Flaş Haber :
Hava Durumu

Çanakkale'de Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlandı VİDEOLU

01 Temmuz 2022
0 Haber Yorum
Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlandı

Çanakkale Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende Atatürk Anıtı'na çelenk bırakıldı, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Çanakkale Bölge Liman Başkan Vekili Cüneyt Aydemir, 1 Temmuz 1926'da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile Türk denizlerinde kapitülasyonların sona erdirildiğini hatırlattı.

Kabotaj Bayramı'nın 1935'ten bu yana kutlandığını belirten Aydemir, şöyle konuştu:

"Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak denizcilikle ilgili birçok çalışmalarımız mevcuttur. Kıyılarımızda seyir, can, mal ve çevre emniyeti ile deniz güvenliğinin artırılması amacıyla takip ve kontrol sistemleri oluşturulmuştur. Gemi Trafik Yönetim Sistemi halihazırda İstanbul, Çanakkale, İzmit, İzmir ve Mersin VTS birimleri olarak görev yapmaktadır. Diğer yandan gemilerin uzak mesafeden tanımlanması ve izlenmesi sistemi 2009 yılında kurulmuş olup, bu sistemle dünyanın neresinde olursa olsun Türk bayraklı gemilerin takibi sağlanmaktadır. Ankara'da bulunan Ana Arama Kurtarma ve Koordinasyon Merkezi ile Türk kara sularında, arama kurtarma sahası içinde seyir yapan gemiler anlık izlenmektedir."

Aydemir, üç tarafı denizlerle çevrili eşsiz coğrafyaya sahip Türkiye'nin, inşa edilen liman, marina ve tersanelerle dünya klasmanında hak ettiği yere geldiğini anlattı.

Katılımcılar, törenin ardından "Bayramiç" isimli feribotla Çanakkale Boğazı'na açılarak deniz şehitleri anısına suya çelenk bıraktı. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait römorkörler de boğazda su gösterisi yaptı.

Vali İlhami Aktaş, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Sahil Güvenlik Grup Komutanı Binbaşı Ercan Oran, Belediye Başkanvekili İrfan Mutluay, Kıyı Emniyeti Çanakkale Müdürü Kaptan Ogün Çevik, GESTAŞ Genel Müdürü Mahir Sevinç, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı törenin ardından Yat Limanı'nda temizlik çalışması gerçekleştirildi.

Lapseki ilçesinde de belediye ekiplerince deniz temizliği çalışması yapılarak, çıkarılan atık malzemeler kıyı şeridinde sergilendi.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.