güncel      ÜNİVERSİTE      İLÇELER      Çanakkale Haberleri      KENT YAŞAM      YEREL SİYASET      KULİS HABERLERİ      Magazin   
 
Ana Sayfa > güncel

Depremin öldüremediği amirali kumpas öldürdü
17 Ağustos 2017
Depremin öldüremediği amirali kumpas öldürdü
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

25 Haziran 2016 Cumartesi gecesi…

Amiral Cem Aziz Çakmak’ın ölümünün 1. yıl anmasında tüm sevenleri oradaydı…

Gece başladığında Amiral Çakmak’ın sesi İstanbul Deniz Müzesi duvarlarında yankılandı.

Onu duyduğum an, bu sözler kulaklarımda çınladı.

“Doğduğunda sen ağlıyordun, herkes gülüyordu.
Öyle bir hayat yaşa ki; sen ölürken herkes ağlasın, sen gülümse...”

Böyle gitti Cem Aziz Çakmak…
 

Gülümseyerek…

Yaşadığı hayattan, geride bıraktıklarından gurur duyarak…

Ki kızına şöyle demişti:

“Size sadece ismimi bırakıyorum. Bırakacağım başka bir şeyim yok. Sizi bir şemsiyenin altına koydum. Ben olsam da, olmasam da o şemsiye sizi koruyacak.”

Kimin aklına gelir ki, küçük bir şemsiyenin altına böyle büyük bir mirasın sığacağı…

Amiral Çakmak’ın mirası ismidir.

Ne büyük gururdur, evlada onur dolu bir ismi miras bırakabilmek!

***

O gece salondakilere şöyle bir baktım.

Gelenlerin birçoğu bahriyenin son dönemde yaşadığı “kumpas davalar” ismi ile anılan soruşturmalar ile tasfiye edilenlerdi.

Deniz Kuvvetlerine “Kuantum Sıçraması” yaptıran nesildi!

Deniz Kuvvetleri son 30 yılda gösterdiği atılımla, cumhuriyetin önünde koşmaya başlamıştı. İnsan kalitesi, yaşam tarzı, yaratıcı zekâsı ve dinamizmi ile cumhuriyete yeni ufuklar yeni rotalar oluşturabilecek nesiller yetiştirmişti.

“Kuantum sıçraması” olarak adlandırılan bu süreç son 15 yılda 2 kez sekteye uğradı.

 Donanma son 15 yılda 2 deprem yaşadı…

***

16 Ağustos 1999 gecesi… Üniformayı ilk giydiğim gündü.

Peygamber ocağında yatağıma uzandığım ilk gece 17 Ağustos’tu…

Bahriyeye bir depremle girmiştim, başka bir depremle veda edecektim…

Hayatın ne getireceğini kim bilebilir ki!

Ben o gece, 15 yaşında mektep-i bahriyenin verandasında, bahriye ile tanışmamın ilk saatlerinde depremin şaşkınlığı ile etrafa bakınırken, başka bir bahriyeli Binbaşı Çakmak Gölcük’te cesaret ve fedakârlık dersleri veriyordu.

Amiral Çakmak, depremin hemen ardından, daha yarım saat bile geçmeden, saat 03:30’da ailesini emniyetli bir yere bırakarak gemisinin bekasını sağlamaya koşmuştu.

 “Önce Vatan” demişti!

Amiral Cem Gürdeniz’in Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından yayınlanan “Çelik Gemiler, Demir Bahriyeliler” isimli kitabında Amiral Çakmak ile 1999 depremi için yapılan röportaja yer veriliyor.

Bu günü Amiral Çakmak’ın kendi anlatımından okuyalım:

17 Ağustos Saat 03:02

17 Ağustos gecesi 03:02’de dehşetli bir sarsıntı ile uyandım. Önce devrilen dolapların altında kalan kızlarım ve kayınpederimi kurtarıp ailemi evden dışarıya çıkardım. Daha sonra Gölcük Tersanesinde havuzda bulunan gemime gittim. 03:40’ta gemiye vardım. Gemi Komutanı senelik izinde ve şehir dışındaydı. Doğal olarak geminin üzerinde yakıtı yoktu. İlk kez bir “G” sınıfı havuzlanmasına ve bu şiddetteki bir depreme rağmen geminin havuzdaki durumu normaldi. İçeri vardiya personelden evi dışarıda olanlara derhal izin verdim, ailelerin yanına koştular.

Depremzedelere Yardım

Lojmandan Tersaneye gelirken yol boyunca çökmüş Donanma ve Yıldızlar Suüstü Eğitim Merkezinin binalarını gördüm. Gemide az sayıda bir yangın/yara savunma ekibi bırakarak, kalan tüm personelle enkazlara yardıma gittik. Yanımıza bol miktarda destek malzemesi ve özellikle sadece

“G” sınıfı firkateynlerde olan bataryalı “PCU, taşınabilir kesme aletini” aldık. Bu alet beton dâhil her şeyi kesebiliyordu. Diğer gemilerden gelenlerle karşılaştığımızda Poyraz rıhtımında çok büyük hasar olduğunu ancak gemilerin iskelelerden ayrılmadığını öğrendim. Denizaltı Filosunda durum kötüydü. TCG Hızırreis’in olduğu iskele kopmuş ve gemi 180 derece yön değiştirmişti.

Bütün gemilerin içeri vardiya personeli Ana Üs içindeki enkazlara koşuyordu. Bazı gemilerin personeli de gemi arkadaşlarının dışarıdaki evlerine, enkaz kaldırma yardımına gidiyordu. Bir gece önce Donanma Komutanlığı devir teslim töreni nedeni ile tamamen dolu olan Subay Orduevi

B Blok’ta kurtarma çalışmaları yoğunlaştırılmıştı. İnsanlar her yerde bir yandan ağlıyor bir yandan o mahşeri gecede kendilerini paralarcasına hayat kurtarmaya çalışıyordu. Yeni Donanma Komutanı Koramiral Bülent Alpkaya görevini devraldıktan yaklaşık 12 saat sonra Preveze Harp Oyunu Merkezi Bahçesinde kriz masası oluşturmuştu. Güneş doğarken durumun vahameti tüm acı çıplaklığı ile karşımıza çıkmıştı. Yüzlerce ölü ve yaralı vardı. Sivil ve asker yaralılar için, Yıldız ve Kılıç sınıfı hücumbotlarımız ile İstanbul Salıpazarı ve Karaköy rıhtımlarına deniz köprüsü kuruldu. Yaralıları alan bot, 40 knots süratle İstanbul’a gidiyor ve yaralıları ambulanslara teslim edip geri geliyor ve aynı işlemi tekrar ediyordu. Hücumbotçuların Umuryeri/Beykoz İstanbul’da yaşıyor olmaları, ailelerinin depremden etkilenmemesi sonucunu doğurmuş ve sabah botlarıyla Gölcük’e yardıma koşmuşlardı. Gölcük Deniz Hastanesi artık triaj sistemine geçmişti. Yani yaşama şansı olanlara ilk müdahale edilecek tarzda çalışmak durumunda kalmışlardı. Zira iki saat içinde Hastaneye yüzlerce yaralı intikal ettirilmiş artık bahçede müdahale eder duruma gelmişlerdi. Gemilerin sıhhiye astsubayları ve tabip subayları da bu fedakâr ekibe destek veriyordu.

Benim Bu Gemiden ancak Cesedimi Çıkarırsınız

17 Ağustos öğleden sonra karşı sahilde bulunan Tüpraş’ta büyük bir infilak oldu ve yangın denize yayıldı. Gemilerin derhal Gölcük’ü terk etmeleri emredildi. Gemiler mevcut personelleri ile poyrazdan emercensi fora ederek Yalova önlerine intikale geçtiler. Ben de Tersane Komutanı Tuğamiral Ersin Güler’e giderek “havuzu emercensi daldırın, TCG Gemlik’i derhal çıkarmam lazım” dedim. O da bana “gemiyi terk etmenizi emrediyorum” deyince ben de cevaben “ benim bu gemiden ancak cesedimi çıkarırsınız” dedim. Bu arada Harp Filosu Komutanını arayarak” bana yakıt bulun” dedim ancak talebime cevap alamadım.

Havuz, depremde akrabalarının yarısına yakınını yitirmiş ve kendisini daima minnetle anacağım, Havuzlama Mühendisi Yüzbaşımız ve Tersane 300 Müdürü Albay Mehmet Giray’ın olağanüstü girişimleri sonucu akşam 23:00’da daldı. Yangın devam ediyordu. Emniyetle havuzdan çıkıp, şamandıraya bağladıktan sonra sahile koşup rıhtımda kıçtankara olan TCG Taşkızak tankerine girdim. Gemide nöbetçi subay olan Asteğmene ”bana yakıt verin” dedim.

O da arızaları olduğunu ancak çekiciler ile üzerimize gelerek yakıt verebileceğini söyledi. 2330’da üzerimize aldık ve yakıt transferini 01:30 gibi tamamladık. TCG Gemlik, ailelerinin deprem sonrası ne durumda olduğunu ikinci plana atan, geminin toplam subay astsubay mevcudunun onda biri olan 16 fedakâr subay ve astsubay ile ileri harekete geçerek 18 Ağustos 04:00 gibi Yalova önlerinde demirledi. Gölcük’ü son terk eden gemi bizdik. TCG Taşkızak haricinde Poyraz Rıhtımında gemi kalmamıştı. Bu çok hüzün verici bir tablo idi. Gemi Komutanı gemiye 48 saat sonra intikal edebildi. Tüpraş önlerinden geçerken yanan denizin ısısı, Değirmendere’nin 200 yardasından geçtiğimiz halde yüzümüzde hissediliyordu. Yangının yarattığı kızıl ortamda aydınlanan sahil görüntüsü dehşet vericiydi. Rıhtımında çay içtiğimiz, yürüyüş yaptığımız, “Kokoreççi Pala’da” yemek yediğimiz Yüzbaşılar ve Değirmendere artık yoktu. Köprüüstünde bulunanlar gözyaşlarına hâkim olamıyordu.

Yalova’da 30 saat kaldıktan sonra, yangın sönünce tekrar tüm Filolar Gölcük’e geri döndük. Bu kez tüm gemiler evsiz kalan aileler için barınma alanı olarak kullanıldı. TCG Gemlik’te 50 aile kalıyordu. Diğer gemilerde de durum aşağı yukarı aynı idi. 

Amiral Çakmak eşi ve çocukları ile depremden tam 4 gün sonra görüşebilmişti. Eşi Sevgi Çakmak İstanbul’a tüm depremzedelerin taşındığı bir hücumbot ile geçebilmişti. Amiral Çakmak’a ailesinin iyi olduğunu ise sadece telsizden bildirebilmişlerdi.  

Cem Aziz Çakmak vatan toprağı olan gemisinin bekasını sağlamak için ailesini bırakmış ve milletin emanetini güvene almıştı.

Mustafa Kemal’in zabit ve kumandan ile Hasbihal’de dediği gibi:

"Subaylık demek, kendini canını feda etmeyi kesinlikle göze almış demektir. Bir subay, askerlik sanatı adına, hayatına ve varlığına hiç önem vermeyecektir. Subay, hayat ve rahatın hiç düşünülmemesi gerektiğinde rahatını ve hayatını feda etmeyi şeref bilecektir.

‘Namusun gereği’ budur."

Eee,  Amiral Çakmak, Mustafa Kemal’in askeriydi!

Bu deprem hem donanma için ağır yaralar açtı. Ancak atlatılabilir türdendi. Evet, hasar büyüktü ancak yaralar sarıldı. Donanma materyal ve insan gücü açısından bazı kayıplara uğramıştı. Ancak telafisi imkânsız değildi…

***

Peki ya ikincisi, Donanmanın altın neslinin tasfiye edildiği deprem…

Amiral Çakmak’ı aramızdan alan.

Hainin, çakalın yarattığı deprem…

Cem Çakmak ilk depremde gösterdiği duruşu bu depremde de gösterdi. Silivri’de mahkeme heyetine şu cümlelerle seslendi:

“Hiçbir ülkenin hakkımızda ‘bizim çocuklar başardı’ diyemeyeceği için buradayız. Başımıza çuval geçiremeyeceklerini bildikleri için buradayız. Atatürkçü kimliğimiz nedeniyle buradayız. Özgürlüğümün çalınması nedeniyle 16 Nisan 2011 tarihinde düğün davetiyelerini yakmak zorunda kalan kızıma bunu bize yapanlardan ve destekçilerinden hesap soracağıma dair söz verdim ve sözümü tutacağım. Hainlik ve ihanetin odağı olan ve dış mihraklara uşaklık eden şerefsizlere sesleniyorum. Bu salondaki koltuklara oturacaksınız ve vatana ihanetten yargılanacaksınız. Bundan kaçışınız asla mümkün değildir.”

Amiral Çakmak 03 Temmuz 2015 günü aramızdan ayrıldı.

Kendi deyişi ile “Akciğer bilmem nesi” sebebiyle…

Adama sormazlar mı? Kanser neden olur diye? Bu adam neden kanser oldu diye?

Birileri koltuklarında semirirken Amiral Çakmak kanser olduysa eğer, hazmedemediğinden, kabul edemediğinden.

Adamlığından. Vazgeçmemesinden. Bırakmamasından.

Askerliğinden. Kemalistliğinden.

Vatan sevgisinden…

Amiral Çakmak hapsedilmeyi hiçbir zaman kabullenmedi.

Aklında hep aynı soru vardı:

“Bunca adi iftira ortadayken bize bunu nasıl yaparlar?”

Kabullenmedi, isyan etti!

Silivri’de onu ziyarete gidenler gözlerindeki ateşi görüyordu. Ülkesi için endişeleniyordu. Evlatlarına çocuklarına bırakacağı gelecekten endişeleniyordu.

“Bu ihanet sürecinin içinde yaşayan biri olarak şunu çok samimi olarak ifade ediyorum, bu tertipler ortaya çıkarılıp sorumluları yakalanmadıkça ülkemizde bırakın hukuk devletinden söz etmeyi, nefes dahi almamızın mümkün olmayacağına inanıyorum.” Demişti.

Bir adam neden kanser olur arkadaş? GDO’lu domates midir, Amiral Çakmak’ın yüreğini kemiren. Amiral Çakmak neden kanser olmuştu?

Cevabı kendi vermiş:

“Beni bu 3 senelik hapis döneminde yıkan 2 şey oldu. Bunlardan bir tanesi kızımın gelinliğiyle Hasdal’a gelmesidir. Hayatımda hiç kendimi o günkü kadar aciz hissetmedim. O gün kendi kendime bir söz verdim. Bunu bana yapanlardan öyle bir hesap soracağım ki. ‘Hiç vazgeçmeyeceğim. Onların yargılandığı mahkemelere her gün gideceğim.’ dedim. İkincisi de 35 sene memlekete hizmetten sonra Silivri’ye vardığımızın 15. gününde koğuşta bir jandarma eri benim ayakkabımın içini aradı. Ben o sırada masada oturmuş şiir yazıyordum. ‘Ne yapıyorsun oğlum sen’ dedim. ‘Ayakkabınızın içinde telefon kartı olup olmadığına bakıyorum.’ dedi. Baktım gözümden ilk defa yaş geliyor. Bu iki şey beni çok etkiledi gerçekten.”

Ve şimdi, Prof. Doktor bilmem kim çıkmış ekrana diyor ki:

“Tavuk yemeyin, kanser yapar!”

*

Yolun yolumuz, kavgan kavgamız, davan davamızdır…

 

* Bu yazı Yeni Deniz Mecmuası'nın 3. sayısında yayımlanmıştır.

Deniz Mehmet Irak

 

Odatv.com
Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer güncel Haberleri

Başlık Tarih
 
FETÖ'nün Bir Kumpası Daha Çöktü. Yarbay Karslıoğlu TSK'ya Dönüyor.19 Mart 2019
Amiral Semih Çetin 'Mavi Vatan Tatbikatı, FETÖ'nün Saldırısı Sonrasında Küllerinden Yeniden Doğan Donanmamızdır'02 Mart 2019
Yüzbaşı Murat Eren, FETÖ kumpası Atabeyler Davası’nı anlattı: ‘Mağdur edilmedik, düşmana esir düştük’09 Şubat 2019
Çanakkale'de ki Balyoz tertipçileri de kına yaksın! Bir Vatanseveri Daha Sonsuzluğa Uğurladık29 Ağustos 2018
Son Kumpas Mağduru Pilot Yüzbaşı Murat Eren'den DEMOKRAT Gazetesi 'ne Teşekkür15 Ağustos 2018
Kumpaslarda rol alan hâkim, savcı, polis ve gazetecilere neden dava yok15 Ağustos 2018
Son Kumpas Mağduru Pilot Yüzbaşı Murat Eren' in Hakları İade Edilsin14 Ağustos 2018
TSK'nın Başına BALYOZ Geldi09 Ağustos 2018
Balyoz Kumpası Mağduru Amiral , Çanakkale Boğaz Komutanlığına Atandı08 Ağustos 2018
FETÖ'cü Firari Sözde Subaylar , Zeki Aksakallı Paşa ve TSK Komutası Hakkında Karalama kampanyası Başlattılar04 Ağustos 2018
Amiralliğe Terfi Eden Poyrazköy Kumpası Mağduru Kireçtepe Çanakkaleli'15 Temmuz Gecesi FETÖCÜ SAT'çıları Yakalamışlar" 03 Ağustos 2018
Çanakkale'de ki FETÖ'nün Kripto Bebeleri İyi Okuyun: YAŞ'ta 4 Kumpas Mağduru AMİRAL Oldu02 Ağustos 2018
DEMOKRAT Gazetesi'nin Haberi BATI TRAKYA TÜRK Basınında01 Ağustos 2018
CHP'de Nefesler Tutuldu: Şu An İmza Sayısı Kaç ?30 Temmuz 2018
Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz: Darbeyi TSK'nın Atatürkçü kadroları bastırdı14 Temmuz 2018
15 Temmuz Fetöcü Kalkışmada Darbecilerle Çatışmada Şehit Düşen, Ergenekon Kumpası Mağduru P.Albay Ertürk Vatan Sana Minnettardır 14 Temmuz 2018
FETÖ'nün İlk Kumpası Van 100.Yıl Üniversitesi: Onları öldürenleri kimse soruşturmuyor13 Temmuz 2018
Efsane Başkan Özay: " Aciz İnsanlar Muhbirlik Yapar"07 Temmuz 2018
Belediye Ekibi, Yurtseverleri Genel Merkeze İhbarcılığı Bıraksın, Kendi Marifetlerini Anlatsınlar07 Temmuz 2018
Amiral Cem Aziz Çakmak Unutulmadın !07 Temmuz 2018
Donanmanın Kutup Yıldızını Kumpas Davasında Yitirişimizin 3.Yılında Anma Programı 01 Temmuz 2018
Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Çalışır :"FETÖ'nün Terör Örgütü Olduğu 2004 Kararı İle Sabittir"04 Haziran 2018
FETÖ’nün Kumpas Mağduru Şehit Yarbay Songül Yakut'u Unutmadık 31 Mayıs 2018
70 bin öğrenci Çanakkale'deki şehitliği ziyaret etti17 Nisan 2018
MİT'in Kosova'da FETÖ Operasyonu 6 FETÖCÜ Türkiye'ye Getirildi 29 Mart 2018
Kosova'da FETÖ'nün Kolejine Baskın; Yöneticiler Gözaltında 29 Mart 2018
KDTP Milletvekili Fikrim Damka'dan Çanakkale Zaferi Mesajı19 Mart 2018
Makedonya Türk Devlet Bakanı Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Görüştü.FETÖ’nün Üsküp'te ki Okulu Kapatıldı17 Mart 2018
Makedonya Devlet Bakanı Prof.Dr Kahil'İ Demokrat Gazetesi'nden ziyaret 15 Mart 2018
Yeni Yol Derneği Çanakkale konseri düzenleyecek14 Mart 2018
Çanakkale'de ki KRİPTOLARA REST: Makedonya Devlet Bakanı Prof. Dr Adnan Kahil:" FETÖ'cülerin adım atmasına izin vermeyeceğiz. " 12 Mart 2018
FETÖ itirafçıları neyin peşinde10 Mart 2018
Ebru Binbaşı terfi ettirildi07 Mart 2018
"Sefer görev emri olanlar hazır olsun"24 Şubat 2018
Enerji Bakanlığı Eskişehir'den Çanakkale'ye Termik Santral ziyareti düzenledi09 Şubat 2018
Fetulahçı Çete Tarafından Katledilen; Prof.Dr. Türkan Saylan: UNUTMADIK-UNUTMAYACĞIZ-AFETMEYECEĞİZ13 Aralık 2017
E.General Ahmet Yavuz"Mehmetçik İsmi Çanakkale Savaşlarında Konmuştur"25 Kasım 2017
Kumpas Mağduru Pilot Yüzbaşı Murat Eren'e ACİL ve ADİL Yargılama25 Kasım 2017
Kumpas Mağduru Pilot Yüzbaşı Murat Eren 11 Yıl Sonra Beraat Etti23 Kasım 2017
Amiral Soner Polat: "NATO’ya Çanakkale Savaşı’nı, Kurtuluş Harbi’ni ve Türk tarihini iyi incelemesini tavsiye ederim. Türk millete başka Millete benzemeyiz!"20 Kasım 2017
Bülent Turan'ın Kosova Gilan'da ki Türk Öğrencileri Daveti Kosovada'ki TÜRK Gazetelerinde10 Ekim 2017
DEMOKRAT Gazetesi'nin Haberi; Batı Trakya'da ki Türk Radyosu Çınar FM'de Canlı Yayımda20 Eylül 2017
Kumpas Mağduru Pilot Yüzbaşı Murat Eren Dönüş İçin Başvurusunu Yaptı02 Eylül 2017
Aksakallı’nın görevden alınmasının perde arkası 20 Ağustos 2017
Donanma Komutanı Balyoz Mağduru Amiral Oldu20 Ağustos 2017
Tümgeneral Yavuz.""15 Temmuz'da ABD'li bir subay, 'Bizim çocuklar harekete geçti' dedi"13 Ağustos 2017
FETÖ'cülerin YAŞ sancısı05 Ağustos 2017
Aslanım Benim Bütün Ast ve Üstlerin FETÖ'den Tutuklu Sen Hala Görevdesin04 Ağustos 2017
Ceza Dairesi Başkanı Hakim'in İsyanı:"ANLAYAMADIĞIM ŞEY ŞU: Cemaat'in yargıya egemen olduğu dönem, Telefonlarımı Usülsüz Şekilde Dinleyenler Bugün Nasıl Benzer Mevkilerdeler?"03 Ağustos 2017
YAŞ'ta Ergenekon ve Balyoz Kumpas Mağdurları Terfi Aldı02 Ağustos 2017
ÇOMÜ'de Batı Trakyalı Öğrenci Haberi; Batı Trakya Türk Gazetelerinde01 Ağustos 2017
ÇOMÜ'de ki Batı Trakya Öğrenci Haberimiz; Batı Trakya'da Yayın Yapan ÇINAR FM'de Yayımlandı01 Ağustos 2017
TÜİK Açıkladı ;Yazılı medyada tirajlar eriyor, internet yükselişte26 Temmuz 2017
ÇANAKKALE Mİ, 15 TEMMUZ MU?26 Temmuz 2017
’Kontrollü darbe’ sıkıştırmak için14 Temmuz 2017
Çanakkale'de 30 hektar orman kül oldu03 Temmuz 2017
Kardak Kahramanı Kurmay Albay Türkşen'den; KK'nin Adalet Yürüyüşü'ne " FETÖ ve HDP itirazı25 Haziran 2017
Devlet Bakanı Kahil İlk Açıklamasını Demokrat Gazetesi'ne Yaptı"Anavatana Bağlıyız "01 Haziran 2017
Gökçeada eski Alay Komutanı Tümgeneral Aydoğan Paşa da Şırnak'ta Şehit Düştü 31 Mayıs 2017
Ve Makedonya'da Kabine Açıklandı: THP Genel Başkanı Prof.Dr. Adnan Kahil Devlet Bakanı29 Mayıs 2017
Çanakkale'de Vali Aksoy, Prof Dr Karaayvaz'ı Ziyaret Eden Prof Kahil Devlet Bakanı Oluyor28 Mayıs 2017
Fenerbahçe nin Yendiği Olympiakos Çanakkale'den Geçti22 Mayıs 2017
Ukraynalı dolandırıcı gelinin kurbanı olmak istemeyenler bunlara dikkat etmeli22 Mayıs 2017
Havalar ne zaman ısınacak? İşte sıcaklıkların artacağı tarih22 Mayıs 2017
MİT 215 bin kişilik listeyi dağıttı: Yeni operasyon geliyor04 Mayıs 2017
4 bin 900 kişi hakkında gözaltı kararı26 Nisan 2017
Çanakkale'de Mustafa Kemal Destanı24 Nisan 2017
Çanakkale öncesi oyun oluyor!20 Nisan 2017
Çanakkale'de Şehit Düşen Dumlupınar Şehitlerimizi Unutmadık04 Nisan 2017
AYM’den çok önemli gazeteci kararı: Gazeteci ispatı beklemeden yazabilir30 Mart 2017
Sergi: Çanakkale Savaşı ve Osmanlı Yahudileri30 Mart 2017
Lübnan'da "Çanakkale'ye Beyrut'tan Bakınca" Sergisi29 Mart 2017
Yücel Atalay Gökçeada'da Sahaya İndi26 Mart 2017
Çanakkale'de Uyuşturucu Operasyonu25 Mart 2017
ÇOMÜ ADT Öğrencilerden ADD Başkanı Akyalçın a Sürpriz Doğum Günü 25 Mart 2017
Çanakkale Göç Alan İller Arasında23 Mart 2017
Kaçak FETÖcü Avukat Lapseki’de Yakalandı 23 Mart 2017
Ankara'da neler oluyor22 Mart 2017
Bozcaada'da Atatürk Büstü Çalındı20 Mart 2017
Balyoz Şehidimizi Unutmadık."Kumpasçıların Yalanlarına Ortak Olan" Can Dündar'a Ödül Veren Ülgür Gökhan'ı Unutmadık03 Temmuz 2017
Batı Trakya Türklerinin Çanakkale'de ki Şehitlerinin Listesi18 Mart 2017
18 Mart 2017 tarihi itibariyle haklarında işlem yapılan kamu personeli18 Mart 2017
Ali Tatarların kanı ellerinde müfterilere birilerinin dur demesi gerek09 Mart 2017
215 bin ByLock'çunun ismi GBT sorgulamalarında çıkacak08 Mart 2017
Bozcaadalı Pelin Erdoğan’nın hikaye kitabı “Çok mu Çıplak?”06 Mart 2017
FETÖ'den toplam 96 bin 999 kişi ihraç edildi06 Mart 2017
Çanakkale Savaşı mermileri çalındı Skandal...02 Mart 2017
Çanakkale Bürokrasisi Yeni Değişimlere Gebe01 Mart 2017
Bakan açıkladı, memurun iş güvencesi ortadan kalkıyor23 Şubat 2017
25 bin 4-C'liye güvenlik soruşturması23 Şubat 2017
Prof.Dr. Perinçek'ten Çanakkale'de Deprem Fırtınası Uyarısı 22 Şubat 2017
Sıcaklık 3-6 derece artacak22 Şubat 2017
Jeoloji Prof Perinçek Ayvacık'ta ki Yanardağ ın Resmini Yayımladı19 Şubat 2017
CHP Çanakkale Belediye Meclis Üyesi Güzel;" SÜMERBANK Alanı Konut Değil, Yeşil Alan Yapılsın"17 Şubat 2017
Çanakkale'de 57 FETÖ ABLA'sına Dava Açıldı16 Şubat 2017
Kandilli'den Çanakkale'ye: Deprem 15 gün daha sürebilir16 Şubat 2017
Çanakkale’de FETÖ'cü Tuğgeneral İsmail Gürgen Hakkında Ömür Boyu Hapis İstemi16 Şubat 2017
MİT'te 2 belediye başkanına dolar operasyonu16 Şubat 2017
Çanakkale'de ki deprem 2.5 Aylık Hamile Annenin Bebeğini Kaybettirdi15 Şubat 2017
Çanakkale İl Özel İdare Sekreteri Çan'da Okul Ziyaretinde Bulundu14 Şubat 2017
MÜSİAD SEFERBERLİĞE 250.000 İLE ‘EVET’ DEDİ!13 Şubat 2017
Jandarmaya FETÖ Operasyonu Çanakkale'de de 1 "ABİ" 12 Gözaltı13 Şubat 2017
Atina’da Yaşayan Bozcadalılar Yemekte Buluştu29 Ocak 2017
Yoğun Kar Yağışları HAARP Saldırısı mı ? 09 Ocak 2017
Türkiye terör sopasıyla neye zorlanıyor03 Ocak 2017
Çanakkale Zaferini Nusrat'la Öğreniyorlar13 Aralık 2016
İstanbul'daki terör saldırısı nedeniyle milli yas ilan edildi11 Aralık 2016
Rusya Çanakkale'ye Anıt Yapacak08 Aralık 2016
Çanakkale'ye Vali Yardımcısı Olarak Atanan Ersin Boylu Göreve Başlayamayacak01 Aralık 2016
Çan Belediye Başkanı Kuzu:"Çanakkale'den Makedonya Türk Hareket Partisi'ne Selam !"29 Kasım 2016
Bu devletin bize adalet borcu var22 Kasım 2016
Çanakkale'yi Ziyaret Eden THP 11 Aralık seçimlerine Hazır11 Kasım 2016
Çanakkale Destanı sanal ortamda09 Kasım 2016
AKP Grup toplantısında sürpriz isim; Putin'in Temsilcisi Katıldı 08 Kasım 2016
Selda Alkor Çanakkale Savaşı Filminde Kahraman Oluyor05 Kasım 2016
ÇAP yeni dönem çalışmalarına başladı02 Kasım 2016
Hollywood Hahamı Çanakkkaleli İzak Varan27 Ekim 2016
215 bin kişiden 170 bini tespit edildi15 Ekim 2016
Çanakkale'de Makedonya Türk Haraket Partisi Rüzgarı29 Eylül 2016
Dikkat ! Çarşamba Günü Lodos Fırtınası ve Sağanak Yağış 26 Eylül 2016
Makedonya Türk Hareket Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Kahil Çanakkale'ye geliyor24 Eylül 2016
Emniyet’te ‘serhildan’ alarmı18 Eylül 2016
BAYRAMDA HAVALAR YAĞMURLU VE SERİN!10 Eylül 2016
Valiler Kararnamesi yayınlandı 10 Eylül 2016
11 bin 500 öğretmen açığa alındı08 Eylül 2016
Gestaş bayrama hazır07 Eylül 2016
Çanakkale Bienali İptal Oldu05 Eylül 2016
Alfemo mağazalarının sahibi kaçtı05 Eylül 2016
Memurlar hangi kriterlere göre ihraç ediliyor? 03 Eylül 2016
Çanakkaleli Hangi Şirket Halep'te İnşaat İhalesi Aldı03 Eylül 2016
Çanakkale 1915 Köprüsü’ne ilk kazma 18 Mart 2017’de vurulacak02 Eylül 2016
Şu ara her kim ki Atatürk’e küfrediyorsa, bilin ki FETÖ’cüdür02 Eylül 2016
Çanakkale'de Görevli İki Kaymakam Meslekten ihraç Edildi 02 Eylül 2016
TİM, Büyükelçiler Buluşması’nı Çanakkale’de düzenleyecek31 Ağustos 2016
ÇOMÜ Batı Trakya'da Uzaktan Öğretim Sistemi Ödül Töreni Gerçekleşti31 Ağustos 2016
Şahin Köyü Batı Trakya'nın Çanakkale'sidir F TİPİ Yapı ile İlgisi Yoktur31 Ağustos 2016
Gaziantep Bölge Adliye Mahkeme Başkanı , Cemaatin Sözde İtirafçılarına sert tepki gösterdi 29 Ağustos 2016
CHP’nin aday gösterdiği isim Cemaat’ten tutuklandı29 Ağustos 2016
‘Gelin arabası’yla terörist sevkıyatı29 Ağustos 2016
Sürpriz Değişiklik Yerel Seçimler Öne Çekiliyor28 Ağustos 2016
Kosovalı 15'liler dedelerinin şehit düştüğü Çanakkale'de28 Ağustos 2016
Bakanlık'tan valilere flaş çağrı19 Ağustos 2016
1915 Çanakkale Köprüsü için önemli adım18 Ağustos 2016
AKP'de 'FETÖ'den temizlenmek için 'fesh' formülü18 Ağustos 2016
Son Kumpas Tutuklusu Yüzbaşı Murat Eren Tahliye Oldu 17 Ağustos 2016
CHP'li Tanal; Bozcaada ve Gökçeada'ya Giriş Ücretli Olsun16 Ağustos 2016
Manş'ı geçen master yüzücü Çanakkale'ye hazırlanıyor14 Ağustos 2016
Çanakkale Boğazı, ‘1915’ ile geçilecek13 Ağustos 2016
Çanakkale Kordonunda Kanlı Baskın12 Ağustos 2016
TURMEPA Çanakkale Boğazı’na demir attı!10 Ağustos 2016
Ziraat Bankası konutta faiz oranını yüzde 1'in altına düşürdü10 Ağustos 2016
Anafartalar Zaferinin 101. Yılı Kutlu Olsun10 Ağustos 2016
MEB'den sözleşmeli öğretmenlik açıklaması05 Ağustos 2016
Deniz Lisesi Komutanlığı'ndan Çanakkaleli Veda VİDEOSU02 Ağustos 2016
Çanakkale'de Güncel Veriler İle Açığa Alınanlar02 Ağustos 2016
FETÖ mağduru 500 pilot göreve geri çağrılıyor29 Temmuz 2016
Çanakkale'de ki İki Komutan TSK dan ihraç edildi27 Temmuz 2016
TSK'da flaş ihraç kararları27 Temmuz 2016
Balyoz kumpası mağduru Emekli Tümamiral Semih Çetin, 1 dolarların sırrını açıkladı 27 Temmuz 2016
Çanakkale'de ki F tipi Avukatlar Hala Görevde mi? 24 Temmuz 2016
OHAL'de ilk kararname yayımlandı! Görevden Alınan Memurlar Geri Dönemeyecek.23 Temmuz 2016
F TİPİ Laçiner Gözaltına Alınmadan Önce DEMOKRAT Gazetesini Tehdit Etmişti23 Temmuz 2016
Silivri'den çıkanlara acil görev" emri22 Temmuz 2016
Başbakanlık'tan 81 ilin emniyetine cuma gecesi için 'kalkışma' uyarısı22 Temmuz 2016
ÇOMÜ'lü Akademisyen Doç. Kırılmaz;" F TİPİ Yapıyı Türk Adaletine Havale Ediyorum" 21 Temmuz 2016
3 Ay Süre ila OHAL İlan Edildi 20 Temmuz 2016
F Tipi Sedat Laçiner Gözaltına alındı 20 Temmuz 2016
ASKERİ SAVCI ÜÇOK: TUTUKLANANLAR 2009'DA AÇIKLADIĞIM LİSTENİN BİREBİR AYNISI!19 Temmuz 2016
Çanakkale'de Devlet Hastanesi Başhekimi görevden alındı19 Temmuz 2016
Hastanelere devlet memuru uyarısı: Rapor verme19 Temmuz 2016
Memurlara bütün izinler iptal18 Temmuz 2016
Çanakkale'de 1 Vali Yardımcısı ile 3 Komutan Daha Açığa Alındı18 Temmuz 2016
Çanakkale'de F TİPİ Kalkışmada; Çanakkale Havaalanına El Koyan Komutan Gözaltında18 Temmuz 2016
F TİPİ Örgüt Üyesi Laçiner. Yurtdışına mi Kaçtı?17 Temmuz 2016
Çanakkale'de FETÖ'cü 467 öğrenci gözaltına alındı16 Temmuz 2016
Çanakkale Boğaz Ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Gündoğdu Gözaltına Alındı16 Temmuz 2016
Çanakkale'de Feribot Seferleri Çalışmaya başladı 16 Temmuz 2016
Çanakkale Kamyonetle Otomobil Çarpıştı 5 Yaralı16 Temmuz 2016
Hulusi Akar rehin alındı16 Temmuz 2016
Tümgeneral Ahmet Yavuz; Gökçeada'lı Kore Gazisi Rum Vatandaşımızı Selamladı 08 Temmuz 2016
Turan'ın Gökçeada'da Rum Okulu Açıklaması Haberimiz Batı Trakya Türk Basınında08 Temmuz 2016
Çanakkale Milletvekili Turan, "Gökçeada'da Rum Okulunu Açtık, Yunanistan'da Türk Okulları Üstünde ki Baskıyı Kaldırsın"07 Temmuz 2016
Gökçeadalı Kore Gazisi Rum Vatandaşı Tuğgeneral Aydın Telefonla Bayramını Kutladı06 Temmuz 2016
Başbakan'dan Çanakkale'ye köprü sözü!03 Temmuz 2016
Çanakkale’nin kadın ve gayrimüslim kahramanları29 Haziran 2016
"Saldırı görüntülerini retweet edene yasal işlem başlatılacak"29 Haziran 2016
"6.5 ve Üzeri Deprem Çanakkale'de Çok Ciddi Ses Getirebilir"28 Haziran 2016
Çanakkale’de deprem28 Haziran 2016
Bozcaada’dan dönüşte online rezervasyon 27 Haziran 2016
Bozcaada'da Ata Demirer'i evinden ettiler!27 Haziran 2016
FLAŞ! ÇAGİAD Kapatılıyor ......25 Haziran 2016
Denizler öksüz kaldı!24 Haziran 2016
Çanakkale’de Denizin Dibinde Bilinmeyen Bir Antik Kent Görüntülendi24 Haziran 2016
Çanakkale Eğitim İş; Sözleşmeli Öğretmenliği Kabul Etmiyoruz24 Haziran 2016
Çanakkale’de 2016 Mayıs ayında 987 konut satıldı.24 Haziran 2016
Liman başkanlıkları bünyesinde 'Gemi Sicil Müdürlüğü' kurulacak24 Haziran 2016
Çanakkale'de ki F TİPİ Operasyon Sanığı Prof. Dr. Murat Coşar Hala ÇOMÜ'de Hoca23 Haziran 2016
Çanakkale'de Sicaklık 32 Dereceye Düştü21 Haziran 2016
Çanakkale'de Sicaklık 40 dereceyi gördü18 Haziran 2016
"Yüz Yıllık Mühür, Çanakkale Öyküleri" izleyiciyle buluşacak18 Haziran 2016
Teksas ta Çanakkale Konulu Fotoğraf Sergisi16 Haziran 2016
Google’a erişim TİB tarafından ‘dolaylı olarak’ engellendi15 Haziran 2016
Genelkurmay Başkanlığı'ndan Çanakkale Şehitlerinden Mehmet Ali ve Ahmet'in Hikayesi10 Haziran 2016
Çanakkale'de Yapımına Başlanan Sosyal Rehabilite Merkezi Bitme Aşamasında10 Haziran 2016
DİKKAT! Tüp almak isteyen kimlik gösterecek10 Haziran 2016
Seri Katil Çanakkale Karasularında da Teknelerde Aranıyor09 Haziran 2016
Çanakkale Havalanını 84 Bin Yolcu Kullanmış09 Haziran 2016
Bozcaada'da ki Ayakkabıcı Ligor Gogoglu Dükkanı; Artık Hediyelik Eşya Dükkanı08 Haziran 2016
AKP'li Ezine Belediyesi CHP'li Belediye Zamanında Kurulan İftar Sofralarını Kaldırdı08 Haziran 2016
Çanakkale’de Gemi Trafik Kontrol Merkezi tamamlandı.07 Haziran 2016
CHP Çanakkale Örgütü'nde REMZİ YİĞİT Depremi02 Haziran 2016
CHP'li Özay; YOLcu-SUcu-KALDIRIMCI Belediye Değil SOLCU Belediye !02 Haziran 2016
Çanakkale ye dönmek için yardım isteyen kız tecavüze uğradı01 Haziran 2016
22 vali merkeze alındı, 24 ile yeni vali atandı. 26 ilin valisi kendi arasında yer değiştirdi.01 Haziran 2016
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çanakkale Köprüsünün de İnşallah Hazırlıkları Yapılıyor30 Mayıs 2016
AB-Türkiye anlaşması Durdu; kaçışlar başladı30 Mayıs 2016
Dikkat Hava Sıcaklıkları Artacak29 Mayıs 2016
Rus donanmasının geçiş sırasında verdiği fotoğraf ne anlama geliyor26 Mayıs 2016
Fransız Savaş Gemisi Çanakkale Boğazından Geçti24 Mayıs 2016
ÇOMÜ Rektörü Acer; Üsküp'te F TİPİ Bakan İle Görüştü 24 Mayıs 2016
Olumsuz hava şartlarını GESTAŞ’a bağlamak VİCDANSIZLIKTIR22 Mayıs 2016
Gestaş Yaza Hazır20 Mayıs 2016
Çanakkale'de ki AKP Görünümlü F tipi Kriptolar Okusun17 Mayıs 2016
Çanakkale'de Tur otobüsü devrildi 4 kişi öldü 27 kişi yaralandı 12 Mayıs 2016
Çanakkale'deki izci kampında çocuklara verilen silahlı eğitimin ardından öyle ilişkiler ortaya çıktı ki...11 Mayıs 2016
Dr. Kenan Eliuzun Hobisi Bahçe 11 Mayıs 2016
Çanakkale'de 4 Bin Lira Maaşlı Sözleşmeli Er Alınacak11 Mayıs 2016
Bozcaada-Tenados'tan; Néa Ténedos'a Bir Göç Öyküsü 11 Mayıs 2016
Çanakkale gazisi İsrail Başbakanı11 Mayıs 2016
Çanakkale Biga SYDV kamu personeli alımı09 Mayıs 2016
ÇOMÜ'lü Akademisyenler Anneler Günü Etkinliğinde08 Mayıs 2016
Davutoğlu'nun atadığı il başkanları görevlerini yeni isimlere devredecek08 Mayıs 2016
Çanakkale'de araç uçuruma yuvarlandı 2 kişi yaralandı 07 Mayıs 2016
Sıcak hava geliyor07 Mayıs 2016
Çanakkale'de ki Balkan Buluşmasına Eleştiri Batı Trakya Basınında07 Mayıs 2016
Bayramiç'te Vatandaşlara Sıcak Süt Dağıtıldı06 Mayıs 2016
Batı Trakyalı Akademisyenden Çanakkale'de ki Balkan Buluşmasına Eleştiri05 Mayıs 2016
Çanakkale Devlet hastanesinde Doktora bıçaklı saldırı05 Mayıs 2016
1. Uluslararası Çanakkale Buluşması'nda BATI TRAKYA Skandalı05 Mayıs 2016
Davutoğlu'nun Atadığı 15 İl Başkanı Görevden Alınacak05 Mayıs 2016
AKPde BÜyük KUrultay toplanacak04 Mayıs 2016
Dikkat çanakkale ye fırtına uyarısı02 Mayıs 2016
Bozcaada'da Paskalya Hazırlıkları tamamlandı 30 Nisan 2016
Çanakkale Savaşı’nda şehit düşen futbolcular27 Nisan 2016
Balkanlardaki Osmanlı Torunları Çanakkale’de Ağırlanacak27 Nisan 2016
ABD'den Türkiye'deki vatandaşlarına 'acil mesaj': Terör saldırısı olabilir27 Nisan 2016
Çanakkale'ye Sağanak Yağış Uyarısı25 Nisan 2016
Avustralya'daki Anzak Törenlerine Yoğun İlgi25 Nisan 2016
Kuşaklar Çanakkale’de buluştu24 Nisan 2016
Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Çanakkale Türküsü VİDEOLU24 Nisan 2016

Arşiv Arama
 
..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
En Çok Okunan
Sayfalar
En Çok Yorumlanan
Radyo
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen
Anasayfa | Gazeteler | Ekonomi | Foto Galeri | Video Galeri | Künye
CH