Flaş Haber :
Hava Durumu

Kar Spor İda Ultra serüveni için heyecan doruklarda!

02 Aralık 2022
0 Haber Yorum
Kaz Dağları,25 ülkeden1663 koşucuya ev sahipliği yapıyor

Bu yıl Kaz Dağları’nda altıncısı düzenlenen Kar Spor İda Ultra’ya son bir gün kaldı.25 ülkeden 1663 spor severi misafir eden etkinliğin basın toplantısı Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, Kar Spor Yönetim Kurulu Başkanı Selami Alaftargil, Rossist Event Kurucusu Kar Spor İda Ultra Organizasyon Komitesi Başkanı Polat Dede’nin katılımlarıyla gerçekleşti.3 Aralık Cumartesi günü ilk startını sabah 07:00’de Çanakkale-Yeşilyurt’tan alacak koşu maratonu Balıkesir-Güre’ye kadar uzanacak. 

Doğayı, tarihi ve mitolojiyi derinlerinde hissetmek isteyen 1663 koşu severle Edremit ve Çanakkale bölge halkı spora doyacak. Köy Koşusu KOK 15K, Run Zeus RUZ 36K, İda Half Ultra İHU 66K, İda Ultra İDU 114K parkurları ile katılımcıları tarafından özlemle beklenen yarışın güzergahı kapsamında sporcular Yeşilyurt, Adatepe, Narlı, Doyran, Altınoluk, Avcılar, Kızılçukur, Kavlaklar, Tahtakuşlar, Çamlıbel, Güre, Kavurmacılar, Beyoba, Pınarbaşı, Mehmetalan, Zeytinli ve Kızılkeçili olmak üzere toplam 17 köyden geçecekler.

‘Kar Spor İda Ultra’ ile spora ve turizme değer katanlar ise söyle sıralanıyor; Kar Spor isim sponsorluğunda, Edremit Belediyesi’nin ana sponsorluğunda, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Dynafit, 2AS, Panthzer, SALEWA, ZÜBER, Hattusa Vacation Thermal Club, co sponsorluğunda, TC. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Balıkesir Valiliği, Çanakkale Valiliği, Edremit Kaymakamlığı, Ayvacık Kaymakamlığı, Türkiye Atletizm Federasyonu resmi destekleriyle, Rossist Event tarafından yapılıyor.

 

Kar Spor Yönetim Kurulu Başkanı Selami Alaftargil: “Kar Spor markamızla birlikte İda Ultra’yı 25 ülkeye ulaştırmaktan doyalı oldukça gururluyuz. Uluslararası alanda büyüyerek devam eden ve dünyada tanınırlığı olan bu organizasyonla birlikte spora ve sporcuya gönülden destek vermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Hedeflerimiz ve imkanlarımız doğrultusunda dağ ve kış sporunun katlanarak büyümesi, İnsanların spor ve doğa ile daha fazla iç içe olması için Kar Spor’u her zaman bu tür organizasyonların içinde tutmaya devam edeceğiz. Henüz altıncı yaşında olmasına rağmen uluslararası camiada adından söz ettiren bu organizasyonla birlikte spora, sporcuya ve turizme destek veren herkese teşekkürlerimi sunarım” şeklinde kuluştu.

Rossist Event Kurucusu Kar Spor İda Ultra Organizasyon Komitesi Başkanı Polat Dede: “Bu yıl altıncısı düzenlenen Kar Spor İda Ultra organizasyonu dünyanın en önemli spor etkinliklerinden ve patika koşu yarışlarından biri haline geldi. Dünyanın en önemli oksijen kaynaklarından biri olan kuzey egenin incisi Homeros ve İlyada destanında da adı geçen “İda” yani Kaz Dağları dünyadan birçok sporcuyu ağırlıyor. Bu organizasyona destek veren Kar Spor ailesine, Edremit Belediye’sine Edremit Kaymakamlığı, Ayvacık Kaymakamlığı, Balıkesir Valiliği, Çanakkale Valiliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesine sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Bu yıl Kaz Dağları ve Milli Park sınırları içinde yer alan tarihte de çok önemli bir yeri olan Aenas kültür Yoluna dokunacağız. Bu kültür yolunun tanıtımı için çalışmalara devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı. 

‘Kar Spor İda Ultra’ ile spora ve turizme değer katanlar ise söyle sıralanıyor; Kar Spor isim sponsorluğunda, Edremit Belediyesi’nin ana sponsorluğunda, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Dynafit, 2AS, Panthzer, SALEWA, ZÜBER, Hattusa Vacation Thermal Club, co sponsorluğunda, TC. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Balıkesir Valiliği, Çanakkale Valiliği, Edremit Kaymakamlığı, Ayvacık Kaymakamlığı, Türkiye Atletizm Federasyonu resmi destekleriyle, Rossist Event tarafından yapılıyor.

 

Kar Spor İda Ultra Hakkında

Yarışçılar toplam 17 köyden geçecek

Yeşilyurt, Adatepe, Narlı, Doyran, Altınoluk, Avcılar, Kızılçukur, Kavlaklar, Tahtakuşlar, Çamlıbel, Güre, Kavurmacılar, Beyoba, Pınarbaşı, Mehmetalan, Zeytinli ve Kızılkeçili olmak üzere toplam 17 köyden geçen koşucular, termalleriyle ünlü Güre Kasabası’ndaki bitiş noktasına varmaya çalışacak. 

Bir şehirde başlayıp başka bir şehirde biten yarış

Edremit Körfezi’nin büyüleyici manzarası eşliğinde, zeytin bahçeleri arasında, tarihin izinden gidilen birbirinden çetin parkurlar, koşucuları bir şehirden başka bir şehre götürecek. Yarış, Çanakkale-Yeşilyurt’tan başlayarak Balıkesir-Güre’ye kadar uzanacak. Edremit Körfezi’nden Altınoluk’a yayılan Biga Yarımadası’nın en yüksek dağı olan Kaz Dağları’nın bol oksijeni eşliğinde start alacak koşucular ödüllerine 4 Aralık 2022 Pazar günü kavuşacak. 

Birbirinden çetin dört parkur

Türkiye’nin birbirinden güzel iki köyü Yeşilyurt ve Adatepe arasında geçen Köy Koşusu KOK 15K, Edremit körfezinin benzersiz coğrafyasında, 640 m+ irtifa kazanımına sahip parkuru 3 Aralık 2022 Cumartesi saat 11.00 da Yeşilyurt Meydan’dan başlayacak. Yarış, yaklaşık 3 saat sürecek. 

Türkiye’nin en güzel coğrafyasında, Yeşilyurt, Adatepe ve Altınoluk köyleri arasında geçen keyifli bir macera sunan Run Zeus RUZ 36K, 1640 m+ irtifası ile zirveleri zorlayacak. 3 Aralık 2022 Cumartesi saat 09.00 da Yeşilyurt Meydan’dan başlayacak yarışa katılanların hedefi 7 saat içerisinde parkuru tamamlamak olacak. 

Türkiye’nin batı ucunda Kaz Dağları efsanesinin doğduğu noktada eşsiz bir yarış olan İda Half Ultra İHU 66K, 2670 m+ irtifa kazanımına sahip. 3 Aralık 2022 Cumartesi saat 07.00’de Yeşilyurt Meydan’dan başlayan yarışın 14 saat içerisinde tamamlanması gerekiyor. 

Kaz Dağları’nı bir uçtan diğer uca zeytin bahçeleri arasında ve Kaz Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde Tarihi Aeneas Kültür Rotasına dokunarak koşmak isteyenler için İda Ultra İDU 114K parkurları muhteşem bir deneyim sunacak. 114 km uzunluğunda olan yarışın startı 3 Aralık 2022 Cumartesi saat 07.00’da Yeşilyurt Meydan’dan başlayacak, 24 saat içerisinde sona erecek. 

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.