güncel      ÜNİVERSİTE      İLÇELER      Çanakkale Haberleri      KENT YAŞAM      YEREL SİYASET      KULİS HABERLERİ      Magazin   
Flaş Haber : Avukat Hilmi Baydar'dan Yarım Yüzyıllık Anı
 
Ana Sayfa > KENT YAŞAM

Kırıldı, acı çekti ama ülkesine hiç küsmedi. Çanakkaleli Frida’yı bilir misiniz?
18 Nisan 2021
Konuk yazar İsak Nino Debehar yazdı: Diri diri gömülmekten son anda kurtulan Çanakkaleli Frida’yı bilir misiniz?
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Sevgili Okurlarım…

Sizlere Çanakkaleli Frida’yı anlatmak istiyorum. Emimim ki Frida’nın yaşam öyküsü Zülfü Livaneli gibi iyi bir yazarın elinde olsaydı ondan iyi bir roman çıkarırdı! Ben de elimden geldiğince çok yakından tanıdığım Frida’yı anlatmaya çalışacağım…

Eskilerin kullandığı şekliyle, Nüfus Hüviyet Cüzdanı’nda her ne kadar Frida yazsa da komşuları, dostları, sevenleri, arkadaşları ona Feride derlerdi. O da bu ismi çok severdi açıkçası.

Feride ismini ben de çok seviyorum. Bu isme Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu isimli o eşsiz romanında rastlamıştım. Ortaokulda okuduğum bu romanın kahramanı olan Feride’ye âşık olmuştum. Romandaki Feride ile Çanakkaleli Feride’nin hikayeleri aslında birbirine çok benziyordu…

Benim Feride’min de iyilik dolu, sevecen, kocaman bir kalbi vardı, tıpkı Reşat Nuri’nin Feride’si gibi…

Benim Feride’m yufka yürekliydi. Her fırsatta muhtaç insanlara yardım için çırpınırdı. Tıpkı Reşat Nuri’nin Feride’si gibi…

 

Benim Feride’m kimseyi dini, dili, ırkı farklı diye ayırmazdı; modern bir kadındı. Tıpkı Reşat Nuri’nin Feride’si gibi…

Ben aslında iki Feride’ye de âşık olmuştum. Biliyorum ki bu can bu bedenden ayrılmadıkça hiç bitmeyecek Feridelere olan o derin aşkım…

YAHUDİ BİR  AİLENİN ÇOCUĞU

Çanakkaleli Feride İstiklal Savaşı’nın en amansız cephe savaşlarının verildiği yıllarda, 1922 senesinde doğdu. Sekiz çocuklu Yahudi bir ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi.

O yıllarda Çanakkale nüfusunun yarıya yakını Yahudi, Rum, Ermeni kalanı Müslümandı. Malum nedenlerden dolayı Rum nüfusun çoğu Bozcaada’ya göçtü… Yahudiler ise böyle bir sorun yaşamadılar. Çünkü kendilerini azınlık hissetmiyorlardı. Bilahare 1934’te bunun doğru olmadığını acı bir şekilde öğreneceklerdi.  

* Penso Ailesi mutlu günlerinde... Frida sevgili babası Liya Penso'nun omuzuna elini atıp poz vermiş...

Biz tekrar Feride’ye dönelim…

Feride çok akıllı, çok zeki, zeki olduğu kadar yaramaz, ele avuca sığmayan, tüm komşu ve akrabaların hem çok yaka silktikleri, aynı zamanda çok sevdikleri afacan bir çocuktu. Henüz altı yaşındayken ata biniyordu. Erkek çocuklarla top oynuyordu. Zayıf çocukları zorbalardan koruyordu.

Çanakkale merkez o dönemde çok küçük bir yerleşim yeriydi. 5 bin civarı nüfusuyla ilçeleri Biga ve Bayramiç’ten bile küçük bir yerdi. Haliyle merkezde sadece bir ortaokul vardı. Tüm çocuklar oraya giderdi. Orta birinci sınıfta iriyarı bir kız küçük bir kıza sataşırken Feride araya girmişti. İri yarı kız sertçe itince dengesini kaybetmiş ve başını kapı tokmağına vurmuştu Feride. Çarpmanın etkisiyle bayılmış, komaya girmişti.

Bir süre sonra doktorlar Feride’nin vefat ettiğini ailesine bildirmişlerdi. Musalla taşında Feride’nin vücudu yıkanırken, onu çok seven halası yıkayanları kovup Feride’yi var gücü ile sarsmaya başlamıştı. O sırada Feride belki de o sarsmanın etkisiyle yeniden nefes alıp vermeye başlamıştı. Halası sevgili yeğenini diri diri gömülmekten son anda kurtarmıştı.

"OĞULLARINI VE KIZLARINI HEMEN BURADAN KAÇIR"

Feride’nin hikayesi veya romanı burada bitmiyor…

1934 yılında toplu bir baskı hareketi ile Trakya ve Marmara bölgesindeki Yahudiler 442, yazıyla dört yüz kırk iki yıldır yaşadıkları evlerinden kovulmuşlardı. Feride ve ailesi de bu acı olaylardan nasiplerini almışlardı.

Feride’nin babası Liya Penso, Çanakkale’de çok sayılan, sevilen bir kişiydi. Şehrin ileri gelenleriyle sevgi ve saygıya dayanan bir dostlukları vardı. Dönemin Çanakkale Boğazı Komutanı makamına giderken her gün Liya Bey’in evine uğrar ve birlikte Ester Hanım’ın yaptığı kahveyi yudumlarken sohbet ederlerdi.

1492 senesinde, Sultan Bayezid’in gönderdiği kadırgalarla İspanya’dan Anadolu’ya göç eden Yahudi Cemaati’ne yine göç yolları görünmüştü. Hepsi de yüzyıllardır Osmanlı, sonrasında Türk vatandaşı olan Yahudiler ve Feride’nin ailesi, yani Penso’ların göç yollarına hazırlandığı gün, Komutan her nedense kahve içmek için uğramamış, evin önünden geçerken başını bile çevirmeden yürüyüp gitmişti.

Az sonra komutanın emir eri Liya Bey’e bir not kâğıdı getirmişti. İyice katlanmış notta, “Liya Efendi, oğullarını ve kızlarını hemen buradan kaçır” diye yazıyordu. Liya Penso da öyle yapmış ve derhal 3 büyük çocuğunu İstanbul’daki kız kardeşine yollamıştı. Kendisi de toparlanıp birkaç gün içinde diğer 5 çocuğu ve eşi ile İstanbul’a gidecekti.

 

O meşhur gece kapısı yumruklandı. Birtakım adamlar ellerinde kazma, kürek, bıçak ile evin kapısına dayanmış Liya Efendi’den kasasında ne var ne yoksa boşaltıp vermesini istiyorlardı. Liya’nın tereddüt ettiğini gören Ester Hanım kocasına yaşları 1 ile 12 arasında olan 5 küçük çocuğunu göstererek, “Liya Efendi, Liya Efendi… Bunların sana ihtiyacı var... Derhal ne istiyorlarsa ver… Ver de gitsinler...” demişti ağlamaklı bir ses tonuyla. Belki te katledilmekten, göz önündeki varlarını yoklarını teslim ederek kurtulmuşlardı o gözü dönmüş kalabalığın elinden.

Ve henüz 12 yaşında olan küçük Feride o meşum gece yaşananların hepsine tanık olmuştu. Benim Feride’m yaşadığı o kâbusu ömrü boyunca unutamamıştı…

O gecenin sabahında Feride ve ailesi İstanbul’a doğru yola çıktılar, kurtarabildikleri birkaç parça eşyayla… Önceden yola çıkan çocuklarla sağ salim buluşmayı başardılar. On kişilik aile Galata Kulesi’nin civarında bir daireye akrabalarının yardımı ile sığındılar. Yaşadıklarını hiç unutmadı Feride ama hayat devam ediyordu. Abileri ve ablaları ile hem çalışıyor hem de İstanbul Kız Lisesi’nde eğitimine devam ediyordu.

Neyse ki Ester Hanım yağmacılara tüm servetlerini kaptırmamış, altın ve mücevherlerden oluşan birikimlerinin önemli bir kısmını yanlarında getirmeyi başarmıştı. Liya Bey bu birikimlerini paraya çevirmiş ve Taksim Talimhane'de (Burası yeni bir semt olmuştu) kooperatif dedikleri, bugünkü anlamda bir market açtılar. İşler iyi gidiyordu ve kısa sürede dönemin gözde semti Beyoğlu’nda asansörü bile olan güzel apartmanlardan birindeki daireye taşındılar.

PLANLAR İSTENİLDİĞİ GİBİ GİTMEMİŞTİ...

Benim dünyalar güzeli Feride’m sabah gün doğarken marketi açıyor sonra da okula gidiyordu… Her şey yoluna girmiş gibiydi. Feride de yaşadığı o travmayı atlatmış görünüyordu. Büyümüş, serpilmiş genç ve çok güzel bir kız olmuştu.

Abisinin bir arkadaşı sık sık onu görmeye geliyor ama bir türlü konuşmaya cesaret etmiyordu. Delikanlı İstanbullu bir ailenin iyi tahsil görmüş bir ferdiydi ama bu taşradan gelmiş kara kuru, muzip bakışlı genç kıza gönlünü kaptırmıştı…

Feride liseyi bitirince bir avukatlık bürosunda işe girdi. Bir yandan çalışıyor bir yandan da üniversiteye hazırlanıyordu. Ama ne yazık ki Feride’nin planları istediği gibi gelişmedi. Hitler Almanya’sının Nazileri Trakya’ya dayanmıştı. Hükümet 1941’de tüm erkekleri tekrar askere çağırdı. Feride ve bir yaş küçük kardeşi çaresiz babalarının marketinde çalışmaya başladılar yeniden. 

Neyse ki Türkiye savaşa girmedi. Evin erkeklerinin askerden dönüşüne çok sevindi Feride. Bir de abisinin arkadaşının sağ salim dönüşüne çok sevinmişti…

Bu arada Feride’ye talipler gelmeye başlamıştı. Ama o abisinin arkadaşı İstanbullu o delikanlıyı kafasına koymuştu. Talipliler geri çevriliyordu çünkü kalbini o gence kaptırmış, onu bekliyordu. Nihayet o İstanbullu genç, yakın arkadaşına Feride’nin abisine açıldı. Abi de kız kardeşe bu ilgiyi söyledi. 

O zaman Yahudi ailelerde kız tarafı erkeğe drahoma denen başlık parası verirdi, adet böyleydi. Ama asi kız Feride farklıydı. Onu isteyen erkek eğer drahoma isterse ona varmayacaktı. Kalbini çoktan Feride’ye kaptıran İstanbullu genç tabii ki drahoma istememişti. O sadece kara kuru kızı istiyordu.  

Genç çift evlilik planları yapmaya başladı hülyalar içinde. Para biriktirmeye başladı ikisi de… Yıl 1942… Heyhat bu kez de tarihimizin kara lekesi Varlık Vergisi engel oldu hayallerine. Tüm gayrimüslimler gibi onların paralarına da Varlık Vergisi adı altında el konuldu. Yetmedi bir de borçlu kaldılar…

ÜLKELERİNE KÜSMEDİLER

Feride’nin büyük abisi hamile eşini geride bırakarak borç ödemek için çalışma kampına, Erzurum Aşkale’ye gönderildi. Aile, on sene sonra bir daha yıkıldı.

Herkes endişe ile sevdiklerinden haber bekliyordu. Feride bu arada markette çalışıyordu. Nişanlısının vergisini çalıştığı firma ödemişti. Nişanlısı çalışma kampına gitmekten kurtulmuş ama borcunu ödemek için senelerce o işyerinde çalışmak zorunda bırakılmıştı.

1942’nin sonunda Abi Aşkale’den geri dönünce aile yeniden birleşti. Hep birlikte yeniden hayat mücadelesine giriştiler. Kırıldılar ama 1492’den beri vatan bildikleri ülkelerine küsmediler. Kenetlendiler ve hem kendileri hem ülkeleri için var güçleriyle çalıştılar.

Feride ancak 1944 yılında sevdiği genç ile evlenebildi ve kendi yuvasını kurdu. Çanakkaleli Frida ya da Feride bu evliliği üç çocuk ile taçlandırdı. 6 torun bu sevgiden doğdu.

* Frida ve sevgili eşi Edward en mutlu günlerinde... Düğünlerinden bir anı...

Şimdi diyeceksiniz ki bu kadar ayrıntıyı nereden biliyorsun?

Hemen söyleyeyim. Çanakkaleli Frida, namı diğer Feride benim annem olur! 1945’in Temmuz ayında doğurmuş beni, yani ilk çocuğunu...

* Frida, abisi Jak (Foterli olan) ve eşi Edward'ın arasında. İstanbul'dan mutlu bir anı...

Sevgili okurlarım, annemin yaşadıklarından aslında Türkiye Cumhuriyeti’nin bir tarihi kesitini yansıttım. Benim Feride’min, annemin hayatından çıkarılacak dersler var. Çok acılar çekmesine rağmen bu ülkeden ne gitmeyi düşündü ne de umudunu kesti… Her şeye rağmen hayatın devam ettiğini bizlere gösterdi. Benim Feride’min yaşam felsefesi sevgi üzerine kurulmuştu. Onun hepimize aşıladığı sevgiyi ben de hepinize yolluyorum. Birbirimizi severek dünyamızı cennete çevirebiliriz… 

Sevgi ve saygılarımla…

İsak Nino Debehar

Odatv.com
 
Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer KENT YAŞAM Haberleri

Başlık Tarih
 
Vali İlhami Aktaş, Pazar Yerlerinde Denetimlerde Bulundu08 Mayıs 2021
Kepez'de Kural İhlali Yapan İşyeri Uyarıldı08 Mayıs 2021
ÇANAKKALE GEÇİLDİ Mİ? HAYDİ NUR-ÜL BAHİR GAMBOTUNA DALALIM…07 Mayıs 2021
Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen:07 Mayıs 2021
Yaralı Martı Korumaya Alındı06 Mayıs 2021
Kepez'de DKMP Can Dostlara Yönelik Faaliyetleri Sürüyor06 Mayıs 2021
Çanakkale'de Çocuk Doktoru Yaşamını yitirdi 04 Mayıs 2021
Kepez'de 3+1 131 m² daire icradan satılık04 Mayıs 2021
“Her Zaman Vatandaşlarımızın Yanındayız”30 Nisan 2021
İŞÇİLERİMİZİN BAYRAMI KUTLU OLSUN30 Nisan 2021
Çanakkale Hane Halkı Büyüklüğünde Sonuncu...30 Nisan 2021
Çanakkale'de Tam Kapanma 30 Nisan 2021
Ramazan ayını sağlıklı ve zinde geçirmenin formülü23 Nisan 2021
Yirmi Gün Önce Yazdığımız Giibi. Av.Bülent Şarlan Seçimlerde....22 Nisan 2021
‘OKU-YORUM’ Kitap Kahve Projesi Tanıtım Programına Davet21 Nisan 2021
Av yasağına rağmen tezgahlar doldu20 Nisan 2021
Kepez'de Önce Dolu Sonra Yağmur...19 Nisan 2021
İŞKUR ÇANAKKALE, ENGELLİLERİN RUH SAĞLIĞI HAKKINDA PROJE TOPLANTISINA KATILDI19 Nisan 2021
Çanakkale'de kısıtlama saatindeki motosiklet hırsızlığı güvenlik kamerasınca görüntülendi19 Nisan 2021
KORONAVİRÜS VAKALARININ KATLANARAK ARTMASININ SEBEBİNİN TERMİK SANTRALLER OLMA İHTİMALİ ÇOK YÜKSEK” 19 Nisan 2021
Meteoroloji'den gök gürültülü yağış uyarısı!19 Nisan 2021
“Devletimizin Şefkat Eli Vatandaşlarımızın Daima Yanında”16 Nisan 2021
Çanakkale’de kadınlar ayakkabı bırakma ve oturma eylemi yaptı16 Nisan 2021
Kepez'de 80 m² dubleks daire icradan satılık16 Nisan 2021
6. ULUSLURARASI TURKISH OPEN KICK BOKS AVRUPA KUPASI'NDA ÇANAKKALE BAŞARISI16 Nisan 2021
Çanakkale'de kordon boyu bariyerlerle kapatıldı15 Nisan 2021
Çanakkale'nin Kordonlarına 1 Ay Yasak Geldi14 Nisan 2021
KEPEZ MEHMET AKİF ERSOY ORTAOKULU BİNASI Onarım İhalesi14 Nisan 2021
Çanakkale Belediyesi Hayvan maması satın alacak14 Nisan 2021
Sağlık-Sen Kongreye Gidiyor14 Nisan 2021
GESTAŞ'TAN 23 NİSAN'A ÖZEL ÇEKİLİŞ14 Nisan 2021
Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü'nden Ramazan Beslenme Önerileri12 Nisan 2021
Çanakkalede 1 mahalle karantinaya alındı, köyde süre uzatıldı08 Nisan 2021
Kepez Sanayi Sitesinde Covid İşyeri Kapattırdı08 Nisan 2021
Çanakkalede Dünya Masa Tenisi Günü Etkinliği07 Nisan 2021
ÇANAKKALE İL JANDARMA KOMUTANLIĞI,SORUMLULUK BÖLGESİNDE HIRSIZLARA GEÇİT VERMİYOR06 Nisan 2021
Muhtarlarla Pandemi Tedbirleri Görüşüldü05 Nisan 2021
Sarıçay üzerine 4. köprü için izin müjdesi05 Nisan 2021
II. Troas Sempozyumu05 Nisan 2021
ÇANAKKALE İŞKURDAN TAKI İMÂLATÇISI MESLEĞİNDE MEGİP KURSU05 Nisan 2021
Belediye Meclisinde İki Üye Pozitif05 Nisan 2021
4 Nisan 1953...Vatan Sağolsun...03 Nisan 2021
Çanakkalede Adreste Nüfus hizmeti...03 Nisan 2021
Öz Sağlık İş Sendikasından 112ye Ziyaret02 Nisan 2021
Afad Müdüründen İl Sağlık Müdürüne Ziyaret31 Mart 2021
65 yaş ve üzeri vatandaşların toplu taşıma kartları kullanıma kapatıldı31 Mart 2021
Çanakkale Mehteran Dernek Yöneticilerinden Vali Aktaş’a Ziyaret31 Mart 2021
Çanakkalede İhracaat Arttı31 Mart 2021
Kepez Belediyesi Biyosidal ürün Alacak30 Mart 2021
Çanakkalede gel-git...29 Mart 2021
İŞKUR YETKİLİLERİ, HİBE DESTEKLERİ KAPSAMINDA SAKATLAR DERNEĞİNİ ZİYARET ETTİ29 Mart 2021
Kordon Bölgesinde Koronavrüs Denetimi27 Mart 2021
Deniz kum güneş üçlemesinin tarih ve kültürle buluştuğu Çanakkale, Rus turistleri bekliyor26 Mart 2021
Çanakkale Ülke Genelinde; Esnaf Sayısı Bağlamında İlk üçte..25 Mart 2021
Kepezde Kadın Eylemi Çağrısı25 Mart 2021
ÇTB - AFAD ÇANAKKALE İŞBİRLİĞİ İLE AFET FARKINDALIK EĞİTİMİ DÜZENLENDİ24 Mart 2021
GESTAŞtan Kar Manzaraları24 Mart 2021
Çanakkalede Kar Yağışı Etkili Oluyor24 Mart 2021
Çanakkale Havalimanı çalışanlarını ziyaret 23 Mart 2021
Çanakkale Barosundan Kitlesel Açıklama20 Mart 2021
Siber Güvenlik Eğitimi gerçekleştirildi. 19 Mart 2021
ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNE LAYIK OLMAK İÇİN YENİ BAŞARILARA İMZA ATMALIYIZ17 Mart 2021
Kamyon kabin kaporta ve boyası yaptırılacak15 Mart 2021
Yol çizgi boya ve malzemeleri satın alınacak15 Mart 2021
Kepez Halk Plajının Tahliye Tarihi Doldu15 Mart 2021
Dinamik Denetim Süreci Vali Aktaş Başkanlığında Devam Ediyor14 Mart 2021
Çanakkalede su kesintisi 13 Mart 2021
Çanakkale Merkezde 3+1 daire icradan satılık12 Mart 2021
Çanakkale Merkez İlçe Nüfus Müdürlüğü, Pazar Günü Açık11 Mart 2021
Çanakkale Barosunun Kadın Avukatlarından 8 Mart Etkinliği08 Mart 2021
ÇTB Evsahipliğinde 8 Kadın, 8 Başarı Hikayesi08 Mart 2021
Kepezde 8 Mart Fotoğraf Sergisi06 Mart 2021
Çanakkale UMKE den tatbikat 06 Mart 2021
Kadınlar için fidan dikilecek06 Mart 2021
HAVADA KALMASIN!05 Mart 2021
Kaya Üzen Yeniden UMAT Başkanı Seçildi05 Mart 2021
Çanakkalede Diyanet Kurslarına Düzenleme03 Mart 2021
Çanakkaleli atlet Oğuz Uyar ülkemizi temsil edecek03 Mart 2021
Sağlık İl Müdüründen Yenice Kaymakamına Ziyaret03 Mart 2021
Esenler Pazar Yeri Denetimi03 Mart 2021
Kepez Belediyesi Temizlik malzemeleri satın alacak02 Mart 2021
Çanakkale Belediyesi Plastik çöp konteyner satın alacak02 Mart 2021
Çanakkalede Sokağa Çıkma Kısıtlaması27 Şubat 2021
Sığırcık kuşlarının gökyüzündeki dansı büyüledi26 Şubat 2021
Vali Aktaş Kayadere Köyü’nde...26 Şubat 2021
Yenicede Bir Köy Karantinada26 Şubat 2021
Kepezde Sardalye 25 Tl26 Şubat 2021
TİCARET BORSASINDAN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRÜNE ZİYARET25 Şubat 2021
Kepezin Çift Yumurta İkizleri25 Şubat 2021
Tarihi Aynalı Çarşıdan esinlenip gazoz ürettiler25 Şubat 2021
Çanakkalede Bir Evde Kaç Kişi Yaşıyor?25 Şubat 2021
Gençlik Spor Müdürlüğü Öğrenci Seçmelerini Sürdürüyor25 Şubat 2021
Çanakkalede Evlenme Oranları Düştü25 Şubat 2021
Kepez Belediyesi Orta Refüj Yapımı İçin İhaleye Çıkıyor22 Şubat 2021
Çanakkaleli Tarihçiden Yeni Bir Kitap22 Şubat 2021
Ut&On sitesi Start Verdi22 Şubat 2021
Çiftlikköy, Çanakkale deplasmanında galip21 Şubat 2021
Kepezde AK Parti Standına Saldırı Davası Sonuçlandı. Saldırgana 10 Ay Hapis20 Şubat 2021
Çanakkale Nüfusu Türkiyenin En Yaşlı ilk 10 Kenti Arasında 20 Şubat 2021
Çanakkale Araç Muayene İstasyonunda Görünmez kaza19 Şubat 2021
Çanakkale Göç İdaresi Yemek Hizmeti Alacak19 Şubat 2021
Çanakkalede kar ve fırtına balık tezgahlarını vurdu16 Şubat 2021
Çanakkale Gençlik ve Spor Müdülüğünden Sporcu Testleri16 Şubat 2021
Rent a car mahalli kiraya verilecek16 Şubat 2021
Çanakkale Belediyesi Yemek İhalesi Açtı16 Şubat 2021
Çanakkale Çarşı Caddesinde Kar Manzaraları16 Şubat 2021
Kepezde Fırtına Tabelaları Uçurdu13 Şubat 2021
Bitki üretim, besleme malzemesi ve çim tohumu 12 Şubat 2021
Vali Aktaş, 112 Acil Çağrı Hizmetler Müdürlüğünü Ziyaret Etti12 Şubat 2021
Sentetik çim satın alınacak11 Şubat 2021
Kulislere Bomba Gibi Düşen Buluşma10 Şubat 2021
Hızır Orucu Başladı09 Şubat 2021
İŞKUR KOORDİNASYONUYLA KOOP-DES PROJE DESTEKLERİ KADIN KOOPERATİFLERİNE TANITILDI 08 Şubat 2021
Çağdaş Gençlik Çanakkale Kolundan Etkinlik07 Şubat 2021
Yaşlı (65+ yaş) oranı en yüksek iller07 Şubat 2021
İstiklal Marşımız ve Mehmet Akif Ersoy Sergisi Açıldı02 Şubat 2021
Kepezde Bazı Apartman Dairelerini Su Bastı01 Şubat 2021
Çanakkale ve Kepezde Elektrik kesintisi31 Ocak 2021
Kepez Dardanos Yolu Kapandı30 Ocak 2021
Atalık tohumlar ücretsiz dağıtılacak30 Ocak 2021
Evde Sağlığın Melekleri Çalışıyor 28 Ocak 2021
Kepezde dubleks daire satılık28 Ocak 2021
Çanakkalede Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı 239 Bin 658 Oldu26 Ocak 2021
Çanakkale İş Kur Müdürünün Ziyaretleri Sürüyor25 Ocak 2021
Çamura Kadın Eli Değdi Ev Ekonomisine Katkı Geldi23 Ocak 2021
Çanakkale Belediyesi Yöneticilerinden Sendika Üyelerimize Yönelik Baskılara Son Vermesini İstiyoruz VİDEOLU18 Ocak 2021
Çanakkale Belediyesinden sokaklarda kalan vatandaşlara yardım eli18 Ocak 2021
Çanakkale Belediyesi Temizlik malzemesi Alacak15 Ocak 2021
Cevatpaşa İlköğretim Okulu Öğrencisi, Sağlık Çalışanlarına Vefa Konulu Resim Yarışmasında Derece Girdi13 Ocak 2021
Dramatik bir Hayat hikayesi; KANAVUC AILESI..11 Ocak 2021
Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programı çerçevesinde online eğitimlere başlandı11 Ocak 2021
Aracı Bırakıp Kaçtı. Paniğe yol açtı 01 Ocak 2021
Vali Aktaşın Yılbaşı Ziyaretleri01 Ocak 2021
İsmetpaşada ki Cuma Pazarı Perşembeye Alındı30 Aralık 2020
Kepez Belediyesinin Türk Bayrağında ki Aydınlatma Ayıbı 30 Aralık 2020
Sosyal Konutlarda : Kanuna Aykırı 13 Kat Proje Rant Dedikodularına Kapı Açtı28 Aralık 2020
Özay Ailesinin Acı Günü28 Aralık 2020
Sokağa çıkma kısıtlaması25 Aralık 2020
Bozcaadalıları Üzen Peş Peşe Acı Haberler24 Aralık 2020
Vali İlhami Aktaş’tan Kahraman Gazilerimize Ziyaret24 Aralık 2020
Uyuşturucu Operasyonu 24 Aralık 2020
Yenidoğan bebeğin çöp konteynerine atılmasına ilişkin güvenlik kamerası kayıtları ortaya çıktı23 Aralık 2020
Kepezde çöp konteynerine bebeğine atan anne ile erkek arkadaşı yakalandı23 Aralık 2020
Çanakkalede bir köy karantinaya alındı23 Aralık 2020
Fenerbahçe Opet, Çanakkale deplasmanında galip05 Aralık 2020
Vali Aktaş, Kepez Hamidiye Spor Kulübü Yönetimini Kabul Etti04 Aralık 2020
Çanakkale Merkez'de dubleks daire satılık03 Aralık 2020
Çanakkale'de ki Öğretmenevleri Haftasonu Sağlıkçıların02 Aralık 2020
Kepez Belediyesi'ne Balıkesir Vergi Mahkemesi DUR dedi01 Aralık 2020
2005 model BMW 520i marka araç icradan satılık27 Kasım 2020
Çanakkale Belediyesi Kişisel koruyucu donanım malzemesi satın alacak27 Kasım 2020
Çanakkale Özel Halk Otobüslerinde Güzergah ve Ücret Değişikliği27 Kasım 2020
Çanakkale'de "Kovid-19" denetimi yapıldı27 Kasım 2020
Çanakkale'de Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı 238 Bin 27 Kasım 2020
Sendikacı Nihat Oral Yaşamını yitirdi 26 Kasım 2020
Yapıldak Köyü'nden Hırsızlık yapan Yakalandı26 Kasım 2020
Çanakkale Yahudi Mahallesi'nin Son Fırıncıları26 Kasım 2020
Çanakkale'de Elektrik Kesintisi !26 Kasım 2020
Çanakkale Merkez'de 2+1 daire satılık25 Kasım 2020
Çanakkale Belediyesi Hayvan maması satın alacak25 Kasım 2020
Çanakkale SGK borçları takip ve ödeme emri25 Kasım 2020
Vali Aktaş, Eşi Şehit Olan Öğretmenlerimizi Ziyaret Etti25 Kasım 2020
Kepez'de Yurttaşlar Hukuk Mücadelesini Kazandı. Belediye Konteynerları Kaldırıyor25 Kasım 2020
Kepez Önlerinde Kuru Yük Gemisi Makina Arızası Yaptı25 Kasım 2020
Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Öğretmenler Günü Açıklaması24 Kasım 2020
Halil Ertuğrul'a Müjde; Sağlık Bakanlığı Fazla Alınan PCR Ücretlerini Geri İade Ediyor22 Kasım 2020
Vali Aktaş, Sokağa Çıkma Kısıtlaması Kapsamında Denetimlerde Bulundu22 Kasım 2020
Kepez Belediyesi Akaryakıt İhalesi Açtı19 Kasım 2020
Çanakkale'de ki Özel Hastane PCR Test Fiatına İsyan, 'Kaostan Nemalanıyorlar'18 Kasım 2020
Kepez Belediyesi'nin Anti-demokratik Uygulamalarına Tepkiler Artıyor18 Kasım 2020
Kepez'de 2+1 daire icradan satılık12 Kasım 2020
Troia Tenis Kulübü'nden Şampiyonluk 10 Kasım 2020
Çanakkale'de Belediyelerde Mesai Saatlerine Korana Ayarı09 Kasım 2020
Troas Park Sitesi'nde 3+1 daire icradan satılık09 Kasım 2020
Çanakkale Belediyesi Ticari Taksi “T“ Plaka İhalesi Yapacak06 Kasım 2020
Çanakkale'de şüpheli çanta fünye ile patlatıldı05 Kasım 2020
Çanakkale'de Evlilik Hızı İstikrarlı Bir Şekilde Düşüyor04 Kasım 2020
Çanakkale'de Doğum hızı Düşüşte04 Kasım 2020
Çanakkale'ye Yeni Nüfus Müdürü03 Kasım 2020
Küçük dostlara Biga Kale’den destek02 Kasım 2020
Çanakkale Merkez'de 1+1 40 m2 daire satılık31 Ekim 2020
Aydın Sultanları, Çanakkale’de galip geldi27 Ekim 2020
İlk Çanakkale’de çıkmış, Bir Musevi hamur işidir aslında Boyoz.26 Ekim 2020
Kepez'de Sinyalizasyon Sistemi Arızalandı25 Ekim 2020
Vali Aktaş, Dardanel Tesislerini Ziyaret Etti23 Ekim 2020
Çanakkale'nin Tanınmış Köftecisi Erdal Elinde Ateşölçer ile23 Ekim 2020
PTT’nin 180. Kuruluş Yıl Dönümünde Vali İlhami Aktaş'a Ziyaret23 Ekim 2020
Çanakkaleli Genç Tenisçi Birinci Oldu23 Ekim 2020
Aile Hekimi Dr.Cevdet Tunaboylu Kalbi Çalıştırıldı. Ama Yaşam Mücadelesini Yitirdi22 Ekim 2020
Eldiven satın alınacak16 Ekim 2020
Çanakkale'de Türkiye Jimnastik gününe sembolik kutladı 16 Ekim 2020
Atatürk Kamuflajlı ,BAZ istasyonları12 Ekim 2020
Kepez'de Elektrik Çarpılması Sonucu Yaşamını yitiren Çocuk Defnedildi12 Ekim 2020
Barbaros Mahallesi'nde 3+1 daire icradan satılık12 Ekim 2020
Kepez'de 5 Yaşında Çocuğun Ölümüne Neden Olan Trafonun Kapağını Kim Açık Bıraktı?12 Ekim 2020
Vali Aktaş’tan, Kepez Polis Merkez'ine Ziyaret12 Ekim 2020
Kick Boks Seçmeleri Çanakkale'de12 Ekim 2020
Kepez'de Elektrik Çarpan Çocuk Yaşamını yitirdi 11 Ekim 2020
Küçük Masa Tenisçimiz Damla Çanakkale’nin gururu oldu...10 Ekim 2020
Çanakkale’de sürücüler araçlarını yağışa karşı korumaya aldı08 Ekim 2020
Çanakkale Saat Kulesi Onarımı Sona Erdi07 Ekim 2020
Çanakkale'de 12 Yaş Tenis turnuvası Sona Erdi07 Ekim 2020
Çanakkale İl Sağlık Müdürü Dr.Taşçı'dan Ziyaretler07 Ekim 2020
Kepez'de Zincirleme Trafik Kazası 05 Ekim 2020
Dikkat! Çanakkale'de ki Yol Trafiğe Kapalı02 Ekim 2020
Eczacıbaşı VitrA Çanakkale yolcusu02 Ekim 2020
Çanakkale'de Vegan Piknik Etkinliği30 Eylül 2020
AK Parti; Kepez Belediye Başkanı'nı Kanunlara saygılı olmaya. Çevre Müdürünü de Göreve Davet Etti30 Eylül 2020
Çanakkale'de trafiğe kayıtlı Araç Sayısı Artıyor29 Eylül 2020
Kepez'in Ayrılmayan Renkli İsimleri27 Eylül 2020
Kepez Atatürk İlkokulu'nda Öğretmenler ihtiyaç sahibi öğrencilere bilgisayar topluyor27 Eylül 2020
Canlı sanat özel bir koleksiyona dahil edildi: 'Ne İstiyorsun?' Çanakkale Bienali'nde26 Eylül 2020
Lodos Fırtınası SGK Önündeki Ağaçları Devirdi26 Eylül 2020
Palamut balıkçının yüzünü güldürüyor26 Eylül 2020
Çanakkale’nin herkesin bilmediği bir yönü daha var24 Eylül 2020
7. Çanakkale Bineali başladı22 Eylül 2020
Kepez'de 276 m² dubleks daire icradan satılık21 Eylül 2020
ÇANAKKALEDE İLK DEFA!!19 Eylül 2020
Kepez'in Gençleri Anten Sürecinde...15 Eylül 2020
Kepez'li Temizlikçi Kadın, Evlerden Hırsızlık Yaparken Yakalandı11 Eylül 2020
Çanakkale'de Yaralamalı Trafik Kazası09 Eylül 2020
Çanakkale'de Elektrik Kesintisi 07 Eylül 2020
Kepez Belediyesi, Alt Yapı İhalesine Çıkacak07 Eylül 2020
2 Şampiyonadan 6 madalya 07 Eylül 2020
Çanakkale’de gidebileceğiniz 7 koy 06 Eylül 2020
Takımyıldızlar Çanakkale'de 05 Eylül 2020
18 Mart Kız Öğrenci Yurdu Yeni Sezona Hazırlanıyor04 Eylül 2020
Murat Saruhan'dan 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlaması30 Ağustos 2020
ÇANAKKALE FOTOĞRAFÇILIK KURSU28 Ağustos 2020
Çanakkale Belediyespor, yeni sezon çalışmalarına devam ediyor25 Ağustos 2020
Çanakkale Merkez'de tek katlı ev mahkemeden satılık24 Ağustos 2020
Çanakkale Çıkışında Tır Takla Attı21 Ağustos 2020
Kepez'de 2+1 83 m² dubleks mesken icradan satılık18 Ağustos 2020
7. Çanakkale Bienali başlıyor12 Ağustos 2020
Genelkumay E.Adli Müşaviri Hıfzı Çubuklu Paşa, Harbiyeli Özkan'ı Ziyaret10 Ağustos 2020
İşadamı Özgen Bayramda da Non-stop Çalışıyor 02 Ağustos 2020
İşadamı Gürsel Polat Pandemi Sürecini Erzurum'da Geçiriyor02 Ağustos 2020
Asya Fırında Sicak Atmosfer...02 Ağustos 2020
Kepez Taksi'de Barışın Şöförü ...02 Ağustos 2020
Kepez'de ODTÜ'lüler Bayramlaştı02 Ağustos 2020
Halil Ertuğrul'un Acı Günü...31 Temmuz 2020
Kepez Belelediyesi, Elektronik denetleme sistemi kurulum hizmeti ihalesi29 Temmuz 2020
İşyerlerinde Maskeden Taviz Yok 28 Temmuz 2020
Asya Fırının Servisinde Sınır Yok28 Temmuz 2020
Çanakkale Belediyesi Hayvan maması Satın Alacak27 Temmuz 2020
CHP İl Genel Meclisi Üyesi Kepez'i Ziyaret Etti26 Temmuz 2020
Kepez'in Öz Terzi Fikri'si Yeni Teknoloji Peşinde...25 Temmuz 2020
Kepez'in Gündemi Masada...25 Temmuz 2020
Kepez'de Kulisler Renklendi25 Temmuz 2020
Asya Fırının Yeni Üçlüsü24 Temmuz 2020

Arşiv Arama
 
..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
En Çok Okunan
Sayfalar
En Çok Yorumlanan
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen
Anasayfa | Künye
CH