güncel      ÜNİVERSİTE      İLÇELER      Çanakkale Haberleri      KENT YAŞAM      YEREL SİYASET      KULİS HABERLERİ      Magazin   
Flaş Haber : Midilli'de yeni şok - "Kırmızı"dan bir adım önce...
 
Ana Sayfa > KENT YAŞAM

Kırıldı, acı çekti ama ülkesine hiç küsmedi. Çanakkaleli Frida’yı bilir misiniz?
18 Nisan 2021
Konuk yazar İsak Nino Debehar yazdı: Diri diri gömülmekten son anda kurtulan Çanakkaleli Frida’yı bilir misiniz?
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Sevgili Okurlarım…

Sizlere Çanakkaleli Frida’yı anlatmak istiyorum. Emimim ki Frida’nın yaşam öyküsü Zülfü Livaneli gibi iyi bir yazarın elinde olsaydı ondan iyi bir roman çıkarırdı! Ben de elimden geldiğince çok yakından tanıdığım Frida’yı anlatmaya çalışacağım…

Eskilerin kullandığı şekliyle, Nüfus Hüviyet Cüzdanı’nda her ne kadar Frida yazsa da komşuları, dostları, sevenleri, arkadaşları ona Feride derlerdi. O da bu ismi çok severdi açıkçası.

Feride ismini ben de çok seviyorum. Bu isme Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu isimli o eşsiz romanında rastlamıştım. Ortaokulda okuduğum bu romanın kahramanı olan Feride’ye âşık olmuştum. Romandaki Feride ile Çanakkaleli Feride’nin hikayeleri aslında birbirine çok benziyordu…

Benim Feride’min de iyilik dolu, sevecen, kocaman bir kalbi vardı, tıpkı Reşat Nuri’nin Feride’si gibi…

Benim Feride’m yufka yürekliydi. Her fırsatta muhtaç insanlara yardım için çırpınırdı. Tıpkı Reşat Nuri’nin Feride’si gibi…

 

Benim Feride’m kimseyi dini, dili, ırkı farklı diye ayırmazdı; modern bir kadındı. Tıpkı Reşat Nuri’nin Feride’si gibi…

Ben aslında iki Feride’ye de âşık olmuştum. Biliyorum ki bu can bu bedenden ayrılmadıkça hiç bitmeyecek Feridelere olan o derin aşkım…

YAHUDİ BİR  AİLENİN ÇOCUĞU

Çanakkaleli Feride İstiklal Savaşı’nın en amansız cephe savaşlarının verildiği yıllarda, 1922 senesinde doğdu. Sekiz çocuklu Yahudi bir ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi.

O yıllarda Çanakkale nüfusunun yarıya yakını Yahudi, Rum, Ermeni kalanı Müslümandı. Malum nedenlerden dolayı Rum nüfusun çoğu Bozcaada’ya göçtü… Yahudiler ise böyle bir sorun yaşamadılar. Çünkü kendilerini azınlık hissetmiyorlardı. Bilahare 1934’te bunun doğru olmadığını acı bir şekilde öğreneceklerdi.  

* Penso Ailesi mutlu günlerinde... Frida sevgili babası Liya Penso'nun omuzuna elini atıp poz vermiş...

Biz tekrar Feride’ye dönelim…

Feride çok akıllı, çok zeki, zeki olduğu kadar yaramaz, ele avuca sığmayan, tüm komşu ve akrabaların hem çok yaka silktikleri, aynı zamanda çok sevdikleri afacan bir çocuktu. Henüz altı yaşındayken ata biniyordu. Erkek çocuklarla top oynuyordu. Zayıf çocukları zorbalardan koruyordu.

Çanakkale merkez o dönemde çok küçük bir yerleşim yeriydi. 5 bin civarı nüfusuyla ilçeleri Biga ve Bayramiç’ten bile küçük bir yerdi. Haliyle merkezde sadece bir ortaokul vardı. Tüm çocuklar oraya giderdi. Orta birinci sınıfta iriyarı bir kız küçük bir kıza sataşırken Feride araya girmişti. İri yarı kız sertçe itince dengesini kaybetmiş ve başını kapı tokmağına vurmuştu Feride. Çarpmanın etkisiyle bayılmış, komaya girmişti.

Bir süre sonra doktorlar Feride’nin vefat ettiğini ailesine bildirmişlerdi. Musalla taşında Feride’nin vücudu yıkanırken, onu çok seven halası yıkayanları kovup Feride’yi var gücü ile sarsmaya başlamıştı. O sırada Feride belki de o sarsmanın etkisiyle yeniden nefes alıp vermeye başlamıştı. Halası sevgili yeğenini diri diri gömülmekten son anda kurtarmıştı.

"OĞULLARINI VE KIZLARINI HEMEN BURADAN KAÇIR"

Feride’nin hikayesi veya romanı burada bitmiyor…

1934 yılında toplu bir baskı hareketi ile Trakya ve Marmara bölgesindeki Yahudiler 442, yazıyla dört yüz kırk iki yıldır yaşadıkları evlerinden kovulmuşlardı. Feride ve ailesi de bu acı olaylardan nasiplerini almışlardı.

Feride’nin babası Liya Penso, Çanakkale’de çok sayılan, sevilen bir kişiydi. Şehrin ileri gelenleriyle sevgi ve saygıya dayanan bir dostlukları vardı. Dönemin Çanakkale Boğazı Komutanı makamına giderken her gün Liya Bey’in evine uğrar ve birlikte Ester Hanım’ın yaptığı kahveyi yudumlarken sohbet ederlerdi.

1492 senesinde, Sultan Bayezid’in gönderdiği kadırgalarla İspanya’dan Anadolu’ya göç eden Yahudi Cemaati’ne yine göç yolları görünmüştü. Hepsi de yüzyıllardır Osmanlı, sonrasında Türk vatandaşı olan Yahudiler ve Feride’nin ailesi, yani Penso’ların göç yollarına hazırlandığı gün, Komutan her nedense kahve içmek için uğramamış, evin önünden geçerken başını bile çevirmeden yürüyüp gitmişti.

Az sonra komutanın emir eri Liya Bey’e bir not kâğıdı getirmişti. İyice katlanmış notta, “Liya Efendi, oğullarını ve kızlarını hemen buradan kaçır” diye yazıyordu. Liya Penso da öyle yapmış ve derhal 3 büyük çocuğunu İstanbul’daki kız kardeşine yollamıştı. Kendisi de toparlanıp birkaç gün içinde diğer 5 çocuğu ve eşi ile İstanbul’a gidecekti.

 

O meşhur gece kapısı yumruklandı. Birtakım adamlar ellerinde kazma, kürek, bıçak ile evin kapısına dayanmış Liya Efendi’den kasasında ne var ne yoksa boşaltıp vermesini istiyorlardı. Liya’nın tereddüt ettiğini gören Ester Hanım kocasına yaşları 1 ile 12 arasında olan 5 küçük çocuğunu göstererek, “Liya Efendi, Liya Efendi… Bunların sana ihtiyacı var... Derhal ne istiyorlarsa ver… Ver de gitsinler...” demişti ağlamaklı bir ses tonuyla. Belki te katledilmekten, göz önündeki varlarını yoklarını teslim ederek kurtulmuşlardı o gözü dönmüş kalabalığın elinden.

Ve henüz 12 yaşında olan küçük Feride o meşum gece yaşananların hepsine tanık olmuştu. Benim Feride’m yaşadığı o kâbusu ömrü boyunca unutamamıştı…

O gecenin sabahında Feride ve ailesi İstanbul’a doğru yola çıktılar, kurtarabildikleri birkaç parça eşyayla… Önceden yola çıkan çocuklarla sağ salim buluşmayı başardılar. On kişilik aile Galata Kulesi’nin civarında bir daireye akrabalarının yardımı ile sığındılar. Yaşadıklarını hiç unutmadı Feride ama hayat devam ediyordu. Abileri ve ablaları ile hem çalışıyor hem de İstanbul Kız Lisesi’nde eğitimine devam ediyordu.

Neyse ki Ester Hanım yağmacılara tüm servetlerini kaptırmamış, altın ve mücevherlerden oluşan birikimlerinin önemli bir kısmını yanlarında getirmeyi başarmıştı. Liya Bey bu birikimlerini paraya çevirmiş ve Taksim Talimhane'de (Burası yeni bir semt olmuştu) kooperatif dedikleri, bugünkü anlamda bir market açtılar. İşler iyi gidiyordu ve kısa sürede dönemin gözde semti Beyoğlu’nda asansörü bile olan güzel apartmanlardan birindeki daireye taşındılar.

PLANLAR İSTENİLDİĞİ GİBİ GİTMEMİŞTİ...

Benim dünyalar güzeli Feride’m sabah gün doğarken marketi açıyor sonra da okula gidiyordu… Her şey yoluna girmiş gibiydi. Feride de yaşadığı o travmayı atlatmış görünüyordu. Büyümüş, serpilmiş genç ve çok güzel bir kız olmuştu.

Abisinin bir arkadaşı sık sık onu görmeye geliyor ama bir türlü konuşmaya cesaret etmiyordu. Delikanlı İstanbullu bir ailenin iyi tahsil görmüş bir ferdiydi ama bu taşradan gelmiş kara kuru, muzip bakışlı genç kıza gönlünü kaptırmıştı…

Feride liseyi bitirince bir avukatlık bürosunda işe girdi. Bir yandan çalışıyor bir yandan da üniversiteye hazırlanıyordu. Ama ne yazık ki Feride’nin planları istediği gibi gelişmedi. Hitler Almanya’sının Nazileri Trakya’ya dayanmıştı. Hükümet 1941’de tüm erkekleri tekrar askere çağırdı. Feride ve bir yaş küçük kardeşi çaresiz babalarının marketinde çalışmaya başladılar yeniden. 

Neyse ki Türkiye savaşa girmedi. Evin erkeklerinin askerden dönüşüne çok sevindi Feride. Bir de abisinin arkadaşının sağ salim dönüşüne çok sevinmişti…

Bu arada Feride’ye talipler gelmeye başlamıştı. Ama o abisinin arkadaşı İstanbullu o delikanlıyı kafasına koymuştu. Talipliler geri çevriliyordu çünkü kalbini o gence kaptırmış, onu bekliyordu. Nihayet o İstanbullu genç, yakın arkadaşına Feride’nin abisine açıldı. Abi de kız kardeşe bu ilgiyi söyledi. 

O zaman Yahudi ailelerde kız tarafı erkeğe drahoma denen başlık parası verirdi, adet böyleydi. Ama asi kız Feride farklıydı. Onu isteyen erkek eğer drahoma isterse ona varmayacaktı. Kalbini çoktan Feride’ye kaptıran İstanbullu genç tabii ki drahoma istememişti. O sadece kara kuru kızı istiyordu.  

Genç çift evlilik planları yapmaya başladı hülyalar içinde. Para biriktirmeye başladı ikisi de… Yıl 1942… Heyhat bu kez de tarihimizin kara lekesi Varlık Vergisi engel oldu hayallerine. Tüm gayrimüslimler gibi onların paralarına da Varlık Vergisi adı altında el konuldu. Yetmedi bir de borçlu kaldılar…

ÜLKELERİNE KÜSMEDİLER

Feride’nin büyük abisi hamile eşini geride bırakarak borç ödemek için çalışma kampına, Erzurum Aşkale’ye gönderildi. Aile, on sene sonra bir daha yıkıldı.

Herkes endişe ile sevdiklerinden haber bekliyordu. Feride bu arada markette çalışıyordu. Nişanlısının vergisini çalıştığı firma ödemişti. Nişanlısı çalışma kampına gitmekten kurtulmuş ama borcunu ödemek için senelerce o işyerinde çalışmak zorunda bırakılmıştı.

1942’nin sonunda Abi Aşkale’den geri dönünce aile yeniden birleşti. Hep birlikte yeniden hayat mücadelesine giriştiler. Kırıldılar ama 1492’den beri vatan bildikleri ülkelerine küsmediler. Kenetlendiler ve hem kendileri hem ülkeleri için var güçleriyle çalıştılar.

Feride ancak 1944 yılında sevdiği genç ile evlenebildi ve kendi yuvasını kurdu. Çanakkaleli Frida ya da Feride bu evliliği üç çocuk ile taçlandırdı. 6 torun bu sevgiden doğdu.

* Frida ve sevgili eşi Edward en mutlu günlerinde... Düğünlerinden bir anı...

Şimdi diyeceksiniz ki bu kadar ayrıntıyı nereden biliyorsun?

Hemen söyleyeyim. Çanakkaleli Frida, namı diğer Feride benim annem olur! 1945’in Temmuz ayında doğurmuş beni, yani ilk çocuğunu...

* Frida, abisi Jak (Foterli olan) ve eşi Edward'ın arasında. İstanbul'dan mutlu bir anı...

Sevgili okurlarım, annemin yaşadıklarından aslında Türkiye Cumhuriyeti’nin bir tarihi kesitini yansıttım. Benim Feride’min, annemin hayatından çıkarılacak dersler var. Çok acılar çekmesine rağmen bu ülkeden ne gitmeyi düşündü ne de umudunu kesti… Her şeye rağmen hayatın devam ettiğini bizlere gösterdi. Benim Feride’min yaşam felsefesi sevgi üzerine kurulmuştu. Onun hepimize aşıladığı sevgiyi ben de hepinize yolluyorum. Birbirimizi severek dünyamızı cennete çevirebiliriz… 

Sevgi ve saygılarımla…

İsak Nino Debehar

Odatv.com
 
Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer KENT YAŞAM Haberleri

Başlık Tarih
 
Çanakkaleli Sporcu Teniste Birinci Oldu26 Temmuz 2021
Çanakkale'yi Tokyo Olimpiyatlarında Temsil Edecek Milli Sporcu 21 Temmuz 2021
Devlet Hastanesi Aşı Birimi Bayram'da da Çalıştı20 Temmuz 2021
Avukat Kaan Tonka'dan Bayram Mesajı19 Temmuz 2021
İşadamı Gürsel Polat'tan Bayram Mesajı19 Temmuz 2021
Harbiyeli Kemal Özkan ve Avukat Baydar'dan Bayram Mesajı...19 Temmuz 2021
CHP YDK Üyesi Serdar Soydan'dan Kurban Bayramı Mesajı19 Temmuz 2021
Yenice geceleri hız kesmiyor..19 Temmuz 2021
ÇTB BAŞKANI ÜZEN’DEN KURBAN BAYRAMI MESAJI19 Temmuz 2021
Kepez'de ki Elektrik Kesintileri İsyan Ettirdi18 Temmuz 2021
BAŞSAVCI ŞAHİN’DEN ANLAMLI ZİYARET 15 Temmuz 2021
Elektrik malzemesi satın alınacak14 Temmuz 2021
Çanakkale Belediyesi Cankurtaran Arıyor!14 Temmuz 2021
KOLİN HOTEL’DE ÇALIŞANLARIN AŞIDA TEREDDÜTÜ YOK!14 Temmuz 2021
Mehmet Özkurnaz'ı Üzen Sonuç...14 Temmuz 2021
ÇANAKKALE İŞKUR’DAN KUAFÖRLERE ZİYARET 13 Temmuz 2021
Çanakkale'nin sevilen Sanatçısı Sinan Zorbey sevenleriyle buluştu.12 Temmuz 2021
SPORDA BAŞARI TESADÜFİ DEĞİLDİR12 Temmuz 2021
Çanakkale nin sevilen gençlerinden Emre Acar dünya evine girdi.10 Temmuz 2021
Elektrik üstyapı modernizasyonu ve program kurulumu yaptırılacak09 Temmuz 2021
Alüminyum sülfat satın alacak09 Temmuz 2021
Kepez Belediyesi Oyun grubu, spor aletleri ve yedek parça alacak09 Temmuz 2021
Çanakkale İçme Suyu 2. Kademe Arıtma Tesisi İnşaatı09 Temmuz 2021
Çanakkale Özel Çocuklar Spor Kulübünden Bir Oyuncu 08 Temmuz 2021
İskele Meydanı'nda Aşılama Sürüyor08 Temmuz 2021
Çanakkale Belediyesi 12 İtfaiye Eri ve Zabıta Memuru Alımı07 Temmuz 2021
Onkoloji Uzmanı Erdem Şen ; Prostat Kanserine Dikkat Çekti07 Temmuz 2021
ÇANAKKALE İŞKUR İL MÜDÜRLÜĞÜ İLE SMMM ODASI ARASI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ07 Temmuz 2021
Gökçeada'da Yaralı Bulunan Yavru Caretta Caretta Tedavi Ediliyor07 Temmuz 2021
Çanakkale İl Sağlık Müdürü Baştürk'ten; Gelibolu'ya Ziyaret06 Temmuz 2021
ÇTB Başkanı Kaya Üzen, TOBB’un Demokrasi ve Özgürlükler Adası'ndaki Toplantısına katıldı06 Temmuz 2021
Lapsekili İşadamı Engin Köprü Yatırımına Girmeyi ...06 Temmuz 2021
Çanakkale’de arkadaşlık, dostluk ve eğlence başladı06 Temmuz 2021
Assos'ta ki Kaçak Yapıyı Açan ve Savunan; Y-CHP'lilere İronili Yanıt05 Temmuz 2021
Çanakkaleli iki sporcu kürsüde boy gösterdi.05 Temmuz 2021
CHP Çanakkale Örgütü: KOZA Altın'a Karşı Eylemde...05 Temmuz 2021
ECE AYDEMİR AKADEMİ'DE SINAV HEYECANI05 Temmuz 2021
Çanakkaleli Duyarlı Avukatlardan Ahmet Alp'a Destek04 Temmuz 2021
Çanakkale Valisi İlhami Aktaş yangında evleri zarar gören aileyi ziyaret etti03 Temmuz 2021
Çanakkaleli Sporcunun Başarısı03 Temmuz 2021
ROKET” UYUŞTURUCUYA GEÇİT VERMİYOR02 Temmuz 2021
Çanakkale'de elektrik kesintisi yapılacak02 Temmuz 2021
Yaralı Tilkiyi Tedavi Ettiler01 Temmuz 2021
Çanakkale Barosu'nun Yeni Yönetimi Göreve başladı 01 Temmuz 2021
Çanakkale Belediyesi Bina Yaptıracak28 Haziran 2021
Çanakkale Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Kalorifer Yakıtı Alacak28 Haziran 2021
Çanakkale'li Atlet Oğuz Uyar Balkan Şampiyonu28 Haziran 2021
Sendika Temsilcilerinden Vali Aktaş’a Ziyaret28 Haziran 2021
Avukat Furkan Oğuz'dan; Seçim Sonrası Teşekkür Mesajı 28 Haziran 2021
ÇANAKKALE İŞKUR’DAN GELENEKSEL EL SANATLARINA DESTEK28 Haziran 2021
Çanakkale Devlet Hastanesi'ne Nöroloji Algoloji Uzmanı28 Haziran 2021
Teniste Çanakkale'ye Şampiyonluk27 Haziran 2021
Çanakkale En Çok Kitap Okuyan 7 Kent Arasında26 Haziran 2021
Çanakkale Sağlık Sen Yönetimi Mazbatayı Aldı 25 Haziran 2021
Çanakkaleli Sporcunun Başarısı25 Haziran 2021
Çanakkale Basketbol Ailesi,bir hakeminin daha A Klasmanına yükselmesinin mutluluğunu yaşıyor.24 Haziran 2021
Cevatpaşa Mahallesi'nde 2+1 102 m² dubleks daire icradan satılıktır24 Haziran 2021
Kepez'de Yaralı Bulanan Kaplumbağa Tedavi Edildi24 Haziran 2021
Çanakkale SGK Binası'nda Tadilat 23 Haziran 2021
Çanakkale'de Müsilaj Kurbanı Martı Son Anda Kurtarıldı23 Haziran 2021
Sarıkamış Selanik ve Gökçeada Hattı22 Haziran 2021
Double Tree by Hilton Çanakkale bu yıl sonu açılıyor!22 Haziran 2021
Kepez'den Müsilaj Gitmiyor21 Haziran 2021
İkinci dönem AFAD 1. Seviye Dalış Eğitimi Başarıyla Tamamlandı21 Haziran 2021
İşadamından Okula Spor Salonu 21 Haziran 2021
Aktif Siyaseti Bıraktı. Mütaahit Oldu20 Haziran 2021
Çanakkale ve İlçeleri Süt Ürünleri Tarımsal Üreticileri Birliği Genel Kurul Yapıyor20 Haziran 2021
Çanakkale Diş Hekimliği Fakültesi: Klinik sarf malzemesi alacak19 Haziran 2021
Can Çelebi Akademi kampı Çanakkale’de organize edilecek18 Haziran 2021
“Üç Afacan Barbarosun Sırrı" Filmin Oyuncularından Belediyeye Ziyaret17 Haziran 2021
Çanakkale'de Kaçak Sigara Operasyonu17 Haziran 2021
Kepez Belediyesi Yol ve altyapı malzemeleri satın alacak16 Haziran 2021
Kepez Mahallesi'nde 2+1 daire icradan satılık16 Haziran 2021
Başhekim Olarak Ayrıldığı Hastaneyi, İl sağlık Müdürü Olarak Ziyaret Etti16 Haziran 2021
Çanakkale’de sinema salonlarının sayısı...16 Haziran 2021
Sağlık-Sen'den; Çanakkale İl Sağlık Müdürü'ne Ziyaret15 Haziran 2021
il Sağlık Müdürü Hastaneleri Ziyaret Etmeye Devam Ediyor15 Haziran 2021
Rüçhan Özer'in Acı Günü15 Haziran 2021
Kepez'de Deniz Müsilaja Teslim15 Haziran 2021
SATRANÇ TURNUVALARI MADALYALARI SAHİPLERİNE TAKDİM EDİLDİ15 Haziran 2021
Atıksu arıtma tesisi deniz deşarj hattı yaptırılacak14 Haziran 2021
Kepez Atatürk İlköğretim Okulu Öğretmeni Vefat etti 14 Haziran 2021
Çanakkale'de Balık Tezgahları Boş..13 Haziran 2021
Ezine Küçük Sanayi Sitesi’ni ziyaret ederek çalışmaları yerinde inceledi.12 Haziran 2021
Umurbey Belediyesi 1 İşçi Alacak12 Haziran 2021
Çanakkale Hizmet Grubları İnşaat Geçici 16 İşçi Alacak12 Haziran 2021
Çanakkale'de 6. Taf Turkcell Küçükler Atletizm Festivali Yapıldı11 Haziran 2021
Çanakkale'de Tedavisi Yapılan Sansar Doğal Yaşama Salındı10 Haziran 2021
Çanakkale Yeni Emniyet Binası'nda Yangın10 Haziran 2021
Gelibolulu Yahudiler09 Haziran 2021
Çanakkaleli Jak Yaakov Vefat Etti08 Haziran 2021
“El Ele Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele!”08 Haziran 2021
Ezine'de ki Gayri-Müslüm Nüfusun Tarihsel Geçmişi...07 Haziran 2021
Çanakkale Havalimanına ait kafeterya kiraya verilecek07 Haziran 2021
Çanakkale Havalimanına ait büfe mahalli kiraya verilecek07 Haziran 2021
ÇTB'den Etkinlik 07 Haziran 2021
Çanakkale'de balık satışlarında müsilaj ile düşüş;05 Haziran 2021
Şehr-i Emin Yönettiği Yerin Tarihini Eksiksiz Bilir04 Haziran 2021
Güneşhan, Ülgür ABİ'sinin Sözünden Çıkmıyor04 Haziran 2021
MELİH GÜNDOĞDU LGS’YE GİRECEK ÖĞRENCİLERE BAŞARILAR DİLEDİ04 Haziran 2021
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ; Erenköy İlkokulu'nu Ziyaret Etti 04 Haziran 2021
Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü; Akaryakıt satın alınacaktır03 Haziran 2021
Çanakkale'de Sağlıklı Yaşam Merkezi Yeniden Açıldı01 Haziran 2021
Kamyon kabin, kaporta ve boya işi yaptırılacak31 Mayıs 2021
Çanakkaleli Yüzücü Seda Soydaş 3.Oldu31 Mayıs 2021
Çanakkale Merkez İlçe Nüfus Müdürlüğü, 5 – 6 Haziran Tarihlerinde Açık31 Mayıs 2021
Türkiye Tenis Federasyonu Tarafından Düzenlenen Şampiyonada Çanakkaleli Tenisçi31 Mayıs 2021
Çanakkale'de yaşayan Afganistanlı genç futbol hakemi mesleğini Türkiye'de sürdürmek istiyor.31 Mayıs 2021
Avukat Tonka, "Ülkemize Hizmet Etmiş İsimleri Tartışmaya Son Verelim"30 Mayıs 2021
Çanakkale Orman Genel Müdürlüğü'ne 59 İşçi Alınacak29 Mayıs 2021
Kepez'in Sevilen İsmi Vefat Etti28 Mayıs 2021
Sarıçay Bölgesinde Rutin Temizlik28 Mayıs 2021
SGK İl Müdürü Ercan, Memur-Sen'i Ziyaret Etti27 Mayıs 2021
Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu Üyelerinden Vali Aktaş’a Ziyaret27 Mayıs 2021
Yeşilay Danışma Merkezinden (YEDAM) Vali İlhami AKTAŞ’a Ziyaret27 Mayıs 2021
Birleşik Kamu İş: Sözlü Sınav Adaletsizliktir. Çanakkale İl Özel İdaresi Yanlıştan Dönmelidir"27 Mayıs 2021
Çanakkale İl Özel İdaresi'ne Sadece Sözlü Sınav ile Personel Alınacak26 Mayıs 2021
Çanakkale’de denize düşen yaşlı adamı polis kurtardı25 Mayıs 2021
Çanakkale'de Yakın tarihte Ermeni Nüfusu25 Mayıs 2021
Antakyalı Jak Çanakkale´de…25 Mayıs 2021
İl Sağlık Müdürü Dr.Taşçı, Fevzipaşa Mahallesi'ni Ziyaret Etti 24 Mayıs 2021
Avrupa şampiyonu Çanakkale'den22 Mayıs 2021
Çanakkale Belediyesi 39 Personel Alımı Yapacak22 Mayıs 2021
Cennet Otapark İnşaatı; Sivrisinek Üretim Merkezi Oldu22 Mayıs 2021
Çanakkale Memur Sen'den Müftülüğe Ziyaret21 Mayıs 2021
Fırtına Kepez'de ki Türk Bayraklarını Kopardı21 Mayıs 2021
Yeni Köy Enstitüleri Derneği Karanfil Bıraktı19 Mayıs 2021
19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZIN 102. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN18 Mayıs 2021
Çanakkale'nin Başarılı Sporcuları18 Mayıs 2021
Sarıçay Müsilaj'a Teslim...18 Mayıs 2021
Çanakkale’de 2020 yılında doğan bebek sayısı açıklandı18 Mayıs 2021
Kaan Tonka'dan Bayram Kutlaması," Aşımızı, ekmeğimizi, soframızı" 14 Mayıs 2021
Seç Color'un Sahibi Covid'ten Vefat etti 12 Mayıs 2021
Çanakkale'de Nisan Ayında Satılan Konut Sayısı...12 Mayıs 2021
Vali Aktaş, Denetimlere Devam Ediyor11 Mayıs 2021
Çanakkale'de Bulunan Yavru Karacanın Tedavisi Başladı11 Mayıs 2021
Kepez'de Kuvvetli Poyraz Bayrakları Kopardı11 Mayıs 2021
Vali İlhami Aktaş, Pazar Yerlerinde Denetimlerde Bulundu08 Mayıs 2021
Kepez'de Kural İhlali Yapan İşyeri Uyarıldı08 Mayıs 2021
ÇANAKKALE GEÇİLDİ Mİ? HAYDİ NUR-ÜL BAHİR GAMBOTUNA DALALIM…07 Mayıs 2021
Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen:07 Mayıs 2021
Yaralı Martı Korumaya Alındı06 Mayıs 2021
Kepez'de DKMP Can Dostlara Yönelik Faaliyetleri Sürüyor06 Mayıs 2021
Çanakkale'de Çocuk Doktoru Yaşamını yitirdi 04 Mayıs 2021
Kepez'de 3+1 131 m² daire icradan satılık04 Mayıs 2021
“Her Zaman Vatandaşlarımızın Yanındayız”30 Nisan 2021
İŞÇİLERİMİZİN BAYRAMI KUTLU OLSUN30 Nisan 2021
Çanakkale Hane Halkı Büyüklüğünde Sonuncu...30 Nisan 2021
Çanakkale'de Tam Kapanma 30 Nisan 2021
Ramazan ayını sağlıklı ve zinde geçirmenin formülü23 Nisan 2021
Yirmi Gün Önce Yazdığımız Giibi. Av.Bülent Şarlan Seçimlerde....22 Nisan 2021
‘OKU-YORUM’ Kitap Kahve Projesi Tanıtım Programına Davet21 Nisan 2021
Av yasağına rağmen tezgahlar doldu20 Nisan 2021
Kepez'de Önce Dolu Sonra Yağmur...19 Nisan 2021
İŞKUR ÇANAKKALE, ENGELLİLERİN RUH SAĞLIĞI HAKKINDA PROJE TOPLANTISINA KATILDI19 Nisan 2021
Çanakkale'de kısıtlama saatindeki motosiklet hırsızlığı güvenlik kamerasınca görüntülendi19 Nisan 2021
KORONAVİRÜS VAKALARININ KATLANARAK ARTMASININ SEBEBİNİN TERMİK SANTRALLER OLMA İHTİMALİ ÇOK YÜKSEK” 19 Nisan 2021
Meteoroloji'den gök gürültülü yağış uyarısı!19 Nisan 2021
“Devletimizin Şefkat Eli Vatandaşlarımızın Daima Yanında”16 Nisan 2021
Çanakkale’de kadınlar ayakkabı bırakma ve oturma eylemi yaptı16 Nisan 2021
Kepez'de 80 m² dubleks daire icradan satılık16 Nisan 2021
6. ULUSLURARASI TURKISH OPEN KICK BOKS AVRUPA KUPASI'NDA ÇANAKKALE BAŞARISI16 Nisan 2021
Çanakkale'de kordon boyu bariyerlerle kapatıldı15 Nisan 2021
Çanakkale'nin Kordonlarına 1 Ay Yasak Geldi14 Nisan 2021
KEPEZ MEHMET AKİF ERSOY ORTAOKULU BİNASI Onarım İhalesi14 Nisan 2021
Çanakkale Belediyesi Hayvan maması satın alacak14 Nisan 2021
Sağlık-Sen Kongreye Gidiyor14 Nisan 2021
GESTAŞ'TAN 23 NİSAN'A ÖZEL ÇEKİLİŞ14 Nisan 2021
Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü'nden Ramazan Beslenme Önerileri12 Nisan 2021
Çanakkalede 1 mahalle karantinaya alındı, köyde süre uzatıldı08 Nisan 2021
Kepez Sanayi Sitesinde Covid İşyeri Kapattırdı08 Nisan 2021
Çanakkalede Dünya Masa Tenisi Günü Etkinliği07 Nisan 2021
ÇANAKKALE İL JANDARMA KOMUTANLIĞI,SORUMLULUK BÖLGESİNDE HIRSIZLARA GEÇİT VERMİYOR06 Nisan 2021
Muhtarlarla Pandemi Tedbirleri Görüşüldü05 Nisan 2021
Sarıçay üzerine 4. köprü için izin müjdesi05 Nisan 2021
II. Troas Sempozyumu05 Nisan 2021
ÇANAKKALE İŞKURDAN TAKI İMÂLATÇISI MESLEĞİNDE MEGİP KURSU05 Nisan 2021
Belediye Meclisinde İki Üye Pozitif05 Nisan 2021
4 Nisan 1953...Vatan Sağolsun...03 Nisan 2021
Çanakkalede Adreste Nüfus hizmeti...03 Nisan 2021
Öz Sağlık İş Sendikasından 112ye Ziyaret02 Nisan 2021
Afad Müdüründen İl Sağlık Müdürüne Ziyaret31 Mart 2021
65 yaş ve üzeri vatandaşların toplu taşıma kartları kullanıma kapatıldı31 Mart 2021
Çanakkale Mehteran Dernek Yöneticilerinden Vali Aktaş’a Ziyaret31 Mart 2021
Çanakkalede İhracaat Arttı31 Mart 2021
Kepez Belediyesi Biyosidal ürün Alacak30 Mart 2021
Çanakkalede gel-git...29 Mart 2021
İŞKUR YETKİLİLERİ, HİBE DESTEKLERİ KAPSAMINDA SAKATLAR DERNEĞİNİ ZİYARET ETTİ29 Mart 2021
Kordon Bölgesinde Koronavrüs Denetimi27 Mart 2021
Deniz kum güneş üçlemesinin tarih ve kültürle buluştuğu Çanakkale, Rus turistleri bekliyor26 Mart 2021
Çanakkale Ülke Genelinde; Esnaf Sayısı Bağlamında İlk üçte..25 Mart 2021
Kepezde Kadın Eylemi Çağrısı25 Mart 2021
ÇTB - AFAD ÇANAKKALE İŞBİRLİĞİ İLE AFET FARKINDALIK EĞİTİMİ DÜZENLENDİ24 Mart 2021
GESTAŞtan Kar Manzaraları24 Mart 2021
Çanakkalede Kar Yağışı Etkili Oluyor24 Mart 2021
Çanakkale Havalimanı çalışanlarını ziyaret 23 Mart 2021
Çanakkale Barosundan Kitlesel Açıklama20 Mart 2021
Siber Güvenlik Eğitimi gerçekleştirildi. 19 Mart 2021
ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNE LAYIK OLMAK İÇİN YENİ BAŞARILARA İMZA ATMALIYIZ17 Mart 2021
Kamyon kabin kaporta ve boyası yaptırılacak15 Mart 2021
Yol çizgi boya ve malzemeleri satın alınacak15 Mart 2021
Kepez Halk Plajının Tahliye Tarihi Doldu15 Mart 2021
Dinamik Denetim Süreci Vali Aktaş Başkanlığında Devam Ediyor14 Mart 2021
Çanakkalede su kesintisi 13 Mart 2021
Çanakkale Merkezde 3+1 daire icradan satılık12 Mart 2021
Çanakkale Merkez İlçe Nüfus Müdürlüğü, Pazar Günü Açık11 Mart 2021
Çanakkale Barosunun Kadın Avukatlarından 8 Mart Etkinliği08 Mart 2021
ÇTB Evsahipliğinde 8 Kadın, 8 Başarı Hikayesi08 Mart 2021
Kepezde 8 Mart Fotoğraf Sergisi06 Mart 2021
Çanakkale UMKE den tatbikat 06 Mart 2021
Kadınlar için fidan dikilecek06 Mart 2021
HAVADA KALMASIN!05 Mart 2021
Kaya Üzen Yeniden UMAT Başkanı Seçildi05 Mart 2021
Çanakkalede Diyanet Kurslarına Düzenleme03 Mart 2021
Çanakkaleli atlet Oğuz Uyar ülkemizi temsil edecek03 Mart 2021
Sağlık İl Müdüründen Yenice Kaymakamına Ziyaret03 Mart 2021
Esenler Pazar Yeri Denetimi03 Mart 2021
Kepez Belediyesi Temizlik malzemeleri satın alacak02 Mart 2021
Çanakkale Belediyesi Plastik çöp konteyner satın alacak02 Mart 2021
Çanakkalede Sokağa Çıkma Kısıtlaması27 Şubat 2021
Sığırcık kuşlarının gökyüzündeki dansı büyüledi26 Şubat 2021
Vali Aktaş Kayadere Köyü’nde...26 Şubat 2021
Yenicede Bir Köy Karantinada26 Şubat 2021
Kepezde Sardalye 25 Tl26 Şubat 2021
TİCARET BORSASINDAN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRÜNE ZİYARET25 Şubat 2021
Kepezin Çift Yumurta İkizleri25 Şubat 2021
Tarihi Aynalı Çarşıdan esinlenip gazoz ürettiler25 Şubat 2021
Çanakkalede Bir Evde Kaç Kişi Yaşıyor?25 Şubat 2021
Gençlik Spor Müdürlüğü Öğrenci Seçmelerini Sürdürüyor25 Şubat 2021
Çanakkalede Evlenme Oranları Düştü25 Şubat 2021
Kepez Belediyesi Orta Refüj Yapımı İçin İhaleye Çıkıyor22 Şubat 2021
Çanakkaleli Tarihçiden Yeni Bir Kitap22 Şubat 2021
Ut&On sitesi Start Verdi22 Şubat 2021
Çiftlikköy, Çanakkale deplasmanında galip21 Şubat 2021
Kepezde AK Parti Standına Saldırı Davası Sonuçlandı. Saldırgana 10 Ay Hapis20 Şubat 2021
Çanakkale Nüfusu Türkiyenin En Yaşlı ilk 10 Kenti Arasında 20 Şubat 2021
Çanakkale Araç Muayene İstasyonunda Görünmez kaza19 Şubat 2021
Çanakkale Göç İdaresi Yemek Hizmeti Alacak19 Şubat 2021
Çanakkalede kar ve fırtına balık tezgahlarını vurdu16 Şubat 2021
Çanakkale Gençlik ve Spor Müdülüğünden Sporcu Testleri16 Şubat 2021
Rent a car mahalli kiraya verilecek16 Şubat 2021
Çanakkale Belediyesi Yemek İhalesi Açtı16 Şubat 2021
Çanakkale Çarşı Caddesinde Kar Manzaraları16 Şubat 2021
Kepezde Fırtına Tabelaları Uçurdu13 Şubat 2021
Bitki üretim, besleme malzemesi ve çim tohumu 12 Şubat 2021
Vali Aktaş, 112 Acil Çağrı Hizmetler Müdürlüğünü Ziyaret Etti12 Şubat 2021
Sentetik çim satın alınacak11 Şubat 2021
Kulislere Bomba Gibi Düşen Buluşma10 Şubat 2021
Hızır Orucu Başladı09 Şubat 2021
İŞKUR KOORDİNASYONUYLA KOOP-DES PROJE DESTEKLERİ KADIN KOOPERATİFLERİNE TANITILDI 08 Şubat 2021

Arşiv Arama
 
..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
En Çok Okunan
Sayfalar
En Çok Yorumlanan
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen
Anasayfa | Künye
CH