Flaş Haber :
Hava Durumu

Gelibolulu Öğrenciler Troya Müzesi'ni Ziyaret Ettiler

01 Aralık 2022
0 Haber Yorum
Gelibolulu Öğrenciler Troya Müzesi'ni Ziyaret Ettiler

Müze Kiti Projesine, İlçemiz Bolayır Şehit Nuriye Ak İlk/O.Okulu ile Evreşe İlkokulu
öğretmenleri ve öğrencileriyle katılım sağlamıştır.
Komet Kültür ve Sanat Projeleri olarak 2018’den bu yana Türkiye’de kültürel mirası ve sanatı anlama, sevme ve dolayısıyla koruma ve çoğaltma kültürünün yerleşmesini destekleyici, yetişkinler ve çocuklar ile kültürel miras ve sanat arasında bir köprü vazifesi görmeyi amaçlayan bir projedir.
Komet Kültür ve Sanat Projeleri olarak, 2019’dan bu yana Millî Eğitim Bakanlığı’nın iş birliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve Ziraat Bankası’nın desteğiyle farklı illerdeki müzeleri ziyaretçilerle buluşturan Müze Kiti Projesi kapsamında Topkapı Sarayı (2019), Pera Müzesi (2020), Anadolu Medeniyetleri Müzesi (2021), Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ve Göbeklitepe (2021) ile Troya Müzesi ve Ören Yeri (2021) için müze eğitim kitleri bulunmaktadır.
2021 Yılında Troya Müzesinde verilen eğitime, İlçemiz Bolayır Şehit Nuriye Ak İlk/O. Okulu Görsel Sanatlar Öğretmenimiz Yeşim YAVAŞ katılmıştır. 2022 yılı başından beri 2 aylık süreç içerisinde Troya Müze Kiti müze öncesi öğrenci kitapçıkları öğrencilere uygulanmıştır. Müze Kiti içerisinde bulunan Troya Müze deneyimi
30 kasım tarihinde öğretmen ve öğrencilerimizin katılımı ile gerçekleştirildi.


 
Müze Kiti Projesi ; genel hatlarıyla müze gezme deneyimini aktif bir öğrenme sürecine dönüştüren, aynı zamanda müzeyi anlaşılır kılmayı hedefleyen çok adımlı ve sürdürülebilir bir kültür projesidir. Müzelerin deneyim/eğitim alanı olması ile müze bilincinin geliştirilmesine de katkı sağlanmıştır.
Çanakkale İlinin tarihi mirasımız niteliğindeki kültür ve sanat eserlerinin bilinirliğini artırarak çocukların ve yetişkinlerin kültürel mirasımıza olan bakış açılarının geliştirilmesi amaçlanarak, yapılan faaliyetler ile, süreç içinde başarılı sonuçlar sağlanmıştır.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.