güncel      ÜNİVERSİTE      İLÇELER      Çanakkale Haberleri      KENT YAŞAM      YEREL SİYASET      KULİS HABERLERİ      Magazin   
 
Ana Sayfa > KENT YAŞAM

Klodet Gormezano’nun anlatımıyla ‘Bir zamanların Çanakkale’si
12 Temmuz 2018
Klodet Gormezano’nun anlatımıyla ‘Bir zamanların Çanakkale’si
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

1937 yılında Çanakkale’de dünyaya gelen Klodet Gormezano oğlu İzi ve kızı Nur’u da Çanakkale’de büyüttü. 1974 yılında İstanbul’a göç eden Gormezano eşini yıllar önce kaybetti.

Çanakkale Yahudi Cemaatinin seçkin ailelerinden biriydiniz. Klodet Gormezano deyince, Çanakkaleliler arasında sizi tanımayan yok. Eşiniz, Çanakkale’deki geniş toplumda da çok sevilen, sayılan bir kişi idi.

Eşim Moiz Gormezano çok sosyal bir kişi idi. Aydın zümre içinde her zaman sevilir, sayılır ve fikirlerine saygı duyulurdu. Hatta bu sebeple ona ‘Rektör’ lakabını takmışlardı. Milletvekilleri, vali ve belediye başkanı ile hep yakın ilişkiler içindeydi. Çocuk Esirgeme Kurumu ve Çanakkale Lisesini kalkındırmak amacı ile balolar düzenlerlerdi. Eşimle birlikte, Cumhuriyet Bayramı Balolarına, Yılbaşı Balolarına, ayrıca yardım amacı ile tertip edilen tüm etkinliklere iştirak ederdik.

Eşim, Cumartesi ve Pazar günleri, Şehir Kulübüne gider, seçkin kişilerle briç oynardı. Geceleri de, orada birlikte yemek yerdik.  Ayrıca, eski bir yedek subay olduğu için, Orduevine de gider, orada yemek yer ve müzikli gecelere de katılırdık.

Geniş toplumda düğün ve sünnet olduğu zaman, Yahudi cemaati davet edilirdi. Tabii biz de onları davet ederdik. O zamanlar, şehrimizde sadece bir pastanemiz vardı. Bu sebeple, akrabalar, komşular, yemekleri, tatlıları, imece usulü hep birlikte evlerde hazırlardık.

Biraz da Çanakkale’deki günlük hayatınızdan bahseder misiniz?

O zamanlar, Çanakkale’deki hayatımız renksiz ve monotondu. Erkeklerin her günü, evden işe, işten eve giderek geçerdi. Hanımlar ise, ev işlerinin dışında, komşu ve akrabalarla bir araya gelir, örgü örer veya kızlarına çeyiz hazırlarlardı. Haftada bir kez sinemaya gidilirdi. Genç erkekler kahvelerde toplanırlardı.

Yaz ayları da kış ayları gibi monoton mu geçerdi?

Yaz ayları daha canlı geçerdi. Deniz kıyısında (La Eskalika de Maydoz) adı ile andığımız çay bahçesinde toplanırdık. Akşam üstüleri Kordon’da gezerdik. Çocuklarımızı oynamaları için Halk Bahçesine ve Ziraat Bahçesine götürürdük. Belediye Plajından ve Askeri Plajdan denize girerdik. Her yere paytonlarla gidilirdi. Zaman zaman, birkaç aile bir araya gelir, Erenköy Çamlarına piknik yapmaya gider, orada yer içer, gramofon ve akordeon eşliğinde dans eder, eğlenirdik.

Geleneklere ve bayramlara çok bağlı bir cemaattiniz, değil mi?

Her zaman geleneklerimize bağlı bir cemaat olduk. Kaşer olmayan eti eve sokmazdık. Tavuklarımızı haham keser, sağlıklı olmayan hayvanlara bıçak atmaz, onları geri yollardı. Pesah’ta matsa, kaşer fırında pişer, cemaatin gabayı tarafından kontrol edilir ve evlere dağıtılırdı.

Bayramları büyük bir coşku ile kutlardık. Küçükken, Purim bayramını biz çocuklar dört gözle beklerdik, zira büyüklerimiz bize Purimlik Folar (bayrama özgü yumurtalı çörek) ve çikolata dağıtırlardı. Ayrıca, çeşit çeşit hediyeler de verirlerdi.

Pesah bayramı hazırlıkları bir ay önceden başlardı. Sobalar sökülür, duvarlar badana yapılır, ev temizliği yapılır, yeni elbiseler satın alınırdı. Bayram geceleri, şehrimizde askerlik yapan gençleri babalarımız alır sinagoga götürür akşam da Seder masamıza davet ederlerdi.

Kipur geceleri, sinagogumuz dolup taşardı. İskemle sayısı yetmez, evlerden iskemle taşırdık. Küçükler büyüklerin elini öpmeden sinagoga gitmezlerdi.

Şavuot bayramında, annelerimiz bize güzel yemekler yapmak için, günlerini mutfakta geçirirlerdi.

Cumartesi sabahı, sinagog çıkışı kahvaltıları çok güzel olurdu. Babalarımız, yanında bir arkadaşını veya bir akrabamızı eve getirir hep birlikte kahvaltı edilirdi.

Her zaman kahvaltı masasında, borekitas, fırın yumurtası, ‘leçe koça’ dediğimiz bir nevi sütlaç, poğaça, kavun ve rakı bulunurdu. Çocukluğumdan hatırladığım kadarı ile eve gelen konuklarımıza tatlı kasesinin yanına rakı kadehleri de konurdu.

Çanakkale’de gençlerin toplanabileceği bir derneğiniz yok muydu?

Maalesef öyle bir dernek yoktu. Kızlarla erkekler pek bir arada olmazdı zaten. Ancak bayram, düğün gibi olaylar bir araya gelip eğlenmelerine vesile olurdu. Kızlar, genelde, aralarında toplanıp şarkı söyler, fıkra anlatır, dans ederlerdi. Erkekler de kendi aralarında görüşürlerdi.

Erkekler genelde hangi meslekleri yaparlardı?

Ticaretle uğraşan kişiler vardı. Bunların bir kısmı, dış ülkelere büyük gemilerle (American Export Line) hububat, badem ve ayrıca deri boyasına yarayacak palamut sevk ederlerdi. Bunun yanı sıra sarraf, manifatura, tuhafiye, hırdavat, toptan bakkaliye ile uğraşan tüccarlar da vardı. Gümrük komisyoncusu, terzi, ayakkabıcı, fırıncı, şarap imalatçısı, kasap, zahireci, şekerci, kahveci, tenekeci esnaflar da vardı. Ayrıca, cemaatimizde yetişen doktorlarımız da vardı.

Eskiden, cemaatlerimizde düğün öncesi hazırlıklarımız ve geleneklerimiz çok zengin olurdu. Biraz da bunlardan bahseder misiniz?

Düğün öncesi, salonun dört duvarına çeyizlikler asılırdı. Bütün hafta boyunca tüm akrabalar gelip çeyizlikleri görürdü. Hafta sonu erkekler gelir çeyiz için ne kadar masraf yapıldığını tespit eder, Ketuba’ya (evlilik sözleşmesi) yazılırdı.

Gelin hamamına (mikve) tüm akrabalar, dostlar davet edilirdi. Hamam o gün için kiralanırdı. Herkes ellerine tefleri alır, ladino lisanında düğün şarkıları söylerlerdi.  ‘De oy mos se empeso la boda’ (düğünümüz bugünden başladı)sözleri ile şarkılar başlar ve devam ederdi. Tabii ki hamam sefasında tatlılar, şerbetler ve limonatalar da ikram edilirdi. Hamam çıkışında kız evine gidilir, kahve ve biskoços yenilirdi. Düğünlerimize roman çalgıcılar gelirdi. Bu çalgıcılar klarnet çalmada ustaydılar. ‘Çal bir tango, komparsita, veya vals’ dendiğinde alasını çalarlardı.

Eskiden, çeyiz, hamam, düğün hazırlıkları ve eğlenceleri çok tantanalı geçerdi. Kipur öncesi, erkek tarafı kapara için kız evine canlı beyaz bir tavuk yollardı. Tavuğun boynuna da, herkesin bütçesine göre bir altın bağlanırdı.

Purim bayramında ise, büyük bir sini büyüklüğünde, üstü çeşitli şekerlemelerle dolu susam helvası, yanında da damla sakızı, çiklet ve çeşitli hediyeler yollanırdı. Kız tarafı bunları, komşu, arkadaş ve akrabalarla paylaşır, bir kısmını da tadımlık olarak erkek evine yollarlardı. Ayrıca, kız tarafı damat evine bir tepsi içinde maronçino (Çanakkale Yahudilerine has bir çeşit tatlı) ve çeşitli hediyeler yollardı.

Sizin döneminizde Çanakkale Yahudi Cemaatinde karışık evlilikler oldu mu?

Hatırladığım kadarı ile o dönemde sadece üç tane karışık evlilik oldu.

Daha ileriki dönemlerde, Çanakkale’de ne gibi değişiklikler oldu?

Çocuklarımız büyümeye başlayınca, Çanakkale de diğer şehirler gibi gelişmeye başlamıştı. Restoranlar ve müzikli yerler açılmaya başladı. Ailece yemeğe gider, geceleri de eşler dans etmeye giderdi. Hatırlıyorum o dönemde Doğan Caz adında bir orkestra kurulmuştu. Çanakkale’de tek bir lisemiz vardı, üniversite yoktu. Aileler, çocuklarını okutmak veya evlendirmek için İstanbul’a göç etmeye başladılar. Böylece, cemaat de erimeye başladı. Bugün, orada sadece dört beş Yahudi yaşıyor.

Çanakkale Yahudileri, Çanakkale’yi boşamadılar. Yılda bir kez, toplanıp hep beraber Çanakkale’ye gidiyorlar. Sinagog’u açıp, orada Şabat duasını yapıyorlar, değil mi?

Çanakkaleliler, yirmi yıldan beri her yıl Ekim ayı sonunda, Cumhuriyet bayramına denk gelen günlerde topluca Çanakkale’ye gidiyor, Mekor Hayim Sinagog’unu açtırıyorlar ve orada Şabat duasını yapıyorlar. Böylec, cemaatimizin sadık üyeleri, Çanakkale ile bağlarını koparmamış oluyorlar. Bunun bir örneği, dünyada çok az yerde var zannediyorum.

KAYNAK ŞALOM GAZETESİ
Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer KENT YAŞAM Haberleri

Başlık Tarih
 
Cevatpaşa Ortaokulu Satranç Türkiye Şampiyonu15 Haziran 2019
Çanakkale'de Apartman Boşluğunda ki Kediyi Kurtardı15 Haziran 2019
Dikkat ! Elektrik kesintisi 15 Haziran 2019
Çanakkale'ye Yağmur Yağdı. Yine Venedik Olduk. Bu da Fıtratında mı Var ?15 Haziran 2019
Babalar Arası Masa Tenisi Turnuvası15 Haziran 2019
Çanakkale’de “Öğrenme Şenlikleri” Başladı15 Haziran 2019
Öğretmenler Afet ve Acil Durumlara Hazırlanıyor14 Haziran 2019
Kepez Belediyesi Beton parke, beton bordür yol ve yağmur suyu hattı işleri yaptıracak14 Haziran 2019
Hamidiye tabyalarında bulunan kafeterya kiraya verilecek14 Haziran 2019
Çanakkale'de Kaçak İçki Operasyonu 13 Haziran 2019
Iyeoka - Yaz Konserleri12 Haziran 2019
Çanakkale'de Sağanak yağmur altında deniz12 Haziran 2019
Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü İhale Yapacak11 Haziran 2019
Çanakkale'de Bebek Ölümleri binde 5,1 11 Haziran 2019
Sosyal Yaşam Evlerinde Çocuklar İçin Eğlenceli Bir Yaz Başlıyor!11 Haziran 2019
Adatepe Yaz Okulu Programı 10 Haziran 2019
Kepez'de Büfecilikte Marka İsim09 Haziran 2019
Kepez limanında gaz sızıntısı paniği09 Haziran 2019
Feribot Sırasına Kaynak yapmak İsteyenler Bariyerlere Takıldı08 Haziran 2019
Vali Orhan TAVLI, Ramazan Bayramında Hasan Mevsuf Şehitliğini Ziyaret Etti06 Haziran 2019
Çanakkale Yolunda 40 gün arayla ikinci evlat acısıyla yıkıldılar06 Haziran 2019
Keçe ile Tanışma Dersleri06 Haziran 2019
Şehiriçi Trafik Güzergahı Değişti, Yoğunluk Başladı04 Haziran 2019
2017 model Volkswagen Golf icradan satılık04 Haziran 2019
Dünya Bisiklet Günü Turu.02 Haziran 2019
Nâzım Çanakkale'de anıldı01 Haziran 2019
Demircioğlu'nda ki Apartman Hırsızlığa Karşı Dövizle Uyardı01 Haziran 2019
Dikkat ! Çanakkale'de Bayram Trafik Akışı Değiştirildi.31 Mayıs 2019
Mali Müşavirler Odası Kadın Hakları Komisyonundan Okullara Kitap Yardımı 31 Mayıs 2019
Ahmet Piriştina Caddesi'nde 141 m² daire icradan satılık31 Mayıs 2019
Ve Yine Geliyorlar..Yüzlerce...31 Mayıs 2019
Kültür ve sosyal işler atölyeleri için ders saati eğitim hizmeti Alınacak30 Mayıs 2019
Çanakkale'de Mini Etekle Tepki: Eteğimin Boyuna Karışma30 Mayıs 2019
2017 model Fiat Fiorino Combi icradan satılık30 Mayıs 2019
Saruhan Otomotiv'de Çalışacak Bekçi Aranıyor!30 Mayıs 2019
ÇANAKKALE DE DÜNYA SÜT GÜNÜ FARKLI KUTLANDI29 Mayıs 2019
Çanakkale'de Faaliyet gösteren Firmaya Kayyum Atandı28 Mayıs 2019
Çanakkale Eğitim-İş Sendikası'ndan Açıklama; Eğitimde Fırsat Eşitliği"28 Mayıs 2019
Vali Tavlı, Gazi Ortaokulunu Ziyaret Etti28 Mayıs 2019
Geçici Öğretici Sınavı Yapıldı28 Mayıs 2019
ÇANAKKALE İL HALK KÜTÜPHASI 24 SAAT AÇIK 27 Mayıs 2019
Sarıçay'da temizlik çalışmaları tamamlandı27 Mayıs 2019
ÇANAKKALE BAROSU AİLESİ İFTAR YEMEĞİNDE BULUŞTU27 Mayıs 2019
Çanakkaleli Türk Yahudisi Sami Yafe, Kent ile Bağları Güçlü24 Mayıs 2019
Mutfak malzemeleri satın alınacak24 Mayıs 2019
Ata'm Kreş'te Eğitim ‘Dışarıya' Taşındı…24 Mayıs 2019
SU ÜRÜNLERİ GIDA İŞLEME İŞİNDE 28 KİŞİ KURSA BAŞLAYACAK24 Mayıs 2019
Çanakkale Belediyesinin Esenler İftarını Yağmur Erteletti 24 Mayıs 2019
Barbaros'ta dubleks konut icradan satılık23 Mayıs 2019
Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü'nden Onkoloji ilaç hazırlama ve uygulama hizmeti İhalesi23 Mayıs 2019
Barbaros Mahallesi'nde 83,50 m² daire icradan satılık22 Mayıs 2019
Türk İşaret Dili Kursu Açılıyor 22 Mayıs 2019
Öğrencilere İftar Programı Düzenlendi21 Mayıs 2019
SÜSLEDİKLERİ KUZU VE OĞLAKLA SÜT DAĞITTILAR21 Mayıs 2019
Çanakkale'de Tekirdağ'ın Manda Yoğurdu ve Atalık Bamya Tohumuna Yoğun ilgi21 Mayıs 2019
Çanakkale Belediyesi Mekanik tamir kelepçesi ve bakım ekipmanları satın alınacak21 Mayıs 2019
Çanakkale'de Elektrik Kesintisi20 Mayıs 2019
Çanakkale’de Manga'yla coşkulu kutlama20 Mayıs 2019
Lotus Game Center League Of Legends Turnuvası19 Mayıs 2019
Çanakkale Belediyesi mahalle iftarlarına başlıyor.19 Mayıs 2019
YEREL TOHUMLAR KENTLİYLE BULUŞTU19 Mayıs 2019
İmza Günü: Emel Eva Tokuyan19 Mayıs 2019
Mayıs Ayı Kids 18 Mayıs 2019
Kampüsün En Büyük Festivali ! 17 Mayıs 2019
Akide Şekeri tiyatro17 Mayıs 2019
Hard’n Heavy Night16 Mayıs 2019
Eylül Aslan & Yiğit Hiçyılmaz Sahnede 16 Mayıs 2019
Çanakkale SGK'nın Sporcularına Ödül16 Mayıs 2019
Çanakkale’de "Ramazan Buluşmaları"16 Mayıs 2019
Şiddetsiz İletişim ve Ekonomik Hakları Semineri” Düzenlendi16 Mayıs 2019
KAHOT Adım Adım Anadolu16 Mayıs 2019
Çanakkale Belediyesi Tasarruf Tedbirleri Doğrultusunda İhale İptal Etti15 Mayıs 2019
Çanakkale Dans Akademi Yılsonu Gösterileri Ve Gala Gecesi15 Mayıs 2019
Kültür ve Sanat Meclisi Seçimli Genel Kurulu15 Mayıs 2019
2016 model John Deere marka traktör icradan satılık14 Mayıs 2019
Naz Albayrak’tan Büyük Başarı14 Mayıs 2019
U 14 Liginin Şampiyonu Hastanebayırıspor14 Mayıs 2019
Graffiti Şenliği13 Mayıs 2019
19 Mayıs Gençlik Konseri - Manga13 Mayıs 2019
Geleneksel Ramazan Etkinlikleri Başladı13 Mayıs 2019
Cevatpaşa'da 138 m2 arsa mahkemeden satılık13 Mayıs 2019
İveco C15 Daily açık kasa kamyon icradan satılık13 Mayıs 2019
“Eğitime Uzanan Yol” Projesi Yaşama Geçirildi13 Mayıs 2019
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Bisiklet Turu13 Mayıs 2019
19 MAYIS PUBG Turnuvasi11 Mayıs 2019
Istasyon Tiyatro Oyunu11 Mayıs 2019
Çanakkale Psikologları Yemekte Buluştular 11 Mayıs 2019
15 PERAKENDE SATIŞ ELEMANI, İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İLE KURSA BAŞLADI 10 Mayıs 2019
Değerler Eğitimi Okul Buluşmaları Yapıldı10 Mayıs 2019
2017 model dizel otomatik Volkswagen Golf icradan satılık10 Mayıs 2019
Nazım Tanrıkulu ile Şifalı Bitkiler Okulu10 Mayıs 2019
Çeşitli Yarışmalar Yapıldı09 Mayıs 2019
Gestaş Geçici 21 İşçi Alacak08 Mayıs 2019
Çanakkale Bölgesi'nde ki Çok Sayıda Otel 23 Haziran Rezevrasyonunu İptal Ediyor 07 Mayıs 2019
Cevatpaşa'da icradan satılık daire06 Mayıs 2019
İŞKUR, ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ06 Mayıs 2019
Çanakkale Devlet Hastanesi'nde Dünya El Hijyeni günü Etkinliklerinde Renkli Görüntüler 06 Mayıs 2019
16 KONFEKSİYON İŞÇİSİ, EĞİTİM PROGRAMI İLE İŞBAŞI YAPACAK06 Mayıs 2019
Gençler Bu Sene de Alkış Alan Performanslara İmza Attı..06 Mayıs 2019
2018 model Fiat Doblo Cargo icradan satılıktır06 Mayıs 2019
Çanakkale'de: TANAP 'Eğitime Uzanan Yol” Projesi'06 Mayıs 2019
Çanakkale'de Elektrik Kesintisi03 Mayıs 2019
Eceabat Belediye Başkanı Saim Zileli’den Valiliğe Ziyaret03 Mayıs 2019
Biga'da KHGB toplantısı02 Mayıs 2019
Şiddetsiz İletişim Semineri02 Mayıs 2019
Queerz Night!01 Mayıs 2019
Çanakkale Tenis Gecesi01 Mayıs 2019
Çanakkale Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne 43 İşçi Alınacak30 Nisan 2019
Dikkat Çanakkale'de 12 saat Su kesintisi30 Nisan 2019
Çanakkale Koza Gençlik Derneği’nden Kapanış ve Sertifika Töreni 29 Nisan 2019
Çanakkale SGK'da Emekli Olan Personele Kahvaltı28 Nisan 2019
Kadınlara Yönelik 2.Farkındalık Eğitimi27 Nisan 2019
Çanakkale ADD Hastanenin Çocuk Servisine Kitap Bağışladı26 Nisan 2019
ÇASEMDER Tiyatro Topluluğu24 Nisan 2019
Acil Sağlık Hizmetleri Paneli Ve Medikal Ambulans Rallisi Çanakkale’de Gerçekleştirildi24 Nisan 2019
Kumaşla Kolaj Tablo Tasarım24 Nisan 2019
“TURİZM HAFTASINDA DERECEYE GİRENLER ÖDÜLLERİNİ ALDI”24 Nisan 2019
ÇANAKKALE BAROSU’NDAN ÇOCUKLAR İÇİN ANLAMLI YARIŞMA24 Nisan 2019
MİNİKLER SIFIR ATIK’TA FARKINDALIK YARATTI24 Nisan 2019
Çocuklar, Büyük Macera filmiyle eğlendi23 Nisan 2019
23 NİSAN CAHİT ÇETİNER FUTBOL TURNUVASI23 Nisan 2019
Çanakkaleli Rekortmen Milli Sporcu Birgül ERKEN Sofya'da Overall Winner Women Kupasını kazandı!22 Nisan 2019
Vali Orhan TAVLI, Sosyal Bilimler Lisesinde Öğrencilerle22 Nisan 2019
Çanakkale Bilim ve Sanat Merkezinde “TÜBİTAK 4006 Bilim” Fuarı Açıldı22 Nisan 2019
Çanakkale ‘de zararlılar ile mücadele konferansı22 Nisan 2019
Koza Sinema Kulübü 21 Nisan 2019
İskelelerde Araç Yoğunluğu20 Nisan 2019
Eurodesk, Avrupa Gönüllü Hizmeti, ESC | Bilgilendirme Semineri19 Nisan 2019
SES Çanakkale'de ki İşyerlerini Ziyaret Etti 19 Nisan 2019
Çanakkale Evde Sağlık Birimine Teşekkür Plaketi19 Nisan 2019
ÇASEMDER Türk Sanat Müziği Korosu Konseri19 Nisan 2019
Devlet Hastanesi'nde Yoğun Bakım Hemşireleri Eğitilecek18 Nisan 2019
Bisikletle Kurşunlu Akşam Turu18 Nisan 2019
GESTAŞ’tan Çocuklara 23 Nisan hediyesi18 Nisan 2019
Çanakkale'ye Kadın İl Müftü Yardımcısı Alınacak18 Nisan 2019
Türkiye’nin En Hızlısı 1.Grup Yarışmaları Çanakkale'de Gerçekleştirildi18 Nisan 2019
Başkan İsmail Özay'dan Kepez'de ki Pankarta Tepki: Siyasi Olgunluğu Olmayan Tavır"16 Nisan 2019
Pan Görsel Kültür Derneği Çalışmaları16 Nisan 2019
Vali Orhan TAVLI, Seçilen Muhtarlara “Hayırlı Olsun” Temennisinde Bulundu16 Nisan 2019
Çanakkale'ye Müftü Yardımcısı Alınacak15 Nisan 2019
ÇANAKKALE YEREL U12 KIZLAR BASKETBOL LİGİNDE MAÇLAR SÜRÜYOR15 Nisan 2019
Kepez'de Balkondan Düşen Halı Korkuttu15 Nisan 2019
Okuma Grubu Kuruluyor! İlk Okuma: Queer Teori14 Nisan 2019
Çanakkale’de, ‘Rabia Naz’ için eylem13 Nisan 2019
Camdaki Küçük Eller13 Nisan 2019
ÇTSO Üyelerinin Yararlanacağı Özel Kolej ile Anlaşma İmzaladı11 Nisan 2019
TÜRKİYE’NİN ÖRNEK MESLEK KURULUŞU ÇANAKKALE BAROSU11 Nisan 2019
Çanakkale Hizmet Grupları Geçici 11 İşçi Alacak11 Nisan 2019
1915 Çanakkale Spor Kulübünden Valiliğe Ziyaret11 Nisan 2019
Necati Ateş Gümüş Madalya İle Döndü10 Nisan 2019
Hastanebayırıspor Süper Amatör Ligine Yükseldi10 Nisan 2019
Karateciler Aydın’dan Madalyalarla Döndüler10 Nisan 2019
ÇABİP | Güzelyalı Akşam Turu10 Nisan 2019
ÇANAKKALE BAROSU MASA TENİSİ TURNUVASI SONUÇLANDI09 Nisan 2019
Çanakkale Belediyesi'ne 15 İşçi Alınacak09 Nisan 2019
Çanakkale KMEKSanat ve Turizm Derneğinden Valiliğe Ziyaret09 Nisan 2019
Özel Sporculardan Valiliğe Ziyaret08 Nisan 2019
Çanakkale Esenler Gençlik ve Spor Kulübünden Valiliğe Ziyaret08 Nisan 2019
Külüstür // Sestra Performans07 Nisan 2019
Çanakkale Belediyespor'un da lige veda etti07 Nisan 2019
Yarın için kritik uyarı geldi! 07 Nisan 2019
Şifalı Hareketler07 Nisan 2019
Cinayet Zanlısı Tutuklandı06 Nisan 2019
Tiyatro Oyunu Ada06 Nisan 2019
Avukatlar Günü Çanakkale'de Kutlandı05 Nisan 2019
Çanakkale'de cinayet şüphelisi yakalandı04 Nisan 2019
Bauhaus Etkinlikleri 1: Paneller03 Nisan 2019
Çanakkale Kadastro Müdürlüğü'nde ki Veda Gecesine Halil Ertuğrul' da Katıldı02 Nisan 2019
Muhtarlıkta 6. dönemi başladı02 Nisan 2019
Çanakkale'de silahlı saldırı: 1 ölü02 Nisan 2019
Çanakkale Barosu'ndan Pilates Etkinliği01 Nisan 2019
Kepez'de Trafik Kazası31 Mart 2019
Ekmekarası Düşünceler30 Mart 2019
Çanakkale'de Şifalı Hareketler29 Mart 2019
Çanakkale Belediyesi açık hava sineması için organizasyon hizmeti alacak28 Mart 2019
Vali Orhan TAVLI, Muhtarlarla Bir Araya Geldi28 Mart 2019
Sera Sekitmen Resim Sergisi28 Mart 2019
İŞKUR ÇANAKKALE KARİYER GÜNÜ YOĞUN BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ27 Mart 2019
Ahmet Kolkoparan: Eski Kent Fotoğrafları Okuma 27 Mart 2019
Çanakkale Belediyesi'nden, zeytinyağı dolandırıcılığı uyarısı27 Mart 2019
Madde 22′ Çanakkale’de Sahnelendi27 Mart 2019
Çanakkale Barosu Piknikte27 Mart 2019
Gülleci Bulamacı Atölye Çalışması27 Mart 2019
Çanakkale Bisiklet Festivali 27 Mart 2019
Çanakkale Gazi Konukevi Tamamlanıyor26 Mart 2019
Çanakkale Koza Gençlik Derneğinden Valiliğe Ziyaret26 Mart 2019
81 İLİMİZDEN 81 ÖĞRETMEN ÇANAKKALE DESTANININ YAZILDIĞI TOPRAKLARDA 26 Mart 2019
ANALİG Atletizm Grup Müsabakaları Sona Erdi26 Mart 2019
TDD Söyleşilere Devam Ediyor26 Mart 2019
Külüstür // Sestra Performans25 Mart 2019
Nefes-Türk Halk Müziği Dinletisi24 Mart 2019
Çanakkale Şehitlerini Anma Kupas24 Mart 2019
Çanakkale’de suların çekilmesiyle tekneler karaya oturdu23 Mart 2019
Yaşlılara Saygı Haftası Kutlandı23 Mart 2019
Masal Anlatıcılığı ve Sanat Terapisi23 Mart 2019
Doğuma Hazırlık ve Nefes Çalışmaları23 Mart 2019
55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Çanakkale’de22 Mart 2019
Çanakkale'de Kaçak Tütün Operasyonu 1 Gözaltı22 Mart 2019
GMKA Yönetim Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi21 Mart 2019
Kepez'de Gerginlik ve Gözaltı20 Mart 2019
Çanakkale 1'er Ton Buğday ve Ayçiçeği ile Sanal Paraya Futbolcu Transferi20 Mart 2019
Çanakkale ruhu için sahnede kenetlendiler20 Mart 2019
Kosova Cumhuriyet Başbakan Yardımcısı Çanakkale'de 20 Mart 2019
ÇTSO Voleybol Maçında20 Mart 2019
Çanakkale'yi unutmadı20 Mart 2019
Başhekim Dr. Ufuk Tali'nin İstifa Haberi Asparagas Çıktı20 Mart 2019
Haluk Levent Konser Gelirini Yeni Zelanda'da Hayatını Kaybeden Müslümanlara Bağışladı20 Mart 2019
Çanakkale Belediyesinden Yine Bir İlk19 Mart 2019
SOLOTÜRK Nefes Kesti19 Mart 2019
Öğrenciler, Çanakkale İtfaiyesini Ziyaret Etti19 Mart 2019
Bakan Akar, Öğrencilerle bir araya geldi18 Mart 2019
Kepez'de Vatandaş Cep Telefonu Sipariş Etti Kuş Yemi Geldi16 Mart 2019
Çanakkale’de Sağlık çalışanlarından Mehmetçik Vakfı yararına kermes15 Mart 2019
İÇDAŞ'lı Yüzücülerin Başarısı14 Mart 2019
Kepez'in 10 Yıllık Dostları Yine Yan Yana 14 Mart 2019
İnsan Kaçakçılarına Operasyon 14 Mart 2019
21 Mart Dünya Şiir Günü13 Mart 2019
Şans Balığı Yapımı Atölyesi13 Mart 2019
Dinleti - Glisemik İndeks13 Mart 2019
Çanakkale'de ki Verici Kulede Kafe ve Restorantta Olacak13 Mart 2019
İSTANBUL BAROSU TİYATROSU, ÇANAKKALE’DE SAHNE ALIYOR13 Mart 2019
"Mutlu Çarşamba" Projesi Çanakkale’de Tüm Hızıyla Devam Ediyor13 Mart 2019
Aerobik Cimnastik Türkiye Şampiyonasına Çanakkale Damgasını Vurdu12 Mart 2019
Göksel ALTINTAŞ Makaralı Yay Genç Erkek Takım Kategorisinde Avrupa Şampiyonu12 Mart 2019
Aynı Yazar Aynı İçerek, Neden İki Ayrı Kitap 13 Mart 2019
Çanakkale’de Arıcılık ve Arı Ürünleri Paneli Yapıldı11 Mart 2019
Çanakkale’de Feminist Gece Yürüyüşü: “Bir kuir gördün sanki”11 Mart 2019
Çanakkale ve Çevresinin Güncel Deprem Aktivitesi ve Yapılan Çalışmalar Paneli Yapıldı09 Mart 2019
Çanakkale'de Meditasyon Kursu09 Mart 2019
18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi Anma09 Mart 2019
Çanakkale'de Arıcılık Ve Arı Ürünleri09 Mart 2019
Süslü Pedallar Dünya Kadınlar Bisiklet Turu08 Mart 2019
Arapça Metin Canlandırma, Şiir Okuma ve Çocuk Şarkıları Yarışması Çanakkale İl Finali Yapıldı07 Mart 2019
Çanakkale'de Sicaklıklar Hissedilir Şekilde Artacak07 Mart 2019
GESTAŞ İki Uzak Yol kaptanı Alacak07 Mart 2019
BİGASPOR UZUNKÖPRÜ SPOR’U GOLE BOĞDU07 Mart 2019
GESTAŞ'tan 8 Mart Videosu07 Mart 2019
Dr. Azem Ülkü, Persendetja nga Canakkale, Çanakkale'den Prizren'e Selam 06 Mart 2019
Reşat Tabak ve Modern Belediyecilik Anlayışı06 Mart 2019
ATÖLYE GÜNÜNDE DERNEĞİMİZİ SÜSLÜYORUZ06 Mart 2019
Burcu Tatlıses Çanakkale'de 05 Mart 2019
Çanakkale SGK Müdürüne Ziyaret05 Mart 2019
Bigalı Mehmet Çavuş Eceabat´ta Dualarla Anıldı.05 Mart 2019
Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonundan Vali Tavlı'ya Teşekkür Plaketi04 Mart 2019
Çanakkale'de Tenis Gecesi02 Mart 2019
Kepez 'de Çocukluğunu Yaşayamamış Nineler Salıncakta 02 Mart 2019
Özel çocuklara diş bakımı02 Mart 2019
İlber Ortaylı ile Çanakkale 02 Mart 2019
Çanakkale'de Kaçak Sigara Operasyonu01 Mart 2019
Çanakkale'de Sahte Para Operasyonu01 Mart 2019

Arşiv Arama
 
..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
En Çok Okunan
Sayfalar
En Çok Yorumlanan
Radyo
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen
Anasayfa | Gazeteler | Ekonomi | Foto Galeri | Video Galeri | Künye
CH