Trakya Demokritos Üniversitesinden Ziyaret ve İş Birliği Görüşme

Trakya Demokritos Üniversitesinden Ziyaret ve İş Birliği Görüşme

Yayın: 29 Şubat 2024 - Perşembe - Güncelleme: 29.02.2024 18:53:00
Editör -
Okuma Süresi: 3 dk.
Takip EtGoogle News

Trakya Demokritos Üniversitesi Klasik ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emmanouil Varvounis, Tarih ve Etnoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Thanasis V. Kougkoulos ve Dr. Merve Koldamca Yılmaz, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu’nu ziyaret etti. 

Ziyarette; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Dinçay Köksal ve Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Mehmet Yıldız da hazır bulundu.  

1973 yılında kurulan ve lisans ve lisansüstü programlarında yaklaşık 30 bin öğrenciye eğitim veren Trakya Demokritos Üniversitesi'ni temsilen ÇOMÜ’yü ziyaret eden Prof. Dr. Emmanouil Varvounis,  Rektör Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu’nun kendilerini kabul etmesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek; “İki üniversite arasında eğitim ve araştırma iş birlikleri yapmak, Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümünün kurulmasında ve Yunanca derslerinin verilmesi konularında destek vermek vermek istiyoruz. Benzer bir görüşmenin iş birliklerinin başlatılması için yakın zamanda rektörler düzeyinde de bir ziyaret gerçekleşecek” dedi. 

Rektör Erenoğlu,  Yunan temsilcilere teşekkür ederek söz konusu ziyaretin iki üniversite arasında kapsamlı iş birliklerinin kurulması için değerli bir adım olduğunu belirtti. Trakya Demokritos Üniversitesi’nde bulunan akademik birimlere değinerek ne tür eğitim ve araştırma odaklı etkileşimlerin gerçekleştirilebileceği konusunda değerlendirmelerde bulunan Rektör Erenoğlu,  ÇOMÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi bünyesinde bir Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün kurulması adına ilk adımların en kısa zamanda atılacağını ifade etti ve ekledi: 

İki üniversite arasında imzalanacak anlaşmalar ile çift diploma programlarının da hayata geçirilmesi için çalışılabilir.  Kasım 2024’te ÇOMÜ’nün ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan ve tüm Balkan ülkelerinin katılacağı tarım kongresine Trakya Demokritos Üniversitesi’nden araştırmacılarını da görmek isteriz. İki üniversitenin sağlık turizmi bağlamında ortak çalışmalar yapması ile spor etkinlikleri ve Türk-Yunan kültürüne yönelik akademik toplantılar düzenlemesinin de önemli olduğunu düşünüyorum.” 

Rektör Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, söz konusu alanlarda iş birliklerinin somutlaştırılması için yakın zamanda Trakya Demokritos Üniversitesi’ni ziyaret edeceğini bildirdi. 

#
Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.