Türk Asıllı Dünyada Ünlü Bilim İnsanları Konferansı Gerçekleşti

Türk Asıllı Dünyada Ünlü Bilim İnsanları Konferansı Gerçekleşti

Dünyanın birçok yerinde alanında uzmanlığı ile tanınmış Türk asıllı bilim insanlarının katıldığı konferans Troia Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Vali Vekili Celil Ateşoğlu, Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, kurum kuruluş temsilcileri, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı konferans saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı ve ÇOMÜ Tasavvuf Topluluğunun SEMA Zikr-i Şerifi ile devam etti. 

Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederek başladığı konuşmasında Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, ilimin ve teknolojinin önemine dikkat çekerek “Kim bunlara sahip olursa gücü o elinde bulundurur” dedi.  

Rektör Murat, asırlarca dünyaya hükmeden milletin Türkler olduğunun altını çizerek konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“Bizim kesinlikle büyük iddialarımızın olması gerekiyor. Çünkü asırlarca dünyaya hükmeden millet Türk milletiydi. Fakat ne oldu da bugün bu büyük millet, bu büyük medeniyetin temsilcisi olan bu millet küçük küçük parçalara ayrıldı. Bilimde ve teknolojide istenilen yerde değil. Suçu hep dışarıda aramaya gerek yok. Mutlaka bizde de hatalar vardır. Bu hatalara düşmeden birlik ve beraberlik içerisinde ama bilim ve teknolojiden asla ödün vermeden bu doğrultuda çalışmalıyız. Güçlü olduğumuz zaman bizi dinlerler, zayıf olursak bizi ezerler. Birbirimize düşürürler, dışarıdan düşmanın gelmesine gerek yok. Bugün kültür emperyalizmiyle dilimizi, dinimizi, örfümüzü adetlerimizi geleneklerimizi yok ediyorlar. Böylece bu milleti topla tüfekle tankla yok etmeye gerek kalmıyor zaten.  Bu sebeple topyekün bir bilimsel ve kardeşlik seferberliği oluşturmak durumundayız.”