biz halktan yanayız, halk gibi yaşamak isteriz'03 Ekim 2018
Ülgür Gökhan'da Önseçim İstiyor Ama....03 Ekim 2018
Kılıçdaroğlu, Çanakkale'de toplu açılış töreninde 03 Ekim 2018
Çanakkale İYİ Parti il Yönetiminde Görev Dağılımı 01 Ekim 2018
CHP’den seçim genelgesi01 Ekim 2018
Kemal Kılıçdaroğlu Çanakkale'de01 Ekim 2018
Ve CHP ittifak için harekete geçti01 Ekim 2018
CHP’de ‘yerel seçim’ tarifesi belli oldu!28 Eylül 2018
CHP'de aday adaylığı ücretleri belirlendi27 Eylül 2018
CHP'de aday olacakların beklediği haber25 Eylül 2018
Gözler İsmet Güneşhan'da İstifa Edecek mi?21 Eylül 2018
KARMA EĞİTİME KARŞI ÇIKMAK BİLİME KARŞI ÇIKMAKTIR18 Eylül 2018
Çanakkale'de Sağlıkta Yeni Uygulama Tıp Fakültesi İl Sağlık Müdürlüğüne Bağlanacak17 Eylül 2018
Çanakkale İyi Parti İl Başkanlığında Görev Değişimi 14 Eylül 2018
Rıdvan Uz Sert Çıktı"Bizim tetikçilere prim bırakmama gibi bir huyumuz var.Haber gazetecinin namusudur.!..."14 Eylül 2018
Önce Rıdvan Uz Açıkladı. Ardından CHP Genel Merkezi , İYİ Parti CHP Yerel Seçim İttifakı Hesapları Karıştırdı13 Eylül 2018
Rıdvan Uz Yerel Seçimlerde Çanakkale'de CHP ile İttifak Sinyali Verdi 13 Eylül 2018
Eğlenceli Kent Çanakkale' CHP'li Biga Belediye Başkanını AKP'lı Yönetici Fetöcü Diye Şikayet Etmiş09 Eylül 2018
CHP'de ki İmzacılardan Muharrem Erkek'e İronili Eleştiri06 Eylül 2018
AK Parti'de sürpriz yerel seçim kararı03 Eylül 2018
Bülent Turan CHP Oylarına Talip. Belediye Ekibine Tepkileri Oya Çevirme Uğraşında01 Eylül 2018
AKP'den Kılıçdaroğlu'na: Bitanesin :)31 Ağustos 2018
İyi Parti’den il başkanlarına istifa çağrısı!30 Ağustos 2018
Olağanüstü kurultay isteyenler örgütün nabzını yokladı! Kurultay çağrısı yinelenecek!29 Ağustos 2018
Rıdvan Uz'dan ÇÖMÜ'ye Ağır Eleştiri' Bir Üniversite Olarak Bir Kere de Bilim İle Gündeme Gelin'28 Ağustos 2018
Muharrem İnce Çanakkale'de 27 Ağustos 2018
CHP’den yerel seçimlerde ‘sürpriz aday’ açıklaması! 27 Ağustos 2018
Bülent Turan'dan Dobrucanlı Türk Gençlerine Bayram Hediyesi 22 Ağustos 2018
Kosova Türk Gençlerinden Bülent Turan a Bayram Mesajı 20 Ağustos 2018
Çanakkale nin Emekli Devrimcilerinden Nurlu, Avukat Baydar Yoldaşımız'18 Ağustos 2018
Olağanüstü kurultay için imza veren 30 yakın isim disipline sevk edildi! 18 Ağustos 2018
CHP Eceabat Örgütü Adem Ejder'in Peşini Bırakmıyor17 Ağustos 2018
CHP'de Muharrem İnce Meydan Okudu 'Yüreğiniz Yetiyorsa Beni Disipline Verin'16 Ağustos 2018
Çan'ın Topuklu Efesi Avukat Aydın Bu Kez Şaşırttı. Çan Belediyesine Önemli Hizmeti için Teşekkür etti15 Ağustos 2018
Çanakkale'den Ankara'ya Kemal Kılaçdaroğlu'nu Protesto İçin Yürüyüş Başlattı14 Ağustos 2018
Sil FETÖ Twettelerini AKLAN....YERSEN.....13 Ağustos 2018
Ankara zirvesinin ardından beklenen deklarasyon yayınlandı! 13 Ağustos 2018
Çan'ın Topuklu Efesi Avukat Aydın'dan, Başkan Kuzu'ya Tam Saha Pres13 Ağustos 2018
Çanakkale'nin Asırlık Çınarı İzzet Melih Dilmaç Yaşama Veda Etti13 Ağustos 2018
İYİ Parti'de Genel İdare Kurulu (GİK) Listesi belli oldu Rıdvan Uz asil üye olarak yer aldı..12 Ağustos 2018
CHP'de kritik gün: Muhalif delegelere bu mesaj gönderildi11 Ağustos 2018
Birileri Edirne AKP İl Kadın Kolları Başkanına, Yeşim Karadağ'ın Artık İl Başkanı Olmadığını söylemesi09 Ağustos 2018
CHP Çanakkale İl Başkanlığı'ndan Bülent Turan'a Dört Gün Sonra Yanıt Geldi09 Ağustos 2018
DEMOKRAT Gazetesi 10 Gün Önce Yazmıştı.Muharrem Erkek İstifa Etti!08 Ağustos 2018
Turan'dan Kılıçdaroğlu'na: Yahu istenmiyorsun, bırak git artık06 Ağustos 2018
CHP'li İsmail Özay'dan Genel Merkez Önünde ki Oturma Eylemine Tam Destek06 Ağustos 2018
CHP Genel Merkezi Önünde Oturmaya Eylemi Kılıçdaroğlu ve Muharrem Erkek'e Tepki Açıklamaları ile Başladı06 Ağustos 2018
İşte çağrı grubunun CHP genel merkezine sunduğu illere göre ıslak imzalı noter tasdikli delege listesi 06 Ağustos 2018
AKP’de yeni A Takımı iddiası: Numan Kurtulmuş Liste Dışı mı?06 Ağustos 2018
CHP Genel Merkezi Önünde Kurultay İçin Oturma Eylemi Başlıyor 05 Ağustos 2018
Muharrem Erkek'e , Tanju Özkan'dan Gülümseten Açıklama " 5 istifa dedi ama hala üyeler"03 Ağustos 2018
Çağrı heyetinden Muharrem Erkek’e cevap03 Ağustos 2018
CHP Genel Merkezi 600'e Kadar mı Saymayı Biliyor?03 Ağustos 2018
CHP'li Genel Merkez Yanlıları ile Bülent Turan Arasında Gerginlik Tırmandı:"Adam, Kaç delege imza vermiş saymaktan aciz"03 Ağustos 2018
ABD Emperyalizmi ile Mücadele Twetter'de yapılmaz. İncirlik Üssü ve ABD Üsleri Kapatılsın. 03 Ağustos 2018
Devlet eski Bakanı Alpago’dan Muharrem Erkek’e bir soru?03 Ağustos 2018
Bülent Turan ile Özgür Özel Arasında Sert Polemik03 Ağustos 2018
Muharrem Erkek CHP Tabanında; Persona Non Grata İlan Edildi."Muharrem Erkek ne içiyorsa ben de istiyorum"02 Ağustos 2018
CHP Mersin Milletvekili "630 İmza Tamam. Gerisi Muharrem Gardaşımın Bileceği İş"02 Ağustos 2018
Muharrem Erkek’in Açıklamasına Tepki Yağıyor "600 İmzayı Sayamayan 3 Milyon Çalınan Oyu Nasıl Saydılar" 02 Ağustos 2018
Muharrem Erkek: İlk incelemelere göre imza sayımı 2. Tur'a kaldı! 02 Ağustos 2018
Dünya Siyasi Tarihinde bir İlk; Parti Delegeleri Noterden Genel Başkan ve Genel Merkezi Düşürdü 02 Ağustos 2018
CHP’de kurultay için imzalar teslim edildi! Noter tasdikli imza sayısı 630!02 Ağustos 2018
632 delegenin ıslak imzası, İnce'nin ofisine teslim edildi31 Temmuz 2018
CHP'li Ahmet Küçük, "CHP Delegasyonu Kurultay Kararı Alarak Efsane Yazdılar "31 Temmuz 2018
CHP’de olağanüstü kongre için imza verenler Perşembe günü Ankara’da30 Temmuz 2018
Direne Direne Kazandık. CHP’de olağanüstü kurultay için imzalar tamam! 30 Temmuz 2018
Çan'da Abdurrahman Kuzu'nun İşi Zor; CHP Genel Merkezine Kafa Tutan Topuklu Efe Ümran Aydın Var30 Temmuz 2018
AK Parti Grup Başkanvekili Turan:"Kurultay Delegelerinin Tamamı İmza Verse Bile Proje Olan KK Kongre Yapmayacak" 30 Temmuz 2018
Çanakkale CHP'de Kurultay İçin İmza Veren Delege Sayısı 3'e Çıktı30 Temmuz 2018
CHP'li Tanju Özcan'dan , Muharrem Erkek’e Sert Yanıt" Tane Tane Anlattım"29 Temmuz 2018
Muharrem Erkek Genel Başkan Yardımcılığı Görevinden Alınacak29 Temmuz 2018
Turpun büyüğü Heybede: Pazartesi Saat:17.00'yi Bekleyin28 Temmuz 2018
Muharrem Erkek’e Sosyal Medyada Büyük Tepki28 Temmuz 2018
Çanakkale Delegasyonundan İki Yiğit İmza27 Temmuz 2018
Muharrem Erkek En Fazla 470 İmza Toplarlar Dedi 628 İmza Çıktı27 Temmuz 2018
CHP'li Tüzün: Elimizde 628 imza var27 Temmuz 2018
CHP'li Ahmet Küçük, İsmet Güneşhan'a Yüklendi."Hariçten Gazel Okuma "26 Temmuz 2018
CHP'nin Şimdilik İl Başkanı Güneşhan, Değişim İçin İmza Atan İlçe Başkanını Yoksaydı26 Temmuz 2018
CHP Genel Merkez Yanlıları 59 İl Başkanı Dediler. 43 İl Başkanı Çıktı26 Temmuz 2018
Komedi Gibi Çağrı: Kaftancıoğlu Hangi Yetki ile İl Başkanlarına Çağrı Yapıyor: Mevcut 40 İl Başkanı Zaten Delege Değil26 Temmuz 2018
YOLcu-SUcu-KALDIRIMCI Belediye Değil; SOLCU Belediye İçin DEĞİŞİM ŞART!25 Temmuz 2018
CHP'de İmza Sayısı Aşıldı. Çanakkale'de Belediye Meclis Üyeleri Profillerini Muharrem İnce Yaptılar25 Temmuz 2018
CHP’de olağanüstü kurultay için toplanan imza sayısı 9. günde 643’e ulaştı!24 Temmuz 2018
CHP'de Zafer İmza Barajı Yıkıldı24 Temmuz 2018
CHP’li Bozkurt’tan Genel Başkan Yardımcısı Erkek’e ön seçim eleştirisi!24 Temmuz 2018
Yaşar Tüzün: ‘İmzamı geri aldım’ diyen yok! 23 Temmuz 2018
BAYRAĞIMIZA SAYGIMIZI SORGULAMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR23 Temmuz 2018
İşte CHP'de kurultay için toplanan son imza sayısı23 Temmuz 2018
Çanakkale eski Milletvekili ve eski Bakan Hamdi Üçpınarlar'a, Sabah Gazetesi'nden Yaylım Ateşi: Kripto Fetöcü Suçlaması23 Temmuz 2018
CHP'li İmzacı Tüzün"Muharrem Erkek Partide Tüzüğü Yok Sayarak Darbe Yapmaya Kalktı"22 Temmuz 2018
CHP Genel Başkanına Erkek ve Tezcan'a Tepki Koltuğunuzu Alın Gidin21 Temmuz 2018
CHP Çanakkale Belediye Meclis Güzel' Anıtkabir'de Atatürk'e Hakaret eden Kadına Sert tepki gösterdi 21 Temmuz 2018
Başın Öne Eğilmesin Güneşhan CHP'de İl Başkanı Olmak Mobilya Satmaya Benzemez21 Temmuz 2018
CHP'de İmzacılar Muharrem Erkek’e Yüklendi"Erkek fiili tüzük değişikliği mi yaptı?"20 Temmuz 2018
CHP'de İmza Sayısı 600'ü Geçti, Partililer Gökhan'a "Sen Artık Gidiyorsun," diye mesaj atmaya başladılar20 Temmuz 2018
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erkek'ten ZAYTUNG Gibi Açıklama:"Bugüne Kadar Gelen İmza Yok"20 Temmuz 2018
CHP'li İsmail Özay : Kurultay Delegelerine Baskı Kurmak İsteyenleri Sert Bir dille Uyardı."Herkes Aklını Başına Alsın"20 Temmuz 2018
CHP Çan İlçe Başkanı Avukat Ümran Aydın'ın İmza Haberi Ulusal Basında20 Temmuz 2018
Çanakkale'den CESUR YÜREK'e Cesur İmza. Avukat Ümran Aydın Kurultay İçin İmza Attı 20 Temmuz 2018
Adım Adım Zafere, 583 İmza 19 Temmuz 2018
CHP'de Dördüncü Gün Sonunda Toplanan İmza Sayısı19 Temmuz 2018
Çanakkale'de ki Balıkçı Teknelerinde ki Muharrem İnce Bayrakları Ulusal Basında19 Temmuz 2018
İmza Sayısı 540'a Dayandı; Çanakkale'de Balıkçı Teknelerinde Muharrem İnce Bayrakları Asıldı19 Temmuz 2018
CHP'de Üçüncü Günün Sonunda İmza Sayısı 526; BAŞARACAĞIZ19 Temmuz 2018
Ben Artık Şarkı dinlemek değil Şarkı Söylemek istiyorum SON 90 İMZA18 Temmuz 2018
Çanakkale'de CHP'nin Kurultay Delegeleri Abluka da: Bu Abluka Dağıtılacak18 Temmuz 2018
Çanakkale'de Muharrem İnce Seçim Ofisi Açıldı18 Temmuz 2018
İkinci Günün Sonunda 466 İmza BAŞARACAĞIZ 17 Temmuz 2018
CHP'de Korku İmparatorluğu Yıkılıyor. İmza Sayısı 450'yi Geçti17 Temmuz 2018
CHP'de TEK YOL DEVRİM !17 Temmuz 2018
Muharrem İnce'ye Atılan Her İmza Belediye Ekibinin Uykularını Kaçırıyor16 Temmuz 2018
CHP'de Değişim Rüzgarı Değil Değişim Fırtınası 353 İmza16 Temmuz 2018
CHP’de İnce’cilerden ilk açıklama: İlk günde 250 imza toplandı16 Temmuz 2018
İsmail Özay;"CHP'de Olağanüstü Kurultay Köprüden Önce Son Çıkıştır" 16 Temmuz 2018
Umut Yeşerdi, Büyüyor Direnişte; CHP'de Olağanüstü Kurultay İmzaları 4 saatte 100'ü Geçti16 Temmuz 2018
CHP'li Ahmet Küçük Olağanüstü Kurultay İçin Start Verildi16 Temmuz 2018
CHP’de kritik gün bugün başlıyor16 Temmuz 2018
Bülent Turan'dan İsmail Özay'lı Ayağa Kalkmama Göndermesi10 Temmuz 2018
Nurkan Şanda, 68'li Yıllarda Anti -Emperyalist Mücadele Edenleri Selamladı 09 Temmuz 2018
Bülent Turan, Çanakkale ki CHP Belediye Cuntasına Tepki Olarak Partisine Oy Veren Solculara Teşekkür Etti08 Temmuz 2018
Çanakkale CHP'de ki Anti-Faşist İsimler Muhbirliğe Sert Tepki Gösterdi07 Temmuz 2018
CHP Çanakkale milletvekilleri mazbatalarını aldı05 Temmuz 2018
Çanakkale CHP'nin Kurultay Delegasyonunun Olağaüstü Kurultayda ki Tavrı !05 Temmuz 2018
Ülgür Gökhan, ÇOMÜ'de ki Meczupların Peşini Bırakmıyor04 Temmuz 2018
CHP'den ÇOMÜ'lü Vural Bulut’a Sert tepki 02 Temmuz 2018
CHP'nin Çanakkale'de Milletvekiliği Seçim Sonuçları ile Muharrem İnce Arasında ki oy farkının sorumlusu BELEDİYE EKİBİDİR02 Temmuz 2018
Çanakkale AK Parti İl Başkanlığı'ndan ÇOMÜ'lü Vural Bulut'a Kınama28 Haziran 2018
CHP Çanakkale'de Kılıçlar Çekildi: "“BİR ÖRGÜTÜ YÖNETMEK, BELEDİYENİN MOBİLYA İHALELERİNİ ALMAYA HİÇ BENZEMEZMİŞ DEĞİL Mİ?”"28 Haziran 2018
Yurt dışı oyları İYİ Parti'yi vurdu! Rıdvan Uz Vekilliği Kaybetti26 Haziran 2018
İsmet Güneşhan Anket Şirketini Değiştirsin. AK Parti Bülent Turan Yüzünden Oy Kaybediyor demişti25 Haziran 2018
Kepez Beldesi Seçim Sonuçları25 Haziran 2018
Yurtdışı Oylar Geldi CHP 2.Milletvekilini çıkardı25 Haziran 2018
Çanakkale'de CHP'nin Oylarını Düşüren Belediye Ekibine Tepki Yağıyor 25 Haziran 2018
Çanakkale'de Milletvekili Dağılımında Gece Yarısı Sürprizi Rıdvan Uz 25 Haziran 2018
Çanakkale'de Milletvekilliği Dağılımı Değişti24 Haziran 2018
Çanakkale Cumhurbaşkanlığı Kesin Sonuçları24 Haziran 2018
Çanakkale'de Oyların Yüzde 50'si Sayıldı. Buna Göre Milletvekili Dağılımı24 Haziran 2018
Çanakkale Merkez İlçe Başkanlık Seçimi İlk Sonuçları24 Haziran 2018
Bülent Turan'dan gövde gösterisi22 Haziran 2018
Çanakkale'de Bir Ortağı AK Partili Bir Ortağı CHP'li Bir Düzen Kurulmuştu. Biz Bu oyunu Bozduk21 Haziran 2018
Kalkım'da Bülent Turan'a Yönelik Pravakosyon Girişiminin Arkasında FETÖ'cüler mi ? Mandacı Çevreciler mi Var?21 Haziran 2018
MHP MİLLETVEKİLİ ADAYI EVREN YALÇIN VE MERKEZ İLÇE YÖNETİMİ ÇTSO'NI ZİYARET ETTİ21 Haziran 2018
Turan, Stk ve Oda Temsilcileriyle Buluştu20 Haziran 2018
"Çadırımıza Saldırdılar, Başkan Mutan Saldırıyı Çevre Kirliliği Dedi"18 Haziran 2018
GESTAŞ'I Eleştiren İYİ Parti Adayı İsmet Balkan Müstakbel Damadı GESTAŞ'ta İşe Başlasın diye Kaç Görüşme Yaptı? 16 Haziran 2018
Gökçeada'da ya Gitmek İçin 3 Saat Sıra Beklemeyen İsmet Balkan GESTAŞa Teşekkür Etti mi? 16 Haziran 2018
Bülent Turan Atatürk Yaşasaydı Ve CHP Kongresine Katılsaydı Seçimi kazanamazdı15 Haziran 2018
CHP'li Erkek'e Erenköy'de Sert tepki 14 Haziran 2018
İsmet Güneşhan'dan ZAYTUNG Gibi Açıklama FETÖ'nün Kumpaslarına Karşı Silivri'de Direniyormuş....YERSEN 14 Haziran 2018
Çanakkale AK Parti Milletvekili Adayları Bayramı Kutladı14 Haziran 2018
Çanakkale'de AK Parti Seçim Standına Saldırı13 Haziran 2018
Bülent Turan'ın Gökçeada'da Yaptığı Açıklama BATI Trakya TÜRK Basınında13 Haziran 2018
Bülent Turan Gökçeada'dan Seslendi; Batı Trakyada ki İki Türk Gazeteciye Hapis Cezası Verilmesini Kınıyorum12 Haziran 2018
Bülent Turan Kepez Taksi Durağında11 Haziran 2018
Büyüme rakamları bütün iftiralara cevap niteliğindedir"11 Haziran 2018
Gelibolu'da Serdar Soydan Rüzgarı11 Haziran 2018
Avukat Adnan Güler'de Muharrem İnce İçin Köylerde09 Haziran 2018
Doğanlar holding AK Parti'nin Ayvacık İftarına Üst Düzey Katılım Sağladı09 Haziran 2018
KEPEZ’DE MUHARREM İNCE SEÇİM STANDLARI AÇILDI09 Haziran 2018
Bülent Turan'ın Ayvacık Gezilerine Adnan DOĞAN'da Katılarak destek verdi 09 Haziran 2018
Bülent Turan Kestanbol'da Yol Emekçileri İle Buluştu08 Haziran 2018
Çanakkale'de İYİ Parti'ye iftar ambargosu08 Haziran 2018
CHP'li Muharrem Erkek İttifak Partisini Mi Karıştırdı?07 Haziran 2018

Arşiv Arama
 
..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
En Çok Okunan
Sayfalar
En Çok Yorumlanan
Radyo
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen
Anasayfa | Ekonomi | Ekonomi | Foto Galeri | Künye
CH