Flaş Haber :
Hava Durumu

Ayvacık'ta 5.091 m² tarla satılık

22 Kasım 2022
0 Haber Yorum
Ayvacık'ta 5.091 m² tarla satılık

T.C.
AYVACIK
İCRA DAİRESİ
2021/134 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri Çanakkale İl, Ayvacık İlçe, SÜLEYMANKÖY Mahalle/Köy, Acı Kuyu Mevkii Mevkii, 189 Ada, 1 Parsel, Satışa Konu Taşınmaz: Çanakkale İli Ayvacık İlçesi Süleymanköy Köyü 189 Ada 1 Parsel Dava konusu taşınmaz Süleymanköy Köyünün kuzeybatısında yer almakta ve köy yerleşim alanına kuş uçuşu yaklaşık 1800 metre mesafededir. Arazi tapuda ''Tarla'' vasfında olup, toplam yüzölçümü 5.091,64 m2 dir. Taşınmaz tam hisseli olarak Kenan Muharrem YILMAZ adına kayıtlıdır. Keşif günü itibariyle taşınmaz üzerinde ekili ya da dikili herhangi bir tarımsal ürün bulunmadığı, taşınmazın tarla olarak değerlendirildiği tespit edildi. Toprak yapısı kumlu-tınlı karakterli olup orta profillidir. Arazi eğimi ortalama %3-4 civarındadır. Taşınmazın sulama imkaniı bulunmaktadır.5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu kapsamında arazi sınıfi ''Sulu Mutlak Tarım Arazisi'' olarak tespit edilmiştir. Taşınmazın kadastral yola cephesi bulunmaktadır. Dava konusu taşınmaz 6537 sayılı Kanunla değişik 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu hükümlerine göre arazi sınıfı Kuru Mutlak Tarım Arazisi sınıfındadır. Taşınmazın bölünemez büyüklüğün altında olması sebebiyle ifraz edilemez ve hissedar sayısı arttırılamaz. Çanakkele İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileşirme Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının www.atlas.gov.tr resmi sitesi üzerinde yapılan incelemeler sonucu, taşınmazın köy yerleşik alanı ve sınırı dışında kaldığı, 1/100000 Ölçekli Balıkesir-Çanakkale Çevre Düzeni Planında "Tarım Alanı" ve Sulama Alanı''
lejantında kaldığı anlaşılmıştır.
Adresi Çanakkale İli Ayvacık İlçesi Süleyman Köy Acı Kuyu Mevkii Ayvacık/Çanakkale / ÇANAKKALE
Yüzölçümü 5.091,64 m2
Arsa Payı :
İmar Durumu Taşınmazın köy yerleşik alanı ve sınırı dışında kaldığı, 1/100000
Ölçekli Balıkesir-Çanakkale Çevre Düzeni Planında "Tarım Alanı" ve “Sulama Alanı”
lejantında kaldığı anlaşılmıştır.
Kıymeti 112.016,08 TL
KDV Oranı %8
Kaydındaki Şerhler : Tapu Kaydındaki Gibidir.
1. Satış Günü 23/12/2022 günü 14:00 - 14:05 arası
2. Satış Günü 23/01/2023 günü 14:00 - 14:05 arası
Satış Yeri : Ayvacık Belediyesi Nikah Salonu
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2021/134 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.30/10/2022
(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.