güncel      ÜNİVERSİTE      İLÇELER      Çanakkale Haberleri      KENT YAŞAM      YEREL SİYASET      KULİS HABERLERİ      Magazin   
Flaş Haber : Yenicede Bir köy Daha Karantinaya Alındı
 
Ana Sayfa > İLÇELER

TBMM Başkanı Şentop, Çanakkale Deniz Zaferi Töreninde konuştu
18 Mart 2021
TBMM Başkanı Şentop, Çanakkale Deniz Zaferi Töreninde konuştu
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Türkiye ile barışçı ve dostane ilişki kuran her devlet ve toplum bundan sadece yarar sağlamış ve dünya barışına da katkıda bulunmuş olacaktır. Türkiye bugün 84 milyonluk dinamik nüfusu, modern devlet teşkilatı, gelişmiş ekonomisi ve kahramanlığı dillere destan muzaffer ordusuyla dünyanın en güçlü devletleri arasındadır." dedi.

Şentop, Çanakkale Şehitler Abidesi'nde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un da katıldığı 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. Yıl Dönümü Töreni'nde yaptığı konuşmada bugünün, tarihe altın harflerle, unutulmaz bir kahramanlıkla nakşedildiği 18 Mart 1915'te kazanılan zaferin yıl dönümü olduğunu hatırlattı.

Bu şanlı mücadeleyi anlatmak için kelimelerin kifayetsiz kaldığını belirten Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gözünü kırpmadan şehadete yürüyenlerin arasında ve manevi huzurunda olmanın şuuruyla, Cenabıhak'tan, böyle yüce bir makamda misafir ettiği şehitlerimize karşı bizleri mahcup etmemesini diliyorum. Bizlere, onların mukaddes emanetlerine layıkıyla sahip çıkanlardan ve şühedamızın aziz davasını, gayesini anlayan ve anlatanlardan olmayı nasip eylesin. Çanakkale Zaferi, kolay kazanılmış bir zafer değildir, aksine savaş boyunca neredeyse bütün bir nesli kaybettiğimiz, bazı tarihçilere göre 300 bine yakın şehit vererek kazandığımız bir zaferdir."

Şentop, o tarihte orduların Osmanlı sınırlarını korumak için birden çok cephede savaştığını, İngiltere ve Fransa'nın, Anadolu'nun batısından, Çanakkale üzerinden İstanbul'a saldırdıkları sırada Rusya'nın da doğusundan Sarıkamış üzerinden Erzurum'a saldırdığını dile getirdi.

Yurdun adeta kalbi olan bölgelerin büyük ve yoğun bir saldırı altına girdiğini, tartışmasız bir beka sorununun baş gösterdiğini anlatan Şentop, şunları kaydetti:

"Hep söylendiği gibi Çanakkale bizim için tam da bu yüzden bir ölüm kalım mücadelesiydi. Şunun altını çizerek belirtmeliyim ki tarih boyunca esir edilmemiş ve ölümüne de olsa istiklalini savunup özgür yaşamış aziz milletimiz, bu büyük ruhunu en destansı biçimde belki de Çanakkale'de göstermiştir. Gerek deniz savaşlarında gerek sonraki kara savaşlarında o kadar çok efsanevi kahramanlık sahneleri vardır ki sanki 1000 yılın bütün zaferlerinin altın sahneleri Çanakkale'de toplanmış gibidir. Nusret Mayın Gemisi'nin kaptanı Yüzbaşı İsmail Hakkı Bey'den Seyyit Ali Onbaşı'ya, iki oğluyla 44 yaşındayken savaşa katılan Erzincanlı Oğuz Amca'dan hayatının 16 yılını askerlik yaparak geçiren Bigalı Mehmet Çavuş'a, Mücahide Hatice Hanım'a kadar nice vatan kahramanı bunlardan sadece birkaçıdır."

- "Emanetleri bugün, çok daha güçlü ve güvenilir evlatlarının ellerindedir"

TBMM Başkanı Şentop, Çanakkale Savaşları'nı hem bedenen hem de ruhen bütün derinliği ile yaşamış ve tam manasıyla kavramış, bir şuur halinde idrak etmiş olan büyük komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, bu ölüm kalım savaşını kazandıran ruhu çarpıcı şekilde dile getirdiğini vurguladı.

Şentop, Çanakkale Savaşları'nın aynı zamanda "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu savaşı" denilebilecek İstiklal Savaşı'nın komuta kademesinin de ağır bir sınavdan başarıyla çıktığı, okul görevini gördüğünü belirtti.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir, Yakup Şevki Subaşı, Cevat Çobanlı, İzzettin Çalışlar, Fahrettin Altay ve daha onlarca büyük komutanın, Çanakkale cephelerinde gösterdikleri üstün başarılarıyla ordunun ve milletin gönlünde taht kurduğuna dikkati çeken Şentop, şöyle devam etti:

"Çanakkale Zaferi'nin milli vicdandaki karşılığıdır ki aynı isimleri Milli Mücadele'nin öncüleri ve İstiklal Savaşı'nın kahraman gazileri olma makamına taşımış, adlarını tarihimizin altın sayfalarına kaydetmiştir. Bu mukaddes mekanda Çanakkale başta olmak üzere bütün cephelerde namusunu çiğnetmemek için, yurdunu düşmana teslim etmemek için, esareti reddetmek için canını feda eden mübarek şehitlerimize, gazilerimize, bütün komuta kademesine, kahraman neferlerimize Cenabıhak'tan rahmet diliyorum, aziz milletimiz adına hürmet ve şükranlarımı sunuyorum. Emanetleri bugün, çok daha güçlü ve güvenilir evlatlarının ellerindedir. Yükselttikleri ay yıldızlı al bayrak, yurdumuzun üzerinde ebediyen dalgalanacak ve onun kutlu gölgesi altında toplanan milletimizin, ülkesi ve devletiyle bölünmez bütünlüğüne göz diken her düşmanın akıbeti, Çanakkale'deki gibi hezimet olacaktır.

Atalarımız, 'Su uyur düşman uyumaz' demişlerdir. Aradan 100 yıldan fazla zaman geçti fakat bazı devletlerin milletimize ve devletimize karşı dinmek bilmez bir kindarlıkla, hiç hak etmediğimiz bir düşmanlıkla saldırdıklarını, ülkemizi bölüp parçalamak ve mümkünse işgal etmeye yönelik kötü niyet beslediklerini tespit etmek zorundayız. Düşmanlar, 100 yıl önce Mehmetçiğin kanını dökmesi için, şehirlerimizi yakıp yıkması ve halkımızı katletmesi için vaktiyle sömürgeleştirdikleri Asya ve Afrika ülkelerinden asker üniforması giydirilmiş köleler toplayıp getirmişlerdi. Günümüzde de benzer bir yöntemi uyguluyor ve vekalet savaşları yürütüyorlar. Geçmişte de işgal etmeye teşebbüs ettikleri bölgelerin halklarından ve maalesef kendi halkımızdan kandırabildiklerine vekalet veriyor, onları eğitip donatıyor ve bu mankurtlaşmış grupları savaştırarak, kendi işgalleri için güya zemin oluşturuyorlardı. Milletimiz, aydınlarımız, devlet adamlarımız o zaman düşmanın bu basit oyununu görmüş ve karşı tedbirlerini almıştır, almaktadır. Doğu Akdeniz'deki ve Kıbrıs'taki haklarımızı yok saymalar, Suriye, Irak, Azerbaycan gibi komşularımıza saldırıp parçalama ve işgal etmeler, saldırdıkları her yerde 'yerel ortaklar' adını verdikleri aşağılık iş birlikçileri ve terörist grupları desteklemeler, hep bu cümledendir."

- "Çanakkale'nin düşmesi, bütün Müslümanların izzeti nefsinin rencide olması, zillete düşmesi demekti"

Şentop, aziz milletin dostluğunun değerli, düşmanlığının tehlikeli olduğunu vurguladı.

Milletin, istiklal söz konusu olduğunda "ölümden öte köy tanımadığını", bunun Çanakkale'den 100 yıl sonra bir büyük ve şanlı tablosunu 15 Temmuz 2016'da yaşadıklarını dile getiren Şentop, "Milletimiz o gece ve devamındaki günlerde 'darbe' süsü verilmiş çok uluslu alçak bir işgal teşebbüsünü kahramanca püskürtmüş ve kelimenin tam anlamıyla vatan savunması için göğsünü siper etmiştir. 15 Temmuz şehit ve gazilerini de Çanakkale şühedasının huzurunda hürmet ve rahmetle anıyorum." ifadesini kullandı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkiye ile barışçı ve dostane ilişki kuran her devlet ve toplum bundan sadece yarar sağlamış ve dünya barışına da katkıda bulunmuş olacaktır. Türkiye bugün 84 milyonluk dinamik nüfusu, modern devlet teşkilatı, gelişmiş ekonomisi ve kahramanlığı dillere destan muzaffer ordusuyla dünyanın en güçlü devletleri arasındadır. İşte şu anda Çanakkale Boğazı üstünde yapılan ve iki kıtayı bir kere daha birbirine bağlayacak olan Çanakkale 1915 Köprüsü'ndeki inşa faaliyeti bile bu söylediklerimizin somut bir göstergesidir. Dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü olan Çanakkale 1915 Köprüsü'nün, Çanakkale'yi önce Malkara'ya oradan baba memleketim Tekirdağ ve Kınalı'ya bağlayacak olması benim için ayrıca gurur ve heyecan kaynağıdır. Mübarek şehit kanlarıyla sulanmış bu kutlu topraklara Çanakkale 1915 Köprüsü gibi böyle bir anıt eseri kazandıran Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, kıymetli ulaştırma bakanlarımıza, iş adamı ve mühendislerimize, işçilerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyorum."

Şentop, Çanakkale Zaferi'nin, Türkiye'nin, Anadolu ve Trakya'nın olduğu kadar yeryüzündeki tüm haksızlığa uğramış insanların zaferi olduğunu söyledi.

Çanakkale destanını yazan kahramanların, sadece Ankara'dan, Çankırı'dan, Balıkesir'den, Bursa'dan, Tekirdağ'dan, Edirne'den gelmediğini aktaran Şentop, şunları dile getirdi:

"Misakımilli hudutlarındaki Musul'dan, Kerkük'ten, Halep'ten, gönül coğrafyamızda olan Üsküp'ten, Prizren'den, Saraybosna'dan, Bakü'den, Buhara'dan geldiler. Çünkü Çanakkale, sadece Türklerin değil, bütün Müslümanların ortak cephesiydi. 20. yüzyılın başında Osmanlı Devleti yeryüzündeki tek ve son bağımsız Müslüman devletti. Üstelik yüzlerce yıl Müslümanların koruyucusu, savunucusu olmuştu. Çanakkale'nin düşmesi, bütün Müslümanların izzeti nefsinin rencide olması, zillete düşmesi demekti. Kahraman ecdadımız 106 yıl önce tabyalardaki mevzilerinde sadece aziz milletimizin izzetini savunmadı, aynı zamanda bütün Müslümanların şerefini, haysiyetini korudu. Üsküp'ün evladı Yahya Kemal bunu ne güzel ifade ediyor: 'Şu kopan fırtına Türk ordusudur ya Rabbi. Senin uğrunda ölen ordu budur ya Rabbi. Ta ki yükselsin ezanlarla müeyyed namın. Galib et, çünkü bu son ordusudur İslam'ın.' İşte bu sebeple Mehmet Akif, Necid çöllerinde Çanakkale Destanı'nı yazarken, Muhammed İkbal de Lahor’da Çanakkale adına on binlerce insanı toplayarak dualar etmekteydi. Sonu zaferle de bitse tüm savaşlar, içinde büyük acılar, hüzünler ihtiva eder ve mutlaka dersler alınması gerekir. Birinci Dünya Savaşı'nda Yemen'den Galiçya'ya, Kafkaslar'dan Sina'ya kadar geniş bir cephede mücadele ettik. Savaşın en önemli cepheleri vatanımızın iki ucundaydı. Batı ucunda Çanakkale, doğu ucunda da Sarıkamış vardı."

- "Ülkemizde birçok lise 1915-1916'da mezun veremedi"

Şentop, Çanakkale Zaferi'nin en çetin savaşlardan olduğunu anımsatarak, hemen her evden bir iki şehit verildiğini belirtti.

1915 yılında Osmanlı Devleti'nin nüfusunun 22 milyon olduğuna değinen Şentop, şunları aktardı:

"Biz savaşa nüfusumuzun yüzde 13’üne karşılık gelen 2 milyon 900 bin kişilik bir ordu ile katıldık. Sadece Çanakkale'de nüfusumuzun yüzde 1'ine karşılık gelen 250 bin, Sarıkamış'ta da 90 bin vatan evladını şehit verdik. Çanakkale'de şehit düşenlerin büyük çoğunluğu dönemin okumuş, yazmış gençleriydi. Trablusgarp ile başlayan, Balkanlar'la devam eden savaşlar Birinci Dünya Savaşı ile 8 cepheye yayılmıştı. 4 yıl süren savaşta aziz milletimizin gençleri cepheden cepheye savruldu. Bu yüzden orduya katılan gençlerin yaş ortalaması giderek düştü. Nitekim Çanakkale Savaşı'nda memleketimizin değişik şehirlerinden lise öğrencileri de gönüllü olarak savaşa katıldılar.

İstanbul'daki Galatasaray, Vefa, Kabataş ve İstanbul Lisesi öğrencileri cepheye ilk ulaşanlardandı. Onları Balıkesir, Bursa, Edirne, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Konya, Denizli, Erzurum, Tokat ve Sivas'tan gelen 15-16 yaşlarındaki gençler takip etti. Adlarına Türküler bile yakıldı. Bu sebeple ülkemizde birçok lise 1915-1916'da mezun veremedi. Birinci Dünya Savaşı bittiğinde nüfusumuzun yüzde 5'ini teşkil eden 1 milyon 50 bin askerimiz şehit oldu, esir düştü, hastalıktan hayatını kaybetti. Ordumuzun geriye kalan 1 milyon 850 bin kişilik bölümü ruhen ve bedenen yaralandıkları için savaşma kabiliyetlerini kaybettiler."

Şentop, memleketin yetişmiş insan gücünün önemli bir bölümünü, Birinci Dünya Savaşı cephelerinde kaybettiğini, millet olarak İstiklal Savaşı sırasında Birinci Dünya Savaşı'nda yitirilen askerlerin çok aranıldığını vurguladı.

Kurtuluş devresi sona erip kuruluş aşamasına geçildiğinde okumuş, nitelikli insan gücünün eksikliğinin çok hissedildiğini anlatan Şentop, "Türkiye Büyük Millet Meclisi açılıp Cumhuriyet ilan edildikten sonra yüzümüzü istikbale döndük. Vatanımızın yeni baştan imar ve inşa edilmesi gerekiyordu. İşte o aşamada çok sıkıntı çektik. O sebeple geçmişi sadece tarihten sayfalar gibi görmemeliyiz. Okumalı, bilmeli ve dersler çıkarmalıyız. Aziz şehitlerimizin hatıralarına sahip çıkmalı ve memleketimizi işgal ve istila etme cesaretini kimseye vermemeliyiz. Her emanet önemlidir, her emanet azizdir ama şehitlerimizin, gazilerimizin emaneti, bedeli kanla ödenmiş olan vatan en değerli emanettir." görüşünü paylaştı.

İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'un "Çanakkale Şehitlerine" şiirinden dizeler okuyan Şentop, sözlerini şöyle tamamladı:

"Çanakkale, Mülkiyelilerin, Seyyit Çavuşların, yediden yetmişe bütün bir milletin, zulme ve zalime başkaldırıp dur dediği geçit vermeyen cephe. Burası, şehadet yaşının 15'e indiği, gidenlerin geri dönmediği yer. O Çanakkale ki birliğimizin, imanımızın, kardeşliğimizin zaferi. Umudun, aşkın, azmin, inancın, vatanperverliğin, onurun zaferi. Bugün bu kutlu vatan toprakları üzerinde, aziz şühedamızın şanlı hatıralarını derin bir tazimle yeniden yad ediyorum. Bizleri bu büyük destanın mirasçısı yapan Rabb'imize hamdediyorum. İslam'ın son kalesini, ümmetin haremgahını namahremin çizmeleri altında çiğnetmeyen Asım'ın neslini şükranla anıyorum. Ey bu topraklar için toprağa düşen aziz şehitlerimiz, bu ebedi istirahatgahınızda huzur içinde, izzetle yaşayın. Davanız davamız, yolunuz yolumuz, emanetiniz emanetimizdir. Müsterih olunuz. Bugün bu kutlu emanetinizi aynı ruh, aynı inanç, aynı şuurla korumaya ve yaşatmaya devam ediyoruz, tereddütsüz devam edeceğiz. Çanakkale Zaferi'mizin 106. yıl dönümü münasebetiyle bir kez daha şanlı hatıranızı yüreğimizde tazeliyoruz. Cenabı Hak şehadetinizi makbul, makamınızı ali, davanızı baki eylesin. Muhteşem zaferimizin 106'ncı yılı kutlu olsun."

 Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer İLÇELER Haberleri

Başlık Tarih
 
Çanakkalede Karantinaya Alınan Köyler Artıyor10 Nisan 2021
Ayvacık Belediyesinden 23 Nisan’a özel ödüllü resim ve şiir yarışması09 Nisan 2021
Gökçeadada 1 Köy, Karantinaya Alındı 09 Nisan 2021
Yenicede Bir köy Daha Karantinaya Alındı09 Nisan 2021
1915 Çanakkale Köprüsü Ege Bölgesini Avrupa İle Yakınlaştıracak09 Nisan 2021
Biga'da 13.306 m² tarla satılık09 Nisan 2021
Bozcaadada Vaka sayısı artmaya Devam Ediyor08 Nisan 2021
Çanakkalede otomobilde 3 ruhsatsız tabanca ele geçirildi08 Nisan 2021
Peş Peşe Karantina Kararları.08 Nisan 2021
2. Troas Sempozyumu Anadolu’nun tarihi coğrafyasına ışık tutacak08 Nisan 2021
Çan Belediyesine ait 1 adet kahvehane 8 aylığına kiraya verilecek08 Nisan 2021
Bayramiçe Kültür merkezi yaptırılacak08 Nisan 2021
Ezine Belediyesi İki Aracını Satışa Çıkardı08 Nisan 2021
Çanakkalede İki Köyde Karantina 08 Nisan 2021
Ezinede Öğrenciler: Kitapların Dünyasına Yolculuk Ediyor07 Nisan 2021
Gökçeada ve Bozcaada seferlerinin bazıları fırtına nedeniyle iptal edildi07 Nisan 2021
Çanakkale için soğuk ve yağışlı hava uyarısı07 Nisan 2021
Gelibolu İlçe Sağlık Müdürü Darp Edildi06 Nisan 2021
Bigalı Kalesinin restorasyonu tamamlanmak üzere.06 Nisan 2021
Bozcaadaya Çanakkale Dışından Gelenlere 10 Gün Karantina06 Nisan 2021
Bitlis Merkezli FETÖ Operasyonu Çanakkaleden de Gözaltı06 Nisan 2021
Biga AKP Belediye Başkanına Meclisten Şok06 Nisan 2021
GELECEĞE KALİTELİ ADIMLAR İŞ KULÜBÜ İLE ATILIYOR06 Nisan 2021
Engüce Köyünde Karantina Kontrol Edildi06 Nisan 2021
OPET Tarihe Saygı Projesi06 Nisan 2021
Dünyanın en büyüğü olacak.06 Nisan 2021
Bozcaadada Vaka sayısı artmaya Devam Ediyor06 Nisan 2021
27 düzensiz göçmen kurtarıldı06 Nisan 2021
Bozcadada Vaka Sayısı Artıyor05 Nisan 2021
Yenicede Bir köy Karantinaya Alındı05 Nisan 2021
TARIM VE ORMAN EMEKÇİLERİ ÖLMEK İSTEMİYOR05 Nisan 2021
RES Yatırımında Çanakkale İlk Üçte05 Nisan 2021
Çanakkalede Karaya Oturan Gemi Kurtarıldı 05 Nisan 2021
Çanakkalede uyuşturucu operasyonlarında gözaltına alınan 36 şüpheliden 7si tutuklandı04 Nisan 2021
Bayramiç Belediyesine ait iş yeri kiraya verilecek03 Nisan 2021
Kazdağlarının kuş envanterine 5 yeni tür eklendi03 Nisan 2021
Gökçeada Ve Bozcaada Feribot Seferlerine Fırtına Engeli03 Nisan 2021
Gökçeada Rum cemaati temsilcileri, Bakan Akarın ziyaretinden memnuniyet duydu03 Nisan 2021
Okçuluk Milli Takımının Gelibolu kampı sona erdi03 Nisan 2021
Ayvacık Belediyesinden görkemli açılış03 Nisan 2021
Bozcaadada Vaka sayısı artıyor03 Nisan 2021
Bigada Veteriner Hekim Covidden Vefat Etti03 Nisan 2021
Çanakkalede botları arızalanan 54 sığınmacı kurtarıldı03 Nisan 2021
Çanakkalede gemi karaya oturdu! 02 Nisan 2021
Gökçeada Rum cemaatinden Türk Silahlı Kuvvetlerine teşekkür02 Nisan 2021
Bigada Düzenlenen Uyuşturucu Operasyonunda 500 Gram Skunk Ele Geçirildi02 Nisan 2021
Geliboluda Devrilen Mıcır Yüklü Kamyonun Sürücüsü Yaralandı02 Nisan 2021
Başkan Bayramdan orman personeline ziyaret02 Nisan 2021
Çanakkalede teknesi alabora olan kişi sahil güvenlik ekiplerince kurtarıldı02 Nisan 2021
Yenice Kaymakamı Pazarı Denetledi01 Nisan 2021
Lapsekide Kaçak Tütün Operasyonu. 3 Gözaltı01 Nisan 2021
Eceabat Belediyesi 1 İşçi Alacak01 Nisan 2021
Troya Müzesine Pandemi Ayarı...01 Nisan 2021
Bozcaada Belediye Başkanı: Adaya Seferler Durdurulmalı...01 Nisan 2021
Profesör değil de şarlatan olsa söker miydiniz?31 Mart 2021
Bozcaadada Üst Düzey Duyarlılık..31 Mart 2021
Deniz Kuvvetleri Helikopteri Gökçeadadan Hasta Transferi Gerçekleştirdi31 Mart 2021
Çanakkalede Bugün Üçüncü Köyde Karantina Kararı31 Mart 2021
Yeniceli Muhtarlardan Ziyaret...31 Mart 2021
Gelibolu Fen Lisesi İnşası bitmek üzere....31 Mart 2021
Geliboluda Bir Köy Daha karantinaya alındı 31 Mart 2021
Bir Köy Daha Karantinaya Alındı31 Mart 2021
KADIN EMEĞİNİN EKONOMİYE KAZANDIRILMASI31 Mart 2021
Bozcaadada vaka sayısı hızla artıyor!30 Mart 2021
Yenice Halk Eğitimi Ziyaret 30 Mart 2021
Yarın Gökçeada ve Bozcaada Feribot Seferleri İptal30 Mart 2021
Lapsekide 2 adet imarsız taşınmaz satılacak30 Mart 2021
Çanakkalede Kaçak Tütün Operasyonu30 Mart 2021
TMO, BİGADA DEPO KAPASİTESİNİ ARTTIRMAYI PLANLIYOR30 Mart 2021
İki Köy Karantinaya alındı 30 Mart 2021
Eceabat Belediyesi Veteriner Hekim Alacak30 Mart 2021
Ayvacık Açıklarında Yunan SGlerin Türk Kara Sularına Geri İttiği 82 Sığınmacı Kurtarıldı29 Mart 2021
Meteorolojiden Çanakkale için zirai don uyarısı29 Mart 2021
Gökçeada ve Bozcaada Feribot Seferlerini Fırtına Vurdu29 Mart 2021
Bigada Orman Üretim İşçiliğinde Mesleki Yeterlilik Sınavı Yapıldı28 Mart 2021
Çanakkalede Bir Köy Karantinaya Alındı28 Mart 2021
Ayvacık Belediyesi yaz sezonuna hazırlanıyor27 Mart 2021
BIFED 2021 için başvurular açıldı!27 Mart 2021
Geliboluda 3.Kattan Düştü Yaralı Kurtuldu.27 Mart 2021
Geliboluda Elektrik Kesintisi27 Mart 2021
Geyikli zeytinyağı ve Yenice kapya biberi coğrafi işaret aldı27 Mart 2021
Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Yalçınkaya, Vali Aktaşı Ziyaret Etti26 Mart 2021
Çardak Ticaret Merkezi İnşaatında İncelemelerde Bulundu26 Mart 2021
Vali Aktaş, Zincirbozan Mevkiinde İncelemelerde Bulundu26 Mart 2021
Termal Turizmin Gözdesi, Lapseki Geleceğine Koşuyor Projes26 Mart 2021
2021 Gelibolu Orta Mesafe Triatlon Türkiye Şampiyonası 22-23 Mayısta gerçekleştirilecek26 Mart 2021
Lapsekili şoförler HES uygulaması hakkında bilgilendirildi25 Mart 2021
Bigada kitap okuma yarışmasında dereceye girenler ödüllendirildi25 Mart 2021
Dünya Su Günü Kompozisyon Yarışması Balıkesir Bölge Birincisi Bigadan25 Mart 2021
Ekoturizm rantın diğer adı olmasın25 Mart 2021
Avustralyalı Türk iş insanları, Mustafa Kemal Atatürk Eğitim Bursu verecek. 25 Mart 2021
Bozcaada Belediyesinden işçilere rekor zam!25 Mart 2021
Gökçeadada Fidan Dağıtımı...25 Mart 2021
Gelibolu Kent Hizmetleri Geçici 10 İşçi Alacak25 Mart 2021
57.Alay Vefa Yürüyüşü Toplantısı24 Mart 2021
ABD Donanmasına Ait Füze Kruvazörü Boğazda24 Mart 2021
Gökçeadada mahsur durumdaki kalp krizi geçiren kadının imdadına sahil güvenlik yetişti23 Mart 2021
Ayvacık Mİlli Emlak Şefliğince taşınmazlar satılacak23 Mart 2021
Ezine İlçe Milli Eğitimin Acı Günü..23 Mart 2021
Çanakkale açıklarında lastik botta mahsur kalan düzensiz göçmenler kurtarıldı23 Mart 2021
Yarın Gökçeada ve Bozcaada feribot seferleri fırtına nedeniyle iptal edildi22 Mart 2021
Köprü kulelerinde yine bir dünya rekoru!22 Mart 2021
Çanakkalede bir köy daha karantinaya alındı22 Mart 2021
Haziran ayı itibarıyla Çardakta ilk kazmayı vuracağız22 Mart 2021
Geliboluda öğrenci ve velilere uzaktan afet eğitimi21 Mart 2021
Bozcaada Belediyesi: Her şey güzel gidiyor21 Mart 2021
Çanakkaleye kuvvetli yağış bekleniyor21 Mart 2021
Gökçeada Bir Okulda ki : Öğretmenler ve Öğrenciler ile Karantina21 Mart 2021
Gökçeada ki Özel Rum Okullarına Covid Molası....21 Mart 2021
Bozcaada açıklarında karaya oturan Panama bayraklı kuru yük gemisi kurtarıldı20 Mart 2021
ÇOCUKLARIN GÜLEN YÜZÜ JANDARMA20 Mart 2021
Erenköyde Tarım Aletleri Hırsızlığı20 Mart 2021
Çanakkale Muharebesinde Avusturyalı bir şehide: Anna Schwarz19 Mart 2021
Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı Hırsızlara Geçit Vermiyor..19 Mart 2021
Üstü kapalı, etrafı açık otopark yaptırılacak19 Mart 2021
Karayolu işleri yaptırılacak19 Mart 2021
İki bilirkişi raporunun ardından, Mahkeme 3. istedi19 Mart 2021
Çanakkale İl Gençlik Müdürü Geliboluda...19 Mart 2021
Başkan Bayramdan çocuklara anlamlı hediye18 Mart 2021
Kılıçdaroğlu, Namık Kemalin mezarını ve Gazi Süleyman Paşa Türbesini ziyaret etti18 Mart 2021
Bozcaada açıklarında Panama bayraklı kuru yük gemisi karaya oturdu18 Mart 2021
Esnafın Pandemi isyanı...18 Mart 2021
Çanakkaleye 7 bölgeden getirilen bayraklar Şehitler Abidesinde göndere çekildi18 Mart 2021
Geliboluspor ve dağcılık kulübünden 57. Alay Vefa Yürüyüşü18 Mart 2021
Geliboluda Çanakkale Deniz Zaferinin 106. yılı ve Şehitleri Anma Günü törenleri18 Mart 2021
57. Alay için Tekirdağdan yola çıkan 57 gönüllü Geliboluya 17 Mart 2021
Çanakkalede Uyuşturucu Operasyonu. 5 Gözaltı17 Mart 2021
Dağcılık kulüplerinin üyeleri Bayramiçte buluştu17 Mart 2021
Kütüphanede O An Mobil Fotoğrafçılık Yarışması17 Mart 2021
Papaz Plajı, özel sektöre kiralandı.16 Mart 2021
Ayvacık içme suyu 50 KWA ve enerji hattı yaptırılacak16 Mart 2021
Çanakkalede Firari Fetöcü Yakalandı16 Mart 2021
Miras nedeniyle kavga eden iki kişi birbirini yaraladı16 Mart 2021
Doğu Biga, Kazdağlarından hiçbir yere gitmiyoruz 16 Mart 2021
Görev alacak alan kılavuzlar nedeniyle rehberler hak gaspına uğradı15 Mart 2021
ÇYDD nin 18 Mart Konuğu İlker Başbuğ Paşa...15 Mart 2021
Yunan sahil güvenliğinin Türk kara sularına geri ittiği 20 sığınmacı kurtarıldı15 Mart 2021
Fırtına Bozcaada ve Gökçeada Feribot Seferlerini Aksatıyor15 Mart 2021
Bozcaada spor salonu yaptırılacak15 Mart 2021
Tarihi Gelibolu Yarımadasında Çanakkale Deniz Zaferinin 106. yılı törenleri öncesi son rötuşlar15 Mart 2021
Kaz Dağlarında altın arayan Alamos Goldun izni iptal edildi15 Mart 2021
Gökçeada açıklarında batan teknedeki tim komutanının cesedine ulaşıldı15 Mart 2021
Merdivenleri çöken evde mahsur kalan 6 kişiyi itfaiye ekipleri kurtardı15 Mart 2021
Çanakkale içme suyu 2. kademe arıtma tesisinde çalışmalar devam ediyor15 Mart 2021
GELİBOLU TARİHİ ALANINDA ALAN KILAVUZLARI GÖREVLERİNE DEVAM EDEBİLECEK15 Mart 2021
Çanda Artan Vakaların Ardından Pazar Yeri Denetimleri Arttırıldı15 Mart 2021
Halk ÇED toplantısını yaptırmadı14 Mart 2021
Gökçeada Kırmızı...13 Mart 2021
Çanakkale Şehitleri Anısına yola çıkan 40 bisikletli Geliboluya ulaştı13 Mart 2021
Bandırma-Biga Karayolunda Kaza..13 Mart 2021
Küçükkuyu Belediyesinde yıkımı yapılacak olan yapıların boşaltılması, tahliyesi ve nakliyesi işi yaptırılacak12 Mart 2021
Eceabatta Bir Köy Karantinaya alındı 12 Mart 2021
Gelibolumuza doğal gazı getirebiliriz.12 Mart 2021
Ayvacık-Küçükkuyu güzergahında 2 tünelin inşası sürüyor12 Mart 2021
Bozcaadalı Kosta Salto, Pandemedi Boş Durmadı12 Mart 2021
Bozcaada Salhaneye yeni iskele12 Mart 2021
Eceabat Belediyesi Geçici 5 İşçi Alacak11 Mart 2021
Lapsekide Kaçak Tütün Operasyonu 2 Gözaltı11 Mart 2021
HAYDİ Çalışıyor...11 Mart 2021
Çan Gençlik Kalespor: 0 - VakıfBank: 311 Mart 2021
Çanda Bir Köye 10 Gün Karantina11 Mart 2021
Ayvacık 21 Eylül Aile Sağlığı Merkezinde görevli Dr. Özgül Öztürk...11 Mart 2021
Alan Kılavuzları Düzenlemesi Meclisten Geçti11 Mart 2021
İK 17 PLATFORMU KADIN ÇALIŞMALARI GÜNDEMİYLE TOPLANDI11 Mart 2021
Bakanlıktan Kirazlı-Maden Açıklaması11 Mart 2021
Bozcaada feribot seferlerinden bazıları fırtına nedeniyle yapılamayacak11 Mart 2021
Geliboluda 3 katlı bina satılık10 Mart 2021
2016 model John Deere marka traktör satılıktır10 Mart 2021
Elektrikli ve ev eşyaları satılıktır (toplu satış)10 Mart 2021
ÇANAKKALE ZAFERİNİN 106. YILINDA DÜZENLENECEK TÖRENLER İÇİN HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR10 Mart 2021
Geliboluda Elektrik Kesintisi10 Mart 2021
Gökçeada Seferlerine Fırtına Engeli10 Mart 2021
Çanakkale 18 Mart Törenleri İçin Hazırlıklar Tüm Hızıyla Devam Ediyor10 Mart 2021
Jandarmanın göz bebekleri: JAK Köpekleri10 Mart 2021
İŞ-KUR un İlçe Ziyaretleri Sürüyor10 Mart 2021
Biga Tokatkırı Köyünde Küçük Şiddetli Deprem09 Mart 2021
Biga Belediyesine ait işyerleri kiraya verilecek09 Mart 2021
KADIN EMEĞİ BİGADA PEYNİR ÜRETİMİ KURSU İLE DEĞERLENECEK09 Mart 2021
Gökçeada açıklarında batan teknedeki tim komutanı için arama çalışması sürüyor09 Mart 2021
Çanakkalede bir köy karantinaya alındı09 Mart 2021
Vali Aktaş, Gelibolu Spor Kompleksi İnşaatını İnceledi09 Mart 2021
Çanakkale açıklarında 28 düzensiz göçmen kurtarıldı09 Mart 2021
Ezine 22 Eylül Destek Turizm 1 İşçi Alacak09 Mart 2021
Gümüşçay Belediyesi Geçici 2 İşçi Alacak09 Mart 2021
Ayvacık Belediyesi 3 İşçi Alacak09 Mart 2021
Ayvacık Belediyesinde 8 Martta Kadın Başkan08 Mart 2021
Tarlada çalışan köy kadınlarına muhtardan çiçekli kutlama08 Mart 2021
İnşaatların kadın seramik ustaları08 Mart 2021
Çanakkaleli Orman işçisi kadınlar, sendikal hakları için seslendi08 Mart 2021
Bozcaadada Sefer tarifeleri değişti07 Mart 2021
Çanakkalede iki köyde Kısıtlama 07 Mart 2021
Lapsekide 7 RES Projesi Askıya Çıktı06 Mart 2021
Gökçeadada Kayıp Tim Komutanını Arama İşlemleri Sürüyor06 Mart 2021
8 SAATLİK ELEKTRİK KESİNTİSİ06 Mart 2021
Ayvacık Belediyesi İlaçlama Uygulamalarını Sürdürüyor06 Mart 2021
Çanakkale Birlik Küçükbaş Hayvan Sütünde Tavsiye Fiyatı Açıkladı06 Mart 2021
Yenicede Esnaf Denetlendi05 Mart 2021
Çanakkaleye yılın ilk leyleği geldi05 Mart 2021
Çanakkale Açıklarında 69 Sığınmacı Kurtarıldı05 Mart 2021
AFAD Heyeti, 1-7 Mart Deprem Haftası Kapsamında Vali Aktaş’ı Ziyaret Etti05 Mart 2021
Çanakkalede bir köyün karantina süresi 7 gün uzatıldı05 Mart 2021
Ezinede Motorsiklet Hırsızlığı05 Mart 2021
Kepezde 5 Gözaltı05 Mart 2021
Gökçeada açıklarında batan teknedeki tim komutanı için arama çalışması sürüyor05 Mart 2021
Uzman çavuş trafik kazasında hayatını kaybetti04 Mart 2021
Biga Belediyesi İlaçlama hizmeti satın alacak04 Mart 2021
Ot alma, fidan üretimi ve yükleme hizmeti alınacak04 Mart 2021
Çanakkalede göçük altında kalan işçi hayatını kaybetti04 Mart 2021
Vali Aktaş, Gelibolu Spor Kompleksi İnşaatını İnceledi04 Mart 2021
Dinamik Denetim Süreci Vali Aktaş Başkanlığında Gelibolu’da Başladı04 Mart 2021
Vali Aktaş, Geliboluda Sporcularla Bir Araya Geldi04 Mart 2021
Lapsekide dördüncü kattaki evin balkonundan düşen çocuk yaşamını yitirdi04 Mart 2021
Çanakkalede Yeme-İçme Yerleri Çalışma Saatleri Yeniden Belirlendi03 Mart 2021
Çanakkale Valiliğinden Açıklama03 Mart 2021
Göçüğün yaşandığı maden ocağında mahsur kalan işçiyi kurtarma çalışması sürüyor03 Mart 2021
Kilitbahir-Gelibolu Otobüs Seferleri Cumartesi Günü de Başlıyor02 Mart 2021
Okçuluk Milli Takım, Mehmet Akif Ersoyun Evini Ziyaret Etti02 Mart 2021
Göçük altında kalan maden işçisine ulaşılamıyor02 Mart 2021
Geyiklide uyuşturucu operasyonu02 Mart 2021
Ayvacık Belediye Başkanı İşyeri Ziyaretinde02 Mart 2021
Gökçeada seferleri fırtına nedeniyle iptal edildi02 Mart 2021
Çanakkale Jandarma Komutanlığından Operasyon02 Mart 2021
Çanakkalede tanksavar atış eğitimi icra edildi02 Mart 2021
Çanakkalede 33 sığınmacı kurtarıldı02 Mart 2021
Teğmen Musa Bulutun hayatına mal olan tekne görüntülendi02 Mart 2021
Maden ocağındaki göçükte mahsur kalan işçiyi kurtarma çalışmaları sürüyor. 02 Mart 2021
Çanakkalede Kafelerin Açık Olduğu Saatler-Kaldırılan Yasaklar02 Mart 2021
Çanakkale’de maden ocağı göçtü; bir işçi göçük altında01 Mart 2021
DSİ. 25. Bölge Müdürü Ayvacık Gemede İncelemede01 Mart 2021
Biga-Çan-Ezine-Bayramiçe Ziraii Don Uyarısı01 Mart 2021
Gökçeada açıklarında teknenin batması sonucu kaybolan jandarma trafik tim komutanını arama çalışmaları sürüyor01 Mart 2021
Midilli Adasında ki mülteci kampında ki, mülteciler Türkiyeye Geri Yollanıyor28 Şubat 2021
Meşe ağacından oyularak yapılan dede yadigarı tahıl silosuna gözü gibi bakıyor28 Şubat 2021
Geliboluda Vatan Şairi Kültür Projesine Destek...28 Şubat 2021
Gökçeadadan Acı Haber28 Şubat 2021
Karantinada ki Köyden Acı Haber27 Şubat 2021
Yenice Kaymakamı Karantinaya Alınan Köyde ki Önlemleri İnceledi27 Şubat 2021
Gökçeada Açıklarında Batan Teknenin Yeri Sahilden Yaklaşık 200 Metre Açıkta Tespit Edildi27 Şubat 2021
Karadenizliler Derneği yaban hayvanları için Kazdağlarına yemleme noktaları yaptırdı27 Şubat 2021
Çanın Köyünde 10 Gün Karantina Kararı27 Şubat 2021
Geliboluda Sokak Hayvanlarının Bakımı İhmal Edilmiyor27 Şubat 2021
Kayınpederinin evini kurtarmaya çalışan itfaiye eri ölümden döndü27 Şubat 2021
MSBden Gökçeada Açıklaması...27 Şubat 2021
Başkan Bayram, Karantina Nöbeti Tutan Jandarmayı Ziyaret Etti27 Şubat 2021
Gökçeadada Uykusuz Gece27 Şubat 2021
Troya Tarihi Milli Parkı Yeniköy Plajı İhaleye Çıkıyor27 Şubat 2021
Çanakkale Valilğinden Yüz Yüze Eğitim Çalışması27 Şubat 2021
Assos , 300 gün kapalı kalacak....28 Şubat 2021
Şehitler Abidesi, Çanakkaleyi yeni renkleriyle selamlayacak27 Şubat 2021
Gökçeada Açıklarında Tekne Alabora Oldu 2 Askeri Personel kayıp26 Şubat 2021

Arşiv Arama
 
..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
En Çok Okunan
Sayfalar
En Çok Yorumlanan

 
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen
Anasayfa | Künye
CH