Flaş Haber :
Hava Durumu

Kazdağları’ndaki Uranyum Sondajı için Bilirkişi Keşfi Yapıldı

30 Kasım 2022
0 Haber Yorum
Kazdağları’ndaki Uranyum Sondajı için Bilirkişi Keşfi Yapıldı

Ayvacık’ın Arıklı köyü yakınlarında MTA tarafından yapılan uranyum sondajlarına karşı açılan davada, STK temsilcilerinin ve köylülerin katılımıyla bilirkişi keşfi yapıldı.

    Ayvacık'ın  Arıklı Köyü yakınlarında MTA tarafından uranyum-toryum madeni araması için başlatılan sondaj çalışmalarına karşı 3 STK ve 40 köylü ağustos ayında dava açmıştı. Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü tarafından yapılan arama sondajının ruhsat ve izinlerinin iptali için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı aleyhine açılan davada, sekiz kişiden oluşan bilirkişi heyeti incelemede bulundu.

 

Keşif heyeti tarafından inceleme yapılırken davanın avukatları; Cem Altıparmak, İlayda Kocabaş ve Deniz Özturan, keşif heyetine, çalışmaların bölgeye vereceği zararı anlattı. Bilirkişi heyetinde yer alan davanın hakimi, köylüler adına bir kişinin görüşlerini dinledi. Köylü, hakime gelirlerinin kendilerine yettiğini, köylerinin havasını, suyunu, toprağını kirletecek madencilik faaliyetlerini istemediklerini dile getirdi.

Bilirkişi keşfinin ardından açıklama yapan davanın avukatlarından Cem Altıparmak, “Uranyum madeni işletmeciliğinin hiçbir kamu yararı taşımadığına dair bir rapor verilmesini bekliyoruz.” dedi.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.